На моє глибоке переконання, стан зубів, придаткових пазух носа й глотки є дуже важливим у досягненні доброго здоров'я й довголіття, адже запальні процеси в них практично завжди передаються до інших органів, провокуючи різні захворювання. Стан зубів, придаткових пазух та глотки тісно взаємопов'язаний, на що не завжди звертають увагу. Як оздоровити порожнину рота, носоглотку, придаткові пазухи, а отже поліпшити здоров'я й подовжити життя, розповідає доктор біологічних наук Юрій Попов у своїй книзі «Практика довголіття». Пропонуємо нашим читачам ознайомитися з уривком із цієї дуже цікавої й наповненої практичними рекомендаціями книги.
Чому псуються зуби та хворіють ясна
Як показують результати багаторічних спостережень, не можуть бути здоровими зуби, передусім верхньої щелепи, якщо в людини постійно закладений ніс, є виділення з носа й глотки, що свідчить про їх запалення та наявність у них інфекції. Зазвичай ці запалення вже в хронічній формі, бо вони з'являються ще в дитячі роки, то слабшаючи теплої пори року, то посилюючись – холодної. Як можна їх позбутися? Розгляньмо спершу, чому псуються зуби.
Мабуть, немає жодної людини, яка б ніколи не мала проблем із зубами, особливо з руйнуванням емалі зубів. Узагалі емаль зубів дуже тверда. Її твердість визначається високим вмістом кристалів гідроксиапатиту (сіль кальцію, фосфору) з додатками магнію, фтору, вуглецю та інших елементів. Причому твердість емалі за шкалою Мооса дорівнює 5 (як у скла й сталі).
Попри свою велику стійкість до механічних впливів, зокрема, до стирання, гідроксиапатити зубної емалі є нестійким утворенням щодо хімічної дії кислот. Саме вони руйнують зубну емаль. Але звідки беруться ці кислоти?
Усталилася думка, що зубна емаль руйнується мікроорганізмами, зокрема, стрептококом мутанс (Streptococcus mutans), який спричиняє карієс. Однак це не зовсім так, бо самі мікроорганізми не руйнують емаль.
Карієс з'являється на поверхні зубів через виділення великої кількості кислоти на поверхні зубів, що є наслідком інтенсивного розмноження стрептококу та інших бактерій.
Кислота – це екскременти мікроорганізмів від їх живлення вуглеводами й цукрами (що містяться, наприклад, у фруктах, крохмалистих овочах, у кашах, борошняних та кондитерських виробах) у вигляді решток їжі на зубах.
Ця кислота роз'їдає «цемент», який «склеює» зерна емалі зубів між собою, що призводить до появи мікротріщин, де розселяються нові колонії бактерій, що прискорюють руйнування зубів і формують каріозні порожнини. Крім того, зубну емаль руйнують кислоти фруктів, і особливо цитрусових, які безпосередньо діють згубно на зубну емаль.
Колись я довго переймався питанням: чому шимпанзе, які генетично більш як на 90% близькі до людини й у яких емаль зубів така сама, як і в людини, не хворіють на карієс? Я довго не міг відповісти на це запитання. А потім звернув увагу на результати спостережень за шимпанзе знаменитої Джейн Гудолл, яка понад 30 років займалася їх дослідженням. Вона підрахувала, що шимпанзе споживають протягом дня 7 кг грейпфрутів і 4 кг листя й кори. Із грейпфрутами зрозуміло: вони смачні, солодкі, але навіщо їсти несмачне листя й гірку кору?
А річ у тім, що в грейпфрутах багато кислоти, тож якби шимпанзе харчувалися тільки ними, то їх кислота швидко зруйнувала б емаль зубів, що смертельно небезпечно для життя. Листя ж і кора містять тільки лужні речовини, тому «заїдання» ними цитрусових нейтралізує кислоти й залужнює слину, а гіркота кори вбиває мікроорганізми.
Мабуть, саме тому, наприклад, у корови чи в коня зуби теж не руйнуються карієсом, бо ці тварини взагалі харчуються тільки «лужними» травами.
Лужна слина допоможе зберегти зуби
Слід зазначити, що в нашому організмі захисну роль для зубів виконує слина. Саме вона має нейтралізувати кислоти, що утворюються внаслідок активності мікроорганізмів у ділянці зубів. Зрозуміло, що при цьому вона має бути лужною. Позаяк вона утворюється з міжклітинної рідини, рН якої дорівнює 7,4, то рН слини має бути близько 7,4 і ніяк не нижче 7. Проте в медичних довідниках стверджується, що величина рН «нормальної» слини – від 5,6 до 7,6, що означає, що слина може бути навіть кислою (рН 5,6).
Це нелогічно, бо серед продуктів харчування людини нема таких настільки лужних, щоб їх треба було окислювати (найбільш лужні – це овочі та зелені трави). Найпевніше, кисла слина – це результат зміни обміну речовин в організмі в бік ацидозу. Своєю чергою, це означає, що, вимірюючи індикаторним папером рН слини, можна визначати стан кислотно-лужного балансу в організмі.
Отже, для збереження зубної емалі та зубів конче потрібно:
1. Щоразу після їди механічно усувати рештки їжі на зубах і в ротовій порожнині. Для цього слід кілька разів сполоснути рота й зуби звичайною водою. А вранці після сну й увечері перед сном чистити зуби зубним порошком із крейди, в який бажано додати дрібно змелену кухонну сіль – приблизно одну чверть від кількості порошку.
Не варто боятися зруйнувати зубну емаль сіллю та крейдою, бо твердість зубної емалі за шкалою Мооса дорівнює 5, а твердість кристалів солі – 2, крейди – 3, хоча, звісно, треба чистити зуби без фанатизму й без зайвого натискання на щітку. Після чищення обов'язково прополоскати зуби лужною водою.
Свого часу я використовував саморобний зубний порошок. Купив дрібнодисперсну крейду в господарчій крамниці, взяв приблизно 3 столові ложки крейди, додав половину столової ложки подрібненої кухонної солі та 5 крапель ефірної олії евкаліпта.
До речі, для відбілювання зубів треба після нанесення зубного порошку на зубну щітку зверху накапати 3-4 краплі перекису водню. Після чищення обов'язково сполоснути рота слаболужною водою. Такий спосіб чищення зубів виявився дуже ефективним.
2. Нейтралізувати кислоту, виділену стрептококами. У роті завжди має бути слаболужне середовище. Для цього після їди полоскати рота содовою водою (¼ чайної ложки соди розчинити в 50-80 мл теплої води).
Перевіряти рН слини (для вимірювання рН можна використовувати індикаторний папір для вимірювання рН сечі; він так і називається: «Індикаторний папір для вимірювання рН сечі»). Потрібно 1-2 рази на тиждень вранці вимірювати індикаторним папером величину рН слини. Якщо вона менше 7, то збільшити в раціоні кількість фруктів та салатів із сирих овочів або за півгодини до їди пити розчин питної соди з розрахунку половина чайної ложки соди на 150 мл теплої води (одночасно вимірювати й рН сечі, бо бажано, щоб її рН завжди був не меншим, як 6,6).
3. Знищувати мікроорганізми. Абсолютно усунути мікроорганізми з ротової порожнини практично неможливо, бо з кожним вдихом у ротову порожнину надходить їх нова «порція». Ні зубною щіткою, ні зубною ниткою (флос) також не можна повністю видалити мікроорганізми, особливо ті, що містяться в мікротріщинах, тому треба час від часу їх знищувати.
Для цього найкраще використовувати «обполіскувачі» у вигляді горілчаних настоянок кореня аїру, цибулиння, чистотілу, материнки.
Для виготовлення горілчаної настоянки береться, наприклад, півлітрова банка, на одну третину заповнюється дрібно помеленими травами й корінням, у банку доверху наливається горілка. Настоювати 10-14 днів (на сонячному світлі).
Для полоскання одну чайну ложку настоянки змішати з однією чайною ложкою теплої води й полоскати рота 2-5 хвилин. Після полоскання цим розчином рота водою не полоскати. Цю процедуру обов'язково робити ввечері перед сном.
Ці ж настоянки ефективні й у разі зубного болю, флюсу, хитання зубів, кровоточивості ясен. Для лікування треба зробити тампон із вати й шматочка бинта чи марлі завбільшки 5х4 см. Із вати зробити «олівця» діаметром 6-8 мм, змочити його в настоянці, покласти на край шматочка бинта й усе згорнути в трубочку. Можна знову всю цю конструкцію, тобто тампона, вмочити в настоянку. Потім тампона вкласти між щокою та яснами на кілька годин або й на всю ніч.
У разі флюсу особливо ефективні настоянки материнки та цибулиння. Єдина прикрість – настоянки можуть трохи забарвити зуби. Утім, згодом їх можна відбілити перекисом водню.
...Певне, багато хто звернув увагу на білосніжні зуби мешканців Індії. Для чищення зубів вони використовують дрібно товчену морську сіль із невеликою кількістю олії. Чистять зуби цією сумішшю пальцями, одночасно роблячи масаж ясен (щоправда, білосніжні зуби – ще й від вегетаріанської їжі). Однак, треба мати на увазі, що в морській солі Індійського океану до 11% солей магнію та інших елементів, чого немає в нашій кухонній солі.
Від пародонтозу захистять чистотіл, картопля, яєчна шкаралупа
У разі пародонтозу – хитання зубів, кровоточивості ясен – передусім слід звернути увагу на наявність запальних процесів носа, придаткових пазух та глотки. У більшості випадків на них не звертають уваги, хоча вони є джерелом інфекції, що призводить до запалення ясен, рухливості й кровоточивості зубів. Дуже часто в такому разі лікарі рекомендують видаляти зуби, стверджуючи, що вони однаково випадуть.
Пародонтоз можна вилікувати частим полосканням зубів настоєм чистотілу. Для цього 1 ст. л. подрібненої трави чистотілу залити 300 мл окропу в попередньо нагрітій окропом чашці, накрити блюдцем і закутати рушником, настоювати 30 хвилин. Полоскати рота по 2-5 хвилин 5-6 разів на день. Ефект дає змащування шийок зубів та ясен ватою, змоченою в препараті «Еплан».
За пародонтозу ефективно діє чищення зубів порошком із 2-х частин гвоздики (спеція) та 1-ї частини насіння кмину, змелених у млинку для кави (не робити багато, бо в порошкоподібному стані трави окиснюються, тому готувати на 5-7 днів). Порошок можна вводити безпосередньо в отвір у зубі. Під час чищення засіб можна також наполовину змішати із зубним порошком.
Якщо хитаються зуби й кровоточать ясна, треба з бинта вирізати шматочок розміром 6х4 см, помити картоплину, не чистити, дрібно натерти на тертці, накласти на бинтик і згорнути все, як «сигару» (діаметром як в олівця). Закласти між губою та яснами. Робити до вилікування. Крім того, збільшити в харчовому раціоні кількість фруктів, салатів із сирих овочів, зелених трав-приправ, збільшити кількість м'яса, риби, яєць, сиру м’якого чи адигейського, а також обов'язково вживати всередину порошок із яєчної шкаралупи чи з відпалених кісток. Пильнувати, щоб рН ранкової сечі був не нижчим 6,6.
Не варто поспішати з видаленням зубів, треба спершу спробувати позбутися запальних захворювань у придаткових пазухах і в горлі. Зверніть увагу на те, що, як правило, першими починають псуватися зуби верхньої щелепи. А причина в тому, що ці зуби містяться під гайморовою пазухою, якщо є гайморит (а він, на жаль, є практично в усіх), то інфекція обов'язково перейде на зуби (буває навіть так, що з гайморової порожнини в ротову прогниває отвір) .
Як позбутися запальних процесів у носоглотці
Отже, перш ніж лікувати зуби, конче потрібно вилікувати всі запальні процеси в носі, придаткових пазухах і в глотці (риніт, гайморит, фарингіт).
Для лікування цих захворювань треба:
1. Два рази на тиждень робити парову ванну для голови.
2. Промивати носа й полоскати рота теплим розчином кухонної солі, питної соди та йоду (в 300 мл теплої води розчинити по половині чайної ложки солі й соди, додати 2 краплі настоянки йоду). Стоячи перед раковиною, трохи нахилити голову, відкрити рота, піднести край кухлика з розчином до носа та повільно й спокійно втягувати розчин обома ніздрями. Намагатися робити так, щоб розчин проникав у глотку й у рота, потім випливав з рота. Таким чином використовувати весь розчин. Повторювати 3-8 разів на день. Робити так до вилікування, тобто, до припинення всіх виділень із носа й глотки. Це потребує досить багато часу, хоча перші результати будуть відчутні вже за кілька днів.
Дуже ефективно робити таке промивання на морі. Для цього скласти долоню ківшиком, набрати морської води й втягувати носом. Можна втягувати воду й під час плавання в морі, відкривши рота, нахиливши голову й спокійно втягуючи воду носом, випускаючи ротом. Дуже ефективно!
3. Робити таке саме промивання, але тільки настоєм («чаєм») трави шавлії та листя евкаліпта. Для цього в попередньо прогрітий окропом термос (чи в банку) всипати 1 ст. л. без вершка шавлії та 1 ст. л. з вершком подрібненого листя евкаліпта, а потім залити 0,5 л окропу (якщо це банка – накрити її блюдцем і добре закутати). Настоювати 30-40 хвилин, охолодити до температури тіла, а потім робити промивання.
(До речі, ці ж процедури можна робити й тоді, коли хворієте на грип чи ГРЗ. Позаяк слизова оболонка набрякла, робити обережно, щоб не ушкодити її).
...Вочевидь, кожному зрозуміло, що здорові зуби сприяють підтриманню хорошого здоров'я й досягненню довголіття.
1. Якщо зламався зуб, не треба поспішати видаляти його залишок, «пеньок», якщо він не вражений карієсом, бо він утримує сусідні зуби від розхитування. Особливо – якщо це зуб нижньої щелепи, тому що, на відміну від верхніх зубів, нижні здійснюють рухи не лише вертикальні, а й горизонтальні. Тим більше, що зараз є багато способів їх відновлення.2. Перед зверненням до лікаря-стоматолога з приводу лікування спробуйте спочатку самі точно визначити об’єм і послідовність робіт, які треба виконати. Для цього, перш ніж іти до якогось лікаря лікуватися, проконсультуйтеся в кількох лікарів або самостійно визначте об’єм потрібної вам допомоги, скориставшись Інтернетом.
Річ у тім, що, на жаль, дуже часто, особливо в приватних клініках, намагаються накинути додаткове «лікування», на зразок: «Давайте ось тут підлікуємо, а цей зубчик видалимо, щось він підозрілий, і відразу ж поставимо імплант або міст», щоб заробити на вас більше. Або спочатку лякають: «Ой, як у вас занедбано, у вас же щелепа гниє» (з власного досвіду; як виявилося, ніякого гниття не було, чистої води обман).