Володимир БЕРСЕНЄВ – один із брендів української медицини. У його клініці кількадесят маленьких прапорців із різних країн світу – від США й до Катару. З усіх тих країн у нього були чи є пацієнти. Слава видатного київського невропатолога давно вийшла за межі України. Її рознесли по світу пацієнти, яких він вирвав із лабет хвороби. В усі-усюди, мов птахи, розлетілися і його книжки, котрі можна зустріти і в бібліотеках університетів на різних континентах, і в медичних книгозбірнях, і в помешканнях тих, хто лікувався в його клініці.
До речі, про книжки. Володимир Берсенєв написав цілу бібліотеку. У нього є автобіографічні й документальні твори. Є фундаментальні монографії. Є книжки науково-популярні. Є медична публіцистика. Є лікувальні посібники, і є своєрідні енциклопедії. Сам перелік їх забрав би тут чимало місця. Тому опустимо докладну бібліографічну довідку, яка напрошується у вступі до такого інтерв’ю. Нагадаю, що Володимир Берсенєв – член Національної спілки письменників України. Лауреат премії Ліги українських меценатів імені Євгена Чикаленка (присуджується за благодійну діяльність), а також літературних премій «Тріумф», імені Михайла Коцюбинського, імені Юрія Долгорукого. Нагороджений кількома орденами Української православної церкви Київського патріархату.
Мій погляд затримується на книжковій полиці. Томи його книжок стоять рядами, мов солдати в строю. Саме книжки й диктують початок розмови.
Нестача білкової їжї в дитинстві - проблеми з хребтом в дорослому віці
- Здається мені, лишився один крок (тобто ще одне видання) до того часу, коли ми зможемо писати: «Перша сотня книг Володимира Берсенєва…» Якою буде сота книжка?
Останнім часом було багато видань: наукова монографія, навчальні посібники, популярні книжки, й коли підрахували, то з’ясувалося, що ця, під назвою «Тяжкий спадок війни: спондильоз, спондилоартроз, остеохондроз», - сота. Але спочатку вона називалася «Діти війни».
Діти війни - це люди 1935-1953 років народження. Так я вирахував для себе цю категорію по пацієнтах… Я й мої брат та сестри також належимо до дітей війни. Нас у сім’ї було п’ятеро.
Діти війни - це люди, які народилися до, під час та після війни, а отже, всі вони відчули на собі вплив протеїнодефіцитного харчування: це коли молодий організм бурхливо росте, а в харчуванні бракує білків і переважають вуглеводи. Як наслідок, у всіх цих людей у віці 50-55 років з’являється стеноз хребта, одночасно розвиваються три процеси (які я назвав «ортопед-тріо»): не тільки остеохондроз (патологія міжхребцевих дисків з утворенням протрузій і гриж), а й спондилоартроз (ураження суглобів хребта) і, найголовніше, - спондильоз (зношеність самих хребців), який супроводжується утворенням екзостозів – виростів кісткових структур, кісткових остей (шипів) і остей з самих хребців, які можуть рости як назовні, так і всередину хребта.
І ось якраз грижі, протрузії, екзостози створюють дуже великі проблеми для спинного мозку з його оболонками. Питання найпринциповіше: якщо виростають ості, то для пацієнта болісний будь-який порух, бо вони подразнюють нервові структури. Процес цей дуже серйозний.
Варто зазначити, що останнім часом трапляються випадки, коли стеноз хребта вражає й інші вікові групи. Зазвичай він загрожує тим, хто в ранньому дитинстві з якихось причин був позбавлений білкової їжі чи погано її засвоював через захворювання органів травлення, алергії чи з якихось інших причин.
Коли книжка «Важкий спадок війни…» вже була в роботі, в нас у клініці несподівано з’явилася одна дама з Житомирської області. Я подивився її знімки МРТ і кажу: таке враження, що ви народилися в 42-43-му роках. У вас - остеохондроз, спондилоартроз і спондильоз, ості в хребті й т.ін. Це характерно для людей, у яких під час війни був дефіцит протеїнів у харчування. А вам же лише сорок… Ставлю найголовніше запитання: у вас у ранньому дитинстві не було захворювань органів травлення, операцій, алергії? А вона відповідає: «Знаєте, до 19 років я не випила жодної склянки молока, не з’їла жодного яйця й було абсолютне неприйняття сала». Як результат, у неї розвинулася типова ситуація людини, яка в ранньому дитинстві не мала достатньо протеїнів у харчуванні. Я цей унікальний приклад, звісно ж, увів у свою книгу.
Тоді ж приходить до нашої клініки ще один пацієнт – 25-літній київський хірург. І знову така ж картина. Шипи в хребцях, такі ж суглоби хребта, не кажучи вже про міжхребцеві диски. Розмовляю з пацієнтом, а в цей час стук у двері й заходить чоловік: «Я батько цього пацієнта, щойно прилетів з Абхазії…» Я почав пояснювати, що стан здоров’я його сина - це дуже типова ситуація для протеїнодефіцитного харчування, що характерно для часів війни. А він мені: «А знаєте, у нас же була війна! І ми реально пройшли голод. Якраз дитина була малою…»
Сьогодні мені взагалі поставили цікаве запитання: а в інших країнах Європи, скажімо, в тій же Великобританії, у вояків, які брали участь у війні, є стеноз? Кажу: те саме і в них. Я нещодавно зустрівся з британцем, народженим 1942 року, і в нього після обстеження виявили типовий стеноз хребта. З досвіду роботи в Женеві (а це понад 10 років) я знаю, що люди, хоч в якій би вони країні жили, якщо мали протеїнодефіцитне голодування, то мають і стеноз. І ось у книзі «Важкий спадок війни», невеликій за обсягом, десь 140 сторінок, дуже дохідливо розповідається про ці проблеми.
До речі, через стеноз у людей часто болить голова. Найважче лікувати стенози в грудному відділі хребта. Часто це патові ситуації. Тут ніяка операція не допоможе. Чи лікується це? Лікується! Але лікується довго, адже у нас в організмі всі тканини, крім зубів, здатні до регенерації.
Відновити хребет можливо, але потрібен час
Тканини людського організму відновлюються, але в різні терміни. Якщо людина ушкодила собі язика, слизову оболонку, то за добу все загоюється. Ушкоджена шкіра за добу не загоїться. Якщо людина зламала собі руку чи ногу, то перелом гоїться кілька місяців, а якщо в людини стеноз і триває процес регенерації, то на це йде майже два роки. А прискорити перебіг біологічних процесів не можна. Коли пацієнти просять: «Лікарю, швидше, швидше!», я кажу: «Чи можна прискорити процес вагітності? Так само не можна прискорити процеси регенерації». Диски відновлюються в середньому за 18 місяців, а якщо долучається оце ортопед-тріо - остеохондроз, спондилоартроз і спондильоз, то близько 2 років це триватиме.
Таких пацієнтів ми лікуємо раз на півроку, решту часу вони самі працюють. І знаєте, є реальний ефект. Будь-якому процесу можна допомогти, якщо цим займатися. Важлива також певна мотивація. На тривалості життя ця хвороба не позначається й від неї не вмирають.
Шийний відділ хребта і головний біль
Але я хотів би ще звернути особливу увагу на біль у голові, який пов’язаний зі стенозом у шийному відділі хребта.
Череп людський – це дуже замкнутий простір, він не розтягується ніякими засобами й усередині нього містяться різні тканини. Перша тканина – це мозок, друга – кров. Мозок займає 80% об’єму, кров – 10%, і ліквор (прозора як сльоза рідина, я її назвав каналізаційною системою нервової системи, через яку видаляються всі продукти обміну) – також 10% об’єму всередині черепа. Так-от, усі ці тканини не стискаються.
І наше самопочуття – безпосередньо залежне від коливання ліквору. Якщо міняється барометричний тиск, одночасно має помінятися тиск ліквору в голові, в суглобах, у кістках. Якщо цього не відбувається, людина «відчуває» погоду своїми колишніми переломами й прокидається вранці з поганим самопочуттям саме через те, що тиск ліквору не змінився. І що цікаво: з будь-яким скороченням серця, а серце в нас скорочується в середньому раз на секунду, виштовхується кров, яка йде по судинах у голову, тобто в голові збільшується об’єм крові, і в принципі теоретично кожне скорочення систоли серця мало б супроводжуватися болем, бо там підвищується тиск, але цього не відбувається. Тому що такий само об’єм ліквору виштовхується з мозку. Там є такого ж об’єму великі цистерни між шийним відділом хребта, оболонками спинного мозку та спинним мозком. Швидкість - десь 7 см на секунду. Такий само об’єм крові, який прибув у мозок, виштовхується з нього в об’ємі ліквору. Тобто це синхронно-постійно.
Як тільки настає діастола - наступний етап після систоли, то це ліквор назад повертається. А коли кров надходить у голову, то такий само об’єм ліквору відходить у шийний відділ. А кров по венах іде з мозку через венозні системи. У цей час ліквор повертається назад. Ось у цьому увесь механізм.
А за стенозу шийного відділу хребта лікворна циркуляція утруднюється. Чому люди починають відчувати постійний біль у голові? Через те, що оцьому ліквору в голові нікуди піти. До того ж випини й нарости порушують лікворну циркуляцію поблизу спинного мозку, блокуючи тим самим очисні процеси в центральній нервовій системі, як у замуленій раковині на кухні.
Випини міжхребцевих дисків і кісткові нарости подразнюють нервові структури й зумовлюють біль. Тобто першопричина болю – стеноз хребта. Але оскільки болять різні структури різних метамерів, то пацієнти роками безрезультатно шукають допомоги в ортопедів, неврологів, кардіологів, гастроентерологів, проктологів, пульмонологів, психіатрів, офтальмологів, гінекологів. А першопричина болю, повторюю, – стеноз хребта. Питання найпринциповіше, і про це всі повинні знати.
Розумовий розвиток залежить від дихання
До речі, тиск ліквору змінюється ще й при диханні. Скільки в нас скорочень дихання? Від 3 до 7 на хвилину. І від регуляції ліквору залежить розвиток мозку. Багатьом дорослим відомо, що в дітей, у яких порушено носове дихання (аденоїди тощо), мозок не розвивається.
- Але ж цього батькам ніхто не говорить!
- А питання це принципове! Носове дихання й ротове дихання – принципово різні дихання. У разі носового дихання людина дихає, залучаючи до цього процесу куполи легень. А коли носове дихання відсутнє, а є тільки ротове, куполи легень не працюють. Якщо ж куполи легень не працюють, тиск ліквору не міняється. І тому в тих, у кого відсутнє носове дихання, автоматично не розвивається мозок.
Про здорове харчування дітей і дорослих
- Яким має бути харчування дітей, аби убезпечити їх від стенозу, і яким має бути харчування людей, які вже мають стеноз хребта?
- У раціоні дітей обов’язково мають бути молоко, м’ясо, жири. Від харчування залежить багато що. Наприклад, маса тіла. Є такі неадекватні харчові настрої в родинах, коли кількість вуглеводів на порядок вища за кількість білків. А все має бути пропорційним. І тут від жінки залежить дуже багато. На жаль, є хороші традиції, а є не дуже. Не всі вміють готувати. Американці є взірцем того, як можна себе спотворити неправильним режимом харчування. Тими ж гамбургерами.
Щоб розв’язати проблему стенозу хребта, потрібен комплекс лікувальних заходів у поєднанні й послідовності. Харчування також має своє значення. Тут треба відмовитися від деяких продуктів. Хоч як це парадоксально, особливо небезпечне м’ясо молодих тварин у поєднанні з алкоголем. Слід відмовитися від бульбашкової рідини (тобто пити мінеральну воду без газу), а також неодмінно - від слабоалкогольних напоїв. Якщо якесь свято, то варто вживати тільки те, що в чоловіків уранці сушняк спричиняє, – міцні алкогольні напої. Треба забути про шоколад, тверді сорти сирів, замінивши їх на ті, що мажуться. Голландський - на «Віолу».
Чому? В шоколаді й у твердих сортах сирів є речовини, які впливають на процес утворення катехоламінів, а катехоламіни завжди супроводжують біль. Будь-де Я по собі знаю. Якщо я з’їм одну шоколадну цукерку – зі мною все добре. Якщо ввечері дві з’їм, то встану з важкою головою. Якщо три цукерки, то я встану з болем у голові. Такі речі про себе мають знати всі, у кого якісь проблеми зі здоров’ям. Їсти шоколад можна, він корисний, але їсти треба жовтенький, не концентрований.
І, звісно, смажене треба замінити на печене. Не їсти непоєднувані продукти. Потрібне роздільне харчування. Чому? Коли людина щось з’їсть, все це має перетравитися в шлунку, але в кожного продукту свої терміни. Збираючись у дорогу особливо з дітьми, з собою слід брати хліб, добре зварені яйця…
- А ковбасу?
- У жодному разі! Доцільно брати те, що не псується. Хліб, яйця, сир – ось три продукти, які не псуються в дорозі. Береженого Бог береже. Скільки отруєнь, особливо в дітей! Чим нагодуємо дитину? Дамо їй варене яйце. Знаєте, скільки перетравлюється яйце в шлунку? До семи годин. І дитина не попросить їсти. А нагодуєте дитину рисовою кашею, й через півтори години вона знову голодна.
А якщо людина їсть хліб і м’ясо?.. Хліб перетравлюється півтори години. Перетравився. А м’ясо ще перетравлюватиметься близько 6 годин. І ось ситуація: м’ясо - в процесі травлення, а хліб починає бродити. І виникає проблема зі шлунком, з органами травлення. Ось чому потрібно переходити на роздільне харчування. Найприйнятніша їжа, особливо тоді, коли вже перший етап життя пройдено, - риба й овочі.
- А м’ясо з овочами теж можна поєднувати?
- Так! Коли людина сідає за стіл і починає їсти, то перший сигнал про їжу йде 20 хвилин. І тому спочатку потрібна невелика закусочка, щоб у людини минув перший голод і за стіл вона сідала з легким відчуттям голоду.
Ще я раджу дуже обачно ставитися до «ніжок Буша». Чому? Бо зустрічаю кожного дня молодих пацієнтів, у яких на шкірі - стрий які зазвичай з’являються в жінок після пологів, коли розтягується шкіра. Це означає, що в корм тварин дуже часто додають гормональну складову. Після споживання м’яса таких тварин скелет юного пацієнта настільки бурхливо росте, що випереджає ріст шкірного покриву. І тканини розтягуються. На це я радив би звернути особливу увагу.
До речі, зараз у Голландії медики встановили, що кожне чергове покоління мало не на голову вище за попереднє. Тобто, ріст людей збільшується постійно. Чому? Голландці дійшли висновку, що це відбувається через щоденне прийняття душу й уживання молока.
Ми займаємося паралізованими дітьми, де, навпаки, треба уповільнити ріст дитини. У дітей з церебральним паралічем кістки ростуть швидше, ніж нервові стовбури й судини. Особливо в тих, хто їсть «ніжки Буша». Отже, таким дітям треба купувати білки, що не містять у собі елементів гормональної їжі.
- Це можливо зараз купити?!
- На базарах! Хоча, погоджуюся, не всі господарі себе поводять делікатно в цьому питанні. Багато хто додає гормональні елементи в їжу для тварин, яких вирощує. Я аналізував літературу, цікавлячись, що ж уповільнює ріст скелета. Виявляється, лише тростинний цукор.
Коли в дитини дуже швидко росте шия, то розладнується кровообіг мозку, тому що судини, які йдуть у мозок, не встигають рости…
Яким чином серце пов»язане з шиєю
Узагалі, шия - це унікальне утворення. Я часто запитую: де в зародка з’являється серце? Ніхто мені не відповідає. Навіть лікарі не дають відповіді. А серце виникає в голові.
- Як це?
- Фактично на найпершому етапі ембріогенезу воно міститься в голові на рівні нижньої щелепи. І всі зв’язки зі стовбуром мозку – симпатичні, парасимпатичні, які іннервують серце, формуються на цьому рівні. І в дитини на ранньому етапі ембріогенезу шиї ще нема. Вона виглядає, як деякі наші політики: голова відразу переходить у тулуб. А потім серце починає опускатися вниз, і ось тоді починає формуватися шия. Через те, що по ній проходить серце. Далі серце потрапляє в грудну клітку, яка є для нього доброю камерою схову. Нирки в ембріона розміщуються за серцем, і теж у голові. А який орган виникає найпершим? Кишка! І вона ізольована від тіла. Кишка згодом входить у тіло майбутнього організму.
Розмову вела Світлана КОРОНЕНЕО,
спілки письменників України.