ВРОСЛИЙ НІГОТЬ: ПОРАДИ СПЕЦІАЛІСТА, АБИ ХОДЬБА БУЛА ПРИЄМНОЮ Й ЛЕГКОЮ

Поділитися:
ВРОСЛИЙ НІГОТЬ: ПОРАДИ СПЕЦІАЛІСТА, АБИ ХОДЬБА БУЛА ПРИЄМНОЮ Й ЛЕГКОЮ

Сергій СОКОЛЬНИК, доцент кафедри дитячої хірургії і отолярингології Буковинського національного медичного університету, кандидат медичних наук.

СИГНАЛ ПРО НЕБЕЗПЕКУ

Врослий ніготь – це хвороба, яка характеризується вростанням нігтьової пластинки в бічну частину нігтьового валика, що супроводжується запаленням із наступним некрозом м’яких тканин. Зазвичай цей процес спостерігається на великому пальці стопи. У хірургічній практиці цю проблему досить часто ігнорують через хибну «незначущість» та небажання хворих звертатися до лікаря на початкових стадіях захворювання з огляду на «нетяжкість» захворювання. Лише наявність деформованих, грубих, щільних нігтів, які вростають у м’які тканини пальця з наступним нагноєнням рани, що спричиняє різкий біль під час ходьби, поява грануляцій, які ніби наповзають на нігтьову пластинку та спотворюють вигляд пальця, примушують звернутися до спеціаліста. Існують консервативні та оперативні методи лікування врослих нігтів. Консервативні методи лікування, як правило, не дають повного одужання й потребують тривалого, іноді протягом усього життя хворого, лікування. Вони трудомісткі, супроводжуються травматизацією нігтьового ложа, що нерідко спричиняє тяжкі деструктивні процеси із гнійними ускладненнями. Такі методи можна використовувати лише за перших ступенів вростання нігтя.

СУМНІВНІ ПОРАДИ ЗАГРОЖУЮТЬ СЕРЙОЗНИМИ УСКЛАДНЕННЯМИ

Ось кілька таких сумнівних порад. Розпарювання нігтьової пластинки в антисептичних розчинах із подальшим виведенням врослого краю нігтя й зрізуванням або спилюванням його. Одним з основних постулатів медицини є «не нашкодь». Важко уявити, як людина, яка з кожним кроком терпить нестерпний біль, сама собі ще згодиться посилити його. Таке лікування швидше нагадує тортури, які рекомендують регулярно повторювати. Зрізування врослого краю нігтя не тільки не приносить полегшення, а навпаки – погіршує стан хворого, оскільки за тимчасовим полегшенням настає посилення деструктивних процесів із приєднанням вторинної інфекції. Інша сумнівна порада – розпарювання нігтя з наступним підкладанням під його врослий край м’якого валика. Логіка в такій пораді присутня, адже ці дії спрямовані на звільнення врослого краю з-під тканин бічного валика, проте практика показує інше. Під час спроби завести ватний валик під ніготь виникає відрив пластинки, утворюється нова рана, ніготь так і не вдається вивести, оскільки вростання відбувається дуже глибоко та при цьому врослий край зазвичай є клиноподібним, зазубреним, що заважає завести валик. Біль від такої процедури нестерпний. Надалі, якщо хворому самостійно вдається завести валик під ніготь, процеси деструкції лише посилюються, оскільки він є стороннім тілом, яке лише збільшує тиск на м’які тканини бічного валика, спричинюючи прогресування ішемії та некрозу із закономірним приєднанням вторинної інфекції. Є ще один спосіб лікування врослого нігтя. Про нього часто можна почути навіть від спеціалістів хірургічного профілю. Пропонують просто розрізати ніготь посередині, але не на всю товщину пластини, або вирізати із центральної частини невеликий клин. Цей спосіб базується на необґрунтованому переконанні, що врослий ніготь розростається з боків, і, вирізавши шматочок із середини, звільняється місце, куди б ніготь міг зімкнутися. Це помилка. Ніготь завжди росте в одному напрямку, і така процедура не тільки не має сенсу, але може ще й додати проблем у майбутньому.

КОМБІНОВАНЕ ХІРУРГІЧНЕ ЛІКУВАННЯ – ЕФЕКТИВНИЙ І ДОСТУПНИЙ МЕТОД

Оперативним лікуванням, найбільш популярним на сьогодні завдяки своєму радикалізму, в основному займаються хірурги. Найбільш популярне серед хірургів видалення нігтьової пластинки. Однак ця методика лікування є морально застарілою. Із появою нової нігтьової пластинки відновлюється і проблема врослого нігтя. Досить популярними серед хірургів є клиноподібне висікання врослого краю нігтя разом із частиною нігтьового ложа і бічним валиком. Перевагою цих методів є відносно невелика травма під час операції. Вони досить обґрунтовані. Однак рецидиви за таких оперативних втручань імовірні. На сьогодні найбільш доцільним та доступним лікуванням, яке можна виконувати не лише в спеціалізованих лікувальних закладах, а й у звичайній поліклінічній установі вважаємо комбіноване хірургічне лікування, тобто кюретаж (вишкрібання за допомогою схожого на ложку інструменту) росткового матриксу врослого краю нігтя з наступною хімічною обробкою одним з їдких концентратів. Звичайно, чудовою альтернативою оперативному втручанню є лазерна корекція вростання нігтьової пластинки. Використання променя лазера в якості основного хірургічного інструмента дає змогу досягти стерильності операційної рани, малого ступеня деформації тканин, практично не звужуючи нігтьового ложа. На жаль, у широкій медичній практиці бракує цих лазерних установок, тож ця методика недосяжна для більшості хворих.

ПРОСТІ ПРАВИЛА ПРОФІЛАКТИКИ ВРОСЛОГО НІГТЯ

Що ж до наших порад, то передусім варто звернути увагу на профілактичні заходи, спрямовані на запобігання виникненню вростання. Нагадаємо правило обрізування нігтів на ногах таким чином, щоб край нігтьової пластинки завжди виступав з-під бічного валика. Не можна закруглювати нігті, тим паче зрізувати їхні кути. Особливо це стосується дітей. У таких випадках батьки, бажаючи зробити «як краще», самі спричиняють страждання своїх дітей. Слід пам’ятати, що в маленьких дітей, особливо немовлят, нігтьова пластинка росте в 4 рази швидше, ніж у дорослих. Причому, варто зауважити, що в даному випадку (початкова стадія вростання) розпарювання пальця та наступний масаж бічного валика можуть бути корисними. Так, відтягуючи бічний валик, який у дітей ще не є достатньо зроговілим (змозолілим), від краю нігтя, звільняємо простір для росту пластинки й ніготь, завдяки швидшому росту, вільно може вийти з ураженої зони. Не останнє місце в розвитку цієї патології посідає носіння тісного взуття. Тому в повсякденному житті слід носити вільне зручне взуття. Потрібно дотримуватися гігієни ніг, адже грибкові захворювання стоп часто провокують розвиток оніхомікозу (грибкове ураження нігтя), який доведеться лікувати видаленням нігтя з наступним тривалим протимікотичним лікуванням. І насамкінець основна порада пацієнтам: не допускайте, щоб недуга заволоділа вашим спокоєм і комфортом легкої ходи. Потрібно запобігати хворобі, доглядаючи за здоров'ям ніг, вчасно звертатися до фахівця.