ЩО РОБИТИ В РАЗІ ОНІМІННЯ РУК?

Поділитися:
Що робити в разі оніміння рук?

Такий неприємний симптом, як оніміння рук та пальців, стає все більш поширеним. Він трапляється не лише з очевидних причин, коли, прокинувшись після спання в незручній позі, відлежав руку, а іноді й із незрозумілих. Наче й добре спав, але в руках з’являється оніміння, поколювання, ніби бігають «мурашки» по шкірі.
Подібні відчуття можуть виникати й після тренування, інших фізичних навантажень, під час роботи в офісі і, здавалося б, узагалі без видимої причини, заважаючи в роботі та навіюючи думки: з руками щось не так, а, може, це симптоми якоїсь прихованої серйозної недуги?! Звісно, такі оніміння кінцівок безпричинними не бувають, особливо, коли вони виникають систематично.
З’ясувати, чому німіють, затікають руки та що робити, щоб ці неприємні прояви більше не турбували, – допоможе майстер китайської медицини та масажу Ігор ГРІМОВІЧ.

ПРИЧИНА ОНІМІННЯ РУК - СТРЕС ТА ПЕРЕТИСНЕННЯ М’ЯЗІВ

- Іноді оніміння рук є проявом певних захворювань та нестачі вітамінів і гормонів в організмі. Та все ж, що в переважній більшості випадків спричиняє такий стан?

- Звісно, причин може бути багато. Та з найчастіших у моїй практиці кілька. Найперше - це стискування нервових корінців спинного мозку внаслідок остеохондрозу шийно-грудного відділу хребта. Як наслідок - німіють, «віднімаються» руки. Іншою причиною появи таких неприємних відчуттів у руках є наш спосіб життя: малорухливий, але сповнений стресів.
Працюючи на виробництві чи в сфері послуг, більшість людей роблять монотонні, повторювані рухи руками на згинання й розгинання. Так ми рухаємося не лише на роботі, а й виконуючи хатню роботу, а також накачуючи м’язи в тренажерному залі. Через те, що ми весь час тримаємо м’язи рук у такому тонусі та перебуваємо в щоденному стресі, що теж додатково спазмує тіло, відбувається скорочення м'язів м'язового волокна.
Тому що рухів на розтягнення перетиснених м’язів ми практично не робимо, вони все більше скорочуються, й із часом руки в ліктях стають мовби напівзігнутими, повноцінно не розгинаючись до кінця, з’являється оніміння, поколювання.
Це сигнал того, що через затисненість м’язів повноцінне прокачування крові по руках блокується й тканини рук відчувають кисневе голодування, їм не вистачає корисних речовин, живлення, що надходить із кров’ю та лімфою.

«Офісні» хвороби рук

- Але часто й офісні працівники скаржаться на появу оніміння в руках, хоча вони, здавалося б, не роблять важких постійних рухів на згинання м’яза та й узагалі не тиснуть на щось важче, ніж комп’ютерна мишка.

- Саме ці монотонні, по тисячу разів повторювані протягом дня міні-натискання на мишку стають причиною появи кількох офісних захворювань. Бо така постійна однакова позиція під час роботи дає втому м'язам рук. Коли м’язи затиснуті та не розтягуються, кровоплин погіршується й починаються проблеми. Зокрема, синдром зап’ясткового каналу, коли німіють пальці рук.
Також може сформуватися так звана вороняча лапа. Через те, що людина весь час тримає пальці в напруженні, напівзігнутими під час роботи з мишкою та клавіатурою, м’язи пальців і долоня з часом також затискаються, м'язи сухожилля та фасції скорочуються. Унаслідок цього руки стають, мов граблі, до кінця не розгинаються, починають формою нагадувати воронячу лапу.

Розтянення м’язів і тепло – засоби оздоровляння

- Як профілактувати захворювання, а якщо воно з’явилося - полегшити симптоми?

-  Під час денних справ ми допускаємо велику помилку, яка й призводить у більшості випадків до оніміння рук: постійно згинаємо руки, забуваючи, що для компенсації напруження м’язу потрібно хороше розтягнення у зворотний бік. Це потрібно робити. Адже еластичні м’язи дають приємність і легкість життя, відчуття подовження молодості та здоров’я. У тілі, де немає блокувань і перетиснутих м’язів, усі процеси проходять успішно, й людина почувається здоровою.
Саме тому різноманітні вправи на розтягнення, заняття йогою потрібно робити щодня. Подивіться на тих самих котів і собак: прокинувшись зранку, вони потягуються, розтягуючи хребет і все тіло. Люди ж, щойно розплющили очі, починають обдумувати тисячу справ і біжать їх виконувати, при цьому попередньо не підготувавши свій організм до цього.
Є й категорія так званих «свідомих до здоров’я», які з самого ранку починають бігати, робити рвучкі вправи й цим із часом можуть зашкодити своїм колінним чашечкам та ліктям. Ранок слід розпочинати не з пробіжки чи сидіння за комп’ютером, а з розтягнення, з розігріву організму. Тоді денна робота не зашкодить.

Масаж для зняття оніміння в руках

1. Простукування рук. Це відома китайська метода, яка поліпшує кровообіг, розслаблює, знімаючи блокування в м’язах, діє на меридіани, де розміщена проекція життєво важливих органів.
Трішки зігніть, у вигляді човника, долоню однієї руки, пальці разом, і такою долонькою зробіть легкі простукування іншої руки, ідеально, якщо під час цього виникатиме ефект вакууму.
Простукування робимо, одночасно концентруючись на диханні. На глибокому видиху простукуємо правою долонею внутрішню частину лівої руки в напрямку від плеча до долоні. На вдиху простукуємо зовнішню поверхню руки від долоні до плеча. Так по колу «пробиваємо» 15-20 разів одну й другу руку.

2. Потому добре розтираємо обидві руки, щоб ще більше посилити кровообіг. Завершуємо цей комплекс стисненням м’язів рук. Для цього міцно стиснутими пальцями однієї руки від верху плеча до зап’ястка ділянку за ділянкою стискуємо м’язи й щоразу на 30-60 секунд втримуємо затиск, так, щоб поступово м’яз сам вислизнув з-під пальців.
Це чудовий лімфодренаж, що поліпшить рух як лімфи, так і крові, дасть тонус і еластичність м’язам, а отже вбереже від оніміння рук.

3. «Вичісування» дерев’яною ложкою. Ручкою дерев’яної ложки із заокругленим кінцем робимо легкий масаж від плеча до пальчиків із зовнішнього та внутрішнього боку руки. Рухи при цьому нагадують вичісування. Тобто, починаючи від плеча, ми «чешемо» ручкою ложки руку короткими рухами - по 10-15 см, зверху донизу. «Вичісуємо» кожну ділянку руки від крайньої внутрішньої частини руки вперед, прочесавши напівколо руки (тобто з внутрішнього боку), опускаємося нижче та робимо нове (на 10-15 см) «вичісування». За такою схемою глибинно промасажовуємо кожну руку до долоні, спершу з внутрішнього, а потім із зовнішнього боку.
Далі за такою ж методою «прочешіть» праву й ліву частину грудей у напрямку від центру до плеча під пахву (в чоловіків – починаючи від шиї до середини ребер, у жінок – від шиї до початку грудних залоз).
Особливу добре пропрацюйте місця, де чути біль, під ложкою відчувається ніби грудка (спазм м’язів). Після такого масажу стануть еластичними м’язи грудного відділу, зменшаться або й зовсім зникнуть симптоми поколювання за оніміння в руках.

Вправи на розтягнення м’язів рук

4. «Прокручування» тулуба навколо осі руки. Щоб запустити енергію, кровообіг, розслабити затиснуті м’язи, бажано вранці та ввечері зробити комплекс із кількох вправ, і перша – прокручування.
Для її виконання стаємо боком до стіни, пряму руку впираємо в неї долонею, пальці опущені вниз. У такій позиції повільно «закручуємо» тулуб уперед до внутрішнього боку ліктя, потім «розкручуємо», наскільки можливо, назад у напрямку до зовнішнього боку ліктя, створюючи приємне витягнення в плечі та вздовж усієї руки. Робимо без відчуття болю, дуже повільно.
Так робимо на кожну руку по 10-15 разів. Ця вправа звільняє від застійних явищ, затиснень у руці, грудному м'язі, біцепсах, передпліччі, через що часто й виникає оніміння руки. Окрім того, поліпшується стан суміжних із рукою органів, адже активізується кровообіг і робота легенів та серця.

5. «Накручування» на руку. Лежимо на спині на рівній твердій поверхні, руки рівно розкинуті (положення тіла нагадує хрест). Дуже повільно, буквально сантиметр за сантиметром, тулубом «накручуємося» на внутрішню частину руки, максимальний момент, коли відчуваєте, як розтягуються суглоби руки. Процес приємний, комфортний, без болю. Потому так само дуже повільно, приблизно протягом 2 хвилин, «розкручуємося» до початкового положення. Робимо таке «накручування» на кожну руку по 10 разів.

6. Кішечка. Як кішка, що потягується прокинувшись, так і ми стаємо в позицію, опираючись на коліна та долоні рук, і спочатку дуже повільно, насолоджуючись найменшим розтягненням, вигинаємо тулуб від грудного відділу до куприка вверх. Куприк витягуємо, сідаючи на ступні ніг, опускаємо голову, руки й тулуб на підлогу, витягуємося й розслабляємося. Перебуваємо в цьому положенні 2-3 хв.

«Пляшечка» - ефективна метода зі зняття затиснення хребців та м’язів хребта

7. У разі, якщо оніміння рук спричинене саме проблемами в шийно-грудному відділі, наведена нижче метода допоможе приємно усунути цю недугу, оздоровить, відновивши гнучкість хребта, зніме спазми та перенапруження в м’язах, що підтримують хребці. Покращується прокачування крові в усі ділянки вздовж хребта.
Наливаємо у видовжену скляну пляшку діаметром до 15 см (годиться з-під вина) гарячу воду (температура близько 60 С). Таке прогрівання не лише покращує кровопостачання, а й сприяє повному розслабленню м’язів. Лежачи на спині, кладемо пляшку під таз, лежимо розслаблено хвилину, даючи витягнутися та дорозтягнутися м’язам і хребцям, потому прокочуємо пляшку на 1 см вище по хребту, й далі лежимо 1-2 хв, й знову прокочуємо пляшку вище. Так робимо, допоки не дійдемо до верхнього грудного відділу, не поспішаємо. У місцях, де відчувається біль, полежте на пляшці дещо довше. Потому в такому ж темпі прокочуйте пляшку назад до куприка.
Значно підвищиться ефект від цієї процедури, якщо сконцентруєте увагу на кожному місці, куди переміщатимете пляшку вздовж хребта. Відчувайте, як м’язи розтягуються, прогріваються, як ви ніби продихуєте цим місцем. Внутрішньо відчуваючи, як на вдиху це місце наповнюється здоров’ям, енергією, а на видиху - воно глибоко розслаблюється, позбуваючись затиснень та недуг, спричинених ними.

Процедури для зняття перенапруження м’язів долоні

Офісним працівникам, які багато працюють за комп’ютером і вже відчувають закостеніння, перенапруження й біль у долоні та пальцях із мігруючим болем уздовж руки, добре щоденно поробити певні процедури.

8. Гарячі ванночки для рук. Розслабити м’язи, що відповідають за згинання пальців та долоні, допоможе тепло. Для цього в миску налийте води температурою близько 50 С. Можна додати кілька крапель ефірної олії м’яти для загального розслаблення організму й потримати долоні в гарячій воді 10-15 хв перед сном.

9. Прокочування м’ячика. Після того візьміть невеликий м’ячик, діаметром до 10 см (в аптеці можна купити м’ячик із голочками - це посилить акупунктурний ефект), покладіть на стіл і прокочуйте його спершу внутрішнім, а потім зовнішнім боком долоні в напрямку від себе та до себе. На кожну руку робіть таке прокочування не менше 5-7 хв. Це покращить циркуляцію крові, розмасажує м’язи долоні та пальців.

Якщо увесь цей комплекс робитимете щодня, видимий ефект отримаєте вже за кілька тижнів, зникне біль у руці, поліпшиться загальне самопочуття.
Звісно ж, за оніміння рук дуже добре зробити діагностику з визначенням причини виникнення недуги, приписом вправ та процедур, які найкраще підійдуть кожному конкретному пацієнтові.
Базуючись на досвіді та багаторічній практиці, Ігор Грімовіч каже, що прогрівальні масажі за китайською методикою у разі болю в руках творять дива. Та все ж людину потрібно навчити, як у подальшому правильно працювати зі своїм тілом, аби запобігти повторній появі недуги.

Підготувала Валентина Берник.

Тому що рухів на розтягнення перетиснених м’язів ми практично не робимо, вони все більше скорочуються, й із часом руки в ліктях стають мовби напівзігнутими, повноцінно не розгинаючись до кінця, з’являється оніміння, поколювання.

Оніміння - це сигнал того, що через затисненість м’язів повноцінне прокачування крові по руках блокується й тканини рук відчувають кисневе голодування, їм не вистачає корисних речовин, живлення, що надходить із кров’ю та лімфою.