Як відомо, серцево-судинні захворювання посідають перше місце серед інших проблем зі здоров’ям людини. Особлива їх небезпека - в ризику виникнення інфаркту та інсульту. Тому не варто нехтувати негараздами увроботі серця. Слід вчасно звертатися до лікаря. А також потрібно уникати чинників, які погіршують самопочуття, і створити оптимальні умови для функціонування організму. Про це в інтерв’ю лікаря-кардіолога з династії індійських лікарів і цілителів Дас Джаянта Кумара.
Головні причини судинних негараздів
- Лікарю Джаянта, чому молодшають серцево-судинні захворювання? Які головні причини провокують появу інфаркту та інсульту?
- Справді, якщо раніше інсульт та інфаркт вражали людей у віці після 50, то зараз трапляються вони навіть у 25-30 років. Найпоширеніша причина інфаркту – звуження кровоносних судин у ділянці серця через виникнення в них холестеринових бляшок. А причиною інсульту є раптове порушення кровообігу в частині мозку через закупорення чи розрив судини.
Передусім у групі ризику люди, що мають атеросклероз судин, гіпертонію, цукровий діабет. Але причин, які щодня можуть наближати до цих судинних катастроф, значно більше.
Приміром, порушення правил здорового харчування спричинює погане травлення. Через це накопичуються токсини в тілі, підвищується рівень холестерину, засмічуються та звужуються серцеві судини. Це великий ризик подальшого утворення тромбозу, інфаркту та інсульту.
Стрес, звичка постійно «ганяти» негативні думки в голові, посилюють вата доша (енергію вітру), а отже сухість, процеси ламкості, зокрема, судин. У слабких судинах формується тромбоз, закупорення, що теж провокує підвищення тиску, збільшує ризик виникнення інфаркту та інсульту.
Сидячий спосіб життя, нестача фізичної активності спричинюють нестачу утворення в тілі корисних жирних кислот, що позитивно впливають на підтримку належного рівня холестерину.
Звісно, вживання алкоголю та тютюнопаління також згубно впливає на стан серця й судин.
Дихання та вправи для здоров’я серця й судин
- Які рекомендуєте методи та засоби для профілактики цих недуг та зміцнення серця й судин?
- У нас в Індії, а нині й по світу, дуже популярна йога та пранаяма (дихальні практики). Вони справді омолоджують, оздоровлюють організм, насичують його киснем, сприяють, щоб серце справно помпувало кров, очищають судини, дають внутрішній спокій. Тобто комплексно працюють із причинами, які й призводять до судинних катастроф.
Йдеться про такі дихальні техніки: капалабхаті (дихання вогню), анулома вілома, брамарі (дзижчання бджоли), уджаї пранаяма. Наведу приклад, як виконувати дві з цих практик.
Уджаї пранаяма, що в перекладі з санскриту «переможне дихання», - дієва техніка вдихів-видихів, при якій м’язи та розум розслаблюються, врівноважується робота кардіо-дихальної системи, знижується рівень стресу, активуються внутрішні очисні процеси.
Для її виконання потрібно сісти, заплющивши очі, спина рівна, концентрація на диханні. Дихати глибоко й повільно, лише через ніздрі, рот закритий - повітря йде через горло до серця, створюючи шум, схожий на шум хвиль. Для цього під час дихання уджаї звужуємо голосову щілину, злегка напружуючи горло й ненадовго фіксуючи це напруження. Звук на вдиху й на видиху має бути шиплячим і м’яким, що нагадує шум моря, який чується, якщо притулити до вуха мушлю. Так можна дихати 10 хвилин, поринаючи в звук та саме дихання (фото 1). А починати з 1-3 хв, поступово збільшуючи тривалість виконання вправи.
Анулома вілома, або дихання почергово ніздрями, - одна з ключових практик йоги для досягнення фізичної та психічної гармонії, що оздоровлює серцево-судинну систему.
Сісти в зручну позу з прямою спиною. Великим пальцем правої руки прикрити праву ніздрю. Повільно та глибоко вдихати повітря через ліву ніздрю, концентруючись на диханні. Після повного вдиху закрийте ліву ніздрю безіменним пальцем правої руки, утримуючи повітря на комфортний для вас час. Потому відкрити праву ніздрю та повільно видихати повітря через неї, концентруючись на відчуттях видиху. Повторювати цю послідовність, чергуючи ніздрі. Для початку достатньо 5 разів, згодом так робити 15-20 разів (фото 2).
Увага! У разі появи дискомфорту під час виконання дихальних вправ їх слід припинити.
Протипоказання до виконання дихальних вправ: серцево-судинні захворювання підвищеної складності, глаукома, високі показники кров'яного тиску (гіпертонічний криз), психічні захворювання, важка астма або судомні розлади, загострення будь-яких хвороб, епілепсія, індивідуальна непереносність.
Техніка виконання асани тадасана (поза гори). Ця поза допомагає зняти стрес, тривогу та нервове напруження й відновити внутрішній спокій. Вона допомагає відкрити грудну клітку, поліпшує дихання та збільшує ємність легенів. Внаслідок цього нормалізується процес кровообігу, усувається кисневе голодування, поліпшується живлення клітин.
Для виконання пози гори слід стати прямо, ступні торкаються одна одної. Вагу тіла рівномірно розподілити між п’ятками та пальцями ніг. Напружити коліна. Втягнути живіт. Підкрутити куприк вперед. Витягнути хребет вгору. Шию тримати прямо, плечі відвести назад та вниз. Руки тримати опущеними вздовж тулуба. Зберігати це положення протягом комфортного вам часу. Дихати рівно (фото 3).
Правила харчування: просто й обов’язково до виконання
Щоб уберегти серце й судини від утворення бляшок, слід дотримуватися правильного раціону. Передусім кухонну сіль варто замінити кам’яною, рожевою сіллю в маленьких кількостях – до 5 г на добу. Надмір солі провокує підняття тиску. Вилучити жирну смажену їжу, що сприяє підняттю рівня холестерину. Серед жирів надавати перевагу топленому маслу гхі, оліям: лляній, оливковій, гірчичній, кокосовій. М'ясо споживати по-мінімуму, від червоного м'яса доцільно відмовитися. А ось риба жирних сортів, що багата омега-3 жирними кислотами, корисна для судин. Відомо, що в японців мало серцево-судинних проблем, бо вони живуть на березі океану, а морепродукти – основа їх раціону.
Важливі для серця мінерали калій і магній. Їх можна споживати як у біологічно активних добавках, так і з продуктами. Морква, буряки, яблука, банани, гранати, сухофрукти, борщ багаті на ці елементи. Якщо є гіпертонія та аритмія, то слід зменшити споживання сирів та інших молочних продуктів, які також можуть спричинювати накопичення холестерину в судинах. Варто ввести до щоденного раціону волоські горіхи, насіння, журавлину, брусницю, малину, полуниці, чорниці, гранати. Кислоти ягід добре очищають стінки судин, а корисні жири в горіхах оздоровлюють їх.
Українські та аюрведичні оздоровчі фітозасоби
- Які українські трави та індійські засоби сприяють очищенню судин та поліпшенню їх стану?
- З українських трав добре заварювати квіти глоду, листя валеріани, м’яти, собачої кропиви, подорожника. Можна зробити суміш, де кожен засіб взяти в рівних пропорціях, 1 десертну ложку суміші запарити 250 мл окропу, настояти 30 хв, процідити, випити протягом дня за три прийоми. Курс - 1 місяць, після 2 тижнів перерви повторити.
Або ж почергово кожен із цих засобів пити протягом 3 тижнів. Протипоказання: виразка дванадцятипалої кишки й шлунка в період загострення, індивідуальна чутливість до компонентів, вагітність, період лактації в жінок. Не показано застосовувати подорожник у разі підвищеного згортання крові, тромбоутворення, рефлюкс-езофагіту, виразки шлунка.
У разі гіпертонічної хвороби рекомендовано приймати по 50 мл соку горобини тричі на день за 30 хв до їди протягом місяця. Потім зробити 10-денну перерву, після чого курс повторити. Також у разі гіпертонії, для поліпшення проникності капілярів 2 ст. л. ягід заварити в термосі 2 склянками окропу, настояти ніч, випити протягом дня рівними порціями.
З арведичних трав найпотужнішу дію мають арджуна й ашваганда. Вони сприяють очищенню судин, є серцевими тоніками, поліпшують стан міокарда, кровообіг, нормалізують тиск, сприяють підвищенню розумової та фізичної працездатності. Приймають по 1 таблетці 2-3 рази на добу під час їди протягом місяця. Не показано: вагітним, у разі діабету, виразки шлунка, автоімунних захворювань.
Трава брахмі покращує стан судин головного мозку, пам'ять, зміцнює нервові клітини, збільшує тривалість життя, сповільнює старіння, очищає кров.
Із мого досвіду: трави й ходьба, хай і повільніше за статини, але впевнено знижують рівень холестерину, розвиток атеросклерозу, ризик тромбозу.
Тож на тлі прийому цих засобів треба більше рухатися, прогулюватися – по 30-60 хв щодня. А також міняти мислення. Навчитися не гніватися, не заздрити, прибрати хвилювання. Тобто контролювати свої думки та емоції. Бо в основі захворювань, а особливо серцево-судинних, лежить продгья апаратха, що на санскриті означає порушення інтелекту. Щоб бути здоровим, людині треба жити в стані благості й так усувати дисбаланс у роботі організму.
Для очищення організму й судин добре робити панчакарму, тобто різні очисні процедури. Із доступного домашнього очищення - ранком пити добре теплу води з додаванням соку лимона та меду. Періодично 2-3 рази на тиждень на голодний шлунок пити по 1 ч. л. топленого масла гхі (протипоказано у разі жовчнокам’яної хвороби, панкреатиту), закапувати ним носа, вуха. Для покращення травлення, кращого засвоєння корисних речовин додавати до страв тертий імбир, різні види перцю, карі, часник. А також споживати аюрведичну шамбалу (грибна трава) для зниження холестерину.
Добре пити фруктові чаї, а ось чорний чай та каву - мінімально. Вони збільшують рівень адреналіну, надмірно збадьорюючи. Краще їх замінити цикорієм із молоком, або, як не сила зовсім відмовитися, іноді пити каву й додавати в неї кілька крапель коньяку, що розширює судини, трішки кориці, молока.
Як взяти під контроль високий тиск
- Високий тиск - одна з найчастіших причин інсультів. Що призводить до гіпертонії, як можна регулювати тиск і які органи провокують його підняття?
- За потреби поряд із хімічними ліками допоможуть поступово знижувати тиск трави. Зокрема, з цією метою можна накапати на воду по 30 крапель настоянки собачої кропиви, глоду.
Коли піднімається тиск, добре вживати магній, що знімає спазм судин, заспокоює нервову систему. Ще один помічний засіб: поставити руки у ванночку з гарячою водою. Це сприяє розширення судин і поліпшує відтік крові від голови. У разі схильності до підвищення тиску корисно споживати щодня часник та імбир, вони знижують тиск і чистять судини. А також робити чаї з цикорію та іван-чаю (1 ч. л. залити склянкою окропу), вони допомагають знизити тиск, поліпшують стан судин, серця, заспокоюють.
Сприятливо робити дихальні практики пранаями, що заспокоять, урегулюють серцебиття, наповнять мозок киснем. Я маю великий досвід, що люди, які таким чином працюють із тиском, успішно домагаються його нормалізації.
До речі, коли закінчував ординатуру, навчаючись в університеті на лікаря-кардіолога, готував наукову роботу, що стосується саме тиску. Ця тема - мій профіль як кардіолога. Свого часу науковець Георгій Ланг довів, що гіпотонічне захворювання буває нейрогенного типу, тобто спричиненим збоєм у роботі нервової системи. А також підняття тиску може бути нефрогенного походження - через порушення роботи нирок. Із мого досвіду можу сказати: найчастіше гіпертонію провокує набір дисбалансів у роботі нервової системи, мозкової діяльності, нирок, серця, судин, печінки. Тому, щоб нормалізувати тиск, слід відновити стан усього організму. І тут якнайкраще звернутися до лікаря. Під час прийому я, враховуючи пульсову діагностику, скарги людини, оцінюю її стан та підбираю терапію, що допоможе швидко відновитися та запобігти ризику інфаркту й інсульту.
Перед застосуванням будь-яких рецептів і рекомендацій обов’язково порадьтеся з вашим лікарем.