ШПИНАТ – «КОМОРА» ЗДОРОВ’Я: ОЧИСТИТЬ, НАСИТИТЬ, ПОДАРУЄ МОЛОДІСТЬ ТА КРАСУ

Поділитися:
ШПИНАТ – «КОМОРА» ЗДОРОВ’Я: ОЧИСТИТЬ, НАСИТИТЬ, ПОДАРУЄ МОЛОДІСТЬ ТА КРАСУ

Шпинат - це справжня комора вітамінів і мінеральних речовин, тому на Сході його вважать «королем» зелених овочів, а також «віником» для організму. Крім заліза, шпинат багатий на кальцій, магній, натрій, калій, фосфор, мідь, цинк, марганець і селен. Що стосується вітамінів, то в шпинаті можна знайти велику кількість вітаміну й провітаміну А, вітаміни С, К, групи В, Е та Н (біотин).

Протизапальні, протитоксичні та протипухлинні властивості

Завдяки наявності безлічі органічних речовин, листя шпинату сприяє відновленню функції кишечнику, є чудовим засобом для профілактики пародонтозу.
Шпинат містить речовини, які сприяють знешкодженню токсичних речовин і їх виведенню природним шляхом, до того ж відновлює зорову функцію очей, чинячи благотворний вплив на слизову оболонку й сітківку ока.
Антиоксиданти та хлорофіл, на який теж багатий цей овоч, перешкоджають розвитку злоякісних пухлин, сповільнюють старіння організму, сприяють омолодженню шкіри та зміцнюють нігті й волосся.
Листя шпинату володіє протизапальними властивостями, тому кашку з нього корисно прикладати до фурункулів і ран, в які потрапила інфекція.
Крім того, шпинат вважається лідером серед листових зелених овочів за вмістом білка, який за своєю формою дуже схожий на білок коров’ячого молока. Більше того, шпинат вважається одним з найбільш корисних дієтичних продуктів харчування: в 100 г зелені міститься всього 23 ккал. Це лише відсоток від середньої добової норми споживання енергії.
Уживати в їжу та з лікувальною метою рекомендується переважно молоді листки шпинату.

Як вибирати та як вживати

Увага! Під час купівлі шпинату слід звертати увагу на свіжість продукту. Листя має бути молодим (старе листя містить багато щавлевої кислоти), свіжим, яскраво-зеленим. Наявність плям, потемнінь, сухих кінчиків - ознака неякісного продукту. Шпинат довго не зберігається, тому купувати його у великій кількості не рекомендується. Для зберігання листя потрібно покласти в ємність з водою й поставити в холодильник, час зберігання - не більше 2-х днів. Можна його також загорнути в поліетиленові пакети. Мити рослину перед зберіганням не рекомендується. Із кожним днем корисних властивостей у рослині стає все менше. Однак листя шпинату можна заморозити -  тоді час його зберігання збільшується до 2-х місяців.

Кому слід уникати вживання шпинату, а кому обмежувати

Також варто зауважити, що незважаючи на велику користь шпинату, є важливі протипоказання до його застосування. Зокрема, через те, що в листі рослини міститься значна кількість щавлевої кислоти, це може завдати помітної шкоди в разі гастриту з підвищеною кислотністю, виразки шлунка та дванадцятипалої кишки, панкреатиту.
Надмірне споживання шпинату може призвести до утворення каменів. Людям, які страждають від нефриту, подагри, сечокам’яної чи жовчнокам’яної хвороби, а також захворювань печінки, варто відмовитися від вживання цієї рослини та її соку взагалі.
До того ж підступна щавлева кислота здатна руйнувати кальцій, що може спричинити його дефіцит в організмі. Щоб нейтралізувати шкоду шпинату, зокрема, дію щавлевої кислоти, рекомендується додавати молоко чи вершки в процесі приготування рослини.
У разі схильності до печії шпинат слід вилучити з раціону під час вагітності. 
Загалом, рекомендується вживати цей овоч не частіше 2-3 разів на тиждень, а за порушень у роботі травного тракту - 1-2 рази на тиждень, залежно від характеру проблеми.
Крім того, оскільки сік шпинату містить оксалати й фосфати, тож він може спровокувати підвищення кров’яного тиску й рівня  уринової кислоти в крові. У зв’язку з цим його не рекомендується вживати хворим на гіпертонію та ревматизм. Іншим людям також слід ставитися до нього з певною обережністю. Його можна пити 1-2 рази на тиждень у разі малорухливого способу життя. Але якщо ви займаєтеся спортом чи взагалі фізично активні, то норму споживання соку можна збільшити.
Якщо дотримуватися раціонального харчування й вживати шпинат в нормальній кількості, то це може принести тільки велику користь.

Шпинатне лікування за різних хвороб

У разі застуди, авітамінозу та для зміцнення імунітету корисно пити вітамінний коктейль, приготований з 200 мл соку моркви, 50 мл соку листя кульбаби та 50 мл соку листя шпинату. Приймати засіб можна в будь-який час дня, а для поліпшення смаку можна додати ще 50 мл яблучного соку без м’якоті. Якщо за добу випивати до 500 мл такого коктейлю, то будь-яка застуда вам не загрожує.
За анемії потрібно змішати соки шпинату та моркви у співвідношенні 1:2. Пити по 1/3 склянки 3-4 рази на день.
Також за цієї проблеми добре пити відвар  листя шпинату: 1 ст. л. свіжого подрібненого листя залити 200 мл окропу, поварити 10 хв на водяній бані на слабкому вогні, потім зняти з плити й залишити настоюватися протягом 1 години, опісля перецідити. Приймати по 0,25 склянки 4 рази на день.
У разі хронічного закрепу допомагає сік шпинату. Для його приготування слід промите листя залишити на рушнику, аби воно підсохло, а потім вичавити з нього сік. Якщо у вас немає сокоробки, дрібно наріжте листя й вичавіть сировину через марлю, складену в кілька шарів. Для прийому краще відразу розвести сік водою в пропорції 3:1, але можна цього й не робити. Сік зберігається в холодильнику протягом доби, після чого кислота в його складі починає утворювати шкідливі сполуки.
Рекомендується пити по 2 склянки такого соку на день. Найбільш ефективний вплив спостерігається за вживання соку натщесерце перед їдою. Цей спосіб лікування закрепів хороший тим, що шпинат не зумовлює звикання, порівняно з іншими проносними засобами. Після 4 днів уживання соку робота кишечнику нормалізується, й надовго. Але для закріплення результату ліпше продовжувати вживати сік до 7-10 днів.
За геморою народна медицина рекомендує змішати 100 мл соку шпинату з 50 мл мигдалевої олії (харчової). Засіб потрібно випити за день, але малими порціями. Ефект: кровотечі в разі геморою швидко припиняються, вузли втягуються, біль минає.
У разі екземи, опіків та ран уражені ділянки тричі на день добре змащувати сумішшю з 50 мл маслинової олії та 50 мл соку шпинату. Або відварити листя шпинату в маслиновій олії, розім’яти його й накласти на уражені ділянки шкіри. Така паста має бути завжди свіжою, оскільки швидко псується.
Щоб організм швидше відновився після важких хірургічних втручань, слід приймати такий напій: змішати по 35 мл натурального червоного вина та соку шпинату, приймати раз на день під час їди. Курс лікування - 1 тиждень.
За нервових розладів помічним вважається звичайний сік шпинату, але більш ефективно проводити сокову терапію такою сумішшю: 150 мл соку моркви, 70 мл соку буряків та стільки ж соку шпинату. Увесь напій слід випити  вранці натщесерце. Курс - 1 місяць. Такий засіб рекомендується навіть у разі епілепсії, оскільки запобігає нападам.
За неврозів помічний настій шпинату. Для його приготування слід змішати по 1 ст. л. квіток, стебел і листя рослини; 1 ст. л. суміші залити 200 мл окропу, настояти 40 хв, перецідити. Приймати засіб по 3 ст. л. тричі на день.

Підготувала Алла ГРІШИЛО.