ПРОФІЛАКТИКА ТА САМОДОПОМОГА ЗА ГІПЕРТОНІЇ

Поділитися:
Профілактика та самодопомога за гіпертонії

Навесні, в пору міжсезоння, дуже часто відбувається загострення такого поширеного захворювання, як артеріальна гіпертензія, – гіпертонічний криз (раптове значне підвищення артеріального тиску від базового рівня – нормального чи підвищеного), який може ускладнитися смертельно небезпечними станами: мозковим інсультом, інфарктом міокарда, набряком легень, злоякісною гіпертензією тощо.

За гіпертонічного кризу потрібно негайно знизити рівень АТ для запобігання або обмеження ураження органів-мішеней. Безумовно, що в тяжких випадках слід викликати швидку медичну допомогу. Але також можна, не чекаючи на гіпертонію, відвернути її, або ж допомогти собі, якщо хвороба вас таки напала та не має симптомів ускладнення.
Як надати самодопомогу в разі гіпертонії шляхом скручувальних рухів – розповідає лікар спортивної та інтегративної медицини, інструктор зі спіральної гімнастики Олена БОГАТИРЕНКО.

Оздоровлюють скручувальні рухи

Річ у тім, що наше тіло може долати хвороби за допомогою простих скручувальних рухів. Цей дивовижний метод лікування та профілактики хвороб шляхом скручування (твісту) окремих частин тіла, які потребують цього руху, розробив 2002 року професор Пак Чже Ву та назвав його твіст-терапією (в її основі – скручування різних частин тіла). За своєю ефективністю вона деколи перевершує багато інших методів, бо дає змогу впоратися з проблемою за лічені хвилини.
Для цього треба знайти болісний (дискомфортний, важковиконуваний) твістовий (скручувальний) рух і різними способами виконати рух, йому протилежний, який і забезпечуватиме оздоровчий ефект. Причому це дасть змогу знизити дозу піґулок, а якщо їх немає – швидко собі зарадити. У даному разі знизити підвищений артеріальний тиск допоможуть скручувальні рухи шиї та тулуба.
Професор Пак описав енергетичну систему людини (він назвав її алмазною). Він стверджував: якщо всі енергетичні шляхи легкопрохідні (не заблоковані), то в людини не виникне проблем зі здоров'ям.
Алмазна енергетична система тіла являє собою подвійну пірамідальну структуру (октаедр) і є первинним елементом енергетичної системи людини, яка зв'язує всі інші структури різних рівнів у єдину мережу й забезпечує процеси циркуляції, обміну та самовідтворення енергії. Не вдаючись у тонкощі цієї системи, нам важливо розуміти, що порушення прохідності енергії по певних меридіанах призводить до підвищення тиску.
Це задній верхній граничний меридіан і лівий бічний граничний меридіан. І нам потрібно відновити прохідність по цих меридіанах, щоб знизити тиск. Як це зробити?

Діагностика правильної позиції

Щоб усунути болісні явища й припинити напад, для початку слід зробити діагностику правильної позиції. Для цього треба сісти в спокійній обстановці на стілець, розслабитися, ноги й ділянку таза зафіксувати (тобто вони мають залишатися нерухомими) й дуже повільно розгорнути плечі та голову вліво на невеликий кут – градусів на 30 (ніби поглянути на когось).
При цьому стежте за відчуттями в тілі. Бо за гіпертонічного кризу може боліти голова, серце, й треба орієнтуватися на ці відчуття. Якщо під час повільного розвороту вліво стає легше (біль поменшав  у потилиці, в голові чи в серці), тоді в цій позиції можна залишитися на 20 секунд. Потім так само повільно треба повернутися в початкову позицію. Після цього повільно розвернутися плечима й головою вправо, на такий само кут, що й уліво.
І спостерігати за всіма фізичними відчуттями: в серці, в потилиці, в голові, – стало гірше чи краще. Наприклад, коли від розвороту вправо стало гірше, то слід одразу повернутися в початкову позицію. Так ми зробили діагностику правильної позиції для того, щоб потім зняти високий тиск – гіпертонічний криз.
Під час повільного розвороту вліво та вправо, затримуючись у кожній з позицій на 20 сек, треба чітко розуміти, що якщо в правому скручуванні стає гірше, а в лівому – легше, то ця позиція (ліва) залишається оздоровчою. Якщо, навпаки, під час розвороту вправо легшає – отже, оздоровчою залишається позиція з розворотом управо.

Припиняємо гіпертонічний криз

Під час оздоровлення робити треба все те саме, але якщо за повільного розвороту вліво стає легше (біль поменшав у потилиці, в голові, серці) – затриматися в цій позиції приблизно на 30 сек (за годинником фіксувати час не потрібно), після чого повернутися в початкову позицію, розслабитися й зробити відкритим ротом і носом одночасно 4 повільних вдихи й видихи – це теж, щоб розслабитися.
Потім знову розвернутися в таку само оздоровчу позицію вліво тавитримати вже 1 хвилину. Так само повернутися в початкову позицію, зробити 4 вдихи-видихи. Потім ще раз повільно розгорнути шию та голову в ліву скручену позицію, але вже витримати 2 хвилини. І знову, повернувшись повільно в початкову позицію, зробити 4 вдихи-видихи. Важливо пам'ятати, що оздоровча позиція – це комфортна позиція, коли симптоми, біль меншують або зовсім зникають.
Можна й далі продовжити ці оздоровчі скручування для того, щоб знизити тиск і зняти гіпертонічний криз. Причому, можна робити ці скручування, вимірюючи при цьому тиск, не знімаючи манжету, щоб проконтролювати його. Якщо, наприклад, тиск був високий (180 мм рт. ст.), то безпосередньо під час сеансу ви можете побачити результат. А він буде одразу. Якщо тиск знизився, скажімо, до 140, 150 – треба трішки посидіти, розслабитися й повторити скручування (розворот на оздоровчу позицію на 30 сек, 1 хв і на 2 хв), залишивши при цьому манжету на руці. Після другого підходу знову переміряйте тиск.
За допомогою твіст-терапії можна не тільки усунути гіпертонічний криз, а й профілактувати його. Для цього щодня – вранці, вдень і ввечері – робити таку діагностику для верхнього відділу тіла, й тиск також буде регулюватися. Це профілактика гіпертонічної хвороби та гіпертонічних кризів.

«Твіст-терапія є самостійним оздоровчим методом, який має власного Духа зцілення. Вона дає право кожній людині самій піклуватися про своє здоров'я », - говорив професор Пак Чже Ву. Залишається тільки використовувати цю чудову техніку.