СМІХОМ - ПО ХВОРОБАХ

Поділитися:
СМІХОМ - ПО ХВОРОБАХ

Людина, яка розсмішила смерть

Гелотологія (в перекладі з грецької «гелотос» – сміх) – це спеціальна наука, яка вивчає сміх і його вплив на фізичне і  психічне здоров'я людини. Ще в XVII столітті англійський лікар Сиденгам писав: «Прибуття паяца в місто  означає  для здоров'я його мешканців куди більше, ніж десятки навантажених  ліками мулів».  Сучасна медицина також високо оцінює вплив сміху, гумору і  позитивних емоцій на процес одужання. Гелотологія зародилася в 70-х роках минулого століття і  зобов'язана своїм виникненням американцеві Норману Казінсу. Він навіть отримав визначення:  людина, яка розсмішила смерть.    У нього було виявлено серйозне захворювання хребта,  яке так стрімко розвивалося, що незабаром він уже не міг поворухнути  ні рукою, ні ногою, ні навіть самостійно розімкнути щелепи, щоб поїсти.  Коли лікарі  сказали Норману, що його шанс вижити мізерно малий: всього 1  до 500, той не спав усю ніч.    А ранок зустрів з твердим рішенням боротися за життя. Причому, досить  оригінальним способом – за допомогою кінокомедій.   Він міркував так: «Якщо негативні емоції вважаються причинами багатьох захворювань, то  позитивні, в ударних дозах, можливо, приведуть мене до одужання? Ну,  а вже, якщо мені судилося померти, то хоча б проведу залишок життя весело...».
Упродовж 5 - 6 годин на день він, прикутий до ліжка,   реготав над смішними фільмами, а в перервах – слухав  веселі історії, якими розважали його близькі та друзі. І, диво, через тиждень страшний біль став сходити нанівець. Через місяць він почав  потихеньку ворушити пальцями рук, а ще через деякий час – «невиліковний  хворий» встав на ноги.    Коли через кілька років Норман Казінс випадково зустрів на вулиці  одного з лікарів, котрий прогнозував йому смерть, той втратив дар мови від  подиву. Аби переконатися, що перед ним не привид, лікар простягнув  Казінсу руку, яку його колишній безнадійний пацієнт стиснув так міцно, що в  ескулапа не лишилося жодних сумнівів: перед ним стояв живий і здоровий  чоловік.    Ця історія чудесного зцілення стала свого часу справжньою сенсацією.  Саме після неї таку, здавалося б, несерйозну справу, як сміх, почали вивчати   цілком серйозно.    

Справжня дихальна гімнастика

Із усіх живих істот лише людині притаманний сміх.    Дослідження показують, що під час сміху в нашому організмі відбуваються  дивовижні процеси: знижується рівень вироблення «гормонів стресу» –  кортизолу та адреналіну. Коли «гормони щастя» –  ендорфіни – активно  надходять у нашу кров, вони притупляють біль і викликають почуття  задоволення. Позитивно сміх впливає і на імунну систему:  активізуються так звані клітини-кілери, які вбивають віруси і  гальмують ріст пухлин. Крім того, сміх –  це справжня дихальна  гімнастика. Сміючись, ми дихаємо глибше і частіше, газообмін прискорюється, а кров  насичується киснем. Ну і, звичайно, сміх і гумор –  прекрасні душевні  цілителі, які допомагають хоча б на час забути про наші проблеми і  негаразди. Коли людина сміється, у неї працюють понад 80 груп м’язів – рухаються плечі, грудна клітка, вібрує діафрагма, поліпшується кровообіг.  Людина починає сміятися вже в перші місяці життя.  У   свої 5 - 6 років діти сміються понад  декілька сот разів на день. У Каліфорнії лікарі розповідали анекдоти в палаті, виконуючи аналізи крові до і після сміху. Виявилось, що в смішливих людей показники крові ліпші, підвищений імунітет, тобто опірність хворобам збільшується. В багатьох дитячих лікарнях світу тримають у штаті клоунів для розважання маленьких пацієнтів. Сміх цілющий, а смуток вважається гріховним у багатьох релігіях.
Тож смійтеся собі на здоров’я!

Броніслава ВЛАЗНЄВА,
кандидат медичних наук.