ВЧИМОСЯ ПРАВИЛЬНО СТОЯТИ

Поділитися:
ВЧИМОСЯ ПРАВИЛЬНО СТОЯТИ

Маленькі хитрощі «стійкого олов’яного солдатика»

Солдати першого року служби, коли їм доводилося стояти в почесній варті біля прапора, спочатку дивувалися. Начебто мають найперше втомитися ноги, а втома чомусь охоплює плечі, потилицю, спускаючись до попереку, в те місце, де крізь нього проходить хребет. Коли людина довго стоїть, та ще виструнчившись, хребет відчуває значні навантаження, вони й відгукуються дискомфортом і болем.

Як уникнути неприємних відчуттів? Час від часу рухатися, розправляти застоялі члени. Наприклад, кожні 10 хвилин міняти позу, спиратися почергово на праву й ліву ногу. Якщо не вдається ходити, міняйте положення ніг, активізуйте м’язи, судини, сухожилля, кісткові структури, щоб вони не забували про своє функціонально призначення. І постійно перебували у формі. Бажано задіяти інші м’язи й структури тіла. Час від часу тягніть руки догори, прогинайтеся назад, глибоко вдихайте й видихайте повітря.

Праця, в тому числі вдома

Схилившись над станком, над кухонною мийкою під час миття посуду, не нехтуйте лавою або якоюсь іншою опорою, поперемінно ставте на неї праву, потім ліву ногу, ніби перекладаючи тягар з однієї ноги на іншу. Якщо робоча поверхня верстата дозволяє, якщо над мийкою висить шафка для посуду - упріться в цей виступ головою. Така поза звільнить від перенапруження м’язи, які підтримують хребет. Кланятися пилососу чи вінику зовсім не обов’язково, легше й приємніше приробити до того ж віника більшу, за ваш зріст, ручку, а до пилососа - довгу трубку. Прибираючи пил у дальніх кутах, теж не слід кланятися, краще стати на коліно. Так само чиніть, коли застеляєте ліжко. Якщо піднімаєте важкі предмети, а поряд виявиться стіл, стілець або якась інша опора – неодмінно скористайтеся нею. Завдяки цьому ви знову-таки вбережете свій хребет від перевантажень.

Стояти - із задоволенням

Постарайтеся керуватися такими підказками. • Час від часу міняйте позу, притиск на ноги, положення рук, поворот голови й т. ін. Усе це можна легко й непомітно виконувати, стоячи на місці. • Переміщуйте масу тіла з однієї ноги на другу, перехрещуйте ноги. • Зчепіть руки за спиною, ця вправа дасть змогу грудній клітці розправити м’язи. • Ніколи не уникайте нагоди хоч трохи походити. Наприклад, якщо відро для сміття стоїть за два кроки, не присувайте його до себе. «Зайві» рухи, з огляду на їх збадьорливу дію на організм, не будуть даремними. • Якщо є можливість обпертися спиною на стіну – обов’язково скористайтеся нею. Від секундної паузи – користь усьому організму. • Перекладина внизу біля ніжки стільця призначена не для міцності меблів, а для зручності ніг. Так само, як і підніжка біля стійки бару. • Регулярно м’яко вигинаючи спину, ви робите собі приємно, а хребту - корисно. • Вище голову, груди випнуті, спина ввігнута! - ці три складові постави «струнко!» забезпечують природне положення тулуба. І отже - гарантують нормальну роботу внутрішніх органів. • «Витягуй носок!» - рудимент прусської муштри при дворі імператора Павла I. Ще більше користі, коли коліна під час ходьби ледь зігнуті, не випрямлені повністю. • Бажано плечі не напружувати, тримайте їх трішки опущеними й розслабленими. Слугувати майданчиком для погон - не найголовніше призначення цих частин тіла. • Закінчимо знову ж таки армійським правилом: не понурювати голову й не торкатися підборіддям грудей. Якщо ви ходите не згинаючись, жодному удару долі вас не зігнути.

Володимир БЕРСЕНЄВ, лікар-невропатолог вищої категорії (Із книги "Лечебник для третьего возраста").