За східними віруваннями, сонячне сплетення - це енергетичний центр організму. І це одне з найуразливіших місць на людському тілі. У ньому міститься безліч нервових вузлів. Біль у цій ділянці може бути різним - тупим, пронизливим, під час дихання, гострим, переймоподібним. Він може з'являтися внаслідок ураження будь-яких ділянок сонячного сплетення, травм чи захворювань внутрішніх органів.
Розібратися з цим питанням допоможе лікар нетрадиційної медицини Володимир ГУРТОВИЙ.
Чому виникає біль
Причини спазматичного болю в сонячному сплетенні можуть бути пов'язані з ураженням нервової системи - найчастіше це невралгії чи неврити. Їх головним симптомом стає гострий біль, що «відлунює» в живіт чи в спину, він може виникати внаслідок підвищених навантажень, тривалого перебування в сидячій позиції, в разі стресових ситуацій. Неврит (запалення нерва) та невралгія (гострий скимний біль по ходу ураженого нерва) являють собою патології периферичних нервів. Неврит може розвиватися через інфекційні хвороби - такі, як бронхіт, кишкові захворювання, отит, ангіна тощо. При цьому зменшується чутливість певної частини тіла.
У разі підозри на ураження периферичних нервів слід відвідати невролога. Якщо не зробити цього вчасно, то може розвинутися більш тяжка патологія - солярит. Солярит - це ураження нервових закінчень у сонячному сплетенні, яке носить дегенеративно-запальний характер. Його прояви: гострі спазми в ділянці сонячного сплетення, підвищена температура, порушення процесів травлення, біль у нижній частині живота, постійний скимний біль у грудях і в животі.
Солярит може бути гострим чи хронічним. Останній загострюється після переохолодження, хвороб, стресів. Лікування за цього захворювання призначає лікар: до нього входять спазмолітичні препарати, нейроплегічні засоби, а також масаж, ванни тощо.
Ще однією причиною болю в сонячному сплетенні стають удари, травми й підвищені навантаження (наприклад у спортсменів). Якщо після травми чи удару в цю ділянку виникає гострий біль, утруднюється дихання, з'являються слабкість і запаморочення, слід викликати невідкладну допомогу. При цьому треба перебувати в спокої та намагатися не рухатися протягом кількох днів.
Захворювання органів травлення
Крім того, біль у сонячному сплетенні може виникати в разі захворювань шлунка й кишківника (виразка, кишкові інфекції, хвороби черевної порожнини, гастрит, коліт, панкреатит). Причиною болю можуть стати сильна печія, здуття живота, нудота, блювота. Щоб визначити причину виникнення болю в цьому разі, зверніть увагу на те, в якому місці він проявляється.
Так, наприклад, біль вище сонячного сплетення може виникати за патологій стравоходу (опіки, ерозії, рефлюкс), за хвороб бронхів та плеври, запалення легень, за порушень роботи серця (ішемічна хвороба, серцева недостатність, стенокардія, інфаркт міокарда), за невралгії, гриж діафрагми.
Якщо біль проявляється нижче сонячного сплетення, він може свідчити про хвороби статевих органів у жінок, запалення сечового міхура, захворювання товстого відділу кишківника, гострий апендицит. Якщо біль виникає праворуч від сонячного сплетення - отже, можуть бути пухлини й запалення підшлункової залози, патології жовчного міхура, ураження печінки, правої нирки, міжреберна невралгія. А біль зліва від сонячного сплетення з'являється внаслідок патологій таких органів, як дванадцятипала кишка, шлунок, ліва нирка, хвіст підшлункової залози.
У разі появи такого болю потрібна повноцінна діагностика: УЗД черевної порожнини, рентгенівське обстеження із застосуванням контрастної речовини, аналіз сечі, крові та калу, лапароскопія, комп'ютерна томографія, обстеження стравоходу й кишківника методом фіброгастроскопії. У разі невралгії лікар підбере комплексну терапію. За допомогою лікарських препаратів зніме больовий синдром, потім долучить фізіотерапію, лікувальну й дихальну гімнастику, спеціальний масаж.
Неврит - це запальне захворювання, зумовлене патогенними мікроорганізмами. Тому лікар може призначити антибіотики, а також дихальну гімнастику, фізіотерапію, масаж. За болю після ударів і травм медикаментозну терапію, як правило, не проводять. Достатньо просто кілька днів спокійно полежати в ліжку.
Фітотерапія від болю й запалення
Лепеха має протизапальний і ранозагоювальний ефект, усуває біль, позитивно впливає на серце й судини. Настій: 20 г сушеного кореня лепехи, попередньо подрібненого на млинку для кави чи за допомогою блендера, залити 1 склянкою окропу, накрити кришкою, нагрівати на водяній бані 15 хв, потім настій витримати 1 годину, довести до початкового об'єму холодною водою. Пити по 50 мл, розділених на 2 рази, протягом доби. Курс - 10-14 днів.
Аптечна ромашка: 1 ч. л. сировини залити 200 мл окропу й настоювати 10-15 хв. Настій п'ють протягом 2 тижнів по 1 склянці перед їдою.
Чай з м'ятою заспокоює та зменшує біль. Листя м'яти потрібно додати в будь-який чай і залишити на 10 хвилин. Можна пити такий чай 14-21 день.
Шипшина містить велику кількість аскорбінової кислоти, знімає біль, усуває запалення, зміцнює імунітет.
Відвар сушених плодів: 1 ст. л. подрібнених і висушених ягід покласти в емальоване горня, залити 1 склянкою окропу, накрити кришкою й гріти на водяній бані, періодично перемішуючи, близько 30 хв. Відвар остудити, відцідити й пити по чверті чи половині склянки протягом дня. Курс - до 14 днів.
Перед застосуванням рекомендацій порадьтеся з лікарем.