Рак – хвороба, від якої ніхто не застрахований і з якою живе понад мільйон українців. Кожен третій чоловік та кожна п'ята жінка в Україні в групі ризику почути цей страшний діагноз, який поділяє життя пацієнта на час до та після, коли людина починає цінувати кожен відведений день як новий шанс подолати хворобу.
Згідно зі статистикою Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я, в цій боротьбі за життя виграє трішки більше 40% хворих українців. Головна причина: майже третину всіх онкозахворювань діагностують на пізніх стадіях, коли врятувати людину майже не можливо.
Та спеціалісти стверджують: хворий, у якого виявлено на ранніх стадіях рак, має всі шанси на зцілення, а щонайменше половини випадків захворювань можна уникнути, якщо проводити правильну профілактику.
Про те, як запобігти хворобі та які існують методи раннього виявлення й протистояння онкологічним хворобам, спеціально для читачів газети «Здоров’я і довголіття» розповів Олег РЕМЕННИК - головний лікар Київського обласного онкологічного диспансеру.
Позитивні тенденції в лікуванні раку
Рак посідає друге місце серед причин смертності в Україні. Чому щороку зростає кількість хворих, із чим пов’язана ця тенденція?
Справді, онкозахворювання набувають все більшого поширення. Торік у Київській області було зареєстровано 6200 первісних випадків, а загалом на реєстрації з установленим діагнозом «рак» перебуває 50 тисяч наших краян. Із негативних тенденцій сьогодні спостерігається така: якщо раніше рак діагностували здебільшого в людей літнього віку, нині його все частіше фіксують у молоді. Із позитивних – невелике щорічне зростання кількості хворих пов’язане з покращенням діагностики та виявленням захворювання на ранніх стадіях, що в поєднанні з сучасними методами лікування дає людям із своєчасно поставленим діагнозом можливість прожити ще багато років. Тому збільшення цього показника хворих не повинне лякати.
В онкології є такий термін - дорічна летальність. У нас в області показник дорічної летальності знижується, тобто все більше людей живуть рік, п’ять, десять і більше після виявлення в них раку.
За своєчасного виявлення, рак - не вирок
На скільки вдається подовжити тривалість життя пацієнтам з онкологічними захворюваннями?
Це залежить від стадії та локалізації, тобто розміщення ракової пухлини, але нині тривалість життя пацієнтів значно зросла, й це факт. Статистика, залежно від стадії онкологічного захворювання, дуже різниться. Адже рак -специфічна хвороба. Щодня в тілі людини виробляються тисячі ракових клітин, але їх знищують системи нагляду організму. Коли ж із якоїсь причини в цьому налагодженому механізмі відбувається збій, ракова клітина починає нестримний і неконтрольований поділ, перетворюючись на злоякісну пухлину.
Наше завдання, як лікарів, у разі виявлення оперативно її прибрати, застосовуючи різноманітні методи, зокрема, променевої та хіміотерапії, щоб втрутитися в систему мітозу, тобто поділу ракової клітини на певних фазах, і зупинити його.
Тому, якщо діагноз поставлено своєчасно й саме морфологія, тобто будова й форма клітини, дає змогу нею займатися, то й успіх лікування, а відповідно, й термін життя таких пацієнтів значно зростає. Коли ж процес задавнений і вже дав метастазування та ракові клітини рознеслися по організму, то підходи й методи лікування стають іншими, а сам процес лікування складнішим та тривалішим.
Тому в онкології є надважливим своєчасність встановлення діагнозу та профілактика.
- Які зараз види раку виходять на перше місце, чи є зміна тенденцій?
- У чоловіків і жінок дещо різна ситуація. Жінки найбільше страждають від раку молочної залози, раку шкіри, тіла матки, шийки матки. А ось у чоловіків зараз лідирує серед онкохвороб рак легенів, що пов’язане з поширенням куріння, забрудненням навколишнього середовища, зростанням викидів вихлопних газів, які містять свинець. На другому місці – рак шлунка, далі онкологічні процеси в прямій кишці, кишківнику, простаті.
Людство створило безліч самознищувальних чинників. Тому медицині доводиться докладати чималих зусиль, щоб нівелювати їх наслідки та вплив на людину.
Серед найпоширеніших чинників, які провокують появу раку, - робота на шкідливих канцерогенних виробництвах, зокрема, в лако-фарбовій промисловості, а також де є контакт із азбестом. Великий вплив мають продукти харчування, створені та вирощені з використанням сучасних добрив та засобів боротьби зі шкідниками.
Поки немає переконливих даних про канцерогенну дію модифікованої їжі, але доведено факт, що хімікати й пестициди, особливо якщо вони жиророзчинні, накопичуючись, безпосередньо впливають на клітину.
Окрім того, є люди, що мають генетичну схильність до раку. Цей чинник є не фатальним, якщо проводити своєчасну діагностику й спостереження. Але якщо людина з цієї групи ризику споживає їжу з пестицидами та дихає канцерогенами, ризик виникнення раку значно зростає.
- За якими симптомами людина може запідозрити, що в неї рак, що саме має її насторожити?
- Симптоми виникають уже пізно, коли рак активно прогресує. Якщо ми говоримо про успіхи боротьби з онкологічними захворюваннями, то вони можливі на першій і другій стадіях, які є безсимптомними.
Є певні стани, що можуть сигналізувати про наявність раку на пізніших стадіях. Це невмотивована, тривала слабкість, біль, утрата маси тіла, зміна харчових уподобань, особливо - відраза до м’яса. Та такі відчуття можуть виникнути й за інших захворювань.
У цьому разі вкрай потрібно негайно обстежитися, адже лише сучасна діагностика може спростувати чи підтвердити наявність онкологічного захворювання. Особливо такі обстеження треба пройти людям, що мають низку захворювань, які ми класифікуємо як передракові, - це гастрит зі зниженою функцією кислотоутворення, дисплазія шийки матки, хронічний бронхіт, що часто рецидивує, доброякісні пухлини.
Здоровий спосіб життя – найефективніша профілактика недуги
- Як людина може себе захистити та провести якісну профілактику, щоб не допустити появи раку?
- Я скажу азбучні речі. Варто вести здоровий спосіб життя, адже часто захворювання провокує саме безвідповідальне ставлення до свого здоров’я, зокрема, зловживання алкоголем, тютюном, цукром, споживання продуктів, що спричиняють ожиріння. Усе перелічене негативно впливає, зокрема, на імунну систему, печінку, яка є центральною лабораторією нашого організму.
Конче потрібно щодня займатися фізкультурою, щоб усі органи й системи працювали координовано й злагоджено та отримували потрібне кровопостачання.
Окрім того, треба стежити за своїм сечовипусканням, травленням, регулярністю випорожнень, бо тривалі закрепи можуть бути проявом онкології кишківника.
Для кожного має стати нормою раціональне харчування. Основа раціону - овочі та фрукти, зокрема, буряки, морква, капуста, злаки, волоські горіхи, льон.
Щорічні медобстеження - обов’язкове правило для кожного
Обов’язковим правилом має стати системне проходження обстежень, які допоможуть виявити проблему на стадії її виникнення, а відтак врятувати життя.
Які аналізи та дослідження має проходити людина, щоб вчасно продіагностувати онкологію?
– Є алгоритми дослідження для людей різних вікових категорій із різними хронічними захворюваннями, їх активно використовували під час проведення профоглядів. Можливо, традиційні профогляди мали адміністративний характер, бо людям не роз’яснювали важливості, а змушували їх робити, чим дещо обмежували свободу вибору, але ці огляди було спрямовано на благо людини: на раннє виявлення та запобігання прогресуванню хвороби.
Багато західних країнах, де рівень захворюваності та смертності від раку є нижчим, ніж в Україні, таких результатів домоглися, зокрема, завдяки систематичній діагностиці. Якщо людина вчасно не проходить огляд і в неї виникає загострення захворювання, яке призводить до обмеження працездатності, вона отримує меншу компенсацію. Це стало для європейців добрим стимулом дбати про своє здоров’я.
На сьогодні такі профогляди в Україні є необов’язковими, тож пацієнту, який хоче прожити довге, здорове життя, потрібно ввести собі за правило систематичне проходження діагностики. Раз на рік слід зробити електрокардіограму, загальний аналіз крові та сечі, провести дослідження рівня цукру. Чоловік після 40 років має пройти пальцеве дослідження прямої кишки, жінка – огляд гінеколога та мамолога. Раз на 2 роки треба робити рентгенівське або флюорографічне дослідження органів грудної клітки, дослідження черевної порожнини.
Від усіх локалізацій раку важко захиститися, але найбільш поширені можна виявити навіть за аналізом крові: якщо там високий РОЕ чи є анемія - це змушує лікаря шукати причину, однією з яких може бути онкологія.
Для цього людина має прийти до свого сімейного лікаря, який своїми питаннями та доступними йому методами дослідження (рентген, ендоскопія, колоноскопія, гастроскопія та бронхоскопія, ультразвукові дослідження) зможе переконатися в правильності чи хибності підозри на ті чи ті захворювання, зокрема, й рак.
Якщо сімейний лікар матиме підстави вважати, що в пацієнта є онкологія, він скерує його в спеціалізовані онкологічні заклади, де використовують належну апаратуру й сучасні лабораторні методи дослідження, які дають можливість чітко поставити діагноз.
Звісно, людина має право звернутися до будь-якого спеціалізованого закладу самостійно, але це затягне діагностичний процес, бо на первинній ланці у своїй поліклініці вона може здати потрібні аналізи й прийти до вузького спеціаліста вже з результатами. Окрім того, самозвернення до закладів третинного рівня нині платне. Тож, якщо людина хоче безкоштовно пройти діагностику в спеціалізованих онкологічних установах, зокрема, й у нашій, їй краще це робити за направленням сімейного лікаря.
Нові підходи та методи в лікуванні онкозахворювань
Які в Київському обласному онкологічному диспансері застосовують сучасні методи діагностики й лікування різних локалізацій хвороби, котрі дають надію, що рак можна вилікувати або ж значно збільшити термін життя з цим захворюванням?
- Ми знаємо багато історій людей, що проходили лікування в нас, які живуть 5-10-20 років після лікування, тоді як 10 років тому за цього діагнозу в них не було таких шансів. Адже зараз у нашій установі запроваджено сучасне обладнання, нові технології та методи, які дають можливість вийти на новий рівень, значно підвищивши ефективність лікування.
Зокрема, одне з поширених захворювань – рак шкіри. Його появу провокує тривале перебування під палючим сонцем не лише на південних курортах, а й на присадибних ділянках, коли шкіра не захищена. Щороку в Київській області реєструють близько 800 таких хворих, і їх кількість має тенденцію до зростання.
Для лікування таких пацієнтів застосовуємо сучасний метод лікування – внутрішньотканинну брахітерапію. Якщо пацієнт звернувся до нас на перших стадіях захворювання, цей метод променевої терапії дає змогу за кілька сеансів добитися майже стовідсоткового вилікування та подальшого безподієвого періоду, коли немає рецидивів раку понад 20 і більше років.
Перевага методу полягає у введенні всередину ураженої ділянки шкіри максимальних доз бета-випромінювання, яке поширюється по тканинах до 2 сантиметрів, відтак безпосередньо впливає на пухлину, знищуючи її, при цьому майже не заторкуючи життєво важливі прилеглі органи та тканини.
Інше небезпечне захворювання - рак шийки матки, 3 стадія, коли вона вже неоперабельна. У цьому разі ми часто застосовуємо променеву терапію як самостійний метод лікування без додаткових втручань і маємо чудові результати. Правильно підібраний курс променевої терапії дає змогу жінкам у середньому жити ще 10 років потому.
Поряд із традиційними активно впроваджуємо лапароскопічні малокровні операції, які проводять через невеликі отвори в тілі за допомогою лапароскопа. Вони прискорюють лікування, роблять його комфортнішим та менш травматичним для пацієнта, зменшується кількість ліків та час перебування в стаціонарі, людина швидше відновлюється та повертається до нормального життя.
Найефективніше цю методику використовуємо в разі раку тіла матки, шийки матки, раку нирок, особливо, якщо пацієнти страждають від ожирінням або цукрового діабету, для яких звичайна операція є травматичною й призводить до тривалого загоєння ран. Дещо рідше таку методику застосовуємо в хірургії черевної порожнини, адже це потребує додаткового обладнання і є дороговартіснішим порівняно з традиційною операцією.
Для постановки діагнозу впроваджено сучасні високоточні методи діагностики – комп’ютерна томографія, висококласні рентгенівські апарати, що мають високу чутливість і добре візуалізують пухлину, апарат МРТ, застосовуємо ультразвукову діагностику, сучасну ендоскопічну апаратуру, яка дає змогу робити певні втручання на кишківнику, шлунку, виявляти поліпи на ранніх стадіях, так звані мовчазні пухлини, коли ще немає симптомів.
Використовуємо сучасні методи хіміотерапії. Зокрема, таргетні препарати, які за раку легенів із поганою локалізацією пухлини дають людині можливість прожити ще 2-3 роки.
Післяопераційний період є дуже важливим для реабілітації пацієнтів. Яких правил їм слід дотримуватися, щоб подовжити життя та запобігти появі рецидивів?
Система реабілітації онкохворих в організаційному плані потребує доопрацювання. Якщо 15 років тому ми пишалися системою реабілітації хворих на інфаркт міокарда, яка починалася в стаціонарі, продовжувалася в санаторії, далі - в поліклініці за місцем проживання, й аж потому людина могла повернутися до праці та нормального життя, то для людей із раком таких можливостей немає.
Їх відновлення має комплексний характер: медичний супровід, психологічна та соціальна реабілітація, адже після такої операції хворі стають соціально дезадаптованими.
У молодих жінок, яким врятовано життя після радикальної операції з видалення грудей, часто рушаться родини. Вони перебувають у відчаї й потребують психологічної допомоги, інформування про сучасні косметичні методи імплантації молочної залози, а також санаторного лікування та реабілітації. Це час, коли жінці треба дати поштовх та мотивацію для подальшого життя.
Зокрема, на Заході для них організовують спеціальні зустрічі з пацієнтками, які перенесли подібні операції 5-10 років тому, й вони надихають інших своїм позитивним досвідом, своєю історією успіху.
До людей, яким зробили операцію з видалення пухлини на товстому кишківнику, мають бути дещо інші підходи. Звісно, вони так само потребують профільного санаторного лікування, реабілітації та подальшого спостереження, але, окрім того, їх треба навчити по-новому харчуватися, їм потрібна обов’язкова консультація дієтолога.
Моя рекомендація для всіх без винятку пацієнтів, що пройшли онкологічні операції: вони мають реабілітуватися все життя. Вести здоровий спосіб життя, мати позитивний настрій і розуміння, що, хоч їм не пощастило й вони захворіли, але їм пощастило вчасно полікуватися та отримати хороший результат. Для його підтримання слід дотримуватися порад психологів, дієтологів, бажано відвідувати басейн та проходити оздоровлення в профільних санаторіях.
Такі люди потребують належного державного фінансування лікування, а також розуміння суспільства. Адже від раку ніхто не застрахований, і подолати його можна лише разом.
Інтерв’ю вела
Валентина Берник.