ПОЗБУДЬТЕСЯ ЗАКРЕПІВ, ЩОБ МАТИ ГАРНИЙ НАСТРІЙ

ПОЗБУДЬТЕСЯ ЗАКРЕПІВ, ЩОБ МАТИ ГАРНИЙ НАСТРІЙ

Японці - одна із найздоровіших націй на планеті

Незважаючи на те, що Японія зазнала тяжких наслідків атомного бомбардування й систематично потерпає від руйнівних цунамі, показники здоров’я її жителів успішно конкурують з показниками інших мешканців планети. Учені пояснюють такий феномен тим, що японці - дуже працелюбна та дисциплінована нація в скрупульозному виконанні вимог, як на робочому місці, так і стосовно свого здоров’я.
Кожний японець регулярно перевіряє кров’яний тиск, рівень цукру, гемоглобіну й оцінює своє здоров’я за п’ятьма показниками: хороший апетит, нормальні випорожнення кишечнику, здоровий сон, бажання працювати та почуття гумору. Тож поговорімо про одну з цих умов здоров’я – регулярну функцію кишечнику, тобто відсутність запорів (закрепів).
Кожен другий мешканець планети страждає від закрепів, починаючи від новонароджених малят і до зовсім старих людей. 77-річний американський астронавт Джон Глен брав із собою проносні пігулки навіть у космос.

Лікування закрепів, чи як їх позбутися без проносних пігулок

Треба розрізняти випадкові та хронічні закрепи. Випадкові трапляються найчастіше через засмічення шлунка. Якщо вони не супроводжуються головним болем, відрижкою, нудотою, жаром і блювотою, то треба очистити шлунок рициною чи глауберовою сіллю. Крім того, добре поставити клізму з чистої води. Якщо ніякі проносні та клізми не допоможуть, слід звернутися до лікаря.
Хронічні закрепи розвиваються найчастіше від сидячого способу життя чи зловживання проносними, від яких розвивається атонія, тобто послаблюються кишкові м’язи, вони стають лінивими. Треба намагатися більше рухатися, ходити, бігати, робити гімнастику. Уранці в ліжку 20-30 разів, не поспішаючи, піднімати й опускати верхню частину тулуба без допомоги рук. А вдень корисно зробити 30 повільних присідань.
Щоб позбутися атонії (бездіяльності) кишок і постійних закрепів, можна вдатится до простих засобів. Наприклад, уранці, ще лежачи в ліжку, робіть такий масаж: обмотайте мокрою холодною тканиною кисть правої руки й рухайте нею, не натискаючи з силою, по правому боку живота знизу догори, до ребра, 5-10 разів. Потім масажуйте так само лівою рукою лівий бік живота, але зверху донизу, щоб допомогти просування вмісту кишечнику.
Повторіть такі маніпуляції поперемінно 3-4 рази. І так не лінуйтеся робити щоденно. Спочатку може не бути ефекту, але регулярний самомасаж зробить свою справу, й поступово шлунок почне сам добре працювати.
Бажано вживати якомога більше кисломолочних продуктів. А до чорного списку треба занести такі продукти, як каші з рису та манки, ягоди з вмістом в’яжучої речовини танін (чорниці, смородина), крутий жовток яєць. А натомість подружіться з овочами з твердою клітковиною: капуста (особливо квашена), буряки, помідори, морква.
Хай будуть головним другом у розв’язанні цієї проблеми гарбузи, з яких можна приготувати понад 100 корисних і смачних страв – каші, салати, соки, пироги. Гарбузи ретельно очистять організм від шлаків, і в тому числі слизову оболонку кишечнику. Щоденне вживання чорносливу у вигляді компотів, пюре також ефективно стимулює функцію кишечнику. Не полінуйтеся скласти для себе таку табличку: продукти-друзі та продукти-вороги для уникнення закрепів.
Дуже важливо привчити свій кишечник трудитися, для цього в харчовому раціоні клітковини має бути не менше 25 г. Саме тому треба більше вживати хліба з цільного зерна, овочі, фрукти. Але пам’ятайте про один із недоліків клітковини: вона може посилити закреп, якщо ви не випиваєте норму води – не менше 2 л на добу. Не захоплюйтесь також шоколадом, какао, солодощами.

Закрепи в дітей

Особливо обережними й уважними слід бути в разі закрепів у новонароджених і немовлят. Коли дитинка на штучному вигодовуванні, причиною закрепу може бути те, що мами не дають дітям достатню кількість води, потрібної для розм’якшення вмісту кишечнику. Мами не повинні займатися самолікуванням своїх дітей і в разі кожного порушення випорожнення мають звертатися до педіатра, щоб не пропустити серйозних недуг у дитини. Одним із них є хвороба Гіршспрунга, за прізвищем данського лікаря-педіатра, який ще понад 100 років тому описав закрепи як основний симптом серйозного захворювання кишечнику в дітей.
Запам’ятайте! Закреп не є самостійним захворюванням. Це всього лише симптом, причиною якого може бути патологія будь-якого відділу травного тракту - від шлунка до прямої кишки, включаючи печінку, жовчний міхур, жовчовивідні протоки та підшлункову залозу. А тому не варто сліпо покладатися на одне лише харчування в разі закрепів.
Найперше слід пройти повне медичне обстеження та виявити причину симптомокомплексу, вислухати всі рекомендації гастроентеролога, й лише тоді можна почати комплексне лікування проблеми. Тільки за такого підходу харчування справді допоможе перемогти недугу.
Не буде закрепів – відступить депресія й опанує гарний настрій.

Броніслава ВЛАЗНЄВА,
кандидат медичних наук.