Здоров'я та якість життя людей похилого й старечого віку відносно споживання ними вина знайшли своє відображення в давньому бургундському афоризмі: вино — це молоко старців. Як молоко матері для немовлят, так і «молоко» виноградної лози для літніх — еліксир життя, джерело і хранитель їхнього здоров'я та життєвого благополуччя. Через багато століть великий Луї Пастер, засновник сучасної мікробіології, дійшов висновку, що вино — це дивовижний концентрат численних цілющих сил природи, за його висловом, «найздоровіший, гігієнічний напій». За даними багатьох досліджень, вживання вина в малих дозах у щоденному харчуванні літньої людини дозволяє уникнути численних вікових проблем.
Постачальник біологічно активних речовин
Із віком розвивається вітамінна й мінеральна недостатність, що обмежує забезпечення активними біологічними компонентами численні біохімічні процеси. Сучасними дослідженнями біохімічних і біологічних властивостей вина встановлено, що цей напій може бути одним із постачальників дефіцитних або пригнічених ланок складного біохімічного конвеєра, який формує сталість внутрішнього середовища організму. Тому вино не тільки «молоко старців», як говорилося ще в давні часи, але й чудовий лікувально-профілактичний коктейль, у якому зосереджено багато активних двигунів життєвих сил людини.
Терапевтичні рекомендації — 1 келих виноградного вина на добу для здорових літніх людей — не тільки не шкідливий, а й корисний.
Для звільнення організму від різних отруйних, штучних або природних продуктів обміну доцільно застосовувати одночасно з винними напоями харчові продукти, що містять органічні кислоти сприяють поліпшенню обміну речовин): яблука, помідори, ягід, шипшина, фруктові соки, лимони, грейпфрути, хурма, фініки, чорнослив, абрикоси, аронія.
Оздоровчі та омолоджувальні рецепти
Лікувальні властивості вина здавна з успіхом використовувалися в лікуванні літніх людей і в запобіганні старості.
За атеросклерозу головного мозку, що проявляється ознаками енцефалопатії (втрата пам'яті, запаморочення, емоційна лабільність, зниження зору, слуху), можна застосовувати таку винну суміш: плоди глоду — 4 частини, листя барвінку малого — 3 частини, трава меліси — 2 частини, трава чебрецю — 1 частина.
2 столові ложки подрібненої суміші залити 0,5 л білого виноградного вина. Млоїти на малому вогні 5—7 хв. Охолоджену та проціджену витяжку приймають по 1—2 столові ложки тричі на день до їди протягом 2—3 місяців. Протягом року проводять 2 таких оздоровчих курси.
У літніх людей із переважними склеротичними змінами в серці, з ознаками хронічної коронарної недостатності і слабкості серцевого м'яза (періодичний біль у серці, епізодичні серцебиття й перебої, задишка під час фізичних навантажень) можна використовувати багатомісячне застосування такого винного напою: квітки глоду криваво-червоного — 4 частини, квітки конвалії травневої — 3 частини, листя м'яти перцевої — 3 частини, супліддя хмелю — 1 частина, трава меліси — 1 частина, трава собачої кропиви — 1 частина.
2 столові ложки суміші залити 0,5 л білого виноградного вина. Млоїти на малому вогні 5—7 хв. Охолоджену та проціджену витяжку приймати по 1—2 столові ложки 2—3 рази на день.
Особам похилого та старечого віку зі зниженим імунним статусом рекомендується прийом такого напою: коріння солодки — 3 частини, оману — 2 частини, ехінацеї — 2 частини, радіоли рожевої — 1 частина.
4 столові ложки подрібненої суміші рослин залити 0,5 л червоного вина. Настояти за кімнатної температури протягом 3 тижнів при щоденному енергійному двох-триразовому збовтуванні. Додатково суміш витримують у холодильнику протягом 5—7 днів. Проціджену витяжку приймати по 1 десертній ложці 2—3 рази на день протягом кількох місяців.
Літнім людям, які страждають від звичних запорів, рекомендується прийом суміші яблучного вина з жостером: 3 г подрібненого кореня рослини кип'ятять на малому вогні в 250 мл вина протягом 2—3 хв. Проціджену й охолоджену витяжку приймають по 100 мл щодня в 2 прийоми.
У разі старечої немочі, фізичної слабкості корисна суміш білого виноградного вина з розмарином і зозулинцем: 15 г листя розмарину і 20 г висушених і подрібнених в порошок бульби зозулинцю змішують з 0,5 л білого виноградного вина.
Настоюють за щоденного збовтування протягом 2 тижнів. Проціджену витяжку приймають протягом 2—3 місяців по 50 мл 2 рази на день до їди.
Ігор ЩУЛІПЕНКО,
професор.