Близько 10 років після гострої застуди голови я страждаю від запалення лобових пазух у хронічній формі. Увесь час доводиться берегтися. У прохолодну пору року ношу головний убір, натягаючи його на самі брови. Невелике зниження температури у квартирі — і мені вже на ніч доводиться пов’язувати на голову хустку, щоб до ранку зменшити тупий біль над бровами. Голова й чоло пітніють, і тільки інтенсивний масаж голови та обличчя трохи поліпшують ситуацію. Різні теплові процедури на ділянку чола, закапування й промивання різними розчинами тільки погіршують стан. Я розумію, що це пов’язано з інфекцією, яка «засіла» в лобових пазухах. Будь ласка, порадьте, як упоратися із захворюванням без застосування хірургічних методів лікування. Володимир Вікторович Фрейман, 75 років. Обухівський район Київської обл.
Лист коментує лікар народної та нетрадиційної медицини (фітотерапевт) Київського міського центру здоров’я Євгеній СОНІЧЕВ.
Читачеві обов’язково потрібно уточнити діагноз у фахівця, згадати, в чому проявлялося захворювання, чи був це катаральний процес (запалення слизової оболонки носа), чи гнійний. Лобові пазухи розташовані близько до головного мозку і, якщо в них є скупчення гною, у головний мозок можна занести інфекцію, що дуже небезпечно. Тяжкість у голові, що супроводжується підвищенням температури, порушенням зору, іншою важкою симптоматикою, може вказувати на гнійний фронтит (гнійне запалення лобових пазух). Якщо ж лікар оториноларинголог (ЛОР) не виявить гнійного фронтиту, тоді можна припускати запалення трійчастого нерва. Основний вузол трійчастого нерва розташований в ділянці вуха в глибині голови. Одна гілочка проходить над надбрівною дугою й закінчується між бровами. Друга гілочка йде від ямки над губою до носа. І третя по нижній щелепі. Називається він трійчастим нервом, оскільки має три гілочки. Бувають ситуації, коли внаслідок переохолодження трійчастий нерв реагує болем, який описує Володимир Вікторович. Тому ні закапування, ні промивання різними розчинами не допомагають. У таких випадках я б рекомендував брати гарну грубу вовняну або мохерову хустку й прикладати до вуха (з того боку, де болить), прогріваючи його в такий спосіб. Помічні також фізпроцедури (для цього зверніться в поліклініку та відвідайте фізкабінет). Корисні дихальні вправи. Прикрийте одну половинку носа й відкритою ніздрею вдихніть-видихніть 7 разів, потім прикрийте іншу половинку і теж зробіть 7 вдихів-видихів. Виконуйте по 2—3 підходи кілька разів на день. Найкраще це робити не в кімнаті, а на вулиці або на балконі.