СЕКРЕТИ ІНДІЙСЬКОЇ МУЗИКИ РАГА ДЛЯ ЗЦІЛЕННЯ ДУШІ ТА ТІЛА

Поділитися:
Секрети індійської музики рага для зцілення душі та тіла

Гарною музикою можна зняти стрес, поліпшити настрій, пройнявшись  музичною емоцією. Це знають усі. Та музика має значно потужніший терапевтичний ефект. Учені з`ясували: людське вухо розрізняє близько 1400 музичних тонів і безліч звуків поза спектром чутності, які вловлюють не лише вуха, а й внутрішні органи. Так, у них теж є «слух».

Адже наше тіло переповнене вібраціями: це й скорочення серця, жовчного міхура, функціонування лімфи, крові, а музика - це  теж вібрації, й то дуже схожі зі звуками тіла. Зокрема, це довів американський біолог Девід Деймер. Він провів дослідження на замірювання молекулярних коливань ДНК та, на своє здивування, одержав музику, що нагадувала медитативні індійські мелодії.

Було встановлено, що музика не сприймається одночасно всіма зонами мозку, тож під кожне захворювання слід підбирати свою композицію. Саме це століттями вивчали в індійській терапії, досліджуючи вплив на розум, емоції та фізичне тіло. Рага – це унікальна індійська класична музика як за виконанням,  так і за вібрацією. У стародавніх ведичних текстах  «Гандхарва Веда» і «Рага Чікітса» є пояснення про цілющі властивості індійської музики, а також про їх вплив на підвищення свідомості та зв'язок із Вищим Я.

Річ у тім, що рага складається з певних акордів і прогресій, які зумовлюють особливі коливання, впливаючи на фізичне тіло та емоції. Звук (нада) тут розглядають у вигляді енергії Космосу, життя, що дало початок, а ритм розвитку Всесвіту втілюють за допомогою певного сполучення музичних звуків (ритмічна система тала).  Наскільки це інша за звучанням музика, свідчить навіть те, що різняться навіть ноти. Так, якщо наші 7 нот – це добре відомі  до, ре, мі, фа, соль, ля, сі, то їхні відповідники в індійській музиці - са, ре, га, ма, па, дха, ні.

Для європейців це, можливо, дещо складна для розуміння, але попри це, дієва система музикотерапії. Тому спеціально для читачів нашої газети її пояснив Аман Бхарадвай. Він народився в Індії в штаті Уттар Прадеш у сім’ї музикантів і з дитинства займався вивченням класичної музики, є переможцем багатьох музичних конкурсів. В Україні він, зокрема, навчав виконанню рага музики та співу й донині шукає людей та організації для спільних проектів  оздоровлення за допомогою індійської рага музики.

- Як індійська класична музика впливає на психічне та фізичне здоров'я людини?

-Хочу сказати з власного досвіду: індійська класична музика принесла багато змін у моє життя. Я став спокійнішим, зосередженішим, сфокусованим під час  виконання щоденних завдань. За допомогою цієї музики я також займаюся медитацією. Індійські науковці довели, що прослуховування таких творів хоча б кілька разів на тиждень по годині підсилює IQ та пам'ять, поліпшує роботу нервової системи, людина простіше ставиться до життєвих подій.

Перші оздоровчі зміни від рага-терапії людина відчує вже за 15 днів, а якщо це практикувати понад 5 місяців, можна безмедикаментозно позбутися  таких психічних розладів, як депресія, підвищена нервова збудливість, безсоння, емоційний дисбаланс. Дієвість цієї методи підтверджує й досвід моїх тіток: вони протягом певного часу страждали від депресій. Після 4 місяців прослуховування перед сном індійської музики рага, ця недуга минула. 

-Ви сказали, що депресію ефективно лікують прослуховуванням раги. Поясніть, як саме це діє на людину.

-      На сьогодні депресія є одним із найпоширеніших і серйозних розладів для всіх вікових груп, включаючи дітей та підлітків, які мають проблеми з емоціями, розвитком та поведінкою. У процесі деяких недавніх досліджень було виявлено, що терапія індійською музикою є одним із найдієвіших способів боротьби з депресією. Вона має силу підняти настрій і змусити вас почуватися щасливим і радісним, даючи людям змогу виражати себе та взаємодіяти невербальним чином. Скажімо, слухаючи рагу Бахар, слухач наповнюється відчуттям блаженства й бадьорості. Доречним буде прослуховування раг Шанкара й Тоді, які також позбавляють від депресії, дають впевненість, фокусують на житті.

Гра, співи або навіть прослуховування раг допомагають у розслабленні м'язів, сприяють емоційному здоров'ю та є особливо ефективними в поєднанні із заняттями йогою. Доказом цього є й частина давньоіндійської системи зцілення під назвою нада йога - техніка поєднання звукових коливань і йогічних асан.

-Що таке нада йога та які її переваги?

- Нада означає «потік звуку», а йога означає «союз». Її ще трактують як розквіт свідомості за допомогою звуку, й складається вона з послідовного та безперервного усвідомлення звуку.  Фактично, практика нада йоги полягає в медитації на звук - зовнішній або внутрішній, що розширює межі цієї йоги від «вслуховування» в зовнішні звуки до медитації на непроявлений звук у внутрішньому просторі. Цю практику створено для досягнення душевного спокою, усвідомлення та просвітлення, оскільки вона повертає нас до первинного звуку творіння або вібрації, яка є в кожному з нас і єднає нас із Всесвітом.
Особливо відчутний ефект ця практика дає, якщо займатися нею рано вранці або пізно ввечері, додатково виконуючи певні вправи. Нада йога ділить процес медитації  на кілька етапів, починати найдоцільніше з простішого.

Перший етап

Ця вправа допомагає «відключити емоції й почуття». Сядьте в медитативну позу зі схрещеними ногами або ж просто зручно на стільці. Розслабтеся й дочекайтеся, поки заспокояться ваше тіло й розум. Уявіть, що, коли ви заплющили очі, всі проблеми зникли. Відчуйте, що навколо вас є тільки звуки, вони розчиняються у вас, проникаючи у свідомість. Із безлічі звуків виберіть один і сконцентруйтеся на ньому. Слід домогтися такого стану, коли все зникне, лишиться тільки обраний вами звук.

Після деякого часу спробуйте абстрагуватися й від цього конкретного звуку. Ваша свідомість має поступово відійти від нього. Однак паралельно з цим процесом мають  почати з'являтися невідомі вам раніше шуми. Поступово вони перетворяться в неясні звуки, які ви споглядаєте. Якщо з першого разу це не вдасться, то досягнення тиші та внутрішнього спокою -  це є вже велике досягнення.

Другий етап

Подальшим кроком є анахата нада - медитація над внутрішніми звуками. Для цього закрийте вуха ватними тампонами. Розслабтеся, зосередьтеся на внутрішніх відчуттях і спробуйте почути звуки. Поступово може з’явитися тонкий дзвін, який буде відчуватися  на тлі грубших шумів, зумовлених биттям серця та циркуляцією крові по судинах. Цей тонкий звук і є тим самим внутрішнім звуком, який потрібно навчитися чути. Залежно від ступеня вашої концентрації та зосередженості він буде то зникати, то з'являтися. Фокусуйтеся на ньому. Коли ви зможете чути його безперервно протягом 5-10 секунд, можна переходити до складніших вправ. Наприклад, спробувати виконувати цю ж практику, але з розплющеними очами й відкритими вухами.

За допомогою цього ви зможете поліпшити гостроту свого слуху, збагатити сприйняття слухової гами, навчитеся відключати свідомість від зовнішніх слухових подразників, фільтрувати непотрібний потік інформації. Тим самим ви знизите ризик виникнення стресу та перевантаження організму.

І, нарешті, найголовніше - ви зможете пізнати себе, свій внутрішній світ, досягти високих результатів у своєму духовному розвитку. На шляху нада йоги тіло зцілюється, розум відновлює свій баланс і людина живе в стані благополуччя. У цьому сенсі нада йога працює як медицина та терапія, допомагаючи людині вести здорове, щасливе й збалансоване життя.

-За рахунок чого індійська класична музика справляє цілющий впливає на організм?

- Музика, все навколо нас і навіть ми – це вібрація.  Так, хвороба виникає, коли наші вібрації є в дисбалансі. Але ми можемо їх відкорегувати, налаштувати на гармонійні частоти за допомогою музики. Поясню як. Наше тіло має 7 основних залоз та чакр, кожна з яких має свою звукову частоту, а відповідно, за допомогою 7 музичних нот діатонічної музичної шкали, які ми використовуємо в такому виді індійської класичної музики, як рага, можна гармонізувати енергетичні центри, а отже й налагодити роботу всіх суміжних із ними органів. Кожна з нот шкали асоціюється з певною чакрою.

Так, спершу слід збалансувати роботу кореневої чакри Муладхара, що міститься в ділянці куприка. Вона дає нам інстинкти виживання й у фізичному тілі відповідає за роботу кишківника та репродуктивної системи. Активувати цю чакру допомагає прослуховування раги Шам Калян, яку можна легко знайти в інтернеті. Коренева чакра вібрує з нотою «cа». Поліпшує роботу чакри й медитаційний (протяжний) спів «лам», це можна робити щодня по 10 хвилин.

  • Роботу сакральної чакри Свадхістана, що міститься біля пупка й дає відчуття сексуальності, впливає на репродуктивну, сечостатеву системи, нирки, посилює медитаційний спів «вам». Свадхістана вібрує з нотою «ре», особливо під час прослуховування раги Ямані.
  • Чакра Маніпура, що міститься в сонячному сплетенні, стимулює енергію, силу волі, поліпшує роботу травної системи. Чакра сонячного сплетення вібрує з нотою «га» й, щоб її активувати, проспівують багаторазово «рам» та прослуховують записи раги Бхімпаласі.
  • Серцева чакра Анахата відповідає за любов і самосприйняття, міститься в середині грудей і відповідає за роботу легень та серця. Вона вібрує з нотою «ма». Її посилює прослуховування раг Бхайрав і  Дурга, допомагають розкриттю серцевої чакри медитативні наспівування мантри  «ям».
  • Щоб активізувати горлову чакру Вішудху, що пов’язана із самовираженням та ендокринною системою, наспівують мантру «нам». Вона вібрує до ноти «па» діатонічної музичної шкали. Слухають раги Дес та Джайванті.
  • Чакра третього ока, або Аджна, міститься в центрі лоба й відповідає за інтуїцію, дає чіткість мислення. Для її розкриття співають мантру  «шам» або «ом» та слухають рагу Бхупалі, чакра вібрує з нотою «дха».
  • Коронна чакра Сахасрара - це зв'язок із космічною енергією, центр щастя та  позитиву, через яку можна досягти вищого стану усвідомлення. Вона міститься в центрі голови та відповідає за роботу мозку. Коли чакра відкрита, людина почувається радісно, енергійно, мирно. Коронна чакра вібрує до ноти «ні», для її активізації співають протяжно «оум». Корисним для активізації нашої коронної чакри є прослуховування раг Дарбхаті та Бхаіраві.

-Чи могли б Ви порадити нашим читачам, прослуховування яких саме раг дає найкращий терапевтичний ефект за тих чи тих захворювань? 

-Ця музика має справді унікальну дію, особливо, якщо людина підбере відповідну до її захворювання музичну композицію та, бажано, слухатиме її щодня, а ще краще, якщо вчитиметься виконувати її, підспівуючи виконавцю. Це посилить терапевтичний ефект. Для кращого розуміння я опишу дію лише кількох раг для найпоширеніших захворювань.

  • Прослуховування  раги Бегешрі  викликає відчуття стабільності, спокою, використовується в лікуванні діабету та гіпертонії. Рага Тоді дає тривале полегшення пацієнтам із високим кров'яним тиском, угамовує головний біль. Ахір Бхайраві пом'якшує алергію від пилу та шкірні захворювання, слухають її в разі артритів. Бхаіраві зменшує тривожність, тиск, прояви алергії.
  • Ганамурте допомагає хворим на  діабет.
  • Кіндолам поліпшує роботу органів травлення, оздоровлює шлунок.
  • Карахарапія допомагає за серцевих захворювань, неврозів.
  • Вакулабхаранам доцільно слухати хворим на астму, бронхіт, серцеві захворювання, депресію, шкірні захворювання та шкірну алергію.
  • Васанта контролює високий і низький кров'яний тиск, помічна як за серцевих, так і нервових захворювань.

Підготувала Валентина Берник.