Щороку багато українців відвідують Болгарію, яка славиться своїми курортами, гостинністю та смачною їжею. Але, виявляється, в Болгарії можна відпочити не лише тілом, а й душею. Болгарія – православна країна, з дуже давніми й глибокими традиціями. Тут є багато святинь, поклонитися яким приїжджають віряни з усього світу. Величні монастирі, розкішні храми й напівзруйновані каплички – кожен може віднайти тут «свої» місця, які вібрують в унісон з його душею. Шукав і віднайшов там такі місця й настоятель Свято-Покровської парафії УАПЦ м. Боярки Димитрій ПРИСЯЖНИЙ.
ПРО СВЯТИНІ, БЛАГОДАТНІ МІСЦЯ ТА ЧУДОТВОРЦІВ БОЛГАРІЇ
![](http://www.zid.com.ua/wp-content/uploads/2012/11/Bulgarien_0905.jpg)
Мудрі люди говорять: коли живеш на одному місці – дізнаєшся про багато чого, а коли мандруєш – дізнаєшся набагато більше. Тому під час своєї другої поїздки до Болгарії я вирішив зробити паломницьку подорож по цій країні. Зокрема, побував у Варні, Софії, Пловдіві, відвідав головні святині цих міст, старовинні, але й понині діючі собори та церкви, з унікальною історією, надзвичайно красивими розписами, фресками, дивовижними іконами. У соборі Успіння Богородиці, який височить у центрі Варни, я мав велику радість співслужити разом з митрополитом Варновським і Великоприславським владикою Кирилом. Уразили ерудованість і відкритість, простота й скромність митрополита. Біля нього не було жодного охоронця, як люблячий батько, він спілкувався зі своєю паствою. Особливо яскраві враження залишилися після відвідин Рильського монастиря, розташованого майже на 120 км південніше від столиці. До будівлі храму веде мальовнича дорога між гір, порослих соснами. Тиша й дивовижний спокій панують навкруги. Поряд з монастирем несе свої води швидкоплинна річка, споглядаючи яку, забуваєш про всі проблеми та знегоди й поринаєш у молитвенний спокій, який гармонізує та лікує душу.
![](http://www.zid.com.ua/wp-content/uploads/2012/11/святый1.jpg)
Сам монастир розташовується на висоті більше однієї тисячі метрів над рівнем моря. Тут зберігаються дві чудотворні реліквії - це мощі святого пустельника Івана Рильського, котрий і заснував цей монастир у Х столітті. Ще за життя він прославився великими чудотворіннями. Болгари настільки його шанують, що навіть на своїх металевих лавах чеканять зображення цього великого святого. Є багато свідчень, що від його нетлінних мощей випромінюється дивовижна благодать і відбуваються зцілення. Хоча він упокоївся в 946 році, але зцілення тривають і до тепер. Я теж відчув дивовижне благоговіння, коли монахи відчинили раку з його мощами, щоб прочани мали змогу приклонитися. Крім того, в околицях Рильського монастиря можна відвідати печеру, де святий Іван Рильський провів свої останні дні. Друга реліквія монастиря – чудотворна ікона «Пресвятої Богородиці» із вбудованими в неї мощами 32 святих. У її верхній частині є напис «Одигітрія» («Дороговказниця»). Місцеве населення шанує її як цілительку від важких хвороб і охоронницю від епідемій.
ТРИ СКЛАДОВІ УСПІХУ: МОЛИТВА, ПРАЦЯ Й НАВЧАННЯ
І наостанок невеличке напуття. Молитва без праці – це все одно, що птах без одного крила, а праця без молитви – це все одно, що човняр без одного весла. Молитися Богові слід так, начебто все залежить лише від Нього, але працювати во Славу Божу так, начебто все залежить тільки від нас. І не просто читати молитву, а читати її з вірою, побожністю та благоговінням. Адже сказано: по вірі нашій дається нам. Читати потрібно як ранкові молитви, так і вечірні, бо святі отці казали: «Ви читаєте ранкові молитви й освячуєте себе на цілий день, ви читаєте вечірні молитви й освячуєте себе на цілу ніч». Обов’язково слід читати молитву перед початком трапези й після її завершення, перед початком справи і після закінчення. Дуже помічна молитва, крім «Отче наш», Оптинських старців. Коли обсіли негаразди та проблеми, головне - не впадати в розпач. Люди часто просять у Бога все й одразу, забуваючи про те, що до Господа Бога не можна звертатися, як до офіціанта в ресторані. Господь не відразу дає те, що ми просимо, й не тому, що не може, а тому, що Він свідомий того, коли людина може одержати й мудро скористатися, а коли - натворити багато шкоди. Навіть премудрий Соломон перед тим, як стати царем по смерті свого батька Давида, а був він тоді юним і недосвідченим, прийшов з молитвою до Бога й просив у Нього не багатства та слави, а мудрості. І Бог сказав йому: «За те, що ти більше нічого в мене не прохав, інше тобі додасться». Тож ми маємо насамперед просити в Бога мудрості, щоб робити не те, що вигідно нам, а те, що угодно Богові. А перед тим, як щось сказати або зробити, треба молити Бога: «Господи, а Ти чекаєш від нас такої поведінки і ставлення». Адже ми в житті вічні студенти і для того, щоб бути успішними, слід поєднати три складники: молитву, працю й навчання. Христос казав: «Будьте досконалими, як Отець наш небесний». Ми такої досконалості, звичайно, не досягнемо, але прагнути до неї треба.
Молитва Оптинських Старців Господи, дай мені зустріти з душевним спокоєм усе, що принесе мені цей день. Дай мені цілковито віддатися на волю Твою святу. На всяк час для цього в усьому настав мене і підтримай мене, Господи, які б я не дістав(ла) звістки, навчи мене приймати їх зі спокійною душею і твердим переконанням, що на все Свята воля Твоя. У всіх ділах моїх і словах керуй думками моїми і почуттями. У всіх непередбачених випадках не дай мені забути, що все Ти посилаєш. Навчи мене просто і мудро ставитись до всіх людей, нікого не ображаючи, ані засмучуючи. Господи, дай мені силу перенести втому і всі події цього дня. Керуй моєю волею і навчи мене молитись, вірити, надіятись, терпіти, прощати і любити.
Підготувала Алла ГРІШИЛО.