ВІДНОВИТИСЯ ПІСЛЯ ІНСУЛЬТУ

Поділитися:
Відновитися після інсульту

Інсульт — одна з несподіваних, найнебезпечніших хвороб, яка за своїм поширенням, смертністю або інвалідизацією вражає. В Україні за рік спостерігається близько 200 000 випадків інсультів. А з тих людей, хто вижив після інсульту, як свідчать дослідження, близько 75% мають порушення: слабкість руки чи ноги, ходіння, мовлення, ковтання, зору, психіки. Як відновитися після інсульту, як повернутися до повноцінного життя й уникнути можливих повторних інсультів? Про це - в розгорнутому інтерв’ю з лікарем-неврологом першої категорії Оксаною ПОВХ.

Інсульт - перші кроки повернення до нормального життя

-Що відбувається з головним мозком під час інсульту та від чого залежить, наскільки швидко та вповні відновиться людина після нього?

- Інсульт -  це гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає  ушкодження мозку. Виділяють ішемічний та геморагічний інсульт. Ішемічний виникає через припинення кровоплину в судинах через їх закупорення, внаслідок чого кров, а разом із нею кисень та поживні речовини не надходять до нейронів певної ділянки мозку, що призводить до їх ушкодження або загибелі.

Геморагічний стається внаслідок розриву судинної стінки та витікання крові, що стискає мозкову тканину, має токсичний вплив на нервові клітини. 
         Наскільки негативними будуть наслідки для здоров’я, залежить від об’єму ураження головного мозку, локалізації вогнища, від стану здоров'я до розвитку інсульту та швидкості надання медичної допомоги. Що пізніше хворий її отримає, то більшим буде діаметр катастрофи мозкового ураження, а отже й ступінь ушкодження різних функцій. 
       Тож за перших симптомів слід негайно викликати швидку допомогу й відвезти хворого до лікарні. Важливо щонайшвидше відновити кровопостачання мозку. За ішемічного інсульту це найефективніше в перші три години за допомогою введення тромболітика, можливо, потрібне нейрохірургічне або малоінвазивне втручання, щоб видалити тромб. Тут важлива кожна хвилина, щоб врятувати нейрони мозку від подальшого ушкодження. 
          Післяінсультне відновлення кожного пацієнта дуже індивідуальне. Чи пацієнт зможе поновити порушені функції руху, мовлення,  залежить від багатьох чинників: його бажання й віри в одужання, зусиль, докладених ним і родиною для цього, дотримання рекомендацій щодо  реабілітації, що передбачає виконання вправ, прийом ліків. І звісно ж, це залежить від того, в яких ділянках та наскільки об’ємно уражено мозок під час інсульту.

-Які мають бути перші кроки, щоб якомога швидше й повніше відбувалася реабілітація  після інсульту?

-Реабілітацію треба починати відразу після стабілізації стану, вже на 2-3 добу після інсульту, та здійснювати згідно з рекомендаціями команди реабілітологів. Якщо людина лежача, її слід кожні дві години повертати в ліжку: це профілактика пролежнів і застійної пневмонії. Дуже важливо вже з перших днів починати робити пасивні вправи на вражену руку й ногу, розробляючи їх.    
       Досить часто слід коригувати також емоційний стан, аби допомогти хворому подолати почуття тривожності, безвиході. Іноді друзі й родичі, вперше зустрівшись із діагнозом, намагаються підтримати фразою «тримайся», але для хворого вона звучить формальною ввічливістю. Тож краще замінити її: «я завжди поряд», «ми впораємося разом, переможемо».
Дуже важливо, щоб у цей період родина й близькі оточили хворого любов’ю та підтримкою, аби дати йому впевненість і відчуття захисту, надихали робити вправи, сміятися та мотивували до одужання. Із рідними поруч і відчуттям любові все значно легше переносити й не так страшно.
      
        Також людина після інсульту має навчитися по-новому жити, плануючи свій день. 
1.Обов’язково контролювати рівень тиску зранку й увечері та за погіршення самопочуття. Якщо показники високі, скоригувати призначеними препаратами.
2.Важливо підтримати свій організм медикаментозно, щоб не допустити погіршення стану. Для цього слід вчасно приймати прописані лікарем препарати, зазвичай це від 3 до 7 найменувань, зокрема: для розрідження крові та корекції цукру, гіпотензивні, для зниження рівня холестерину. Щоб не забути, слід розписати ліки в блокноті та розкласти в спеціальні ємності на ранок, обід і вечір.
3.Відновленню сприяє рух — це й вправи, й прогулянки на свіжому повітрі.
4.Дуже бажані масаж і голкотерапія, щоб активізувати кровопостачання.
5.Людина має дотримуватися певного збалансованого харчування, достатньо пити: 1,5-2 л води, особливо в спекотний час. Це допоможе запобігти загущенню крові та виникненню запаморочення.
6.Побільше бувайте на вулиці, дихайте свіжим повітрям, щоб мозок не потерпав від кисневого голодування. У цей час потрібен максимальний контакт із зовнішнім світом, навіть якщо на початку пацієнт потребує допоміжних засобів для пересування.

Зміни в роботі тіла через ушкодження мозку

-Частими наслідками після інсульту є відчуття затиснутості, затерпіння, поколювання половини тіла, набряки. Чому це відбувається та  як працювати з цими симптомами?

-Ці відчуття, як і зниження чутливості в кінцівках, виникають унаслідок того, що під час інсульту постраждали нейрони мозку, які створюють зв’язок між центральними нейронами й периферійними м’язами та шкірою.
Іноді в пацієнта через це з'являються, навпаки, підвищена збудливість, судоми в ураженій кінцівці. У цьому разі потрібна медикаментозна корекція. За призначенням лікаря вони можуть приймати препарати міорелаксанти, які знижують гіпертонус у кінцівках. Також  хороші результати дає застосування допоміжних методів: масажу, голковколювання та мануальної терапії.
    Здебільшого після інсульту, залежно від місця ураження мозку, страждає ліва або права частина тіла -  рука та нога з того боку перебуває в зниженому тонусі, потребуючи специфічної фіксації. Щоб зменшити труднощі під час ходіння, можна використовувати ортези, які фіксують ногу й допомагають вільніше переміщатися.
Щоб не обтяжувати плечовий та ліктьовий суглоби, руку також позиціюють спеціальним фіксатором, що допомагає уберегти від розтягнень і ускладнень.  У цей час відновити функції кінцівок і хоч частково зняти неприємні відчуття допомагають прості вправи: згинання й розгинання пальців, передпліччя, а також ноги.
    Ще одне ускладненням після інсульту — набряк паралізованих кінцівок. Щоб його зменшити чи уникнути,  намагайтеся покласти ногу й руку  на підвищення під час відпочинку.  Дуже добре допомагає масаж, який виконують масажними рухами в напрямку від кінчиків пальців, поступово піднімаючись угору, попередньо змастивши масажними оліями шкіру. Такий масаж роблять двічі на добу протягом 15-20 хв.

Стимулюй мозок методом дзеркальної терапії та іншими сучасними прийомами

-Рухові порушення є найчастішими і їх мають до 75% пацієнтів навіть через рік після інсульту. Яку ефективну методу порекомендуєте для відновлення зв’язків між мозком і ушкодженими кінцівками?

-Чудово себе зарекомендував метод дзеркальної терапії. Він спирається на зоровий зв’язок із контролем м’язів і посилює сенсомоторний зв’язок між м’язами та мозком. Цей метод розробив 25 років тому професор кафедри психології Каліфорнійського університету (США) Рамачандран.
      Для його виконання потрібне велике дзеркало, щоб у ньому могла відображатися вся рука. Його розташовують поперек між хворою й здоровою кінцівкою, так щоб у дзеркалі відбивалася лише здорова рука.

Пацієнт  виконує вправи на обидві руки, але дивиться лише на відображення здорової кінцівки, сприймаючи її, як хвору.  Відтак у людини створюється зорова ілюзія, ніби обидві половини її тіла функціонують добре. Це призводить до активації відповідних моторних ділянок кори головного мозку, стимулює мозок дублювати такі ж рухи з боку ушкодженої кінцівки. Таким чином посилюються імпульси, створюються нові нейронні зв’язки в мозку.

      Ефективність лікування досягається через поступове збільшення часу тренувань, посилення складності вправ зі згинання й розгинання м’ячика, пальців руки, пересування предметів. Щоб мати ефект, такі заняття мають бути щоденними по 10-15 хв.

-Ви вже наголосили, що в час реабілітації дуже важлива підтримка хворого. Як підтримати його настрій та роботу судин і мозку на шляху одужання?

- Дуже мотиваційним може бути ведення хворим щоденника свого стану. Тут він  записуватиме свої досягнення щодень, а потім їх переглядатиме й радітиме  їм, хвалитиме себе. Тут важливо, щоб людина порівнювала себе не з іншими пацієнтами чи здоровими людьми, а з собою вчорашнім.
      Також разом із реабілітологом чи родиною, залежно від стану пацієнта, можна спільно розставляти певні проміжні цілі. Наприклад, визначати, на скільки збільшувати щодня кількість присідань, щоб через місяць хворий сам вставав із ліжка. І так, плануючи та дотримуючись цього плану, маленькими кроками йти до одужання.
      Щоб зберігати фізичну активність, розширювати інтереси, а також, щоб відволікати людину від тривожних думок про її самопочуття, чудово залучати пацієнта до різних видів активності. Якщо людина має незначні вади руху, - це може бути боулінг, футбол, ігри в карти, кості. Також чудово дивитися кінокомедії для сміхотерапії та розгадувати кросворди, що є фітнесом для мозку, який сприяє його відновленню.
       Щоб стабілізувати моральний стан, для підтримки настрою й гарного сну згодиться  чудовий заспокійливий фітозбір: м’ята перцева - 15 г, кропива собача - 40 г, корінь валеріани лікарської - 15 г, корінь солодки - 10 г, шишки хмелю - 20 г.
       2 ст. л. суміші залити 200 мл води, варити на водяній бані 15 хв, процідити, долити води до об’єму 200 мл. Приймати теплим за 30 хв до їди двічі на день протягом  2 тижнів.
    Потрібно підтримати й мозок, і судини. Тут згодиться  така рослина, як  гінкго білоба, її продають в аптеках як харчову добавку. Вона містить до 100 різноманітних корисних речовин, чинить  заспокійливу, протизапальну дію, активізує кровообіг у мозку, покращує пам’ять, стимулює роботу головного мозку. А також корисні різні збори й настої.
    У разі супутнього атеросклерозу судин головного мозку, особливо особам похилого віку, також помічні наведені нижче  збори:
Збір № 1
Узяти по 1 частині морської капусти, плодів глоду, трави череди трироздільної, собачої кропиви, кори крушини, квіток ромашки. 1 ч. л. збору залити 50 мл окропу. Приймати по 1 ч. л. тричі на день після їди протягом 40 днів.
Збір № 2
Змішати по 1 частині плодів глоду, малини, чорної смородини, суниць лісових, трави собачої кропиви пятилопатевої, хвоща польового. Плоди малини, суниць, смородини чорної можна замінити їх листям.
Приймати як чай вранці та ввечері в теплому вигляді протягом 40 днів, заливши 1 ч. л. суміші 200 мл окропу.

Їжа і вітаміни, які любить мозок

-Яке має бути харчування, щоб запобігти подальшому повторенню інсульту та допомогти в реабілітації?

-Важливо в цей час дотримуватися спеціальної дієти. Вона базується на вживанні здорових продуктів, переважно рослинної їжі, в сирому, відвареному або приготовленому на парі вигляді. Смажене та копчене слід вилучити з раціону. Із  каш мають  переважати гречана, рисова, вівсяна.
      Основа раціону  - сезонні фрукти та овочі, горіхи, насіння, бобові, риба та морепродукти. Замініть тваринні жири та вершкове масло оливковою олією. Зменшіть споживання червоного м’яса: не більше 60-90 г/добу. Надавайте перевагу рибі та нежирній птиці (курка, індичка), уникаючи вживання шкірки.
     Харчування має бути збалансованим, невеликими порціями, по 200-250 г, але 5-6 разів на добу.
Один із прикладів післяінсультного меню:
Перший сніданок  - 8-ма ранку
Ідеальна ранкова страва — каша з овочами чи сухофруктами. Іноді на сніданок можна споживати білкові продукти: сир із фруктами, йогурт чи бобові.
Другий сніданок - 10:30
Сезонні фрукти та ягоди, краще цілі, ніж у вигляді соків, бо останні вже не містять волокон і клітковини. 
Обід — 13-та година
Суп чи борщ, гарнір з овочів із м’ясом птиці.
Підвечірок  - 17-та година
Горіхи (30-35 г), овочі чи фрукти.
Чергуємо з несолодкими кисломолочними йогуртами або заквасками чи селянським сиром.
Вечеря - 19:30
Споживання легких білків. Сир, кефір, доцільно  надавати перевагу білим сортам риби (судак, тріска, тунець). На гарнір — овочі, приправлені оливковою олією, що не підвищують рівень інсуліну (будь-які, крім картоплі, моркви, буряків, гарбузів).
    Щоб природним чином допомогти організмові корегувати артеріальний тиск,  зменшіть споживання солі до 3 г /добу (до 0,5 ч. л.), а цукру - до 60 г/добу.
      Ваша їжа має бути багатою на вітаміни, найголовніші, яких в цей час потребує мозок, - це вітаміни групи В. Наукові дослідження підтверджують їх позитивний вплив на метаболічні процеси та відновлення клітин.

Продукти, багаті на вітаміни групи В:

В1 - важливий регулятор обміну глюкози та інсуліну, покращує еластичність судин. Міститься у висівках (запарені), зеленому горошку, яйцях, гречці, горіхах, м’ясі.
В3 — знижує рівень холестерину, чудово діє на судини, розширює їх, чим сприяє зниженню артеріального тиску, покращує циркуляцію крові. Ним багаті молочні продукти, нут, пивні дріжджі, житній хліб, халва.
В6 — відповідає за те, щоб білок, що міститься в продуктах, оптимально засвоювався  організмом. Також підтримує нервову систему та імунітет. Цього вітаміну багато в цільнозернових продуктах, рибі, бананах, печінці.
В9 — впливає на кровотворення, стимулює утворення еритроцитів та лейкоцитів, знижує вміст холестерину в  крові. Міститься в насінні, зелені, житньому хлібі, гречці, квасолі, м’ясі, печінці, нирках.
В12 — потрібен для утворення еритроцитів, розвитку нейронів та синтезу ДНК. Його нестача може призводити до анемії, втрати балансу, «туману в голові», оніміння кінцівок, втомлюваності та погіршення пам’яті.
На В12 багаті риба, печінка.
Важливі мікроелементи в раціоні
Дотримання дієти, що містить багато вітамінів, овочі, фрукти, та низький вміст жирів дає змогу досягти зниження АТ за  гіпертензії на 11,4-5,5  мм рт. ст. Існує також зв’язок між вживанням мікроелементів калію, кальцію, магнію та нормалізацією рівня артеріального тиску. Найкраще, якщо ці мікроелементи споживати з їжею, а не в пігулках.
Щоб поповнити організм достатньою кількістю калію та магнію, слід вживати  до 500 г /добу фруктів та овочів, зокрема, абрикоси, курага, чорна смородина, родзинки, чорнослив, гарбузи, буряки, редька.
   Магній у великій кількості є в гречці, пшоні, соняшнику, петрушці, картоплі, буряках, м’ясі.
        Кальцій отримаєте через споживання молочних продуктів, риби, які слід їсти тричі на тиждень.

-А чи є якісь продукти, які після інсульту слід вживати з обережністю?

-Слід враховувати, що після інсульту пацієнти вживають різні ліки, які можуть мати взаємодію з певними видами їжі. Зокрема, така корисна їжа, як капуста броколі, посилює дію препаратів для розрідження крові, а куріння, соєві та бобові продукти — навпаки, знижують дію ліків, тож це треба враховувати й обмежувати їх.
Також споживання значної кількості білкової їжі може збільшити концентрацію в крові бета-блокаторів, які часто приймають пацієнти з гіпертонією.  А продукти на основі солодки впливають на затримку або зменшення обміну  іонів натрію й калію. Часто корінь солодки входить до складу заспокійливих зборів, якщо їх приймати в поєднанні з протиаритмічними препаратами, це може призвести до появи набряків кінцівок.
Підвищують рівень статинів в крові грейпфрут та грейпфрутовий сік, що може збільшити ризик виникнення побічних ефектів.
                    Ще раз наголошую: харчування має  бути збалансованим: усього потрошку. Бо завелике споживання перелічених продуктів може призвести до зміни дії препаратів, а недостатнє споживання, приміром, білка, провокує зниження імунітету, підвищує ризик інфекційних захворювань, зменшує трофіку, живлення м’язів, того, що вкрай потрібно  пацієнтам  для відновлення сили м’язів після інсульту.
Тож щодо харчування та гармонійного поєднання призначених препаратів із продуктами харчування слід детально проконсультуватися з лікарем.

-Як запобігти повторному інсульту та які часові проміжки після інсульту?

-Досить часто після першого інсульту бувають повторні інсульти. Для їх профілактики на тривалий час призначають низку препаратів: для контролю  артеріального тиску, розрідження  крові, статини, цукрознижувальні за  наявності цукрового діабету. Вони допомагають контролювати підвищення кров’яного тиску, холестерину, рівня цукру — головних чинників ризику.
      Щоб мінімізувати можливість повторного інсульту, слід лікувати серцеві хвороби, припинити куріння, вживання алкоголю, боротися з надмірною масою тіла. Також кращі результати відновлення спостерігаються в тих пацієнтів, які позитивно налаштовані, мають хорошу підтримку та догляд із боку, родичів, друзів.
     Після інсульту потрібно контролювати  життєві показники та здавати аналізи. Зокрема, через місяць після інсульту, а потім через кожні 3 місяці перевіряти рівень холестерину в крові - за показниками ліпідограми, контролювати показники згортання крові - коагулограма, біохімічні аналізи, визначення електролітів.
За рік після інсульту ці аналізи здають раз на півроку й людині бажано  консультуватися в судинного невролога, сімейного лікаря, кардіолога.