ВІДНОВИТИСЯ ПІСЛЯ ІНСУЛЬТУ ДОПОМОЖЕ… МУЗИКА

Поділитися:
ВІДНОВИТИСЯ ПІСЛЯ ІНСУЛЬТУ ДОПОМОЖЕ… МУЗИКА

Інсульт щодня вражає безліч людей на всій земній кулі. Згідно з даними ВООЗ (Всесвітня Організація Охорони Здоров’я,) близько15 млн людей щорічно стикаються з цим захворюванням, з них - 5 млн гинуть, а ще 5 млн - повністю знерухомлюються.
Через нестачу кровопостачання мозку інсульт може зумовити миттєвий вихід з ладу багатьох функцій. Зокрема, ймовірні, порушення рухового апарату, пам’яті, мислення, зору, слуху, мовлення тощо. Деякі люди, які пережили легкий інсульт, відновлюються швидко, але для більшості - це тривалий та важкий процес, який може розтягнутися на роки.
Відновна терапія передбачає прийом лікарських препаратів, масаж, мануальну терапію, спеціальну гімнастику, голкорефлексотерапію, роботу з логопедом та психологом та інші засоби й заходи. Однак, окрім перелічених вище, вчені-медики виявили ще один дуже простий метод відновлення людини після інсульту. Він не потребує додаткових витрат та особливих зусиль і з усіх способів лікування є найбільш приємним. Це - звичайне прослуховування музики.

Улюблена музика поліпшить пам’ять…

Не всі, напевно, знають, що наш Всесвіт постійно звучить. Але пересічній людині зі звичайним слухом не завжди вдається почути ці небесні мелодії. Відображення космічної гармонії на частоті людського сприйняття і є справжнім призначенням музики. Недарма ж людська душа так відгукується на неї: тремтить, бринить, плаче, сміється, радіє, усміхається…
Проте не лише в цьому користь цього мистецтва: частота коливання музичних звуків резонує з органами та системами організму людини. Зокрема, вчений І. Догель у ХІХ ст. з’ясував, що музика може впливати на кров’яний тиск, змінювати частоту скорочень серцевого м’яза, а також ритм і глибину дихання. Тому пацієнтам, які нещодавно перенесли інсульт, дуже корисно слухати музику. З її допомогою можна не тільки поліпшити настрій, а й прискорити відновлення пам’яті та уваги.
Інсульт, як відомо, - це порушення артеріального кровопостачання мозку. Він може зумовити часткову чи навіть повну втрату здатності здійснювати когнітивні функції. При цьому ушкоджуються нейронні зв’язки, які відповідають за послідовність мислення.
Учені з Гельсінського університету провели дослідження за участю 60 людей, які нещодавно перенесли інсульт. Усі вони страждали від порушень координації руху й розладів когнітивних функцій, таких як пам’ять і концентрація уваги. Пацієнтів поділили на три групи: першій запропонували щодня протягом кількох годин слухати улюблену музику, другій - прослуховувати аудіо-книги, а третій групі – нічого. Одночасно всім проводили стандартну післяінсультну терапію.
Як з’ясувалося пізніше, в людей, що слухали музику, результати відновлення пам’яті та уваги помітно поліпшилися, а їхній настрій був більш позитивним. Зокрема, через 3 місяці після інсульту їх вербальна пам’ять (орієнтована на запам’ятовування слів) покращилася на 60%. Для порівняння: в пацієнтів, які прослуховувати аудіо-книги, цей показник поліпшився лише на 29%, у третій групі – на 18%.

…Відновить мовлення

Також американські неврологи провели низку досліджень і виявили, що в разі втрати людиною після інсульту здатності розбірливо говорити відновити мовлення можна за допомогою знову ж таки музики.
Зокрема, професор неврології медичного факультету в Гарварді доктор Готфрід Шлауг представив на щорічній конференції AAAS (асоціація підтримки розвитку науки) відеоматеріал, у якому пацієнт, що втратив навички мовлення через ураження лівої півкулі головного мозку, на прохання доктора намагається сказати речення, проте це йому ніяк не вдається. Тоді доктор пропонує пацієнтові проспівати це речення. При цьому асистент професора тримає руку пацієнта у своїй руці й відбиває музичний ритм. І хворий починає співати, досить чітко вимовляючи кожне слово.
Ця терапевтична методика, за допомогою якої відбуваються структурні та функціональні зміни ділянок головного мозку хворого, що були вражені інсультом, отримала назву МІТ (Музична інтонаційна терапія). Механізми її дії до кінця не вивчено, проте результати, як бачимо, очевидні.
Отже, музикотерапія може цілком доповнити інші способи реабілітації пацієнтів, які постраждали від інсульту. Це дешевий, усім доступний спосіб оздоровлення й може призначатися відразу після інсульту. Тоді як для застосування інших методів лікування потрібно, щоб спочатку людина прийшла до тями.

Відомі композитори на службі здоров’я

У результаті численних спостережень та експериментів я зрозумів, що саме музика Моцарта здатна відновити порушення, що виникли в роботі мозку внаслідок інсульту. Доведено, що його твори є найбільш ефективними для благополучного внутрішньоутробного розвитку плода: їхня вібрація сприяє «визріванню» синоптичних зв’язків мозку дитини. Тому природно, що ця ж вібрація дає змогу швидше усунути порушення в роботі мозку дорослої людини.
На другому місці за ефективністю - музика Баха, яка активізує роботу мозку. А на третьому - музика Красноухова, оскільки вона дуже гармонійна.
Позитивний вплив на роботу мозку мають і гармонійні звуки Природи: голоси птахів, дельфінів, звуки води. Вони здатні доповнювати та посилювати дію музики...
Крім того, хочу зазначити, що саме твори, написані для фортепіано, мають найвідчутніший вплив на мозок. Звучання цього музичного інструмента швидше й ефективніше входить у резонанс із електромагнітним полем мозку, підживлюючи його енергетично.
Особливий ефект у разі хвороб Паркінсона та Альцгеймера має соната Моцарта для 2-х фортепіано «До-мажор».
Проте самої музики, звісно, не достатньо. Для ліпшого самопочуття людині, в якої був інсульт, обов’язково слід змінити образ думок і спосіб життя. Якщо ви мало рухаєтеся, їсте багато жирної їжі, п’єте мало води й багато алкогольних напоїв, повсякчас нервуєте через дрібниці й не вмієте радіти життю, то тепер потрібно робити все навпаки.

Степан НЕДЕРИЦЯ,
диригент та музико терапевт,
укладач лікувально-відновлювальних аудіо-дисків
та автор низки книг.