
Олена Світко, натуропат, народна цілителька.
Техніка точкового масажу
Зазвичай масаж точки роблять пучкою. Спочатку виконують легке натиснення. Його найліпше робити коливальним рухом. Через 20-30 секунд починають і сам масаж.
Більшість точок розташовані над кісткою чи біля неї, часом - на краю сухожилля. Вони завжди болючі в момент натискання, що є ознакою того, що місце розташування точки визначено правильно. Посиливши натиснення, ви відчуєте в місці розміщення точки біль, тепер саме час розпочати масаж. При цьому треба стежити за тим, щоб біль не ставав надто відчутним.
Тривалість масажу не має перевищувати 3 хвилин, але, якщо потрібно, його можна повторювати кілька разів на день. Деякі точки ліпше масажувати не пучкою, а нігтем.
Із цією метою ще використовують спеціальні лопатки, один кінець яких гострий, а другий - заокруглений. Однак зазначу, що використання їх у домашніх умовах зазвичай малоефективне. Такі пристосування більше придатні для лікування в умовах стаціонару. Потрібно пам’ятати, що масаж точок має бути комплексним.

По центру руки містяться 7 потрібних нам точок. Вони розташовані майже на прямій лінії згинальної поверхні передпліччя й долоні (від ліктя до пучки середнього пальця). Основні показання для впливу на них: хвилювання перед виступом, занепокоєння, збудження, страх, занепад сил. Масаж цих точок буває ефективним і в разі неприємних відчуттів у ділянці серця, особливо, коли вони виникають унаслідок розладів.
Точка 1. Показання: почуття внутрішнього хвилювання, тиснення в грудях, тремтіння рук, прискорене серцебиття. Локалізація: центр ліктьового згину суглоба. За зігнутого положення руки намацується сухожилля двоголового м’яза. Точка міститься на його зовнішньому боці.
Точка 2. Показання: тривога, страх, терпкий біль у ділянці серця. Локалізація: точка розташована на одну ширину долоні вище проксимальної променезап’ясткової складки, приблизно на середині внутрішньої поверхні передпліччя.
Точка 3. Показання: тривога, тахікардія. Локалізація: на ширині 3,5 пальця вище проксимальної променезап’ясткової складки.
Точка 4. Показання: тривога, туга, тахікардія, нудота, блювота, неприємний лоскітливий кашель. Це одна з точок «істерії», справжня точка невідкладної допомоги, до якої вдаються в найнагальніших випадках (наприклад, у разі нападу кашлю на концерті тощо). Її використовують для підвищення потенції й зниження фригідності, а особливо, коли ці розлади спричинені психічними причинами.
Тому точка має ще одну назву - регулювальна точка з широкою гормональною та сексуальною дією. Локалізація: на ширині 2,5 пальця вище проксимальної променезап’ясткової складки.
Точка 5. Показання: підвищена стомлюваність, відчуття клубка в горлі, біль у ділянці серця, нудота. Ця точка посідає особливе положення ключової всередині меридіана. Якщо її масажувати додатково до будь-якої точки, то підвищується ефективність першої. Локалізація: середина променезап’ясткової складки.
Точка 6. Показання: психічна загальмованість, уповільнення мислення, почуття оглушення й неясності в голові, як після сонячного удару. Точку масажують також у разі сонячного удару. Локалізація: середина долоні між пучками середнього й безіменного пальців за стиснутої в кулак руки.
Точка 7. Показання: тривога, шум у вухах, запаморочення, головний біль, колючий біль у ділянці серця, що з’являється після хвилювання. Цю точку відносять до точок, що «повертають до життя», й масажують її після психічного та фізичного шоку, в разі зомління чи втрати притомності. Локалізація: самісінька пучка середнього пальця.

Тут містяться 9 точок, масаж 7 із них допомагають у разі нервових порушень. Меридіан, на якому розташовані точки, починається від внутрішнього краю ліктьового суглоба, йде вздовж внутрішнього боку передпліччя, де поблизу променезап’ясткового суглоба розміщені послідовно 4 точки, й сягає внутрішнього краю зап’ястя, закінчуючись на пучці мізинця.
Точка 1. Показання: психічний дискомфорт, високий ступінь дратівливості, стомлюваність, неуважність, зниження ініціативи, тупий біль у ділянці серця з віддачею в руку. Цю точку називають «радістю життя», чи точкою психічного тонізування. Локалізація: край складки (з внутрішнього боку ліктьового згину), що утворюється за зігнутого положення ліктьового суглоба.
Точка 2. Показання: неврастенія, тривога, страх, тупий біль у ділянці серця з віддачею в руку. Локалізація: на ширині 2 пальців вище променезап’ясткової складки, край ліктьової кістки.
Точка 3. Показання: зниження активної уваги, неуважність, порушення пам’яті, підвищена стомлюваність, тупий біль у ділянці серця з віддачею в руку. Локалізація: на ширині 1,5 пальця вище променезап’ясткової складки, край ліктьової кістки.
Точка 4. Показання: холодний піт під час хвилювання, кошмарні сновидіння, підвищена пітливість під час сну, біль у ділянці серця. Локалізація: на ширині 0,5 пальця вище променезап’ясткової складки, край ліктьової кістки.
Точка 5. Показання: підвищена чутливість до стресів, дратівливість, безсоння, прискорене серцебиття. Ця точка вважається точкою «істерії».
Локалізація: променезап’ясткова складка, під м’якотним виступом п’ятого пальця кисті.
Точка 6. Показання: нав’язливий страх почервоніти (еритрофобія), почуття жару й тиснення в грудях під час хвилювання, нервове свербіння шкіри, тахікардія. Локалізація: місце, якого торкається пучка мізинця за стиснутого кулака.
Точка 7. Показання: хвилювання перед виступом, тривожний стан, підвищена сором’язливість, біль у ділянці серця, коливання артеріального тиску, нестійкий пульс. Так само, як точка на кінчику середнього пальця, ця точка стабілізує стан після психічного й фізичного шоку. Локалізація: пучка мізинця, кут нігтьового ложа з боку великого пальця руки.

Три точки, розміщені на цих меридіанах, використовують під час лікування нервових порушень. Одночасний вплив на ці точки стимулює розумову діяльність. Точка 1 є однією з найпомічніших болетамівних.
Точка 1. Показання: неврастенія, загальмованість мислення, біль у верхній частині тулуба (головний, зубний, у ділянці шиї, а також грудної клітки), носова кровотеча. Ця точка носить протибольовий характер, і масаж її стабілізує психіку й вегетативну нервову систему. Локалізація: верхівка потовщення м’яза, яке утворюється за витягнутої кисті руки й притиснутих один до одного великого та вказівного пальців.
Точка 2. Показання: психічне виснаження, запаморочення, біль у ділянці шиї та верхньої щелепи. Локалізація: зовнішній бік поперечної складки променезап’ясткового суглоба (з боку мізинця).
Точка 3. Показання: зниження працездатності, психічне виснаження, головний мігренеподібний біль і біль у ділянці потилиці. Локалізація: на ширину долоні вище поперечної складки променезап'ясткового суглоба (зовнішній верхній край ліктьової кістки).

Нас цікавлять тут 5 точок. Під час впливу на них досягається лікувальний ефект широкого діапазону: від легкого хвилювання невротичного характеру до станів, які потребують стимуляції діяльності головного мозку.
Точка 1. Показання: хвилювання перед виступом чи іспитом, уповільнення процесу мислення, дратівливість, неврастенія з порушенням функції шлунка, а також різкий біль і здуття в його ділянці, неприємна важкість у ногах. Точку ще називають точкою «божественної холоднокровності». Вона стимулює парасимпатичну нервову систему. Локалізація: верхній сегмент зовнішнього краю великогомілкової кістки ноги.
Точка 2. Показання: страх, невпевненість у собі, дратівливість. Локалізація: зовнішній край великогомілкової кістки, на ширині одного пальця нижче точки 1.
Точка 3. Показання: підвищена дратівливість, вегетативна нестійкість, проноси нервового походження. Локалізація: зовнішній край великогомілкової кістки, центр гомілки.
Точка 4. Показання: порушення пам’яті, втома вранці, патологічна сонливість, слабкість у ногах. Локалізація: зовнішній край великогомілкової кістки, на ширині 2 пальців вище гомілковостопного суглоба.
Точка 5. Показання: неврастенія з нестійкістю вегетативної нервової системи, спазми шлунка й кишечнику нервового походження, головний біль.
Локалізація: зовнішній край кореня нігтя другого пальця стопи.

На внутрішній поверхні стопи та на внутрішній нижній частині гомілки містяться 5 ефективних точок меридіана нирок. П’ята розташована на нижній частині стопи. Масаж цих точок має лікувальний ефект за нервових та психічних розладів, а також впливає на гормональну регуляцію організму.
Точки ноги відносять до точок «неврастенії». Їх масаж застосовують переважно за емоційних розладів.
Точка 1. Показання: неврастенія, відчуття клубка в горлі, нервові порушення в передменструальний період, фригідність, загальна слабкість.
Локалізація: під внутрішньою частиною щиколотки, на межі тильної та підошовної поверхні стопи.
Точка 2. Показання: неврастенія, підвищена дратівливість, нервові порушення в передменструальний період. Локалізація: центр відстані між верхівкою внутрішньої кісточки й ахілловим сухожиллям.
Точка 3. Показання: неврастенія з порушенням дихання, проблеми зі сном, закрепи. Локалізація: біля ахіллового сухожилля, за внутрішньою частиною щиколотки.
Точка 4. Показання: почуття тривоги, збудження. Локалізація: внутрішня поверхня гомілки, на ширині 3 пальців вище заднього краю внутрішньої частини щиколотки.
Точка 5. Показання: судома литкового м’яза під час хвилювання, вегетативна нестійкість. Локалізація: на ширині 2 великих пальців вище заднього краю внутрішньої кісточки.

Тут міститься перша точка меридіана нирок, масаж якої є ефективним під час лікування підвищеної психічної виснаженості. Як і всі розташовані тут точки, вона досить важкодоступна. Найліпше впливати на неї з чиєюсь допомогою. Або ж можна використовувати твердий гумовий м’яч. На підошві є ще 2 точки, варті уваги під час оздоровлення нервової системи.
Точка 1. Показання: підвищена психічна виснаженість, нерішучість, судомні стани, головний більі з локалізацією в тім’яній ділянці, задишка нервового походження. Локалізація: западина, що утворюється під час згинання пальців стопи.
Точка 2. Показання: безсоння, неспокій, збудження. Локалізація: центр п’яти.
Точка 3. Показання: запаморочення, головний біль у разі емоційного напруження. Також точку масажують для полегшення пологів.