Більшість із нас живе у світі тривог і страхів. Їх шкода для здоров’я та плата за невміння контролювати емоції й думки величезна. Відчуття тривоги чи страх зумовлюють викид в кров адреналіну та норадреналіну. Це спричинює відповідні зміни в тілі: м'язи накачуються кров'ю, легені заповнюються більшою кількістю повітря, піднімається артеріальний тиск. У стані тривоги й страху робота організму перебудовується: працюють лише системи, що відповідають за функцію виживання, інші ж вимикаються. Припиняється травлення, перестають виділятися жовч, шлунковий сік, певні види гормонів, відбувається надмірне навантаження на серце й судини, можуть вимикатися ділянки мозку, що відповідають за аналіз та об’єктивну оцінку ситуації. Якщо в людини цей стан стає хронічним, то врешті він повністю виснажує її життєві сили, імунну й нервову системи та й увесь організм. Як навчитися опановувати свої тривоги, жити в позитиві та здоров’ї, саме для вас рекомендації відомої йогині, засновниці та президента Міжнародної асоціації Махасіддха Йоги Радхи ГІРІ.
- Радха Гірі, Ви понад 10 років жили у святих місцях Індії, вивчаючи ведичні, йогівські знання, які навчають, як завдяки певним практикам керувати своїм розумом, енергією, отримуючи моральне, духовне й фізичне здоров’я. Скажіть, будь ласка, звідки з’являється страх і як він впливає на наш організм.
- Поява страхів - це ознака того, що в людини стоншилася психічна енергія і виникла звичка думати негативно. Це стається, коли людина не розуміє своєї божественної природи, вона не знає, заради чого живе; коли надто прив'язалася до матеріального світу, людей, ситуацій, безконечних бажань. І в неї з’являються страхи все це втратити.
Невміння приймати зміни в житті породжують панічні тривожні стани, які можуть переростати в серйозні захворювання.
Наслідком постійної тривожності є панічні атаки, серцеві та різні імунні захворювання, шизофренія й навіть рак. Якщо людина не хоче йти цим шляхом, вона має навчитися працювати зі своїм страхом і думками, що його породжують.
Якщо людина не може опанувати ці стани самостійно, в такому разі з давніх часів цілителі Індії застосовували одну ефективну практику. Цю людину садили в центрі, а з чотирьох боків, по чотирьох сторонах світу, сідали люди й починали читати мантри або молитви. За допомогою такого колективного молитовного співу енергетично очищали людину, давали їй енергію. Після такої практики в неї з’являвся прилив сил, її стан полегшувався, змінювалося ставлення до життя.
Також є практика, коли співочими чашами, на рівні вібрацій звуку «видзвонюють людину». Я роблю цю практику для людей, що потребують терапії звуком. Для цього людина, якій потрібна допомога, лягає, а майстер над її тілом грає на чашах і їх звуками гармонізує психічний, духовний і фізичний стан людини та певних органів, піднімаючи їх вібрації до гармонійних вібрацій здоров'я.
Коли ми збираємося на йогічні практики, завжди співаємо 9 чи 21 раз мантру ОМ, зосереджуючись на її вібрації всередині тіла та на звучанні голосу. Люди, в яких є проблеми з тривожністю, співаючи мантру ОМ, гармонізуються, в них заспокоюється розум, з’являється відчуття внутрішньої тиші, спокою, легкості в тілі. Окрім того, проспівування мантр активує кровообіг у горлі й посилює місцеву імунну систему, що так актуально восени в період застуд.
- Чи може людина сама себе запрограмувати на спокій?
- Важливо переосмислити себе, своє ставлення до життя, ситуації та людей. Для цього добре читати чи слухати різні духовні тексти, лекції, які дають можливість під іншим кутом подивитися на ситуацію, налаштуватися на позитивний лад.
Добре давати нашому мозку позитивні установки, й особливо добре вони працюють, якщо їх проговорювати вголос. Для цього по 30 разів кілька разів на день із вірою, відчуваючи кожне слово, кажіть: «Я - це світ, а світ - це я. Я довіряю Всесвіту як самому собі». Інша афірмація: «Я абсолютно здоровий». Оточуйте себе людьми, які налаштовані до вас позитивно, підтримують, дають спокій.
Також слід роз'єднуватися зі страхами. Для цього випишіть їх на аркушику: всіх людей, на кого ображаєтеся, кого чи чого боїтеся, та емоції й претензії до них. Таким чином ми виймаємо ці емоції зсередини нас і випускаємо на папір. Потім скажіть собі: «Я можу без цього жити. Я дякую, я приймаю, я відпускаю». Спаліть цей аркуш і викиньте в унітаз. Так робіть доти, поки вповні не звільнитеся від цих руйнівних емоцій.
У йозі є величезна кількість різноманітних практик, що через дихання нормалізують стан, дають сил. Я б рекомендувала робити глибокий вдих і видих, дихання всім тілом. Потому поперемінне дихання по 18 вдихів і видихів через одну ніздрю (інша закрита пальцем) і по 18 через іншу. Далі зробити Кумбхака пранаяму (робимо глибокий вдих двома ніздрями й закриваємо ніздрі великим та вказівним пальцями). Її виконують, сидячи з прямою спиною. Після глибокого вдиху затримують дихання до 20 і більше секунд. Що довший час затримки дихання, то потужніший ефект.
Але одразу не женіться за результатом, робіть у комфортному для вас режимі, поступово збільшуючи час затримки дихання. Ця практика впливає на симпатичну нервову систему, дає спокій і легкість, зупиняє мислений діалог, а відтак і думки про страх, людина наповнюється енергією.
- Як через харчування, трави та спеції можна гармонізувати свій стан, особливо восени, коли нестача сонця породжує депресивні настрої?
- Із головних правил осені зазначу такі: постійні прогулянки щонайменше протягом години, особливо, коли визирне сонечко. Під його дією в організмі виробляється вітамін D, що сприяє загальному здоров’ю та доброму настрою, зміцненню кісток. А також виробляється амінокислота триптофан, що перетворюється в серотонін, який вночі стає мелатоніном – гормоном, що сприяє глибокому сну, а отже психічному й енергетичному відновленню організму.
Із продуктів, що благотворно впливають на відновлення психічних сили, найперше вживайте топлене масло гхі. Його можна додавати до теплих страв та по 0,5 ч. л. розсмоктувати в роті між прийомами їжі.
Важливо перед їдою молитися, подумки спершу запропонувати страву божественним силам, а вже потім споживати самим, як це робили наші предки. Таким чином енергетика їжі зросте, й людина, споживаючи її, відновлюватиме свої сили.
Споживайте мед, він - чудовий борець із мікробами й вірусами, позитивно впливає на репродуктивну, нервову системи. Його споживають по 1 ч. л. натщесерце зранку з теплою водою, а також увечері перед відходом до сну.
Наповнюють силою всі продукти жовтого кольору, що мають сонячну природу: гарбузи, морква, апельсини, хурма, дині, мандарини. У раціоні надавайте перевагу не тепличній городині, а вирощеним на землі сезонним овочам та фруктам.
Якщо ваш організм перетравлює лактозу, можна пити на ніч тепле молоком зі щіпкою шафрану чи куркуми та медом. А ось в обід добре споживати рис - це сатвічний продукт, який за регулярного споживання розвиває в людині такі якості, як правдивість і рішучість за будь-яких ситуацій досягати своєї мети.
Напій, що знімає тривоги, - навар м'яти з медом. Також раджу розвести 1 ч. л. кориці в окропі, коли стане теплим, додати меду. Пити половину склянки зранку натщесерце за півгодини до їди та півсклянки перед сном. Цей напій сприятиме відновленню сил.
- Чи є аромати, які піднімають настрій і допомагають подолати стан тривоги?
- Із цими відчуттями чудово працює сандалова олія, олія міри, ладан, олія апельсина. Ними недаремно обкурюють церкви під час богослужінь, адже вони очищають простір від поганої енергії, духів, негативних думок.
Наголошую: поряд із використанням цих ароматичних речовин людині, що страждає від тривожних станів, слід припинити негативно думати й сприймати дійсність. Бо через погані думки вона притягує відповідні події у своє життя.
Заспокоїти психіку допоможе прийняття ванни з додаванням трояндової олії та пелюсток троянд. Робіть собі приємне, хваліть себе за малі й великі досягнення, й ваша самооцінка, настрій та енергія зростуть у рази.
У наступному номері Радха Гірі розповість про ведичні ранкові практики, що додадуть енергії й здоров’я духу та тілу.
Перед застосуванням рекомендацій порадьтеся з лікарем.
Матеріал підготувала Валентина Берник.