ТРЕТЯ ХВИЛЯ КОРОНАВІРУСУ

Поділитися:
Третя хвиля коронавірусу

Нинішня хвиля COVID-19 стала наймасовішою за кількістю хворих. З’являються все нові штами коронавірусу, зокрема, «Дельта», що агресивніший та значно заразніший за попередні, отож  вражає більшу кількість людей. Лікарні заповнені хворими, що потребують невідкладної допомоги й лікарі закликають, аби максимально вберегтися від зараження та ускладнень, зробити вакцинацію, дотримуватися карантинних заходів, зміцнювати імунітет. Зараз є багато страхів і домислів, що заважають нам прийняти правильні рішення. Багато хто не знає, чи вакцинуватися, що робити за перших симптомів коронавірусу, як допомогти собі під час хвороби та в постковідний період. Щоб дати відповіді на запитання, які турбують вас, наші читачі, було організовано в редакції «Здоров'я та довголіття» пряму телефонну лінію з доктор медичних наук, провідним лікарем з аюрведи Аллою ДМИТРІЄВОЮ. Ми дякуємо за вашу активність і шквал дзвінків. Багато хто не зміг додзвонитися. Сподіваємося, ви отримаєте відповідь з-поміж тих, що Алла Володимирівна дала дозвонювачам. 

Як убезпечитися від COVID-19 і чому навіть вакциновані хворіють

- Дарина, Київська обл. Доброго дня, проконсультуйте, будь ласка, чи можна і як знищити коронавірус та запобігти зараженню, якщо виходиш на вулицю?

- Специфіка вірусу в тому, що він не є самовідновною клітиною. Для запуску процесу самовідтворення йому потрібно потрапити в живу клітину тіла. Вірус - це генетичний матеріал в оболонці з фосфоліпідів, тож усе, що порушує фосфоліпідну мембрану, його швидко нищить. Саме тому приміщення, руки, покриття ефективно обробляти спиртовим розчином, ультрафіолетовими лампами. Згубно на вірус діють і високі температури. Дещо менше, але також знижує ризик зараження використання ефірних олій.
     Для моїх пацієнтів уже кілька років роблю спеціальні противірусні краплі, які закапують вуніс перед виходом у соціум. Це суміш олій, що сприяє розширенню капілярів, добре всмоктується, стимулює імунітет, має противірусну дію. На щастя, за ці 2 роки серед пацієнтів, що користувалися цим та іншими аюрведичними засобами, не було летальних випадків від Сovid-19.
    Такі краплі можна замовити або приготувати вдома їх спрощений варіант, використовуючи олії противірусних рослин. Для цього в базову кунжутну олію додають ефірні олії в пропорції 1 крапля на 1 мл базової олії. Рекомендую взяти три ефірні олії: гвоздики, герані, евкаліпта,  з розрахунку 9 крапель (по 3 краплі кожної) на 10 мл кунжутної олії.
    Таку противірусну суміш капають у ніс, попередньо закинувши голову - так, щоб олії пройшли через носові ходи на задню стінку носоглотки,  отож зовнішні слизові оболонки були захищені.

- Галина, м. Хмельницький. Чому після хвороби довго не відновлюється нюх і за скільки часу після одужання можна виходити на роботу?

- Відновлення нюху потребує часу. Адже під час перебігу хвороби вражається не тільки епітелій слизової оболонки, а й нервові закінчення. Саме тому під час та після ковіду, окрім втрати нюху, є загроза ускладнень, зокрема невритів та різних неврологічних ускладнень.
    Захворювання серйозне, тому  виходити на роботу, щойно вам стало трішки легше -  це злочин проти свого здоров’я. Нашому організмові потрібен час не лише на подолання вірусу, а й обов’язково на відновлення сил, які витратив на цю боротьбу. У мене вчора була пацієнтка, яка, тільки минули симптоми хвороби, пішла на роботу. Нині вона скаржиться, що знову захворіла. Такі ситуації типові з людьми, що недолікувалися.
   Слід усвідомити:  якщо вам стало краще, це не означає, що ви вже здорові. Згідно з визначенням Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я, перебіг хвороби може тривати місяць і проявлятися хвилеподібно: стає легше, а потім гірше й знову легше. Це не друга хвиля інфекції, це специфіка самого захворювання. Тому, щоб уникнути ускладнень, не поспішайте повертатися в активне життя.

- Тетяна, м. Київ. Від чого залежить, що вакциновані люди хворіють на коронавірус, а деякі невакциновані – ні? Чому вакцинація не завжди захищає?

- Хочу пояснити це на прикладі однієї моєї пацієнтки. У неї були всі клінічні прояви ковіду, протягом місяця трималася температура.  Та навіть після такого складного перебігу хвороби, після одужання аналіз на імуноглобулін G (ІgG), що показує наявність антитіл до коронавірусу, виявився низьким – лише 2,3. Тобто з такою слабкою імунною відповіддю вже за 3  місяці можна повторно захворіти. Тоді як її чоловік не мав зовнішніх проявів ковіду, але в нього рівень імуноглобуліну G був високим -10. Тобто все залежить від того, наскільки сильною є ваша імунна система та яку вона виробляє імунну відповідь.
   Таку ж аналогію можна провести й із вакцинацією. У декого імунна система недостатньо реагує на вакцину, не виробляється належна імунна пам'ять. Чому так стається, немає однозначної відповіді. Це можуть спровокувати погана робота нирок, травної системи, печінки, неправильне харчування, зокрема, бідне на білки, які є будівельним матеріалом для формування імунокомпетентних клітин.
   Щоб імунна система максимально зреагувала на вакцину, їй слід допомогти. Хоча б за тиждень до вакцинації почати споживати більше легких білків: молочні продукти, рибу, яйця, розсольні сири. Зменшити фізичні навантаження, збільшити калорійність їжі, стежити за режимом сну, достатньо відпочивати, прогулюватися на свіжому повітрі.

Чи всім можна вакцинуватися і як підготуватися до щеплення

- Це Костянтин Іванович із Києва. У 72 роки маю проблеми з серцем, варикозне розширення вен, тромбоз. Чи можна за таких діагнозів вакцинуватися?

- Моя порада щодо вакцинації універсальна за більшості захворювань. Вакцинуватися чи ні – це індивідуальне рішення кожного, але перш як прийняти його, слід оцінити ризики. Якщо ви не буваєте в громадських місцях, мало спілкуєтеся з людьми в закритих приміщеннях, ризик заразитися низький. Якщо ж їздите в громадському транспорті, ходите в магазин, буваєте на зібраннях – ситуація кардинально інша. Слід розуміти, що вірус передусім вражає судинну систему і є значна небезпека захворіти й отримати всі ускладнення. Тому в цьому випадку розумно вакцинуватися.
     Зараз, у період лавиноподібного поширення вірусу, коли в лікарнях повно хворих, а лікарів і кисню недостатньо, зростає ризик померти, бо людині з ускладненнями не можуть надати належну допомогу.
    За такого букету захворювань серцево-судинну систему слід підготувати до  вакцинації. Для цього введіть у раціон більше антиоксидантів, які підтримують та захищають серце й судинну систему, стабілізують кров'яний тиск. Ними багаті виноград, агрус, шоколад, зелений чай та напій із шипшини. При ламкості капілярів допоможе прийом лікарських рослин, що містять флавоноїди, які також мають протизапальні властивості. Ними багаті червона й чорноплода горобина, ліщина, верес, каштан. Зробіть суміш із цих рослин і заварюйте (1 ч. л. суміші залити 250 мл окропу) та пийте такий чай тиждень перед вакцинацією. Джерела флавоноїдів - яблука, чорниці, виноград, журавлина, чорна смородина, малина.


Найефективніше за вірусу - симптоматичне лікування

- Турбує вас Ганна Василівна з Чернівецької області. Ми з чоловіком уже тиждень хворіємо на коронавірус. Стан дуже неприємний. Підкажіть, що робити.

-     Важливо протягом дня пити гарячі напої з медом, лимонним соком і цедрою, по кілька ковтків кожні півгодини-годину. Лимонний напій залужнює сечу й сприяє швидкому виведенню кислих метаболітів.
Корисно споживати зранку по 2-4 перепелиних яйця або, за їх відсутності, робіть гоголь-моголь із 2 жовтків курячих яєць, які можна розтерти з медом. У жовтках, особливо перепелиних яєць, багато лецитину, який  підтримуватиме дихальну систему, особливо альвеоли легень.
   У разі запальних процесів у бронхолегеневій системі рекомендую зробити дуже ефективне розтирання спеціальною сумішшю. У козиний лій додати дрібно мелені чорний перець, корицю, імбир, гвоздику, гірчицю та, змішавши в пропорції 1 ст. л. спецій на 4 ст. л. козиного жиру, добре розтерти до однорідності. Цією маззю треба розтирати грудну клітку та спину аж до нижнього краю лопаток.
    Важливо приймати вітаміни, але краще споживати їх у натуральному вигляді. Вітаміном С багаті цитрусові, яблука, груші, чорноплода горобина. Фейхоа, хурма багаті  на йод, вітаміни А, С, групи В. Цинк і магній є в аґрусі.
   Виходити з хвороби потрібно поступово, прислуховуючись до свого організму. Це тривале захворювання й постковідний синдром може проявлятися до року. На етапі відновлення, щоб підтримати організм, можна приймати імуномодулятори-адаптогени: левзею, золотий корінь, калган: 30 крапель настоянки додати в 50 мл води, приймати зранку протягом 2 тижнів.

- Алла Вікторівна, Полтавська обл. Я перемерзла недавно, болить горло, не можу зрозуміти, це в мене коронавірус чи застуда. Окрім того, є обструктивний бронхіт. Мені лікар порадив застосовувати інгалятор, а що Ви рекомендуєте?

- Якщо ви застудилися й болить горло, то горло й лікуйте. Це дуже просто:  в склянку гарячого молока додайте  по 1 ч. л. козиного жиру та меду. Пийте 4 рази на день по 150 мл максимально гарячим. Також розітріть ступні ніг сумішшю  1 ст. л. козиного жиру та 0,5 ч. л. меленого  чорного перцю. Процедуру робити на ніч, одягнувши потому теплі шкарпетки.
    Чудовий помічний засіб для вашого горла -  прополісне масло. Купіть в аптеці розчин прополісу, змішайте його з удвічі більшою кількістю топленого масла та прогрійте на слабкому вогні, помішуючи до випаровування спирту. Коли охолоне, брати ¼ ч. л. й повільно розсмоктувати в роті до 5 разів на день. 
      Щодо інгалятора, то його застосовують у разі обструкції легень, якщо у вас її немає, то побороти бронхіт допоможуть інгаляції. Для цього зробіть навар із гісопу, анісу та фенхеля й  приймайте інгаляції двічі на день до поліпшення стану.

Перша допомога за хвороби

- Валентина Іванівна, м. Київ. Яка перша допомога в домашніх умовах у разі захворювання на  коронавірус?

- Перша допомога надається залежно від симптоматики. Температура - наш союзник у боротьбі з вірусом. Якщо ви добре переносите температуру до 38,3, не збивайте її препаратами. У цей час добре приймати настій із рослин, що містять ацетилсаліцилову кислоту, чинять протизапальну, жарознижувальну дію. На відміну від фармацевтичних препаратів, рослинні не ушкоджують слизову оболонку травного тракту й діють м’якше. Заваріть як чай липу, малину, вербу, добре до них додати корінь оману і корінь солодки, що є хорошими протекторами для легень і підтримують активність надниркових залоз. 1 ч. л. суміші з вершком  залити 300 мл окропу, пити протягом дня гарячим, кожні 3 години, додаючи окріп. Окрім того, в аптеці можна придбати й приймати противірусний засіб на основі герані умкалор.
    Добре допомагає за приступів кашлю суха дитяча мікстура від кашлю до її складу входить корінь алтеї, аніс, бікарбонат натрію, бікарбонат амонію (її можна придбати в аптеці).
    Щоб запобігти застійним явищам та запальним процесам у бронхолегеневій системі, слід  3-4 рази на день робити дихальну гімнастику. Не робіть гіпервентиляцію, надуваючи кульки, значно ефективнішим буде пасивне дихання, що виконується за допомогою рук. Кожну з вправ повторюємо 2-3 рази.
    Спершу з глибоким вдихом піднімаємо рівні руки над головою, на видиху опускаємо;
- на вдиху розводимо руки врізнобіч на рівні грудей, на видиху опускаємо;
-  на вдиху руки відводимо назад, максимально розкриваючи грудну клітку, на видиху опускаємо;
- четвертий рух коловий: руки піднімаємо вперед, вверх, врізнобіч і, опускаючи вниз, видавлюємо рештки повітря з легень.
Такі рухи з глибоким пасивним диханням допомагають задіяти всі відділи легень, поліпшують їх кровообіг. 
    Також щодня слід перевіряти рівень кисню за допомогою пульсоксиметра. Якщо рівень кисню нижче 90, треба проконсультуватися з лікарем. 

- Володимир Іванович, м. Івано-Франківськ.  У мене два запитання. Перше – чи обробка маски спиртовими розчинами сприяє її дезінфекції й захищає від коронавірусу? Друге - я чув про користь такої речовини, як кверцетин,  у боротьбі з вірусом, як її застосовувати?

- Якщо маска одноразова, її термін захисту 2-3 години, тоді її потрібно замінити. Протирання спиртом буде недоречним. Коли ж маска багаторазова, її потрібно щодня прати, сушити, й вона не потребує додаткового знезараження.
   Щодо кверцетину, то дослідження засвідчили, що він перешкоджає зв'язуванню вірусу з клітинами людини, нейтралізуючи його дію. Кверцетин погано розчиняється у воді, на відміну від глікозильованої форми - рутину, який наявний у рослинах. Тому я рекомендую застосовувати листя ліщини, цвіт гречки, верес. Вони багаті на флавоноїди, зокрема, кверцетин. У таких напоях, які слід заварювати як чай, кверцетин-рутин добре розчиняється та засвоюється.

Матеріал підготувала Валентина Берник.