ВАЖЛИВО УСУНУТИ СУДИННІ ПРОБЛЕМИ

Поділитися:
Важливо усунути судинні проблеми

Згідно з аналізом Київської школи економіки, на середину лютого 2021-го на коронавірус перехворіло орієнтовно 13-20% українців. Самі лікарі вважають цю статистику заниженою. Позаяк більшість перехворілих не здавали жодних тестів, а в багатьох хвороба перебігала  безсимптомно, то реальна кількість людей, які мали COVID-19, може наближатися до 19 мільйонів, тобто перехворіло близько  50% населення. А отже в українців поступово виробляється колективний імунітет проти вірусу та є надія, що темпи його поширення  спадатимуть.
Та допоки зі стану епідемії ми ще не вийшли, лікарі продовжують досліджувати цей підступний вірус: що і як він вражає та його загрози для хворих.
     Для багатьох коронавірус складний не лише його перебігом, а й наслідками – довготривалими проблемами зі здоров’ям. Згідно з даними  Нацслужби охорони здоров'я Великої Британії,   в середньому за 45% пацієнтів після коронавірусу  потрібне тривале медичне спостереження, бо, одужавши, люди можуть ще тижнями, а то й місяцями відчувати наслідки хвороби на легенях, серці, нирках і навіть психічному здоров’ї.
Наприклад, може лишитися легеневий фіброз – рубцювання тканини легень, знижується функція легень, що може призвести до появи задишки за невеликого  пришвидшення ходьби. Можлива сухість в очах і погіршення зору, випадання волосся, згущення крові та утворення тромбів. У декого розвивається стенокардія та аритмія. Із дуже поширених симптомів  слід зазначити  значну втому, депресивні стани, уповільнення мислення.
   Що ж робити з усім цим неприємним букетом постковідних симптомів, як упоратися з ними й правильно відновитися, зменшивши ризик появи хронічних захворювань, спровокованих ускладненнями від вірусу? Відповіді на  ці запитання  - в інтерв’ю з доктором медичних наук Аллою ДМИТРІЄВОЮ.

- Алло Володимирівно, після одужання ми рвемося швидко повернутися у звичний робочий ритм, адже за час хвороби накопичилося скільки невирішених справ. Тим часом багато хто відчуває, що ані сил, ані достатнього здоров’я для цього не має. Чи це нормальний стан і як на нього реагувати?

- Постковідний синдром – це нормальна реакція організму на перенесену хворобу. Після будь-яких захворювань - чи це грип, пневмонія, чи ротавірусна інфекція - організм потребує відновлювального періоду. Він витратив сили на боротьбу з інфекцією і тепер має їх відновити, тільки тоді людина буде здоровою. У нас раніше поняття «відновлення після недуги» не існувало, бо ніхто не був зацікавлений тривало оплачувати лікарняний.
   Треба враховувати, що коронавірус має значно більший негативний вплив, ніж  ті віруси, з якими ми стикалися в останні десятиліття. Позаяк він руйнує судинний єндотелій, альвеолярні та капілярні мембрани, то й відновлення після нього є значно довшим. Тривалість цього періоду залежить від віку, важкості перебігу хвороби, системності уражень. Залежно від цього реабілітація може тривати від 2-3 тижнів до 2-3 місяців. У цей час потрібно якнайуважніше  ставитися до свого самопочуття, відчувати, що вам зараз під силу робити, а що ще складно, та не переобтяжувати себе.
Якщо ви почуваєтеся недужим навіть після того, як упала висока температура, а тест показав негативний результат, вам не потрібно вставати й бігти вирішувати всі справи світу. Адже є ризик, що через тиждень можете знесиленим, з ускладненнями, в поганому стані потрапити на лікарняне ліжко, й тоді відновлення буде значно  тривалішим.
    Ще раз наголошую: відновлення після хвороби має бути дуже повільним і системним. Передусім людина має почати виходити на вулицю та прогулюватися по мірі своїх сил. Свіже повітря й покращення кровообігу - це велика цілюща сила. Спершу це може бути й 15 хвилин  у повільному темпі. Потім, коли вже трішки розходитеся та відчуєте, що цього замало, поступово збільшуйте час. Не форсуйте події, не змушуйте своє тіло рухатися з надзусиллям, якщо воно ще не готове.
    Також потрібно підставляти обличчя сонечку, попередньо з’ївши ложку вершків чи масла. Таким чином ми допоможемо нашій шкірі під дією сонця продукувати вітамін D, що теж є вкрай важливим для відновлення, дає загальнозміцнювальний ефект. Адже, споживаючи  жири тваринного походження, ми додаємо в організм порцію корисного холестерину, із якого й синтезується вітамін D. 

- Багато людей, що перехворіли на  COVID-19,  потому мають чимало однакових симптомів: від випадання волоссям, втрати нюху до порушень сну, серцево-судинних та легеневих проблем. Чому такі масштабні ураження?

-  Усі перелічені наслідки - це судинні проблеми. Наприклад, випадання волосся пов’язано з тим, що судини живлять волосяні цибулинки останніми, передусім даючи кров життєво важливим органам: мозку, серцю, ниркам, печінці. Але тому, що вірус ушкоджує судини та порушує периферійний кровоплин,  кровопостачання шкіри, волосся, вій, нігтів затруднюється й вони частково руйнуються.
Погіршення мозкового кровоплину через спазми та ушкодження судин - причина появи відчуття сухості очей, безсоння, головного болю, слабкості. Тому під час хвороби та реабілітації потрібно максимально підтримати судини, допомогти відновленню судинної стінки та ендотелію. Тільки так ми зможемо запобігти переліченим вище ускладненням.
По допомогу доречно звертатися до фітозасобів, які мають у своєму складі речовини-спазмолітики. Спазмолітичні властивості мають фенхель, кріп, кмин, аніс, васильки, заварюйте й споживайте як чай та присмачуйте цими спеціями різноманітні страви.
У цей час потрібно потроху, але часто пити, й не лише чисту воду. Я рекомендую, щоб ваше денне пиття складалося з 200 - 300 мл лимонної водички (в теплу воду вичавити 1-2 ч. л. соку лимона та потерти цедру), що сприятиме роботі нирок, залужнюватиме сечу. Друге - споживати щодня півлітра узвару з сухофруктів або заморожених ягід та фруктів. Узвар багатий на важливі для відновлення організму мікроелементи й вітаміни.
Додатково протягом дня слід пити  чашечку-дві якісного крупнолистового зеленого чаю. У ньому містяться таніни - це дубильні речовини та флавоноїди, які підтримують еластичність судинної стінки. Таким чином ви щодня випиватимете до півтора літра рідини, чим зміцните судини,  профілактуєте типове для коронавірусу ускладнення – загущення крові. 
   Профілактиці тромбоутворення в судинах сприяє прийом трави буркуну, що містить дикумарини, малини, липи, верби, - які мають у складі ацетилсаліцилову кислоту, антикоагулянт, той самий аспірин, який призначають усім у вигляді ліків для розрідження крові. Але їх принципова різниця в тім, що чиста ацетилсаліцилова кислота може ушкоджувати слизову оболонку шлунка, спровокувати появу ерозій, тоді як навари цих трав, що ще й містять таніни та флавоноїди, не чинять такої побічної дії.

- У багатьох хворих комп’ютерна томографія  показує значне враження легенів. Наскільки це загрозливо для здоров’я та чи відновлюються легені після наслідків коронавірусу?

-     Пневмонія, спричинена ковідом, відрізняється від класичної бактеріальної тим, що вона вражає мембрани альвеол (дрібні елементи легень, через стінки який здійснюється газообмін), руйнуючи їх, при цьому хворий може навіть не кашляти, а тому й  не здогадуватися про системність ураження. Якщо людина мало рухалася, не робила дихальну гімнастику, раніше мала проблеми з легенями, то частина альвеол, які вражає вірус, гинуть і на їх місці  формується фіброзний рубець. Їх відновити не можливо. Такі ураження зменшують об’єм  легеневої тканини. Це погано, але не вирок. Якщо решта легень у хорошому стані, то їх об’єму вистачить, аби відносно повноцінно виконувати дихальну функцію.
   Для зміцнення легень якнайкраще підійде така речовина, як лецитин. Найкраще природнє джерело лецитину - це перепелиці яйця.  Можна використовувати  біодобавки, але вміст лецитину в них має бути не менше 40%.
А ще чудовий легеневий тонік, який допомагає процесу відновлення, - оман (дивосил). Для зручності використання його можна придбати в аптеці розфасованим у паперові пакетики. Один  пакетик залити склянкою окропу, настояти 30 хвилин. Пити по 50 мл 3 рази на добу перед їдою. Його використовують як відхаркувальний засіб, для відновлення легень, за грипу та бронхіту, для полегшення перебігу респіраторних захворювань.
Крім того,  можна придбати в аптеці підбіл, ісландський мох і приймати, як зазначено в  інструкції на упаковці. Це хороші протизапальні муколітики, що допоможуть легеням  подолати наслідки недуги.  

Також обов’язково робіть пасивну дихальну гімнастику для легень.  Один із найпростіших, але ефективних - комплекс із 4 рухів, який працює з усіма відділами легень. 
1-ша вправа. Сидячи або стоячи, повільно піднімаєте руки догори повільно вдихаючи, для видиху – повільно опустіть руки донизу. Ця вправа відкриває діафрагму, проробляє нижні частки легень.
2-га вправа.  Повільно підіймаєте  руки, ніби ви тягнетеся, врізнобіч. На видиху опускаєте руки. Таким чином  відкриваєте середні реберні частки  легень.
3-тя вправа.  Повільно максимально відводьте рівні руки назад за тулуб, відкриваючи верхні ключичні  частки легень, видихаючи – повільно повертаєтеся на вихідну позицію – руки вздовж тіла.
4-та вправа. Вдихаючи, робимо руками велике коло: вперед, вверх, в боки, назад; видихаючи, стискаємо грудну клітку, видавлюючи з неї повітря.
Ці вправи робите без жодного напруження, з довгим і глибоким вдихом та видихом. Такі плавні рухи, де мускулатура мінімально задіяна, створюють вакуум, низький тиск у грудній клітці, розправляють легені, сприяють притоку кисню й крові до грудної клітки та серця.  Робити вправи слід стільки разів, скільки вам комфортно.

- А як справлятися з поганим настроєм та депресією?  Це теж проблема, адже є навіть підрахунки, що такі наслідки спостерігається в кожного п’ятого, хто перехворів на коронавірус.

- Панічні атаки, безсоння - це все також спричинене гіпоксією мозку. Тому обов’язково потрібно прогулюватися на свіжому повітрі, давати мозку потрібний кисень і активізувати кровоплин . У мене є пацієнтка, яка після ковіду теж була в поганому моральному стані й ми працювали над її реабілітацією. Потому вона написала кілька дописів у соцмережах, що вона вижила тільки тому, що її рідні за наполяганням лікаря змушували її прогулюватися. Вона спершу пручалася й не хотіла, а з третього дня прогулянок на вулиці зрозуміла, що тільки після цього почала відчувати, що вона виходить «зі стану трупа», як вона це назвала. 
    Добре в цей час попити заспокійливі трави. Настій та настоянка  собачої кропиви мають седативні властивості, їх застосовують за серцево-судинних неврозів, підвищеної нервової збудливості. Хорошим заспокійливим засобом для жінок є півонія незвичайна, або мар’їн корінь. Придбайте ці настоянки, змішайте й капайте у воду по 30-40 крапель.
А ось для чоловіків чудове заспокійливе - синюха блакитна. Вона вдесятеро потужніша за собачу кропиву чи валеріану. Це один із найефективніших фітозасобів у разі  безсоння. За неврастенії та безсоння 1 ст. л. подрібнених коренів заливають однією склянкою окропу, нагрівають на водяній бані 30 хв і приймають по 1 ст. л. 3 рази на день після їди.
     Також добре себе зарекомендував гліцин - це амінокислота, його приймають по пігулці перед сном, залежно від стану курсом 3-5 тижнів. Він сприяє стабілізації психоемоційного стан за рахунок відновлення балансу збудження - гальмування, знижує перепади настрою, нервозність, прискорює нічні засинання.
    Нормалізують процес засинання й щовечірні ритуали перед сном. Робіть в один і той само час щось приємне, що вас заспокоює, після чого одразу лягайте спати. Таким чином у вас підсвідомо виробиться звичка засинання після цієї дії. Наприклад, увечері можна робити медитації, вони заспокоюють емоції та думки; або ж робити вечірню дихальну гімнастику з глибоким розслабленням; чи запалювати ароматичні свічки. Важливо, щоб це був постійний щовечірній ритуал, як запуск програми: я це зробив, і тепер я сплю.
    Щовечірнім напоєм для тих, хто хоче міцно спати, має стати  тепле молоко з куркумою та медом. Мед, крім заспокійливої дії,  ще й чудово комбінується з молочними продуктами, бо має протеолітичні ферменти, тобто полегшує розщеплення та засвоєння молочних білків. Також до напою добре додати щіпочку бодяну або анісу, що є спазмолітиками й  поглиблюватимуть процес розслаблення під час сну.

Підготувала Валентина Берник.