ШПИНАТ - ОВОЧ, ЯКИЙ ЗБАГАТИТЬ ВІТАМІНАМИ, ЗАЛІЗОМ І ПОСМАКУЄ В СТРАВАХ

Поділитися:

МОРЯК ПАПАЙ ЗНАВ У ШПИНАТІ ТОЛК

Моряк Папай із популярного ще не так давно мультика полюбляв шпинат недарма. Адже листя шпинату містить багато вітамінів, у тому числі С, В1, В2, В3, В6, D, E, K, P, PP, провітамін А. Особливістю вітамінів С і А в шпинаті є те, що вони не руйнуються під час термічної обробки. Також шпинат багатий мінеральними солями заліза, йоду, калію, кальцію. Наприклад, за вмістом заліза ця культура посідає перше місце серед овочів, а за вмістом білка поступається лише бобовим. Здавна використовували шпинат і з лікувальною метою. Так, його рекомендували їсти за туберкульозу, цукрового діабету, анемії, хвороб ясен і зубів, травного тракту (він добре виводить шлаки). Завдяки вмісту калію листя шпинату має сечогінну дію.У ньому виявлено особливу речовину, яка регулює діяльність шлунка та підшлункової залози. Проте в шпинаті виявлено щавлеву кислоту, кількість якої збільшується особливо після цвітіння. Щавлева кислота зв’язує кальцій, який відкладається в організмі, тому людям із сечокам’яною хворобою варто вживати шпинат з осторогою.

ДО СВІТЛА НЕВИМОГЛИВИЙ І ХОЛОДУ НЕ БОЇТЬСЯ

Шпинат (Spinacia oleracea) — трав’яниста однорічна рослина родини лободових, що культивується як овоч, листя його споживають у різних стравах свіжим, вареним, тушкованим, консервованим тощо. За формою листя шпинату різне: округле, перистолапчасте; за кольором від світло-зеленого до темного. За товщиною листя шпинату поділяють на жиролисті і гладколисті. Темно-зелене забарвлення листя характерне для жиролистих сортів, світло-зелене - для гладколистих. Культура скоростигла і належить до холодостійких. Особливістю шпинату є те, що він сумісний практично з усіма культурами, мало страждає від шкідників і хвороб. Ця рослина добре заповнює проміжки між будь-якими культурами. Шпинат гарний для ранньої сівби тим, що його сходи витримують заморозки, а ранні сорти вже через місяць дають урожай. Можна сіяти його й восени, збираючи частину врожаю цього самого року, а решту - навесні майбутнього. Насіння починає проростати за температури +2°С, сходи здатні переносити короткочасні заморозки до -6°С майже без серйозних ушкоджень. До світла невимогливий, однак за нестачі світлової енергії ріст рослини затримується, у листі менше накопичується вітаміну С. Оптимальною температурою для росту і розвитку вважається ( +12-15)°С. А вже за температури понад +20°С рослина потребує поливу, інакше врожайність зменшується, погіршується і якість продукції. У південних регіонах України шпинат можна культивувати протягом усього року.

ЇЖТЕ СТРАВИ ЗІ ШПИНАТУ СЬОГОДНІ, НЕ ВІДКЛАДАЮЧИ НА ЗАВТРА

Через 20-30 днів після посіву листя шпинату вже достатньо виростає і набирається соком. Важливо не пропустити терміни збирання: якщо рослина перестоїть - листя грубшає і втрачає свої смакові якості. Соковите листя шпинату смачне у різних стравах, тож його відварюють, тушкують, використовують як начинку в пирогах, до яєчні чи в омлеті, для виготовлення соусів, пюре тощо, подають як закуску. Гарний шпинат у тушкованому вигляді з іншими овочами, ще його можна консервувати. Страви зі шпинату варто відразу використовувати в їжу, тому що під час зберігання азотнокислі солі, що є в цій рослині, утворюють шкідливі для організму азотисті солі. Тож зелені борщі зі шпинатом, як і зі щавлем, потрібно з’їдати свіжими, не залишаючи на завтра. Перед приготуванням страв (чи перед заморожуванням на зберігання) листя шпинату слід ретельно вимити. Використовуючи свіжий шпинат у салатах, потрібно заздалегідь не лише вимити його листя, а й просушити. Кому не до вподоби гіркуватий смак шпинату, а ще для того, аби використати його м’ясисте стебло, промиту рослину треба бланшувати 1-2 хв в окропі і відразу промити дуже холодною водою. Замість бланшування можна вологі листочки шпинату протушкувати на сковорідці.

Салат із яйцями 100 г шпинату, 2 зварених круто яєць, 50 г молодої цибулі, 1 свіжий невеликий огірок, 2 ст. л. олії. Сіль, лимонний сік чи яблучний оцет за смаком. Усі інгредієнти дрібно порізати, посолити, заправити лимонним соком чи оцтом, полити олією. Листя для пом’якшення гіркоти можна бланшувати.

Листя шпинату з начинкою Відібрати 10 ніжних молодих листочків середнього розміру. Промити і просушити. Приготувати начинку із сиру й зелені: 200 г кисломолочного сиру або бринзи розім’яти в посудині, додати (приблизно половину від маси сиру) дрібно покришену зелень петрушки, кропу, молодого часнику. Присолити за смаком (для бринзи – без солі). Додати 100 мл сметани чи майонезу і ретельно перемішати. По 1 ст. л. сирної пасти намастити на листочки і згорнути їх трубочкою, скріпивши спеціальними шпажками чи дерев’яними паличками. Викласти на таріль. Можна прикрасити тертим вареним жовтком, кружальцями помідорів чи огірків.

Омлет зі шпинатом 100 г шпинату, 50 г зеленої цибулі, 3 сирих яєць, чверть склянки молока, 1 ст. л. борошна, зелень кропу, петрушки, сіль за смаком, 3 ст. л. вершкового масла. Промитий вологий шпинат і цибулю подрібнити, викласти на гарячу змащену маслом сковорідку і тушкувати під кришкою на середньому вогні 10-15 хв. Збити яйця, додавши ретельно перемішане з молоком борошно. Залити цією масою тушковані на сковороді шпинат і цибулю, посолити і накрити кришкою. Як тільки омлет «підніметься», перевернути його на інший бік і підсмажити до рум’яного кольору.

Рецепт шпинату з грінками від лікаря-натуропата народної цілительки Олени СВІТКО Шпинат — 1 кг, борошно — 1 ст. л., 1,5 склянки молока для соусу, 1-2 ст. л. вершкового масла. Промитий і перебраний шпинат покласти на дно каструлі, долити трішки окропу і варити під кришкою до готовності. Варений шпинат трішки охолодити і процідити. Розтерти борошно в невеликій кількості молока, додати решту молока і зварити соус. Змішати соус із перетертим шпинатом, додати за смаком сіль, цукор, мелений мускатний горіх. На стіл подавати на круглому блюді чи в глибокій тарілці, по краях викласти грінки, можна ще й порізані зварені круто яйця. Для грінок: нарізати невеликими шматочками білий хліб, змочити в суміші:1 склянка молока, 1 яйце і 0,5 склянки цукру. Підсмажити з обох боків на олії.

Шпинат можна зберігати в холодильнику (бажано не більш як 2 доби), загорнувши у вологу тканину чи змочивши водою, в поліетиленовому пакеті. Якщо не встигли приготувати шпинат, його можна заморозити — він не втратить своїх корисних властивостей.