
Ультрафіолетові промені небезпечні вдень
Хоча багато хто носить сонцезахисні окуляри тільки як модний аксесуар, проте головна їхня функція - захист очей у будь-яку пору року. До вибору потрібно підходити дуже відповідально, адже неякісні окуляри здатні замість користі завдати шкоди.
Природний захист ока забезпечує пігмент меланін, кількість якого в очах із віком зменшується. Тому інтенсивний вплив сонячного випромінювання на очі може призвести до проблем і спричинити такі захворювання очей, як центральна дегенерація чи катаракта. Наприклад, навіть короткочасне спостереження сонячного затемнення без відповідного захисту очей призводило до зниження зору, який згодом відновився лише частково.
Сонячне світло - в основному це поєднання ультрафіолетового (УФ) та інфрачервоного випромінювання. Ультрафіолетове випромінювання нерівномірне в різних широтах. Воно набагато інтенсивніше в районі екватора, знижуючись у міру віддалення від нього. Найбільшу небезпеку ультрафіолет становить у денний час. Його вплив посилюється, відбиваючись від деяких поверхонь, збільшуючи сумарну дозу. Наприклад, сніг відбиває близько 90 відсотків сонячного світла, вода - приблизно 70, а трава - тільки 3 відсотки. Інфрачервоне випромінювання значною мірою розсіюється - завдяки атмосферній волозі, але теж може становити серйозну небезпеку, особливо в поєднанні з ультрафіолетом.
Чим керуватися під час вибору окулярів
Якісні окуляри не тільки захищають очі, а й забезпечують комфорт і чіткість зображення. В ідеалі сонцезахисні окуляри мають змінювати яскравість зображення, але не міняти передавання кольору.
Матеріал: лінзи з якісних полімерних матеріалів, наприклад, із полікарбонату, затримують ультрафіолетові промені типів А і В. Скло теж значно затримує ультрафіолет, але не повністю.
А ось інфрачервоне випромінювання, яке так само небажане для очей, проходить як крізь пластик, так і крізь скло.
Світло й колір: думка - що темніші окуляри, то краще вони повинні захищати очі, - помилкова. Інтенсивно зафарбовані лінзи далеко не завжди здатні затримувати сонячне випромінювання. Якщо лінзи просто пофарбовані й не мають властивості захисту від ультрафіолету, його доза виявляється навіть більшою, ніж отримана через прозору лінзу. Адже зіниці за темними лінзами розширюються. Тому неякісні сонцезахисні окуляри сприяють більшому ушкодженню очей ультрафіолетовим випромінюванням.
Особливо це стосується дітей та підлітків, оскільки вони більше, ніж дорослі, бувають на вулиці вдень.
На якісних сонцезахисних окулярах є спеціальне маркування, що допомагає зробити правильний вибір залежно від потреб. Рівень захисту вказується в доданих до окулярів вкладках. У них також міститься інформація про умови, в яких окуляри рекомендовано до застосування (гори, водна гладь, місто тощо).
Існує п’ять категорій фільтрів сонцезахисних окулярів із різними рівнями затемнення та захисту від ультрафіолетового випромінювання:
«0» - світлопропускання 80-100%. Мінімальний захист від ультрафіолетового випромінювання всіх видів.
«1», «2» - світлопропускання, відповідно, 43-80% і 18-43%. Такі окуляри рекомендуються для використання в міських умовах, оскільки від ультрафіолету вони захищають тільки частково.
«3» - світлопропускання 8-18%. Цей тип окулярів - для звичайного пляжного відпочинку, виїзду на природу.
«4» - світлопропускання 3-8%. Це дуже темний фільтр, призначений для високогір’я та спекотних країн.
Фільтри категорій «3» й «4» практично повністю захищають і від ультрафіолетового, й від інфрачервоного випромінювань.
Візьміть до уваги
1. Якщо у вас є проблеми із зором чи захворювання очей, перед вибором сонцезахисних окулярів неодмінно порадьтеся з офтальмологом.
2. Не купуйте сонцезахисні окуляри на лотках і ринках. Якісні окуляри - не обов’язково дорогі. Вибирайте з тих, що продаються в магазинах, наприклад, туристичних, і забезпечені зрозумілими маркуванням і вкладками.
3. Уважно вивчайте маркування окулярів: у ньому вказано, яку кількість ультрафіолетових променів пропускають лінзи окулярів, чи здатні вони адаптуватися до яскравості світла чи прибирати відблиски.
4. Якщо ви водите автомобіль чи часто виходите з приміщення на сонце й назад - придбайте окуляри з фотохромними лінзами. Для відпочинку в засніжених горах краще придбати окуляри з поляризаційними лінзами. Поляризаційний фільтр не пропускає до очей блиск, що відбивається від гладких поверхонь, таких як сніг, лід, мокрий асфальт.
5. Гарним доповненням до сонцезахисних окулярів буде дашок чи кепка - вони затримують близько половини сонячних променів. Тому підберіть собі гарний і зручний головний убір і намагайтеся не виходити без них на вулицю в сонячні дні.
Підготувала Любов ПОЛЬОВА-САХАНДА.