Поліпшувати стан здоров'я ми можемо, як вживаючи фіто- та фармпрепарати всередину, так і впливаючи на організм різними методами через шкіру. Як поліпшити стан за багатьох захворювань завдяки тепловим процедурам, впливу на біологічно активні точки, застосовуючи примочки та ванночки? Найкращі зі способів китайської медицини - від майстра східних практик, масажиста Ігоря ГРІМОВИЧА.
Ванна для поліпшення кровообігу та життєвого тонусу
- Ігоре, за яких захворювань рекомендовано тепловий вплив на шкіру та хворі ділянки тіла? Які процедури рекомендуєте робити?
- Традиції лікування теплом - одні з найпоширеніших на наших теренах. Пам'ятаєте - раніше, щойно десь заболить, людину відправляли на пічку вигріватися? Так, по-народному, але дуже ефективно «лікували» застуди, ревматизм, радикуліт, остеохондроз і багато інших хвороб. Також у піч клали вимочені різні трави й обкладали ними хворого, щоб він їх увібрав, ними надихався й добре пропітнів.
Подібний метод трав'яного тепла використовували на Алтаї. Для цього викопували яму метр на метр завширшки та до 2 метрів завглибшки, заповнювали яму скошеним різнотрав'ям, давали траві трохи потліти й за температури 40-42 градуси туди поміщали людину так, що лише голова з ями виднілася. Це був чудовий метод усунення багатьох недуг. Адже випари цілющих трав проникали не тільки в ніс, а й крізь шкіру, людина потніла, очищуючись від токсинів.
Подібні прогрівальні процедури на основі трав є й у китайській медицині. Там, як правило, використовують багато різних трав, особливо чебрець і полин: ці трави мають гарячі властивості чоловічої енергії Ян.
Нове століття надворі, й, на жаль, пічок у наших домівках уже не лишилося, тому їх цілющу дію частково можна замінити ваннами й ванночками. Перевірений метод - це імбирно-полинові ванни: в 5-6-літровій каструлі залити водою 0,5 кг гіркого полину, дати покипіти 10 хв, додати 300-400 г тертого імбиру, трохи настояти й вилити в теплу ванну. Приймати ванну 15-25 хв, після чого, закутавшись, лягти в тепле ліжко.
Важливо: у воду занурюватись треба до рівня грудей, щоб не було навантаження на серце. І ще: перш ніж додати імбир та полин, перепустіть навар крізь сито, щоб травою не забити каналізаційний стік. Віддушені рештки імбиру й полину можна ще заварювати для 2-3 ванн.
Така гаряча процедура із зігрівальними властивостями завдяки дії води й трав особливо допоможе тим, у кого ноги та руки вічно холодні. Вона поліпшує кровообіг за проблем із попереком, спиною, добре очищує організм, виводячи продукти інтоксикації після ковіду.
Наполегливо рекомендую: після перенесеного коронавірусу треба таким чином добре прогріти організм - зробити до 10 ванн. Так ви активізуєте циркуляцію крові, станете чисті від токсинів. Я помічав, що коли люди працювали над посиленням кровообігу, то в більшості з них ковід мав легкий перебіг.
Додатково в процесі одужання та реабілітації після коронавірусу рекомендую трав'яний чай із чебрецю, подорожника, акації, бузини, ісландського моху, оману, коріння солодки. Заварювати трави, як чай, і по черзі пити кілька разів на день. Вони допоможуть очистити легені й відновити їх роботу, поліпшать імунітет.
Ще під час ГРЗ та застуд чудово згадати бабусині рецепти - це спиртові компреси на груди та спину. Можна попередньо трохи розтерти, помасажувати ділянку грудей, потім накласти натуральну тканину, змочену в горілці, накрити поліетиленовою плівкою, добре закутати й на ранок зняти компрес, а часто разом із ним і позбутися кашлю й запальних процесів.
Прогрівання живота й профілактика інсульту
- Чи рекомендовані зовнішні теплові маніпуляції в разі захворювань внутрішніх органів, суглобів?
- Теплові аплікації ефективні в разі захворювань опорно-рухового апарату: артрозів, артритів, різних проблем із колінними, ліктьовими суглобами, зап'ястками, за радикуліту. Вони поліпшують кровообіг, а разом із припливом крові активізуються й обмінні процеси, зникає запалення. Для цього хвору ділянку спочатку треба добре розтерти зігрівальною гірчичною чи кунжутовою олією, накрити поліетиленовою плівкою, а потім рушником, змоченим у гарячій воді, щоб поліпшити якість прогрівання.
Якщо у вас є можливість, то краще замість гарячого рушника зробити аплікацію з озокериту та парафіну. Для цього суміш нагрівають до 40°С, з неї роблять коржа й накладають на ноги, руки чи спину для прогрівання на 20-30 хв.
Тепло любить і наш живіт, і всі органи черевної порожнини. Прогрівання живота допомагає усунути здуття, поліпшує роботу печінки й жовчного міхура, кровопостачання всіх органів. Тому маленьким дітям, коли їм здуває живіт, роблять масаж живота, а також теплі компреси з навару трав із гарячими властивостями - полину та чебрецю.
А чи знаєте ви, що, коли м'який живіт, м'які руки та шийний відділ хребта - це допоможе запобігти навіть інсульту? Річ у тім, що, коли в людини шия стає кам'яною, відразу погіршується кровопостачання мозку. Тому важливо масажувати шию та руки, розігрівати їх, щоб вони не втрачали свою м'якість, а мозок не страждав від погіршення кровоплину.
Для цього треба робити самомасаж шиї: обхопіть шию ззаду під потилицею двома руками та стискайте, поки руки самі не з'їдуть.
Ще один варіант: можна тримати однією рукою голову за маківку, а другою добре розтерти потилицю, поліпшивши кровоплин у задній частині голови. Таким чином ви впливаєте й на зоровий горбик - таламус, що міститься в цій ділянці. Так усувається втома, поліпшується зір, цю вправу радять робити водіям за тривалої їзди за кермом, вона дає концентрацію та поліпшує чіткість мислення й зору.
Твердий живіт - також один із провісників інсульту. Коли він твердне, збільшується тиск на нирки й печінку, та, як кажуть у Китаї, жар печінки піднімається в голову, й через це стається інсульт. Тому так важливо масажувати живіт, робити вісцеральний масаж. Щоб зняти зайвий тиск на органи й мозок, на живіт можна ставити грілку, робити зігрівальний компрес. За теплого, м'якого живота в людини не буде закрепів, поліпшиться стан усіх органів.
Хороший кровообіг у животі можна підтримувати прогріванням рук за принципом магніту. Коли одну долоню кладуть на живіт, а іншу - зверху й розтирають нижню в напрямку від великого до вказівного пальців. Виникає принцип магніту, починає додатково діяти енергетика людини, від рук іде подвійне тепло, адже в цьому разі нижня рука несе мінусовий, а верхня - плюсовий заряд.
У чоловіків під час такого масажу права рука знизу, а ліва зверху, в жінок - навпаки. Так треба тримати руки на всіх ділянках живота, поки вони не прогріються, а де боліло - тримати, концентруючи увагу на цьому місці, лікуючи силою своїх рук, поки біль не мине.
Ви, мабуть, помічали: коли дитина ударяється, мама просто прикладає руку до місця, де болить, потримає трішки - й біль минає. Приблизно так само, але значно потужніше, діє прогрівання руками за принципом магніту.
Сила солі, меду й трав у разі ударів
- Що, на Вашу думку, найкраще допомагає за ударів, набряків рук і ніг, висипань на шкірі?
- За ударів можна використовувати трави з охолоджувальною дією: м'яту з сіллю. Наприклад, у цьому випадку можна розпарити м'яту, попередньо проварити 10 хв 50 г м'яти у 300 мл води й додати 3-4 ст. л. солі - вийде консистенція ропи. Цей м'ятно-сольовий компрес прикласти до забитого місця чи до підвернутої ноги, й біль, пухлина від удару швидше минає.
Також у разі забиття роблять спеціальний медовий корж. Беруть білок одного яйця, 1 ст. л. горілки й борошно. Вимішують тугий корж, його кладуть на вдарене місце. Він витягає застарілі удари. Допомагає в разі нових. До речі, тісто опісля викидати не треба - його можна використати ще 2-3 рази, якщо загорнути в харчову плівку й зберігати в холодильнику. За артритів та артрозів також можна ставити на хворі місця такий коржик, він буде добре вигрівати.
Добре робити сольові ванни людям із жирною шкірою, вугровими висипаннями, особливо допоможуть ванни з морською сіллю. А в разі грибка на нігтях рук та ніг рекомендовані концентровані сольові ванночки (10% солі у воді).
Якщо напухають руки й ноги, є слабкість у ногах, добре чергувати сольові ванночки з масажем. Після теплої ванни масажувати стопи, кисті від пальчиків угору й назад, допомагаючи поліпшити лімфо- та кровоплин. Такі стани часто пов'язані з тим, що люди дуже багато сидять, відповідно, м'язи розслаблені й не допомагають ганяти кров та лімфу. А такі зовнішні впливи допоможуть організмові виправити цю ситуацію.
До речі, в Китаї, якщо людина втомилася, вона робить масаж голови, шиї й ванночку для ніг - та таку, щоб ноги по коліна були у воді. Це більш ефективно - адже від колін до нирок менша відстань, ніж від стоп (а ми звикли робити ванночки лише до кісточок), а отже, вплив дужчий. Такі ванночки з наваром шавлії допомагають зняти втому ніг, головний біль, безсоння. Щоб посилити заспокійливо-розслаблювальну дію, у ванночку можна додати по кілька крапель ефірної олії м'яти, валеріани.
Листя хрону та самомасаж від радикуліту й мігрені
- Часто, коли людина щось невдало підняла, а також із літами, в неї починаються проблеми з попереком. Що в такому разі радить робити китайська медицина?
- Дуже часто допомагає прикладання до попереку листя хрону. Його прикладають сирим, але краще пропарити 2 хвилини й тоді накласти на уражене місце на 10-15 хвилин. Зверху закрити харчовою плівкою й утеплити, притиснувши щільніше.
Хрін дуже потужно впливає, тому допоможе після 3-5 щоденних процедур. Але слід мати на увазі, що час процедури не має перевищувати 10-15 хв, інакше буде опік. Був випадок, коли чоловік допомагав піднімати ванну й пошкодив поперек - почався радикуліт. Накладений листок хрону надто довго тримали. Потім чоловік мусив лікувати вже опіки.
Після прогрівання пацієнтові треба зробити масаж чи самомасаж, кісточками пальців добре пром'яти поперековий відділ.
Також для поліпшення стану попереку треба робити самомасаж пальців там, де містяться проєкційні зони хребта й попереку. Так, середній палець - це хребет. Проміжок між вказівним та середнім пальцями внизу кісточок на руці - це проєкція попереку ближче до хребта. А відстань між мізинцем та підмізинним пальцями - проєкція хребта далі вгору. Щоденне проминання цих зон поліпшить стан попереку та всієї спини.
Розминаючи, ви знайдете місця, де відчуєте найдужчий біль - там можна зробити горохову аплікацію. Тобто горошину прикріпити до болючої точки пластиром, щоб вона постійно протискала, масажувала зону попереку. Крім того, по 10-15 хв кілька разів на день потрібно за допомогою пальців додатково притискати горошину, посилюючи вплив на цю біологічно активну точку.
Перша допомога від мігрені та головного болю - також розминання пальців. Для цього потрібно розтирати великі пальчики на ногах - це проєкція голови й мозку. Головний біль минає, якщо додатково масажувати першу фалангу пальців на руках (фаланга від основи долоні). Перша фаланга на вказівному пальці відповідає за лобові частини, середній палець - за тім'я, підмізинний - за маківку, й мізинчик, перша фаланга, - за потилицю. Тобто, залежно від того, де у вас біль, ви особливо розминаєте першу фалангу певного пальця, що відповідає за цю ділянку.
Наприклад, якщо болить чоло зліва, то масажуєте зліва вказівний палець біля його основи. Робите за такою схемою: сильно затискаєте двома пальцями іншої руки місце проєкційної зони, на вдиху зменшуєте тиск на палець, на видиху натискаєте трохи дужче, тобто дихаєте разом із пальцем, і так робите продавлювання по 10 хвилин. Біль мине, а ви зробите профілактику різних захворювань голови, в тому числі вікових.
Підготувала Валентина Берник.