СЕРЦЕВІ ХВОРОБИ ЛІКУЮТЬ… ГОЛОДОМ І П’ЯВКАМИ

Поділитися:
СЕРЦЕВІ ХВОРОБИ ЛІКУЮТЬ… ГОЛОДОМ І П’ЯВКАМИ

Понад 10 років у відділенні клінічної та епідеміологічної кардіології Інституту геронтології АМН України, яке очолює доктор медичних наук, лікар вищої категорії, професор державного навчально-методичного центру НМАПО ім. П.Л. Шупика Микола Георгійович Ахаладзе, із захворюваннями серцево-судинної системи борються не лише медикаментозними препаратами, а й застосовують такі природні методи, як голодування та гірудотерапія. Дослідження протягом цих років показали, що таке поєднання офіційних методів із народними дає гарний результат, а пацієнти, крім основної хвороби, позбуваються багатьох інших патологій.

Любов ПОЛЬОВА-САХАНДА, «Здоров’я і довголіття».

РОЗВАНТАЖУВАЛЬНУ ДІЄТУ РЕКОМЕНДУВАЛИ ЩЕ СТАРОДАВНІ ЛІКАРІ

За допомогою лікувального голодування повертали душевне і фізичне здоров’я ще ескулапи стародавніх Риму, Греції, Індії. Уперше цю методику в 70-ті роки минулого століття застосував до своїх пацієнтів із шизофренією професор Ніколаєв. Хворі, звичайно, не виліковувалися повністю, але поліпшення їхнього стану наставало значно швидше, а стадія ремісії була досить тривалою. На застосування лікувального голодування у відділенні клінічної та епідеміологічної кардіології, за словами професора Миколи Ахаладзе, його надихнув приклад лікарів з Ірпінського військового госпіталю. А ще, на думку лікаря-вченого, неспроможність розв’язати проблеми зі здоров’ям лише за допомогою фармацевтичних препаратів, зубожіння основної маси українців. Крім того, звернення більш як половини їх до альтернативних (інколи дуже сумнівних) методів лікування потребувало контролю, перевірки і залучення цих методів з боку офіційної медицини. Практика довела правильність прийнятого рішення і підтвердила ефективність розвантажувально-дієтичної терапії (РДТ) у кардіологічних хворих. Так, результати закордонних колег і власних багаторічних досліджень методу, основні принципи РДТ та її ефективне використання на прикладі хворих відділення професор М. Ахаладзе узагальнив у своїй статті «Розвантажувально-дієтична терапія хворих з артеріальною гіпертензію та ожирінням». «Нині використання в практичній медицині методу РДТ чи його виду — лікувального голодування, — говорить Микола Георгійович, — довело, що обмеження в харчуванні позитивно впливає на тривалість життя людини, а крім того, на лікування деяких соматичних та психічних захворювань. Зокрема, спостерігається потужний гіпотензивний ефект у хворих з артеріальною гіпертензією».

КОЖНИЙ «СКИНУТИЙ» КІЛОГРАМ ЗНИЖУЄ АРТЕРІАЛЬНИЙ ТИСК

У відділенні клінічної та епідеміологічної кардіології передбачено надання медичної допомоги людям з ішемічною хворобою серця, з гіпертонічною хворобою тощо. Проте, за словами Миколи Ахаладзе, клініка Інституту геронтології відрізняється від інших тим, що попутно тут лікують практично всі захворювання, які є в пацієнтів. «Адже люди, які звертаються до нас у відділення, — говорить його завідувач, — в основному літнього віку, тож, на жаль, і хвороб у них достатньо. У нас хворий проходить повне обстеження: в окуліста, хірурга, невропатолога та інших спеціалістів, а потім — усе потрібне лікування». Уже протягом тривалого часу Микола Георгійович призначає своїм хворим, крім фармакологічної терапії, ще й (або лише) лікувальне вологе (сухе — занадто жорстке і не всі його витримують) голодування, яке гарно впливає на гіпертонічну хворобу: одночасно зі зменшенням маси тіла знижується артеріальний тиск у більшості пацієнтів, але особливо стосується людей із супутніми хворобами, зокрема з ожирінням. «Голод — це м’який стрес для організму, — пояснює вчений. — Наприклад, лікувальне голодування гарно допомагає хворим у разі псоріазу, ліпоми, екземи, бронхіальної астми. На тлі голоду надниркові залози виробляють кортикостероїди. Це дає змогу значною мірою активізувати внутрішні захисні сили організму і значно зменшити хворому використання ліків. Інколи доводиться допомагати людям із зовсім некардіологічними хворобами, зокрема гемороєм. От і нещодавно п’явки розсмоктали жінці гемороїдальні шишки. Хвороба, звичайно, ще не вилікувана, але запалення усунуто і настала стадія ремісії». Як повідомив Микола Ахаладзе, за методикою одного тільки лікувального голодування у відділенні оздоровилися 1800 осіб віком від 18 до 72 років. Голодування в клініці триває протягом 10 днів. Кілька днів відбувається підготовка до лікувального голодування: організм хворого поступово перелаштовується на обмеження в їжі, на салати, овочі, без м’яса, солі, цукру та жирів. Людина лише п’є воду. «До 2 л на день, — говорить професор Ахаладзе, — п’ють наші пацієнти перевірену воду «Цілюща». Упродовж 10-денного голодування пацієнт втрачає в середньому 7—9 кг. Причому у хворих, які не мають ожиріння, процес схуднення менш інтенсивний, і після виходу з голодування вони швидко відновлюють втрачені кілограми. Усі хворі, отримавши рекомендації лікаря, виходять із голодування вдома, за потреби в телефонному режимі отримують консультацію. Аби закріпити отримані результати і не набрати зайвих кілограмів, дотримуються роздільного харчування».

У ЛЮДИНИ МАЄ БУТИ УСТАНОВКА НА ГОЛОДУВАННЯ

Узагалі, Микола Георгійович знає про голодування не з чиїхось слів, а з власного досвіду, перевірив на собі не одне голодування, і дружина професора, лікар акушер-гінеколог, підтримує його. Тож і піст перед Великоднем для родини Ахаладзе — підходящий час поголодувати. Якщо є така нагода для фізичного і духовного стримування — треба нею скористатися. «Лікування голодом є справою добровільною і підходить не всім, — розповідає Микола Георгійович. — Якщо людина не має установки на голодування, вона не витримує і «сходить» з нього. Тож ми намагаємося відразу визначити, чи зможе людина пройти курс лікування, чи ні. Хоча протягом більш як 10-річної практики «зійшли» з цього методу всього 4 пацієнти, а все більше людей ним цікавляться». Наприклад, Тетяна С. лікує гіпертензію у відділенні вже вдруге. Каже, що вдячна за лікування і умови, особливо атмосферу, яка є у відділенні. Вона планує позбутися артеріальної гіпертензії без фармакологічних препаратів, а скористатися голодуванням і гірудотерапією. «А в Тетяни вийде», — підбадьорює жінку професор. Проте метод лікувального голодування застосовують не для всіх. Зокрема, існує обмеження у віці — до 70 років. Протипоказане лікувальне голодування в разі вагітності та годування груддю, пухлинних захворювань, жовчнокам’яної хвороби, дефіциту маси тіла, інфекційних і паразитарних хвороб, гнійних захворювань органів дихання, хронічної печінкової та ниркової недостатності тощо.

П’ЯВКИ РОЗРІДЖУЮТЬ КРОВ І… ПОЛІПШУЮТЬ НАСТРІЙ

Отець Олексій тільки-но закінчив процедуру з гірудотерапії. Лікар, обережно повернувши ситих п’явок-рятівниць до скляної банки, накладав священику на потилицю стерильну пов’язку. «У отця гіпертензія середньої тяжкості, — пояснює Микола Ахаладзе, — у цьому разі ми обходимося без хімічних препаратів. А коли людина перебуває в дуже тяжкому стані, застосовуємо всі можливі види терапії, в тому числі й фармпрепарати». Гірудотерапія, або просто прикладання п’явок до потилиці, попереку, інших частин тіла, в разі різних захворювань, зокрема і гіпертонічних, — метод дуже давній, яким користувалися не лише лікарі, а й прості смертні могли за потреби поставити собі цього кровососа. Світлана на кушетці приймає сеанс гірудотерапії. Вона має надмірну масу тіла і чималеньку купу хвороб, у тому числі серцеві та підвищений артеріальний тиск. Отож одночасно лікує ожиріння і гіпертензію: знає, що разом із зайвими кілограмами зникне і багато болячок. А підвищений тиск допомагають приборкати ще й п’явки, сьогодні їм «визначили» місце на попереку жінки. Нерідко й нині, за найновітніших технічних і медичних досягнень, п’явки є незамінними під час лікування багатьох захворювань. І дуже заслужено: вони чудово очищають кров, розріджують її, адже під час голодування кров згущується. Разом з тим, як зауважив професор Ахаладзе, присмоктавшись до тіла людини, кожна п’явочка «ділиться» з нею 45 біологічно активними речовинами, корисними для організму. А ще — п’явки поліпшують настрій, усуваючи підвищення тиску, повертаючи людині легкість у голові. До лікувального голодування і гірудотерапії обов’язковими є масаж, фізкультура і прогулянки на природі. «Голод має бути активним», — наголошує Микола Георгійович. І справді, в чудовому парку на території Інституту геронтології, особливо навесні, насолоджуючись ніжно-духмяними пахощами аличевого цвіту замість кухонних запахів страв, пацієнти не так важко переживають голодування, а 10 днів стаціонару швидко минають.