Сповідь як форма комунікації не може бути публічною, але в даному разі я відступаю від усталених правил. Хочу допомогти тисячам своїх колег по нещастю, які перебувають у невіданні щодо того, якого кардіолога слухати та яку медичну методику обрати, щоб максимально (чи бодай якось) подовжити собі життя й почуватися порівняно комфортно.
Комфортно — означає не носити з собою нітрогліцерин, не тримати в постійному напруженні рідних та близьких, не викликати кардіобригади за найменшого болю в ділянці грудної клітки.
Кажуть, інфаркти «помолодшали», а ще вони, як і мизери, ходять парами. Я з цими твердженнями згоден, бо у свої 52 роки пережив їх три, один із них — обширний. До липня цього року майбутнє моє залежало від того, яку форму операційного втручання для розв’язання своєї проблеми я оберу — аортокоронарне шунтування чи стентування.
У київському Інституті серця в операції на відкритому серці мені відмовили через великий ризик, бо ураженими виявилися не тільки великі судини, а й дрібніші — тут тобі й наслідок цукрового діабету другого типу. Порадили поставити поступово 7 стентів, що за зарплати доцента в університеті видавалося не зовсім реалістичним.
У пошуках рятівних варіантів випадково з дружиною натрапили на методику американського кардіолога-практика доктора Ессельстіна, описану в його популярній книзі «Суперсерце». Він запропонував до проблеми підійти з іншого боку: не намагатися усунути проблему хірургічним шляхом, а не дати шансу хворобі розвиватися взагалі.
Свого часу доктор довів спроможність своєї теорії на практиці, подовживши життя учасникам спеціально зібраної експериментальної групи, що складається переважно з «безнадійних» пацієнтів. Багато з них прожили після прийняття методики по 10-15 років, а деякі живі й порівняно добре почуваються й понині. Це після того, як кардіохірурги (американські!) вичерпали всі свої можливості. Сам Ессельстін з дружиною дає своїм хворим приклад того, як треба правильно жити й харчуватися. Харчуватися — передусім!
Суть методики полягає у тому, щоб узагалі відмовитися від споживання жиру. Будь-якого.
М'ясо, молоко, яйця, риба, масло, олія — це отрута для тих, у кого стеноз судин. Похідні від цих продуктів — кефір, сметана, паштети, рулети, холодці-заливні, пироги, білий хліб узагалі — теж заборонено вживати. Навіть деякі фрукти на зразок авокадо, а також горіхи й оливки. Рівень холестерину в крові не має перетнути позначку 3,5. Контроль — спочатку щомісячний, за позитивної динаміки — щоквартальний. Знехтувати правилом бодай раз — означає зруйнувати все. Як у наркоманів.
Що їсти можна? Коренеплоди, бобові, фрукти, овочі, гриби, неочищені злаки, картоплю, каші, капусту. Борщі-супи на основі цих складових. Замість смаженої картоплі — запечена в духовці, замість стейка — каша з гарбуза й лобіо, замість смаженої качки — овочева запіканка й салат, а звичний харчо чи жирну солянку цілком може замінити пісний грибний суп.
Хліб? Можна, але зі спеціального борошна, без жиру та яєць, рецепти є в Інтернеті. Вони, до речі, обговорюються й оновлюються на численних форумах і в спільнотах прихильників дієтичного харчування.
Як поповнити наявні в м'ясі, рибі та молоці набори вітамінів? В12, Омега-3, кальцій, деякі інші доведеться приймати у вигляді піґулок. Хоча Омега-3 міститься в насінні льону, яке можна додавати в кашу чи в тісто. Випити склянку червоного вина не забороняється, але зловживати не варто, бо артеріальний тиск теж треба постійно моніторити.
П'ять місяців тому я сам не повірив у те, що подібний підхід може змінити перебіг хвороби, а зараз у цьому впевнений. Я скинув вісім кілограмів — поступово, без особливого напруження, й тепер на сьомий поверх сходжу «одним махом», без будь-якої задишки. Артеріальний тиск прийшов до норми, рівень глюкози знизився до 5,2 без усяких ліків. Рівень холестерину — 3,1. Перестав хропіти ночами.
Ось які основні зміни відбулися в моєму організмі за п'ять місяців із прийняттям методики доктора Ессельстіна. Тепер я являю собою живий експонат, мене можна досліджувати й показувати на наукових симпозіумах.
Звісно, я свідомий того, що менш як півроку — термін недостатній для остаточних висновків, але, повторюю, повіривши у свої сили, я одразу відчув результат. Так, було непросто відмовитися від традиційних вечерь, застіль та посиденьок зі звичним меню. Але хіба з моєю проблемою це припустимо?
Методика Ессельстіна дисциплінує, виховує й навчає одночасно. І вона перемагає. Навіть у таких небагатих країнах, як Україна, навіть у середовищі людей із невеликими прибутками. І це головне — дати шанс кожному, хто переосмислив ставлення до свого життя та здоров'я.
Сьогодні я продовжую приймати статини, кардіоаспірин і ліки, що знижують артеріальний тиск, але дискомфорт у грудях зник, а ізо-мік (препарат для припинення та профілактики нападів стенокардії) я переклав із кишені в домашню аптечку.
З повагою Геннадій Сенкевич.
м. Дніпро.