Як навчитися керувати своїм здоров'ям
Французький лікар Леві згадував історію хвороби й надзвичайне одужання 60-річної пацієнтки. Жінці було встановлено діагноз «рак матки 4-го ступеня», жити їй залишалося 2 місяці. У цей час неочікувано гинуть в автомобільній аварії дочка та її чоловік, залишивши сиротами двох дітей 3-х і 5-ти років. Єдина людина, яка може про них подбати, — бабуся. Незважаючи на пророкування швидкої смерті, жінка бере на себе зобов’язання поставити на ноги онуків та «забуває» про свою хворобу. Після цього вона прожила 18 років і померла тільки тоді, коли двоє дітей укріпилися в житті. Як це пояснити? Жінка мобілізувала свій організм на одужання, поставила перед собою надзвичайно важливу на той момент мету — виховання дітей. І зробити їй це вдалося, тому що вона спрямувала всю свою фізичну й психічну енергію на зцілення через самоусвідомлення потреби збереження свого життя для підтримки онуків. Психіці підвладне все. Кожний із нас може керувати нею, позбуваючись різних захворювань і навчаючись жити щасливо. Про те, як це зробити в повсякденному житті, поговорімо сьогодні.
НЕ ПІДДАВАЙТЕСЯ СТРЕСАМ
Люди легко вірять у те, що хворі, але через силу — в те, що самі можуть повернути собі здоров’я. Як змінитися? Відповідь на це запитання дають психогігієна й психопрофілактика — науки про те, як створити потрібні умови для збереження та зміцнення психічного здоров’я, не допустити зривів, запобігти захворюванню. Чому сучасна людина хворіє? Серед багатьох причин — конфлікти (в родині, на роботі, на вулиці), непевність у завтрашньому дні, страх змін, образа, гнів, ворожнеча, сум, горе, які призводять до стресу. Будь-яке короткочасне або тривале нервово-емоційне потрясіння не проходить без сліду. Стрес — це бомба, яка розривається в серці (саме воно найбільш чутливо реагує на те, що відбувається у світі наших думок і почуттів) і своїми осколками вражає судини, змушуючи їх звужуватися, що утруднює циркуляцію крові по організму, призводячи до кисневого голодування серцевого м’яза й розвитку стенокардії, інфаркту міокарда. Захисні сили організму слабшають, унаслідок цього утворюються виразки шлунка й дванадцятипалої кишки, виникає бронхіальна астма, розвивається гіпертонія, проявляється екзема, псоріаз, виникають сексуальні розлади та інші захворювання.
УВАГУ НА ОБЛИЧЧЯ Й ДОЛОНІ
Тому дуже важливо навчитися керувати своїм душевним станом, не дозволяти негативу порушувати наш спокій та здоров’я. То з чого почати? Відомо, що емоційне напруження супроводжується скороченням м’язів. У нашому організмі 536 поперечносмугастих м’язів, які скорочуються й розслаблюються за нашою командою. Є ще гладкі м’язи, які працюють без нашої волі. Кожний м’яз кожну частку секунди посилає в кору головного мозку сигнал-запит: «Мені скорочуватися чи бути розслабленим?» Мозок відповідає: «Так» або «Ні». І м’яз виконує наказ. Звісно, наш головний мозок постійно завантажений. Якщо в такому стані завантаженості з’являється ще й нове вогнище напруги (через стрес), воно порушує загальний ритм роботи й спричинює збої в організмі. Уміння вчасно зняти напруження (розслабити м’язи) і буде одним з етапів психопрофілактики. Таким чином, починати потрібно із розслаблення м’язів. Головне — навчитися ефективно розслаблювати м’язи обличчя й рук. Чому? Канадський нейрохірург Уайлдер Пенфілд, провівши сотні операцій на головному мозку, встановив, що найбільше нервових закінчень, через які мозок «керує» нашими органами й системами, розміщено на обличчі та кистях. Для наочності він вигадав і намалював «мозкового чоловічка». Пропорції цього чоловічка відповідають тому, як наше тіло представлене в корі головного мозку. Близько третини займають кисті рук, ще третину — обличчя, решта тіла — непропорційно мала.
«ОСВІТЛЮЄМО» ЛІХТАРИКОМ ТІЛО
Щоб добре розслабитися, ляжте на спину. Найліпше це робити у вечірню годину перед сном. Одяг не повинен стискувати тіло. Зробіть плавний повільний глибокий вдих, подумки рахуючи до 7—8, затримайте дихання на 3—4 і повільно видихайте, одночасно намагаючись розслабити м’язи обличчя й рук. Далі долучіть свою уяву. Уявіть собі, що в темній кімнаті на вас спрямований промінь ліхтарика. Він освітлює чоло, потім очі, щоки, вилиці, підборіддя, язик, розслаблюючи їхні м’язи. Далі освітлює й розслаблює по черзі пальці рук і кисті. Потім — шию, груди, руки, ноги. Дуже добре при цьому навіювати собі відчуття тепла в кожній ділянці тіла й пошепки або подумки вимовляти: «М’язи чола, очей (кисті, грудей...) розслаблені, м’які, теплі». Якщо цей спосіб не приводить до повного розслаблення м’язів, тоді зробіть так. М’яз, який хочете розслабити, на вдиху подумки скоротіть, утримуйте в напруженні під час затримки дихання, а потім з повільним видихом розслабте, намагаючись яскраво уявити, як усе відбувається. Час початкових тренувань — 5—10—15 хв щовечора в стані передсонної загальмованості протягом 2—3 тижнів. Те саме робіть ранком, після сну, але трохи інакше: після тренувань у розслабленні, заспокоєнні, мобілізації уяви зробіть повільний глибокий вдих, а потім різкий видих, повторіть 1—2 рази, промовте слова: «Я добре відпочив, набрався сил, відчуваю, як енергія вливається в моє тіло, я повний сил та енергії, я весь, як стисла пружина, готовий діяти, енергійно встаю та вливаюся в робоче життя». Освоївши вправи в стані сонної загальмованості, приступайте до тренувань удень у стані активності. Повторюйте вивчені вправи, сидячи в кріслі, на стільці або стоячи на роботі, в черзі, транспорті. Під час перших тренувань вам заважатимуть шуми, голоси, звуки, але згодом ви їх не помічатимете. Ви відчуєте, що навіть у найскладнішій ситуації можете залишатися спокійним, зібраним, урівноваженим, здатним приймати найбільш правильні рішення. Коли у вас виробляться навички, ви зможете розслаблюватися дуже швидко, за частки секунд. Це допоможе в лікуванні багатьох хвороб. Наприклад, зараз кара Божа багатьох людей — гіпертонія. Через малорухомий спосіб життя, стреси, надмірне харчування, куріння наші судини звужуються, організмові бракує кисню, тиск підвищується, й серцю доводиться постійно перенапружуватися, щоб проштовхнути кров цими звуженими судинами. Суть лікування — розслаблюючи тіло, ми розслаблюємо м’язи судин і цим розширюємо судини, досягаємо ефекту зниження тиску.
НАВІЮЙТЕ СОБІ ЗДОРОВ’Я
Засвоївши методику розслаблення, можна долучити уяву. У розслабленому стані кожна людина може навіяти собі багато чого: активність, працездатність або бажання заснути, впевненість у своїх силах, також позбутися хвороб. Про це писали вчені Бехтєрев, Куе, Шульц і успішно використовували у своїй практичній діяльності. Розповім, як батьки за допомогою навіювання можуть допомогти своїй дитині впоратися з нетриманням сечі в нічний час. Якщо маля 4—5 років мочиться в постіль, я даю таку пораду мамі. Вкладаючи дитину спати, лягайте поруч. Щойно відчуєте, що її дихання переходить у сонне, стає повільним, неглибоким, легенько погладьте дитину по голівці, не даючи поринути в сон, і тихим спокійним голосом промовляйте: «Сашуню, укладімо з тобою угоду. Щойно вночі ти відчуєш позиви до сечовипускання, ти встанеш, підеш до туалету, зробиш, що треба, повернешся й ляжеш у ліжечко. А вранці ліжко буде сухеньке, і ти дуже порадуєш нас та себе». Не обов’язково все нормалізується з першого разу. Але за 5—6 таких сеансів здоров’я відновиться. Так само ми можемо навіяти одужання собі, активно долучаючи уяву. Якщо у вас якийсь запальний процес (проблеми з підшлунковою залозою, жовчним міхуром, простатою, інше), лікування полягає в тому, щоб збільшити приплив крові до хворого органа, поліпшити обмінні процеси, зняти больові явища та розсмоктати запальний процес. Для цього, розслаблюючи тіло, обов’язково подумки (дуже добре уявляючи це) «посилайте» тепло до хворого органа й на тлі тепла вселяйте розсмоктування больового вогнища й видужання. Ці прийоми дуже добре спрацьовують.
ЦІЛЮЩА СИЛА СЛОВА
Щойно людина опанувала глибоке м’язове розслаблення, вона здатна до цілеспрямованого самонавіювання з використанням спеціальних формул, які програмують нас на позитивний результат. Формули потрібно вимовляти подумки або пошепки з повним зосередженням на їхньому змісті й проникненням у їхню суть. Вони повинні бути короткими, але насиченими потрібним змістом. Вимовляються не швидко, а з паузами, які допомагають повніше уявити, відчути зміст вимовленого, щоб краще його реалізувати. У цих формулах закладено дивну цілющу силу. Формули для заспокоєння: Я спокійний. Ніщо мене не тривожить. Приємне тепло наповнює моє тіло. Я поринаю в приємний відпочинок. Мої сили відновлюються. Я заряджаюся енергією. Я відновлюю сили свого організму. Для того щоб наш організм добре функціонував, треба постійно поповнювати його енергією, яку виробляють і витрачають наші клітини, органи й системи. Розподіл енергії в організмі здійснюється за рахунок концентрації й утримання уваги на окремих органах або системах силою волі. З цією метою бажано використовувати й дихання. На вдиху образно уявіть, як енергія заповнює кожну клітинку, кожну частину тіла, а на видиху — рівномірно розподіляється по всьому організму теплим потоком разом із кров’ю, створюючи захисну енергетичну оболонку навколо тіла. Після таких тренувань людина починає відчувати збільшення життєвої сили й енергії. При цьому вимовляйте такі формули самонавіювання: Моє дихання рівне, спокійне. Я відчуваю, як мільярди часточок космічної енергії потоком проникають у мої руки, плечі, голову... Тіло стає легким, я відчуваю стан невагомості. Усе навколо світле й радісне. Я вирівнюю енергію тіла, оздоровлюю організм. Хвороби далекі від мене. Здоров’я підкорюється моїй волі. Я керую біологічною енергією й можу це робити коли завгодно.
ПАМ’ЯТАЙТЕ ПРО РУХ І СМІХ
Пам’ятайте, що провокує захворювання не тільки стрес, але й неправильний спосіб життя. Тому на додаток до сказаного подбайте про правильне харчування, виключивши переїдання, займаючись руховою активністю (не менш як 40 хв щодня з достатнім м’язовим напруженням), загартовуванням організму. Наповнюйте своє життя позитивними емоціями (танцюйте, спілкуйтеся із близькими вам за духом людьми, ходіть у театри, слухайте гарну музику, подорожуйте, смійтеся щиро, проводьте більше часу на природі), і тоді будь-які тривоги, спричинені нашим неспокійним життям, ви зможете перебороти. На завершення хочу згадати приклад зі свого життя. Коли моїй мамі виповнилося 44 роки, в неї виникли проблеми із суглобами. Дуже боліли ноги, і ліки, які їй призначали, полегшення не приносили. Я повів її на прийом до психотерапевта. Він радо прийняв маму й уважно вислухав довгу розповідь про захворювання. Оглянувши, впевнено сказав: «Я знаю, як вам допомогти. Приймайте ці ліки, й за тиждень ви будете здорові». Вона здивувалася: «Невже це можливо?» Лікар: «Ви що, мені не вірите? Навіщо тоді прийшли? Я гарантую, що ви дуже скоро будете здорові». Призначені препарати були звичайними. А ввечері мама розповідала всім сусідам, в якого уважного й чуйного лікаря була. Вночі вона вперше спала спокійно, а за три дні зовсім забула про біль у суглобах. І прожила до 99 років. Біль у суглобах її більше ніколи не турбував.