ЩОБ ПОЗБУТИСЯ БОЛЮ В СПИНІ ТРЕБА ПРАВИЛЬНО ПРОКИДАТИСЯ

Поділитися:
ЩОБ ПОЗБУТИСЯ БОЛЮ В СПИНІ ТРЕБА ПРАВИЛЬНО ПРОКИДАТИСЯ

Прокинься та співай!

Людина, обтяжена хворобами, та ще в літах, чого доброго, вважатиме насмішкою пропозицію прокинутися й співати. Мовляв, уранці тепер зовсім інший настрій та стан. З дитинства та юності ми звикли, що після міцного сну прокидаєшся іншою людиною, готовою зранку хоч гори зрушити, й ніякий масштаб майбутніх справ не бентежив.
Роки змінюють пріоритети. Через остеохондроз хребта та інші вікові неприємності сон і просто довге лежання вже не приносять відпочинку. Навпаки, загрожують гулом у голові, онімінням рук та ніг, хворобливою скутістю, що оперізує тулуб, тощо.
Однак я стверджую: заклик «Прокинься та співай!», настільки органічний у дитинстві та юності, можна повернути. Так, доведеться зробити деякі зусилля. Нічого страшного. Адже не хвилюємося ми через той невеселий факт, що бачимо так, як колись, лише за допомогою окулярів, а їжу пережовуємо лише завдяки зубним протезам.
Що правда, то правда: з роками піклуватися про працездатність власного організму доводиться все більше. Інакше не збадьоритися, треба постаратися. Дивись, душевне піднесення забарвить майбутній день бадьорими кольорами.

Цілющий напій - звечора

Понеділок починається з суботи, ранок - із вечора. Із забезпечення спокійного та барвистого пробудження, щоб запобігти болю та іншим неприємностям. Перед сном не забудьмо залити в термос звільнену від газу й нагріту до температури 50-60оС мінеральну воду, присмачивши її кількома крупинками солі чи трускавецької «Барбари». Частка зазначених солей фактично гомеопатична - на кінчику ножа. Поставте термос з розчином на приліжкову тумбочку. Чому бажано саме вранці випити три чверті склянки теплого гомеопатичного розчину - ми ще поговоримо. А поки запам’ятаймо, що напій ліпше приготувати звечора.
Кілька термосів різного об’єму стане в пригоді як у лікуванні, так і профілактиці багатьох захворювань. Особливо вони виручать узимку, коли відсутні вітаміни у свіжій натуральній упаковці, але є багато сушених та в’ялених фруктів, ягід. Щоб максимально використовувати корисні компоненти, сухофрукти треба облити окропом і настояти у термосі.
Заварювати в термосі можна глід, калину, звичайну й чорноплоду горобину, - словом, увесь вітамінний асортимент наших широт. Шипшина - передусім. Відвар п’ють протягом дня теплим чи охолодженим.

Процес засинання

Зазвичай 6 чи 7,5 години нічного сну поспіль дають нашому тілу повний відпочинок. 9-годинний сон - уже перебір. Навіть для здорової людини.
Будь-який біль, а хронічний у хребті - особливо, перериває сон. І хоч яку позу прибирай, а стільки разів за ніч прокидатимешся, що вранці важко зрозуміти - спав чи не спав.
Будь-які засоби, в тому числі медикаментозні, що здатні принести сон та відпочинок, - хороші. Інша річ, що звикати до таблетки й пігулки не варто. Краще скористатися настоєм валеріани, собачої кропиви й іншими народними засобами. До того ж, не треба лінуватися забезпечувати міцний сон іншими засобами. Ні, не перелічувати подумки до отупіння баранів по ногах чи головах.
Засинанню сприяє прогулянка на свіжому повітрі перед сном, зручне ліжко, провітрена спальня з температурою повітря 18оС та погашене світло. Головне ж - навчитися розслабляти м’язи тіла, в тому числі мініатюрні м’язи, що обсіли хребет.
Готуючись заснути, бажано лягти, наприклад, на спину, руки вздовж тулуба, ноги не зігнуті в колінах. Лягти й намагатися подумки давати м’язам по черзі команди на повне розслаблення. Починати із розслаблення пальців ніг, стоп, щиколоток, гомілок, колін, стегон… Паралельно такі ж команди посилаємо пальцям рук, кистям, зап’ястям, ліктям, передпліччям, плечам, плечовому поясу... І лише тоді - животу, спині, шиї, обличчю, голові... Ніби відключаючи від роботи один м’яз за одним.
Наполегливо займайтеся подібною медитацією й самі не помітите, наскільки слухняними стануть м’язи та як вони стануть наближати момент засинання.

Подушка, матрац, резервна подушка

Однак остеохондроз не дрімає й у найнепідходящий момент погрожує нагадати про себе болем. Ще й справді, під час засинання на спині остеохондроз перешкодить повному розслабленню ніг та попереку. От тут і стане в пригоді резервна подушка. Не обов’язково ортопедична, звичайнісінька. Аби товщина її трохи перевершувала діаметр ноги.
За поперекового остеохондрозу резервна подушка взагалі вкрай потрібна. Спробуйте, лежачи на спині, покласти її під стегна, приблизно по центру відстані між сідницями та колінами. Із подивом відчуєте, як неслухняні досі м’язи стегон раптом послухалися наказу-прохання й розслабилися. Доброзичливою допомогою подушки можна й потрібно скористатися, якщо ви, навпаки, звикли засинати чи спати на животі. Подушку, знову ж таки, слід покласти під стегна, посередині між животом та колінами.
Ортопедичну (яка тримає голову в ніжних обіймах) подушку потрібно придбати неодмінно, ортопедичний матрац - також. Це постільне приладдя за шийного остеохондрозу стане чудовим лікувальним пристосуванням.
Більшість із нас звикли засинати, як навчали ще в дитячому садочку під час так званої мертвої години, - на правому боці. Деякі найсамостійніші ще тоді відстоювали своє право засинати на лівому. Що ж, можна й на лівому. Але резервна подушка знову виручить. Засинаючи на правому боці, ліву ногу в напівзігнутому стані висуваємо вперед і під коліно підкладаємо подушку. Якщо ж лежимо на лівому боці, то подушка полегшить розслаблення правого коліна й усієї правої ноги.
У третьому віці вдаватися до послуг резервної подушки треба обов’язково. Підшкірна клітковина з роками втрачає пружність, і людині здається, ніби колінні чашечки труться кістковими поверхнями одна об одну.
Можна сказати, ми з вами все передбачили. Не залишили безсонню жодної лазівки. Тож богові з грецької міфології Гіпносу не залишається нічого іншого, як наказати своєму синочку Морфею занурити вас у солодку безмежність сну. Здійснити делікатне українське побажання «Добраніч».

Лікуємося - ще не прокинувшись

У дитинстві та юності, коли про хвороби взагалі, й про остеохондроз хребта - зокрема, ми мали суто теоретичне уявлення, вставати від сну з ліжка вдавалося, порахувавши «Раз-два-три!»
Нині доведеться притримати спритність - адже остеохондроз на різкі рухи реагує болем. Тому варто вжити запобіжних заходів. Перший із них - неспішним рухом руки виливаємо в склянку 150 мл теплого, фактично гомеопатичного розчину карлови-варської солі (чи трускавецької «Барбари»).
За нормальної кислотності підійде будь-яка нейтральна мінеральна вода; за підвищеної - «Поляна Квасова»; за зниженої - «Миргородська».
Розчин карлови-варської солі сприяє виведенню з організму антитіл, тих самих, що часом божеволіють і починають боротьбу проти штатних структур власного організму. За остеохондрозу хребта - проти міжхребцевих дисків.
Проводити таку процедуру протягом 15 днів 3-4 рази на рік дуже бажано, такої кількості лікувальних курсів найчастіше достатньо. Для кожного лікувального курсу слід запастися 2,5 л мінеральної води й кількома грамами карлови-варської солі чи трускавецької «Барбари».
Отже, випили приготований звечора слабкий розчин, після чого ще дві-три хвилини полежали й можна починати гімнастику, що сприяє пробудженню хребта.

На зарядку! (не встаючи з ліжка)

Будь-хто з нас бачив, як виконуються ці вправи, просто не надавав значення. Не звертав уваги на те, як їх проробляли «брати наші менші» - кішка чи собака. Прокидаючись, вони витягують передні й задні лапи, тулуб.
Більшість комплексів звичайної ранкової гімнастики спрямовано саме на збадьорення м’язів. Але те, що корисно здоровій людині, може нашкодити за скомпрометованого хребта. Тому пропонуємо комплекс вправ, які орієнтовані винятково на м’язи хребта й не загрожують ні йому, ні м’язам навколо нього, ніякими неприємностями.
Початкове положення всіх одинадцяти вправ - не встаючи з ліжка, лежачи на спині. На вдиху - напружуємося, на видиху - розслаблюємося.
Вправа 1. Максимально відтягаємо п’яти якомога далі до межі ліжка, а схрещені над головою руки - в протилежному напрямку. Вдих - потягнулися, видих - розслабилися. 2-3 рази.
Вправа 2. Тягнемо носки ступень до межі ліжка, а схрещені над головою руки - в протилежному напрямку. На вдиху - потягнулися, на видиху - розслабилися. 2-3 рази.
Вправа 3. Не змінюючи положення рук і навантаження на них, носочки ступень тягнемо на себе. Потяглися - вдих, розслабилися - видих. 2-3 рази.
Вправи 4 і 5. Не змінюючи положення рук і навантаження на них, повертаємо до упору носочки ступень вправо. На вдиху повертаємо й напружуємося, на видиху повертаємо носки в початкове положення й розслаблюємося. 2-3 рази. Потім стільки ж разів повертаємо носочки вліво. А можна чергувати: вправо-вліво.
Вправа 6. Розводимо ноги на ширину плечей. На вдиху повертаємо ступні пальцями одну до одної, на видиху розслаблюємося й прибираємо вихідне положення. До 4 разів.
Вправа 7. На вдиху розводимо ступні в боки, на видиху розслаблюємося й прибираємо вихідне положення. До 4 разів.
Вправи 8 і 9. Розпочинаємо колові рухи кистей рук і ступень ніг. Спочатку в один бік, потім в інший. Напружуючись, виконуємо рухи на вдиху. На видиху знімаємо навантаження з кінцівок. До 4 разів.
Вправи 10 і 11. Кисть лівої руки кладемо на потилицю, права нога витягнута. Відтягуємо лікоть лівої руки до межі ліжка, п’яту правої ноги - в протилежному напрямку. Хребет при цьому відчуває бокове навантаження, що й потрібно. На вдиху - потягнулися, на видиху - розслабилися. Навантажуємо ліву руку й праву ногу. 2-3 рази. Потім настає черга виконувати вправу правою рукою й лівою ногою. Теж 2-3 рази.
Перелічених вправ загалом досить для пробудження поперекового відділу хребта. Остеохондроз цього відділу - найпоширеніший, і якщо з ним не боротися, він зрештою поступово захоплює шийний та грудний відділи.

Володимир БЕРСЕНЄВ,
лікар-невропатолог.
(«Лечебник для третьего возраста»).