Варення заготовляють не тільки з метою потішити себе ласощами холодної й безвітамінної пори року, а й щоб мати завжди під рукою готові ліки від хвороб. Однак будь-яке варення треба правильно вживати, й кожне варення має призначення.
Малинове варення ― для профілактики, вишневе ― для лікування
Тільки-но ми починаємо кашляти й шморгати носом, а температура піднімається до певних висот, тут-таки згадуємо про рятівну малинову баночку. Ложечка до ложечки ― щоб добряче пропітніти й вигнати застуду геть зі свого організму.
Але дієтолог та фітотерапевт Борис СКАЧКО каже, що цього робити в жодному разі не можна. Адже насправді малинове варення спрацьовує як аптечний аспірин. А збивати температуру нижче 39-38,5 градуса небажано.
- Так, малинове варення здатне збити температуру, - каже Борис Глібович, - допомагає гарненько пропітніти, але... разом із цим воно знизить і імунітет. І тоді застуда починає перебігати трохи в іншому, ніж нам хотілося б, руслі: на низькій температурі та з великими ускладненнями.
Малинове варення доцільніше використовувати не для лікування, а для профілактики застуди. Поки ми ще не захворіли, бутерброд із маслом і малиновим варенням якраз допоможе організмові зміцнитися. У такій комбінації ті пектини, що в ньому є, після обробки цукром та термічної обробки стають чудовими сорбентами й добре стимулюють імунітет. Проте їсти такий бутерброд слід не частіше двох разів на тиждень, щоб і масу тіла не збільшити, й імунітет стимулювати, але не перестимулювати: підстьобнули ― й відпустили. Достоту так само діє й калина, перетерта з цукром.
Ніяких жарознижувальних засобів за підвищеної температури вживати не слід. Організмові в такому разі потрібна вода для його охолодження. І лікуватися ліпше не малиновим, а вишневим варенням: воно працює як антибіотик, а також яблучним чи абрикосовим. А щоб поповнити воду в організмі, одну-дві ложечки будь-якого з цих варень розведіть у скляночці теплої води. Або ж можна з теплим (не гарячим) чаєм, або вприкуску, або ж 1-2 ч. л. розвести в ньому.
Заразом вишневе варення допоможе втихомирити дисбактеріоз, «підзарядить» печінку, «прочистить» нирки й активізує кровотворення. Узагалі підвищить імунітет. А абрикосове варення поліпшує зір і буде помічним для серця, бо в ньому багато калію.
Інжир ― добрий відхаркувальний засіб, і його Борис Скачко радить використовувати в будь-якому вигляді: як варення, як свіжу чи суху ягоду.
- Ми розварюємо 1-2 ягоди (свіжі чи сухі) в 1 склянці молока, а якщо це вже готове варення, то закип'ятили молоко й поклали в нього 1 ч. л. варення, перемішали й випили. Це не тільки чудовий відхаркувальний засіб, воно полегшує стан, якщо дере горло.
Але дуже важливо, коли вживати такі ліки. Найприйнятніша пора дня ― з 12-ї до 16-ї години. Якщо ж з'їсти його на ніч, то будете кашляти, виділятиметься мокротиння, очищатимуться легені, але спати ви не будете...
У варенні є сорбенти (пектини), які очищують організм і підживлюють хорошу мікрофлору в кишечнику. Бо під час застуди багато їсти не можна й розумніше перейти на вегетаріанський раціон. І що менше їжі, то ліпше для організму.
Чорниці з гарбузом ― поліпшать зір, а варення з кабачків полікує кишечник
- Варення з чорниць добре зміцнює судини, - розповідає Борис Глібович, - а поліпшення проникності судин ― це поліпшення зору. Але я рекомендую комбінувати чорничне варення та варення з гарбузів. Гарбузи містять вітамін А, який відновлює зір, і разом вони цілеспрямовано працюють на користь нашим очам.
А ось у варення з кабачків я б додав корицю й кардамон. Ті пектини, клітковина, що є в кабачках, вкупі з ароматичними речовинами починають по-іншому стимулювати імунітет і дуже добрі для лікування кишечнику за дисбактеріозу, бо в такому разі регулюється мікрофлора.
Натомість варення з полуниць просто смачно поїсти замість магазинних цукерок. Тому що всі їхні корисні речовини втрачаються одразу ж під час варіння.
- Коли варення варимо, втрачається близько 30% вітамінів відразу, - каже дієтолог, - і далі, в консервації, цей відсоток повільно падає. Коли перетираємо з цукром ― а він не лише консервант, а й окисник, ― то окиснює вітаміни з темпом приблизно 50% щомісяця.
Наприклад, якщо у чорній смородині в липні було 2-4% вітаміну С, то в серпні ― 1-2%, у вересні ― 0,5-1%. А до лютого падає більш як у 100 разів! Якщо ви чорну смородину в серпні перетерли з цукром, то після Нового року в ній вітаміну С менше, ніж у картоплі. Тому з фруктових заготовок першими краще з'їсти перетерті з цукром, бо темп втрати вітамінів дуже швидкий.
А ось у заморожених ягодах залишається до 90% вітамінів. Практично, ми їмо свіжу ягоду. Однак з'їсти їх треба одразу ж після розморожування, інакше з'являються бактерії і ягода починає бродити. Бажано, щоб до нового сезону у вашій морозильній камері вже не залишилося жодної замороженої ягоди.
Як від варення не погладшати
Якщо непомірний апетит, а схуднути хочеться, радить Б. Скачко, можна 1 ч. л. варення розвести в 1 склянці води, на 30 - 60 хв гарантовано, що апетит зникне. А якщо при цьому ще й рухатися, то не просто втрачається маса тіла, а втрачаються й калорії, що надійшли в організм. І виграється час, а це дуже важливо, для зниження темпу надходження калорій до організму.
Річ у тім, що солодощі блокують харчовий центр, почуття голоду, дають легке насичення та можливість роздихатися. Отже, й приймання їжі можна відсунути на пізніше. Але, з'ївши варення, важливо дочекатися перших 5 хвилин, поки апетит зникне. Адже багато хто використовує варення неправильно: візьмуть одну ложку, другу, третю. І коли доходять до третьої баночки, апетит зник, але калорії вже набрано.
Після того, як з'їли варення та з'явився апетит, слід спочатку їсти білкову їжу. Білки довго перетравлюються й дуже повільно пускають калорії в кров. Таким чином, у нас є варіант активізувати обмін речовин і спалювати ті запаси, які вже є. Тому варення з водичкою добре поїсти перед тренажерним залом. Нам потрібна й рідина, яка з варенням надходитиме, й невелика кількість калорій.
Деякі люди думають, що в тренажерному залі вони знижують масу тіла. Це ― утопія. Маса тіла знижується між походами до тренажерного залу. А тренажерний зал ― це спосіб накачати м'язову тканину, де йтиме обмін речовин і 24 години на добу спалюватимуться калорії.