ВОЛОССЯ І ЗДОРОВ'Я

Поділитися:
ВОЛОССЯ І ЗДОРОВ'Я

У повсякденному житті мені особливо ніколи було займатися своїм волоссям. Протягом багатьох років воно виснажувалося й тоншало, поки я не зрозуміла, що час звернутися до фахівця, аби врятувати те, що залишилося на моїй голові. Дивлячись на інших, і чоловіків, і жінок, адже волосся відкрите для огляду, я переконалася, що це стало не тільки моєю проблемою...

Перукар і лікар – одне походження професії

«Мене лікував полковий цирульник,
бо у фортеці іншого лікаря не було...».
О. С. Пушкін, «Капітанська дочка».

Здавалося б, що спільного між стоматологом і перукарем? Один лікує зуби, а інший робить зачіски. Проте, як правило, саме цих фахівців ми вибираємо особливо уважно та вимогливо. Свої зуби чи волосся ми хочемо довірити майстру з позитивним настроєм, людині доброзичливій, м’якій, яка любить свою справу, тому, хто нам симпатичний.
А ріднить ці професії (перукаря та лікаря) спільне походження. Тривалий час вони поєднувалися в одній особі - цирульника. Колишня назва перукаря запозичена з польської, де cyrulik («цирульник») сходить через латинське chirurgus до грецького cheirourgos, тобто хірург. Протягом багатьох століть не існувало іншого шляху для вивчення хірургії, як через цирульні. Крім стрижки й гоління, середньовічні цирульники володіли також елементарними прийомами лікування. Вони мали право займатися малою хірургією, вправляти вивихи, рвати зуби, накладати перев’язки в разі переломів та ран, а ще пускали кров і були фельдшерами.
Поділ спеціальностей відбувся в XIX столітті. Але дивовижна професія перукаря сьогодні знову-таки намагається «влізти» в лікування. Надія Зуб, досвідчений стиліст-перукар, ні, не рве зуби. А от бути психологом їй доводиться досить часто. Адже справжній майстер ніби бачить свого клієнта зсередини. А волосся, яке є символом життєвої сили людини, особливо добре відображає її внутрішній стан. Та щоб змінити цей внутрішній стан, наприклад, за депресії чи нудьги, потрібно змінити свій імідж, вважає майстер зачісок.

До Надії йдуть із надією

Одного разу в салон краси завітала жінка середніх років і довго «вивчала» персонал. Підійшла до Надії й попросила: «Зробіть зі мною що-небудь». Жінка була пригнічена якимись життєвими переживаннями, а її волосся вказувало на те, що ним давно ніхто не займався. У такому депресивному стані Надія посадила незнайомку в крісло. Сумні очі підказали перукарю, що справді треба щось робити. Розчісуючи волосся, вона стала читати уривки з «Дон Кіхота» Сервантеса, оскільки, коли була колись студенткою філологічного факультету КДУ ім. Шевченка, знала буквально на зубок свого улюбленого письменника. Він завжди заряджав її оптимізмом і хорошим настроєм та допомагав долати життєві негаразди.
«Я пам’ятаю, як завжди сміялася, читаючи Сервантеса», - каже Надія, з обличчя якої усмішка практично не зникає. Можливо, тому незнайомка й довірилася саме їй. І не прогадала. Через кілька хвилин у дзеркалі відображалося зовсім інше обличчя. Клієнтка навіть ойкнула від несподіванки. Виявляється, вона навіть дуже приваблива, й чоловік ще пожалкує, що проміняв її на іншу. Тут і розкрилася справжня причина її депресії. Надія порадила: «А ви підіть у парк та прогуляйтеся на свіжому повітрі, весна все-таки».
А восени незнайомка їй телефонувала вже з Америки й дякувала: «Я вас послухала й пішла того дня в парк і знаєте, кого зустріла? Своє перше шкільне кохання! Він теж якраз розлучився. Ми одружилися й зараз живемо в Америці. Я згадую вашого Сервантеса...»
Подібних випадків у житті досвідченого майстра було чимало. А як інакше? Адже поки розбираєшся з волоссям, і починається розмова по щирості. Людина ділиться своїми проблемами й, ніби ненароком, від перукаря-психолога отримує слушну для себе пораду. «Тут мимоволі станеш і психологом, і психотерапевтом, - каже Надія. - Я люблю, коли від мене людина йде з усмішкою й гарним настроєм. І в цьому я бачу своє призначення».
Хоча безпосереднім обов’язком перукаря є, мабуть, по-перше, не нашкодити волоссю, а по-друге, з мертвого зробити його живим. Як? Із цим запитанням і з надією на одужання власного волосся я, як і безліч незнайомок, прийшла до Надії.

Таємниця нашого волосся

Стародавні знахарі й маги з особливою педантичністю ставилися до волосся. Вони радили берегти його, обачливо з ним поводитися й не давати торкатися злим людям. Підстригання волосся взагалі перетворювалося на ритуал, який, як вважалося, міг навіть змінити долю людини. До цих пір живе повір’я, що під час хвороби слід підрівняти кінчики волосся. Разом із кінчиками, які посіклися, відійде й негативна енергія.
А сучасні екстрасенси та біоенергетики стверджують, що волосся володіє особливою функцією: воно є певною антеною нашого тіла. Існує навіть легенда, що до гріхопадіння в нашої праматері Єви замість волосся на голові був легкий пушок, оточений подобою німба. А після він став важким, опав і перетворився на волосся, ставши своєрідним зв’язком із небом.
Але у звичайному житті ми сприймаємо своє волосся як прикрасу. Тому й робимо зачіски: хочемо бути красивими. Іноді навіть на шкоду своєму волоссю. Тим не менш, волосся - це така ж жива структура, як і зуби, та й усе людське тіло. Воно народжується, росте й умирає. Швидкість росту здорового волосся - трохи більше 1 см на місяць. А живе здорове волосся 5 років. Щодня ми втрачаємо певну його кількість, що є нормою. У діток випадає по 80 волосків, а в дорослих - по 150.
- Здорове волосся, - розповідає Надія Віталіївна, розчісуючи мої «коси», - на 97% складається з білка й на 3% - з води. Цей білок називається кератином, він досить міцний і волокнистий і входить також до складу нігтів. Тому стан волосся й нігтів схожі: якщо нігті почали ламатися й розшаровуватися, то й волосся січеться, робиться тьмяним і сухим. Ось як у вас.
- І що робити? - поцікавилася я.
- Потрібно зміцнити білком і зволожити. Також здорове волосся володіє значною еластичністю, тобто, пружністю. Зараз проведемо тест, - сказала Надія й обережно розтягла мою волосину між двома пальцями (великим і вказівним), після чого відпустила. - От якщо волосина не повернеться в початковий стан чи обірветься, отже, вона володіє низькою еластичністю. Як у вас. Волосся ламке і його потрібно зволожувати.
Ще одна головна властивість волосся - це пористість, тобто, здатність поглинати й утримувати вологу. Здорове волосся здатне поглинати воду, при цьому кожна волосина може збільшуватися в діаметрі на 20% від звичайного стану. У разі порушення структури втрачаються зовнішні захисні лусочки (кутикула) й волосся робиться дуже пористим.
Майстер провела тест на ступінь пористості мого волосся: взяла волосину й опустила в склянку з водою. Волосина потонула. Я запитально глянула на неї.
У-у, - промовила вона, - надто пориста. Це ще раз підтвердило, що ваше волосся дуже ламке, його кутикула ушкоджена і йому потрібен особливий догляд, наприклад, із застосуванням кондиціонера. За волоссям потрібно так само дбайливо доглядати, як за вазонами. Ви ж не поливаєте їх водою з крана, а відстоюєте воду, щоб хлорка вийшла, пил знімаєте, зволожуєте всякими обприскувачами, мікроелементи додаєте. Ось вони пишні й красуються на підвіконні. І сонця в міру «даєте», щоб не засохли.
Так, я мию голову водою прямо з крана. Та так багато-хто робить і користується шампунем із агресивними лужними засобами. Хімічні завивки, часті фарбування, сонячні промені чи морози (ми ж любимо ходити з непокритою головою). Усе це призводить до того, що лусочки піднімаються й відходять від стрижня волосся, й ушкоджена кутикула замість того, щоб відбивати світло, поглинає його. Ось чому волосся втрачає блиск, робиться тьмяним і ламким.
Надія розчісувала моє волосся плавно, неквапливо, робила це ретельно, дбайливо й у всіх напрямках.
- Гребінець має бути з тупими зубчиками, - радить майстер. - Це, до речі, дуже корисна процедура. Вона сприяє оздоровленню волосся, рівномірному розподілу шкірного сала, наданню блиску, еластичності, поліпшує кровообіг і стимулює його ріст. При цьому волосся, яке вже віджило свій вік, відпадає. Не можна розчісувати мокре чи вологе волосся, оскільки в такому стані воно дуже ослаблене. Ліпше розчесати його перед миттям, щоб уникнути ковтунів. Витирати після миття також слід бережно, оскільки зайве й ретельне тертя може зробити його дуже ламким. Не раджу зачісувати волосся назад, це провокує ламкість і випадання.
У мене клієнти іноді скаржаться, що після сну на подушці залишається пасмо волосся. Це вже сигнал до того, що потрібно лікувати не тільки волосся, а й увесь організм. Зазвичай таке буває в разі стресу чи захворювань, що погано відображаються й на стані волосся. Якщо ви будете уважні до свого волосся, воно допоможе вам запобігти певним захворюванням чи підкаже, що у вашому організмі не в порядку.

Діагноз за волоссям

«Здоров’я всього тіла кується в кузні
нашого шлунка».
 Мігель Сервантес

Звісно, не потрібно звертатися до перукаря, щоб виявити в себе якусь хворобу. Але, виявляється, за станом волосся можна визначити чи запобігти деяким відхиленням від норми. І такий діагноз кожна людина може поставити собі сама. Просто потрібно бути уважним до себе.
- Ось у вас, - діагностує Надія, - волосся сухе, січеться на кінцях. Це означає, що організму бракує заліза й міді, а це сприяє анемії (недокрів’ю). У такому разі до шкіри голови постачається все менше кисню, страждають волосяні фолікули й волосся слабшає. Більшість пань сьогодні хочуть схуднути й зловживають різного роду дієтами (особливо «голодними»). А нестача в їжі білка робить волосся сухим і ламким. Щоб відновити гармонію волосся, потрібно у свій раціон ввести печінку, червону рибу, яєчний жовток і моркву. А засвоїтися залізу може допомогти апельсиновий сік.
Якщо ж волосся ще й тонке, шаруються нігті, а шкіра різко втрачає пружність, організм відчуває дефіцит кремнію. З віком нестача цього мікроелемента зазвичай призводить до атеросклерозу й остеопорозу. У цьому разі слід увести у свій харчовий раціон продукти, що містять цей мікроелемент: селера, цибуля-порей, насіння соняшнику, томати, ріпа, редис, кисле молоко, вівсяні пластівці, висівки, чорний хліб, а також хліб із борошна грубого помелу.
Жирне волосся зазвичай свідчить про проблеми печінки, воно може також бути сигналом порушення обміну речовин, гормонального збою, але, мабуть, найчастіше виявляється результатом неправильного харчування з переважанням тваринних жирів. А тому слід обмежити м’ясні, жирні страви. Бажано уникати солодощів, копченостей, алкоголю та кави.
Волосся втратило блиск: організму бракує селену, фосфору й сірки. Тоді часто розвивається карієс і хворіють ясна.
Голова нестерпно свербить, волосся стало тьмяним і випадає: це може свідчити про розлад нервової системи, і в такому разі бажано пройти обстеження в невропатолога. Непогано прийняти заспокійливі збори трав (у вигляді чаїв чи відварів із валеріани, собачої кропиви, м’яти, череди), а також вітаміни (особливо В1 і В6).
Лупа нерідко сигналізує про проблеми із травним трактом.
Випадання волосся найчастіше говорить про хвороби ендокринної системи (гормональні зміни в жінок можуть бути пов’язані з початком статевого життя, з вагітністю чи з менопаузою), а також про поганий стан печінки й жовчного міхура. У такому разі слід проконсультуватися з ендокринологом, здавши аналізи на гормони.
Рання сивина сигналізує про потенційну проблему зі щитоподібною залозою. Але вона може з’являтися і як наслідок гострих стресових впливів, перевтоми, безбілкової дієти, а також бути проявом генетичної схильності.
Випадання волосся на скронях і над чолом у жінок може бути результатом розвитку полікістозу яєчників, під час якого виникає надлишок чоловічих гормонів. А тому потрібна термінова консультація ендокринолога.

Від чого волосся помирає

Одного разу, купуючи фарбу для волосся, я звернула увагу на напис на коробочці: «Увага, фарба містить перекис водню й резорцин». Виявляється, що «резорцинол (резорцин) - шкідлива хімічна речовина, яка впливає на вироблення гормонів, що може призвести до таких наслідків гормонального дисбалансу, як гіпотиреоз, зайва маса тіла, порушення фертильності», - прочитала я в одному з довідників Інтернету.
А перекис водню «є корозійною хімічною речовиною, яка міститься в продуктах, призначених для відбілювання волосся. Тести, проведені на тваринах, показали, що він токсичний для травної системи, легенів і нервової системи. Він також здатен завдати шкоди ДНК й збільшувати ймовірність розвитку раку». То що ж робити, не фарбуватися?
- Річ у тім, - пояснила Надія Зуб, - що на український ринок, як і в країни третього світу, скидається все сміття. Фарби, які продаються в наших супермаркетах, у Європі, як правило, заборонено. Саме тому, що в них багато шкідливих хімічних речовин, від яких «помирає» й волосся. Адже колір волосся змінюється за рахунок трансформації його структури, тобто, потрібно повне розкриття лусочок, щоб молекули барвника могли глибоко проникнути в саме волосся й затриматися там на якийсь час. Фарбувальні речовини розкривають лусочки кутикули, витісняють природний пігмент і займають його місце. Після цього «пори» мають закритися й «запечатати» новий відтінок.
Але так відбувається не завжди. Часто, особливо за регулярного фарбування, лусочки «розкуйовджуються» й перестають щільно прилягати до стовбурів волосся. Унаслідок цього локони стають сухими, ламкими й колір швидко вимивається. Тому фарбування, звісно ж, завдає певної шкоди волоссю, а якщо часто використовувати фарби, в яких є шкідливі хімічні компоненти, можуть виникнути деякі захворювання.
Якщо до мене приходить людина, в якої астма, я не застосовуватиму фарбу з аміаком, оскільки він особливо небезпечний для таких людей. Аміак спричиняє труднощі з диханням, дуже подразнює шкіру, можуть опухнути чи почервоніти очі. Він, як і перекис водню, не тільки впливає на здоров’я в довгостроковій перспективі, а й просто псує волосся, роблячи його сухим і млявим. Але сьогодні існує чимало європейських фарб без аміаку.

І якщо самолікування може бути небезпечним для здоров’я, то й самофарбування також шкідливе. Оскільки практично в усіх магазинних фарбах є шкідливі для організму компоненти. І ми маємо знати їх «в обличчя»:
P-фенілендіамін (чи PPD) збільшує ймовірність розвитку раку сечового міхура, є токсичним для імунної та нервової систем, легенів, нирок і печінки. Європейський союз кваліфікував цю речовину як таку, що спричиняє гострі алергійні реакції.
Ацетат свинцю (дає темний відтінок) є токсичним для мозку та нервової системи.
Кам’яновугільний дьоготь (міститься в темних фарбах) подразнює шкіру голови, а випробування на тваринах підтверджують, що кам’яновугільний дьоготь також може зумовити рак.
Гідантоїн: один із видів консервантів, у Японії потрапив до списку обмеженого використання, оскільки призводить до проблем з імунітетом.
Формальдегід може спричинити рак і репродуктивні проблеми. Вагітні в жодному разі не мають користуватися такими косметичними продуктами, щоб не допустити дефектів розвитку плода.
Етаноламін (органічна сполука містить амін і спиртові хімічні речовини). Американські Центри з контролю та профілактики захворювань (CDC) класифікують його як речовину, небезпечну для життя та здоров’я. Випари цієї сполуки можуть спричинити серйозне ушкодження очей, респіраторні захворювання, а також призвести до згубних наслідків для внутрішніх органів, у тому числі печінки й нирок; негативно впливають на плід у лоні матері.
Парафенілендіамін (супертоксична речовина, міститься в 99 відсотках усіх фарб, що продаються в магазинах): контактний алерген і канцероген, що спричиняє найгостріші алергійні реакції, заборонений у Франції, Швеції, Німеччині. Майже відмовилися від нього і в Штатах, там цю речовину підозрюють у здатності зумовлювати в людини рак сечового міхура.
4-ABP (побічний продукт, який з’являється в процесі виробництва фарби). Кілька досліджень показали, що існує взаємозв’язок між ним і підвищеним ризиком розвитку раку. На відміну від усіх зазначених вище токсичних інгредієнтів 4-ABP як побічний продукт не вказується на упаковці, тож від нього неможливо застрахуватися, навіть уважно читаючи етикетки. Але він рідко буває в коричневій фарбі, а більше в блондинистих, червоних і чорних фарбах.

- Ми користуємося відомими добре перевіреними брендами, які менш небезпечні для здоров’я, розповідає Надія Зуб.
Із властивим їй оптимізмом вона запевнила, що в XXI столітті формули вироблених фарб кардинально відрізняються від тих, які розробляли 100 років тому. Завдяки високим технологіям, можна отримати такі формули фарб, які абсолютно не ушкоджують капілярне волокно волосся, а навпаки, навіть поліпшують його стан. Ретельно відібрано компоненти для виробництва фарб, такі як полімерний відновлювальний комплекс, запатентовано захисні молекули, рослинні екстракти, тривимірні фарбувальні молекули, захисні сироватки дають змогу не тільки міняти колір волосся, а й одночасно відновлювати ушкоджені ділянки.
Сьогодні виробники фарб дбають про те, щоб звести агресивну дію барвника до мінімуму й, по можливості, навіть нейтралізувати його. Для цього зазвичай у фарбу додаються білкові компоненти, які «одягають» волосину, згладжуючи лусочки.
- Засоби догляду за волоссям, - ділиться секретами стиліст, - мають містити потрібні вітаміни, білки та зволожувальні речовини. Дуже важливо знати міру. Щоб волосся не виснажилося, не можна зловживати різними процедурами й засобами. Дуже корисні маски для фарбованого волосся. Активним компонентом таких засобів є протеїни тваринного й рослинного походження та цераміди. Перші проникають під кератинові лусочки й заповнюють порожнечі, що утворилися. Цераміди вирівнюють ушкоджену поверхню, повертаючи волоссю здоровий блиск і сяйво. Буде непогано, якщо в складі маски виявиться вітамін Е. Він запобігає вимиванню пігменту, а заодно захищає волосся від негативного впливу навколишнього середовища.
Нашкодити волоссю може навіть звичайна застуда. Унаслідок хвороби та стресу локони можуть втратити блиск і почати випадати понад міру. Повернути їх до життя допоможе маска для ослабленого волосся з вітамінами А (прискорює процес регенерації клітин) і Е (проникає до цибулин, живить коріння та сприяє росту). Інші важливі інгредієнти - рослинні витяжки: екстракти бамбука (зміцнює пасма) та чебрецю (тонізує шкіру голови). Добре, якщо до складу маски входить ще й олія з виноградних кісточок, мигдалева чи жожоба. Багаті на жирні кислоти, вони живлять волосся, відновлюють його структуру й утворюють захисну плівку.
Зловживання гарячим укладанням та нехтування головним убором під палючим сонцем призводять до того, що волосся зневоднюється. Поповнити нестачу цілющої вологи допоможуть маски з колагеном. Вбираючи в себе воду, він наповнює волосся вологою й перешкоджає його втраті. Як альтернативний варіант виробники часто використовують екстракт насіння льону й протеїни шовку та пшениці. Вони не тільки добре зволожують і пом’якшують локони, а й нормалізують водно-ліпідний баланс шкіри, зміцнюють коріння волосся, ослабленого літньою спекою.

Зачіска від депресії

«Гріх, якщо жінка виглядає гірше, ніж
вона може виглядати».
Мігель Сервантес

Не секрет, що маючи на голові організоване утворення у вигляді гарної укладки, людина йде з гордо піднятою головою, впевненою ходою, усміхається, вона доброзичлива й ніби підносить себе світові. А це все є ознакою здорової психіки. І це - найголовніше. Саме тому справедливі слова Сервантеса, але вони стосуються й чоловіків. Правда, в жінок є більше шансів змінити себе, наприклад, рівне волосся перетворити на кучерики. Сьогодні перукарі пропонують закучерявитися за допомогою біозавивки. Префікс «біо» в назві методики не випадковий. Процедура проводиться за допомогою засобів, які на 95% складаються з органічних компонентів, і дає змогу створювати ефектні локони, не порушуючи структуру волосся.
Але якісно виконати біозавивку може тільки професіонал, оскільки сам процес досить складний. Потрібно грамотно, саме для конкретного волосся, підібрати номер складу й час витримки.. Біозавивка не «з’їдає» кольору волосся й не послаблює блиску, а навпаки, зміцнює та відновлює ушкоджене волосся.
У своїй повсякденній роботі я звернула увагу на те, що не тільки стиль, а й «характер» волосся бажають поміняти, як правило, клієнтки з депресією, чи невпевнені в собі, позбавлені уваги з боку рідних, чи зі заниженою самооцінкою. Я запитала себе, чому так відбувається? Мені здається, що в таких людей збитий внутрішній ритм. Кучерики, хвилястість волосся ніби заповнюють цю нестачу й уже через волосся сприятливо впливають на психіку. Це ідеальна зачіска від депресії, оскільки абсолютно змінюється сам образ, людина стає ніби зовсім іншою.
Тож перукаря, як і стоматолога, слід відвідувати не менш як 1 раз на півроку, з профілактичної точки зору не тільки щодо здорового стану волосся, але і своєї психіки, не допустити, щоб вона «впала».
... Після всього «чаклунства» над моєю головою Надія Віталіївна сказала: «Волосся ожило, аж приємно в руках тримати. Воно ніби каже: «Спасибі тобі, Надю». І наостанок попередила не виходити на вулицю з мокрою головою. Особливо, коли підступний весняний вітер змушує нас зняти шапку. Така прогулянка може закінчитися плачевно: чи нестерпний головний біль не дасть насолоджуватися прекрасною порою, чи, що ще гірше, може запалитися лицьовий нерв, який перекосить обличчя як у театральній масці: одна половина усміхатиметься, а друга плакатиме. І ось тоді вже не допоможуть ані кучерики, ані укладання...

Тетяна КИЯНИЧЕНКО,
для «Здоров’я і довголіття».