Відчуття нестачі сил, погіршення самопочуття через зміни погоди, магнітні бурі, буяння квітів… На жаль, такі симптоми часто супроводжують людей не лише навесні, а й протягом року. Та навесні, під час переходу кліматичних сезонів, ці прояви можуть значно виразніше загострюватися, завдаючи удару по здоров’ю, імунітету, перешкоджаючи вповні насолодитися красою травня.
Як за допомогою сили трав позбутися цих неприємних проявів, які фітокомплекси та в яких випадках застосовувати, - в розмові з Андрієм Миколайовичем - продовжувачем династії травозная Север’яна Боровика.
Щоб не хворіти, посилюйте імунітет
- Андрію Миколайовичу, як підняти імунітет навесні, які противірусні фіторецепти якнайкраще застосовувати з цією метою, аби не хворіти та зміцнити свій організм?
- Фітотерапію в разі захворювань, пов’язаних з ослабленим імунітетом, треба проводити одночасно за допомогою двох фіточаїв: перший спрямовано на усунення наслідків ослабленого імунітету, а другий - для посилення імунітету. Як це виглядає на практиці, розгляньмо на типовій ситуації: людина з’їла холодного й стало боліти горло, це означає, що спрацював місцевий імунітет, але ціна цьому значна. Клітини імунітету за переохолодження, щоб зігріти організм, приносять себе в жертву, але якщо їх було недостатньо або ж багато загинуло, то нікому було боротися з інфекцією. Тоді інфекція поширюється й людина захворює, тобто в цім разі треба вже й горло лікувати, й зміцнювати імунну систему.
Щоб не захворіти, треба тримати імунітет міцним і бажано не провокувати переохолодженням його ослаблення. Помічними можуть стати спориш, а також листя розмарину, трава вівса (збирати в стадії молочної стиглості зерна). Із цих подрібнених рослин роблять фітокомпозицію для імунітету в такому співвідношенні: трави споришу - 3 частини, розмарину - 1, вівса - 2 частини. Дозування залежить від віку: людям середнього віку - 2 ст. л., похилого - 1 ст. л. Суміш залити пів літра окропу, кип’ятити 1-2 хв, настояти в термосі протягом ночі. Зранку процідити та випити за день за 3-4 прийоми за 30 хв до їди й перед сном.
У разі загострення хронічних бронхолегеневих захворювань та для профілактики, щоб спрацювати на випередження в весняний та осінній період, корисно приймати фіточай. По нього можна звернутися до мене або ж заготувати самостійно такі рослини: коріння та трава алтеї, плоди анісу, цвіт дивини, цвіт нагідок, трава медунки, трава первоцвіту, листя підбілу, листя подорожника, трава розхіднику, трава фіалки триколірної, листя шавлії та трава лофанту. 2 ст. л. суміші залити 500 мл води. Кип'ятити 1 хв на слабкому вогні. Настояти протягом ночі, процідити. Випивати за 3-4 прийоми після вживання їжі.
Завдяки антибактеріальній, відхаркувальній, спазмолітичній, протизапальній дії рослин цей фіточай сприяє розрідженню й виведенню мокротиння, прискоренню регенерації тканин слизових оболонок, що збільшує опірність організму до збудників пневмонії.
Для полегшення виведення мокротиння також потрібно зволожувати повітря в приміщенні, робити інгаляції, дихальну фізіотерапію, перкусійний та вібраційний масаж.
Хороший метаболізм та енергонастоянки для підняття сил
- Дуже часто читачі скаржаться на млявість, нестачу сил. Розкажіть, як зняти сезонну втому, особливо людям, що є гіпотоніками та мають знижені показники пульсу?
- Женьшень, елеутерокок і лимонник китайський - ефективні адаптогени, які можуть допомогти зміцнити сили навесні та зняти сезонну втому. Вони підвищують фізичну та психічну стійкість, збільшують енергетичний потенціал організму та поліпшують роботу серцево-судинної системи. Для людей із низьким пульсом та гіпотонією рекомендується приймати препарати на основі цих рослин, що допомагають збалансувати артеріальний тиск та покращити кровообіг в організмі.
Настоянки елеутерококу та женьшеню - це адаптогени, які підвищують опірність організму, загальнозміцнювальні засоби. Елеутерокок добре впливає на судини за гіпотонії, підвищує артеріальний тиск, а в разі гіпертонічної хвороби в багатьох хворих знижує його.
Ці настоянки добре вживати в період одужання, при перевтомі, неврастенії, для профілактики респіраторних захворювань, за неврозів, за атеросклерозу, ревматичного ураження серця, а також у разі хронічного запалення слизової оболонки товстої кишки.
Під дією елеутерококу підвищується розумова активність, загострюються функції органів зору та слуху. Також прийом елеутерококу сприяє зниженню рівня цукру в крові, нормалізує обмінні процеси. А також піднімає настрій, підвищує апетит, нормалізує сон (приймати не пізніше 16-ї години). Аптечну настоянку елеутерококу перед застосуванням слід збовтати. Курс - 20 днів, за потреби – повторити через 10-15 днів.
За гіпотонії, для нормалізації артеріального тиску настоянку приймають по 20-40 крапель за півгодини до їди вранці та в обід.
Настоянка елеутерококу за одноразового прийому підвищує працездатність. У разі регулярного прийому спостерігається вищий рівень працездатності та поліпшення загального самопочуття. Приймають по 20-40 крапель до їди (вранці та в обід), а в разі захворювань серцево-судинної системи - по 20 крапель 3 рази на день до їди в першій половині дня протягом 14 днів.
За ревматичних уражень настоянку призначають по 15-20 крапель 2-3 рази на день у першій половині дня.
Із метою покращення розумової діяльності, посилення гостроти зору, в разі клімаксу й нерегулярного менструального циклу настоянку приймають по 15-20 крапель перед їдою, вранці та в обід.
Підвищенню потенції сприяє прийом настоянки елеутерококу по 30-40 крапель 2-3 рази в першій половині дня.
Для профілактики ГРВІ рекомендовано приймати настоянку 2-3 рази в першій половині дня по 0,5 ч. л.
Протипоказання: інфаркт міокарда, гіпертонічний криз, гарячкові стани, період загострення панкреатиту. Настоянку виготовлено на 40% етиловому спирті, тому не рекомендується вживати жінкам у період вагітності та годування груддю.
Не рекомендується приймати настоянку елеутерококу після 16-ї години, це може спричинити безсоння. Великі дози теж можуть спровокувати безсоння, дратівливість, відчуття тривоги.
Також слід приймати фіточай, що нормалізує порушений обмін речовин. Адже метаболізм є ключовим процесом, який визначає споживання та використання енергії в організмі. Якщо метаболізм заповільнений, то це може призвести до зниження енергопотенціалу та збільшення втомлюваності, особливо в людей зі зниженим пульсом та гіпотонією.
Фіточай допоможе відновити сили, помічний за алергії, остеохондрозу, псоріазу, для схуднення.
Для цього в рівних частинах взяти: цвіт бузини чорної, буркуну, пагони вересу, квіти глухої кропиви, траву грициків, листя кропиви дводомної, материнки звичайної, м'яти, кореневища пирію повзучого, траву розхіднику, сідачу коноплевого, споришу, фіалки триколірної, череди трироздільної, листя чорниці.
1,5 ст. л. збору залити 500 мл окропу, можна прокип'ятити 1-2 хв.
Настояти протягом ночі в термосі. Процідити. Випити протягом дня за чотири прийоми (тричі по півсклянки за 30 хв до їди, решту - перед сном).
Два фіточаї від метеозалежності
- Є багато звернень від читачів газети, які складно реагують на зміну температур, атмосферного тиску, магнітні бурі, з проханням дати пораду, як зарадити цьому. Що б Ви порекомендували, як зменшити метеозалежність?
- Зазвичай люди, в яких є порушення в системі кровообігу, найбільш метеозалежні. Профілактикою може бути фітотерапія, спрямована на покрашення стану судин. Для цього ми розробили й рекомендуємо спеціальний фіточай від атеросклерозу (для очищення судин). У нього входять такі потужні трави, як листя гінкго – 2 частини, цвіт конюшини – 2 частини, по 1 частині в збір додаємо цвіт глоду, траву гречки, меліси, листя подорожника, суниць, шавлії, сідачу, сухоцвіту, лофанту (їх заготовляємо в екологічно чистих регіонах на заході України). Збір пропонуємо людям, що потерпають від зміни погодних умов, щоб приймали курсами по 1 місяцю з перервою на 2-3 тижні (потому прийом можна повторити). Для цього 1 ст. л. збору, залити 350 мл окропу в термосі на ніч, випити за 3 прийоми за 30 хв до їди.
Також є різні збори, що усувають прояви нездужання на зміну погоди, магнітні бурі тощо. До них входять трави, що заспокоюють нервову систему, нормалізують артеріальний тиск, протиревматичні засоби.
Як заспокійливий засіб потужно діє фіточай для нормалізації роботи нервової системи. Він не зумовлює сонливості, чинить м’яку врівноважувальну дію. До цього фіточаю входять цвіт бузини, трава буркуну, пагони вересу, трава герані, трава деревію, звіробою, меліси, м'яти водяної, м'яти перцевої, підмаренника, собачої кропиви, цикорію, шишки хмелю. Готувати, як у попередньому рецепті. Пити за 40 хв після їди та незадовго до сну.
Чистотіл та трава парила від шкірних наростів
- Із потеплінням ми носимо більш відкритий одяг і так прикро, коли буде видно папіломи на шкірі. Які засоби можна приготувати для виведення папілом та різних вікових наростів на шкірі?
- Тут найкраще поєднати два засоби й комплексно боротися з причинами виникнення папілом: зовні та зсередини. Внутрішній засіб - настій трави парила. Парило має противірусні, антибактеріальні та антигельмінтні властивості, нормалізує роботу печінки, жовчного міхура, нирок. Настій сприятиме очищенню організму від папіломавірусу. 2 ст. л. парила звичайного залити 500 мл окропу, настояти 2 години, випити протягом доби за 4 прийоми (по півсклянки 3 рази перед вживанням їжі та решту настою перед сном). Курс – 3-4 місяці.
Як зовнішній засіб, краще придбати в аптеці дешевий, але дієвий – концентрат чистотілу. У разі правильного використання він швидко позбавляє від небажаних наростів. Наносити його лише на папілому та бути дуже обережним, щоб не ушкодити здорову шкіру.
Навесні також можна змащувати папіломи та інші нарости свіжим соком чистотілу. На зламі рослини виступає яскраво-жовтий густий сік. Ним і змащують небажані утворення на шкірі, допоки не зникнуть.
Фітодопомога за алергії
- Весна – це ще й період загострення алергії на тлі цвітіння дерев та трав. Як можна зарадити цьому?
- У разі алергії рекомендую пити фіточай із таких цілющих трав: цвіт глоду, трава глухої кропиви, листя кропиви, підбілу, подорожника, суниць, квіткові кошики ромашки, трава фіалки триколірної, шишки хмелю, трава череди (звісно, якщо немає алергійної реакції на якусь з перелічених рослин). 3 ст. л. фітозбору залити 3 склянками води. Кип’ятити 1 хв й потому додати 3 подрібнених плоди шипшини. Настояти в термосі протягом ночі, вранці настій процідити. Пити по 100-150 мл 3 рази на день за 30 хв до їди. Решту випити перед сном. Курс – 1-2 місяці.
Увага! Зп алергії слід починати вживати настій з 1-2 ст. л. і у разі хорошої переносимості за кілька днів перейти до рекомендованого дозування.
При зовнішніх проявах алергії ефективно допомагає олія звіробою. Олія звіробою - це потужний антиоксидант, який уповільнює окисні процеси в шкірі, що своєю чергою сповільнює її старіння.
Зовнішньо олію звіробою застосовують при опіках, синцях, пролежнях, при псоріазі, дерматозах, порушеннях пігментації шкіри, різних видах висипань, вона позбавить від неприємного запаху ніг, сповільнює вікові зміни шкіри й, звісно ж, показана при алергії. У цих випадках слід прикладати просочені олією серветки на 15-20 хв кілька разів на день. Або ж невелику кількість олії наносять на уражені ділянки тіла 2-3 рази на день, не змивати.
УВАГА❗ Завдяки фотосенсибілізувальному ефекту препарати звіробою підвищують чутливість шкіри до сонячних променів, тому в разі їх використання слід обмежити час перебування під прямими сонячними променями до 15 хв або прикрити щільним одягом оброблені олією ділянки тіла.
Готуючи олію звіробою, використовують якісну соняшникову чи інші базові олії (кукурудзяну, оливкову). Для приготування 1 літра концентрату беруть 200 г свіжих квітів, це орієнтовно 2/3 від об’єму тари. Ми використовуємо скляні банки з широкою горловиною, що дає можливість легше їх наповнювати, звільняти та мити. Квіти не трамбувати та залити олією, не доливаючи до верху посудини 3-4 см. Банки накрити кришками й поставити на сонці для настоювання протягом 2 тижнів. Наступного дня можна долити олію до самого верху. Тому що квіти свіжі й містять вологу, то потрібно щодня, двічі на день, прибирати з кришки крапельки конденсату. За сприятливих погодних умов, теплих сонячних днів олія досить швидко почне набувати червоного кольору.
Будьте здорові!
Протипоказання: індивідуальна непереносимість якогось компоненту.
Перед застосуванням рекомендацій обов’язково порадьтеся з вашим лікарем.
Матеріал підготувала Валентина Ухачевська.