У фільмах часто бачимо, як люди раптово хапаються за серце, страждаючи від нестерпного болю в грудях. Симптоми серцевого нападу, або інфаркту міокарда, бувають різними: від інтенсивних відчуттів тиснення в ділянці грудей до тупого болю й відчуття печіння. Однак більшість попереджувальних знаків не настільки очевидні. Згідно з останніми дослідженнями, близько 95% людей, які перенесли серцевий напад, заявляли про те, що відчували симптоми за кілька тижнів і навіть місяців до інфаркту. Але оскільки ці симптоми не були схожими на «стандартний» біль у грудях, їх не помічали. Такі симптоми називають «мовчазний серцевий напад», але вони так само небезпечні.
ЩО ПРИЗВОДИТЬ ДО СЕРЦЕВОГО НАПАДУ?
Більшість випадків серцевих нападів спричинені ішемічною хворобою серця, в разі якої коронарні артерії звужуються через поступове накопичення атероми (жирового матеріалу) на їх стінках. Атерома може призвести до формування тромбу, який блокує артерію й позбавляє серце крові та кисню, ушкоджуючи м’язи серця. Це гострий інфаркт міокарда, або коронарний тромбоз. Вважається, що близько 25—30% серцевих нападів є «мовчазними». При цьому не виникає типових симптомів болю у грудях. Це може бути загальне нездужання протягом кількох годин, яке супроводжується болем у щелепах, або симптоми, схожі на нетравлення. У цьому разі ліпше звернутися до фахівця. Ось найпоширеніші «мовчазні» симптоми серцевого нападу, які ми часто ігноруємо.
— Біль у животі. Тут мається на увазі тупий біль або відчуття печіння в епігастральній ділянці (верхній частині живота). Не завжди біль з’являється в центрі грудей. Закупорення в серці може спричинити симптоми, схожі на нетравлення: переповнений шлунок, здуття й проблеми з ковтанням. Якщо ці симптоми тривають більш як дві доби, варто звернутися до лікаря.
— Біль у шиї й щелепах. Нестерпний біль або відчуття тиснення навколо щелепи чи шиї також можуть бути небезпечною ознакою. Як правило, все починається з незначного дискомфорту, але якщо поступово стан погіршується, потрібно викликати медичну допомогу.
— Біль у верхній частині спини. Його часто приймають за м’язовий біль, але це може бути мовчазною ознакою серцевого нападу. Якщо сумніваєтеся, зверніться до лікаря.
— Задишка. Несподівана задишка без болю в грудях — ймовірна ознака серцевого нападу, хоча таке зазвичай спостерігається серед літніх людей або тих, хто страждає від діабету. Біль у грудях може спричинити нестача кисню в серцевому м’язі, а задишка виникає через те, що серце вже не качає кров належним чином.
— Запаморочення й потовиділення. Вони є поширеними ознаками. Потовиділення — це нормальна реакція на нестерпний біль, а втрата свідомості зумовлена падінням кров’яного тиску й нестачею кисню.
— Розтягнутий м’яз. Якщо біль у грудях розповсюджується до лівого або правого плеча, це може бути ознакою серцевого нападу. Більшість із тих, хто пережив інфаркт, говорили, що в них виникало відчуття, ніби вони потягнули м’яз і чекали до наступного дня, доки знову не опинялися в лікарні через серцевий напад.
Підготувала Оксана ОСТРЯНКО.