ВІТАМІНОТЕРАПІЯ У РАЗІ СЕРЦЕВОЇ АРИТМІЇ

Поділитися:
ВІТАМІНОТЕРАПІЯ У РАЗІ СЕРЦЕВОЇ АРИТМІЇ

Причиною нерегулярного серцебиття в багатьох випадках є дефіцит вітамінів та інших потрібних поживних речовин в організмі і в клітинах серцевого м’яза, які генерують електричний імпульс, відповідальний за нормальне серцебиття.
Тривалий дефіцит потрібних поживних речовин — вітамінів і мінералів, призводить до атеросклерозу судин і спричиняє ішемічну хворобу серця. У разі ішемічної хвороби відбувається погіршення обміну речовин у міокарді. І навпаки: життєво важливі речовини дають можливість запобігти порушенню серцевого ритму, а також нормалізувати нерегулярний ритм.
Особам, які страждають від аритмії серця, потрібні у вищих дозах вітаміни, мінерали. Це доведено безліччю наукових клінічних досліджень.
Поговорімо про те, які вітаміни є життєво важливими для нормалізації роботи серця.

Вітамін В8 (інозитол) бере участь у регуляції жирового обміну, сприяє зниженню рівня холестерину в крові, перешкоджаючи розвитку атеросклерозу, важливий для нормального функціонування нервової системи. Інозитол поліпшує плин крові й перешкоджає утворенню тромбів, а також сприяє еластичності стінок артерій. Він має заспокійливу дію, ефективний у разі підвищеного артеріального тиску.
Кращим харчовим джерелом інозитолу вважають олію з насіння кунжуту. Він також міститься в яловичому серці, цільних крупах, сої, бобах, грейпфруті, в ікрі риб. Приблизно три чверті добової потреби інозитолу виробляється самим організмом.
Потреба вітаміну В8 становить 500 мг на день для дорослої людини, в період інтенсивного росту молодого організму норма збільшується.
Коензим Q10, чи убіхінон. Це натуральний антиоксидант, який володіє широким спектром дії на нервову, серцево-судинну, імунну систему. Кофермент Q10 відновлює обмінні процеси в серцевому м’язі — міокарді. Він активізує енергетичний обмін і вироблення енергії для роботи серця із жирних кислот.
Коензим Q10 синтезується в нашому організмі печінкою й частково надходить ззовні з продуктами харчування: переважно це яловичина, яйця, горіхи, деякі фрукти й листові овочі. Старіння (зниження функціональних можливостей серця та інших органів) прямо пов’язане зі зниженням концентрації коферменту Q10. Наприклад, міокард осіб, старших за 60 років, містить на 40—60% менше коферменту Q, ніж міокард молодих людей. Тому людям, які мають проблеми в серцево-судинній системі, лікарі радять приймати коензим Q10 у вигляді препаратів, які продають в аптеках.
Рутин (вітамін Р), особливо в поєднанні з вітаміном С, відновлює еластичність судин, зменшує проникність і ламкість капілярів. Багато рутину міститься в плодах шипшини, цитрусових, чорній смородині, горобині, зеленому чаї, пиві та виноградному вині.
Вітамін В4 (холін). Потрібен для засвоєння жирів, зниження рівня холестерину в крові, стимуляції серцевої діяльності, стійкості нервової системи, профілактики передчасного старіння. У разі нестачі холіну відбувається масова загибель холінергічних нейронів. При цьому утворюються бляшки — скупчення відходів холестерину й білків. Цей типовий старечий розпад починається в багатьох людей уже після 40 років через неправильне харчування. Він проявляється у вигляді забудькуватості та неуважності.
Холін виробляється в кишечнику за участю білків метіоніну, серину (містяться в м’ясі, рибі, птиці, яйцях і сирі), а також фолієвої кислоти (міститься в зелених овочах і дріжджах). Готовий холін у високій концентрації є в печінці, яєчному жовтку, пивних дріжджах і пророслих зернах пшениці. Щоденна потреба в холіні становить 3—4 г. Тим, хто постійно переживає психологічний стрес, рекомендується вдвічі більша доза, щоб забезпечити працездатність мозку та нервової системи.
Вітаміни B6, B12 і фолієва кислота регулюють вміст гомоцистеїну — амінокислоти, підвищений рівень якої в крові призводить до інфаркту міокарда та інсультів. Крім того, група вітамінів B сприяє емоційному комфорту, підвищує настрій, додає відчуття бадьорості й упевненості — важливої умови для нормальної роботи серця.
Для поповнення в організмі вітамінів В6 і В12 рекомендують введення в дієту страв із морської капусти, квасолі, гороху, сочевиці, цільного зерна, висівок, капусти, зелених листових овочів (салат, селера, шпинат, петрушка, кінза, кріп, рукола тощо).
Вітамін С захищає серце від інфекційних уражень, а також має здатність збільшувати кількість «хорошого» холестерину в крові. Багато вітаміну С міститься в цитрусових, шипшині, солодкому перці, обліписі, томатах, зелені.
Вітамін Е — сприяє зміцненню серцевого м’яза, поліпшує кровообіг, руйнує вільні радикали. Вітамін Е — дуже гарний антитромбін, він знижує зсідання крові, сприяє очищенню вен і артерій від згустків крові, зміцнює капіляри. Щоб отримати достатню кількість вітаміну Е, досить з’їдати 1—2 ст. л. олії на день.
Ліпоєва кислота (вітамін N) — універсальний антиоксидант. Вона входить до складу ферментів, які беруть участь у нормалізації вуглеводного та жирового (ліпідного, в тому числі холестеринового) обміну речовин, поліпшує показники кровоплину, стимулює вироблення організмом власних антиоксидантів. Ліпоєва кислота сприяє відновленню клітинних сигнальних механізмів, які порушуються під час старіння судин, а також запобігає руйнуванню енергетичних центрів клітини мітохондрій, що є однією з основних причин появи симптомів старіння.
Застосовують ліпоєву кислоту в разі атеросклерозу з ураженням кровоносних судин, що живлять серцевий м’яз, та в інших випадках як клітинний енергетик, антиоксидантний, детоксикаційний, антиатеросклеротичний, який підвищує скоротливу здатність поперечно-смугастої мускулатури та м’яза серця, засіб.
Ліпоєва кислота міститься у відносно великих кількостях в яловичому м’ясі (особливо печінці), молоці, зелених частинах рослин, дріжджах, бобах, а також у меншій кількості - в овочах, фруктах. Добова потреба становить 30 мг.
Лецитин. Ця речовина є важливим елементом для профілактики аритмії та нормалізації серцевого ритму. Лецитин бере активну участь у жировому обміні в організмі та запобігає розвитку атеросклеротичних відкладень у судинах.
Розрізняють лецитин тваринного й рослинного походження. Лецитином тваринного походження багаті яйця, риба, печінка; рослинного лецитину (найкориснішого для людини) багато в сої, арахісі, проростках зернових культур. Добова потреба в лецитині дорослої людини становить не менш як 9 г.
Пантотенова кислота бере участь у вуглеводному та жировому обміні. Міститься в корі надниркових залоз і стимулює утворення кортикостероїдів. Недостатність пантотенової кислоти може виникати в результаті тривалого застосування антибіотиків та сульфаніламідів і характеризується інтенсивним нічним болем у ногах. Потреба в пантотеновій кислоті становить 10—12 мг на добу. Застосовують у разі станів, пов’язаних із порушенням обмінних процесів, за поліневритів, невралгій, парестезій, алергійних реакцій, трофічних виразок, опіків, токсикозу вагітності, бронхіальної астми та для зменшення токсичної дії антибіотиків
Вітамін B5 міститься в більшості продуктів харчування як рослинного, так і тваринного походження. У достатній кількості він є в молоці, дріжджах, яєчному жовтку, м’ясі (особливо курячому), нирках і серці, рибній ікрі, зеленому листі овочів, гречаних і вівсяних крупах, горосі, моркві, часнику, капусті тощо.

(У наступному номері розповімо про найважливіші для серця мінерали.)