ВИСОКИЙ І НИЗЬКИЙ ТИСК ДОПОМАГАЮТЬ НОРМАЛІЗУВАТИ ПРИРОДНІ ЗАСОБИ

Поділитися:
Високий і низький тиск допомагають нормалізувати природні засоби

Чи знаєте ви свій робочий тиск? У більшості він далекий від класичного 120 на 80 мл рт. ст. У багатьох людей, особливо з віком, він стабільно зафіксувався за позначкою 140/90, створюючи загрозу гіпертонічного кризу та інсульту. Чимало  людей живе із заниженими показниками, як то 90/60, і це для них також норма.
       Від чого залежить, що в одних людей стабільно високі, а в інших низькі показники тиску, чи ці стани небезпечні, та як  навчитися регулювати тиск і хороше самопочуття – про все це в інтерв’ю з неймовірно цікавим лікарем, доктором медичних наук Аллою ДМИТРІЄВОЮ.

- Алло Володимирівно, чому люди стають гіпер- і гіпотоніками  та чи треба боятися, якщо тиск постійно дещо вищий чи нижчий затвердженої норми?

-     Норма тиску - дуже відносне поняття. Наприклад, якщо в пацієнтки її постійний, робочий, артеріальний тиск  90/60 мм рт. ст., вона за нього добре почувається й працює, то, якщо задля експерименту їй підняти тиск до загальноприйнятої норми для людей середнього віку -125/80, для неї це буде гіпертонічний криз.
Тому, оцінюючи стан людини, треба дивитися  не на абсолютні показники артеріального тиску, а на те, наскільки він підвищується відносно її особистої норми. Всесвітня Організація Охорони Здоров’я за 2019 рік постановила референтні значення, тобто верхню норму тиску, -  135/85 мм рт. ст., а не 140/90, яку деякі  наші лікарі для пацієнтів старшого віку часто вважають нормою. Але це не так. У нас референтні значення тиску підкладаються не під фізіологію, а під обставини, в яких ми живемо. Ми нервуємо, перебуваємо в постійному стресі й цим провокуємо підняття тиску. 
   Підвищення тиску з віком зумовлене насамперед тим, що судинна стінка стає жорсткішою, вона частково втрачає еластичність і не проводить так м'яко пульсову хвилю.

Провокатори підвищення показників тиску

- Що робить стінки судин жорсткішими, які чинники провокують підняття тиску?

- Є кілька причин підняття тиску, залежно від них і лікування має бути різним.
     Перша – погана робота нирок. Це може бути зумовлене тим, що людина не дотримується режиму пиття,  мала  численні запалення нирок, ускладнення після вірусної інфекції, операції на нирках. Після запалень тканини нирок стають більш жорсткими й фільтрувальна здатність мембран зменшується, тому вони підвищують тиск для ефективного виконання своєї функції, але їм байдуже, що буде з серцем, із мозковим кровоплином, іншими органами. Тому не слід усувати таку «ниркову» гіпертонію препаратами, які знижують тиск, а треба впливати на першопричину – негаразди з нирками, які треба лікувати.
    Друга - людини потрапляє в смугу хронічного важкого стресу. Вона хвилюється, не встигає відпочивати, у неї потреба постійно діяти. На такий психоемоційний та ментальний тиск  тиск організм реагує підвищенням загального артеріального  тиску в тілі. У цьому разі нам також не треба тільки знижувати тиск, а слід дати людині відпочити, заспокоїтися, поприймати відповідні заспокійливі препарати, які знижують загальну збудливість, і тоді тиск нормалізується природним чином.     
   Третя причина -  недосипляння. Через значні ментальні, інтелектуальні навантаження мозок перенапружується  вдень і продовжує активно працює вночі. Для таких людей типово, що вони лягають спати з проблемою й розв’язують її подумки всю ніч, тобто за короткий час, який людина відводить відпочинку, мозок не встигає вивести продукти життєдіяльності та відновитися.   Це врешті призводить до перевтоми мозку, він потрапляє в стан хронічної гіпоксії. Тож врешті-решт він сам вимагає   підвищити артеріальний  тиск, аби забезпечити надходження до мозку достатньої кількості кисню та живильних речовин. У цьому разі треба також не таблетками знижувати тиск, а забезпечити можливість мозку відновитися, відпочити, заспокоїтися. Тільки тоді тиск нормалізується на постійній основі.  
   Я не кажу, що гіпотензивні препарати, тобто ліки для зниження тиску, не потрібні. Їх треба  приймати, коли в людини гіпертонічний криз. Коли в людини 190/ 120 мм рт. ст., ми не маємо права чекати, бо через годину може бути інсульт.
    Але до самого процесу зниження тиску треба підходити дуже обережно та опускати його не стільки до загальноприйнятої норми, як до особистого нормального робочого тиску пацієнта. Поясню чому. Кілька років тому в  Києві був випадок, що на виклик приїхала бригада швидкої допомоги та, не питаючи людини вже пенсійного віку,  який у неї робочий тиск, вкололи коктейль із магнезію. У результаті збили тиск настільки нижче тих показників, у яких звикла працювати серцево-судинна система, що за кілька годин це завершилося ішемічним інсультом.  Тобто такого тиску не вистачило, щоб давати живлення мозку, виник спазм, що спровокував ішемічний інсульт. Тому наголошую: тиск треба знижувати поступово й чітко знати межі свого робочого тиску.

Як «м’яко» знизити тиск

- У разі подібного гіпертонічного кризу як забезпечити це поступове зниження артеріального тиску до нормальних для людини показників?

- Є кілька дуже простих і ефективних методів. Гіпотензивну таблетку, яку приймаєте, щоб збити тиск, розділіть навпіл. Одну половинку випийте, іншу візьміть під язик. Таким чином розтягується ефект дії препарату. Активні речовини, що є в частині пігулки під язиком, всмоктуються швидше й почнуть діяти вже за 10 хвилин, тоді як ефект від половинки пігулки, що проковтнули, почнеться через 30-40 хвилин.
     Колись малювали гумористичні картинки, що чоловік у віці сидить із компресом на шиї, а ноги парить у мисці. Проте це дуже дієвий метод для зниження тиску вдома. Це працює, бо судини периферії розширюються, туди відтікає більше крові, й загальний тиск знижується.
   Так само на потилицю та на ступні ніг можна поставити гірчичники на 7-10 хвилин, допоки шкіра витримає подразнення від гірчичників. Вони також зігріють, розширять судини й  забезпечать відтік крові від голови, а отже -  зниження тиску.  Але все за умови, що ви вдома й це не катастрофічний криз.

Осінні застереження для гіпертоніків

- Гіпертоніки реагують погіршенням самопочуття на багато зовнішніх чинників, особливо зараз, восени: на зміну погоди, зміну фази місяця, сезону. Як залежно від того, який із трьох перелічених Вами вище чинників провокує підняття тиску, людям профілактувати гіпертонію восени?

- Базова порада здоров’я для всіх. Перша половина осені – це час різких змін, температур та вітрів, тобто час охолодження й сухості. Врахуйте, що  весняні 12-15 градусів тепла й осінні, після спеки, організм сприймає по-різному. Нині 15 градусів - це не тепло, а дуже холодно, організм треба захищати від переохолодження, бо наш метаболізм не встиг пристосуватися до осені. Тому, тримайте ноги в теплі в черевичках та кросівках. 
     Окрім того, зараз ще велика різниця між денної та нічною температурами. Тому обов’язково майте теплу кофтинку на вечір, щоб її можна було накинути на плечі й захистити грудну клітку. Адже погано захищені груди, дихальна система й ноги – це ворота входу холоду в тіло, а він реалізується в  кожної людини погіршенням стану в тому органі, що недужий.   У когось організм на холод реагує спазмами кишківника, в когось -  гайморитом, а в іншого - загостренням проблем із нирками, що провокують підняття тиску.
    Смачний помічник тим, у кого тиск підвищується через погану роботу нирок, -   виноград. Протягом місяця-півтора щодня з’їдайте по грону, завбільшки як долоня. Виноград чинить сприятливу для нирок діуретичну дію. Збільшення виведення кількості сечі відбувається за рахунок виведення надміру калію, що тягне за собою воду, не даючи їй накопичуватися в організмі. Такі унікальні властивості мають ще огірки та кабачки, але вони значно слабші за виноград.
    А ось людям, які живуть у стресі через роботу, стан із коронавірусом, домашні проблеми, слід запам’ятати: найкраща фізіологічна протидія гормону стресу – це його дезактивація  через рух. Тому поки погода дозволяє та немає під ногами слизоти та болота, прогулюйтеся мінімум 40-60 хвилин щодня.

Помічні природні засоби

Пити валеріанку, щоб заспокоїти нервову систему, можна трошки пізніше – з другої половини осені. Валеріана має сильний зігріваючий ефект. Зараз для нормалізації  нервової системи добре приймати собачу кропиву,  аніс, лофант, мелісу, маренку.
Хороший жіночий заспокійливий засіб – півонія незвичайна, для чоловіків – синюха. Для цього 1 ч. л. одної з обраних вами трав залити 400 мл окропу й розділити цей об’єм на три прийоми на день і приймати за пів години після їди.
Ще один універсальний рецепт нормалізації загального тонусу: візьміть 6 зубків часнику, подрібніть, залийте 3 столовими ложками олії та прогрійте 45 хвилин на водяній бані. Потім настояти 1 добу в темряві, вживати 4-7 крапель такої олії на хлібі  вранці натщесерце. Це дуже м’який адаптоген, який стабілізує тиск та загальний тонус організму.

- Є думка, що підвищення тиску провокують і спазми м’язів у шийно-плечовій зоні. Як із цим бути?

- Це називається вертеброгенне порушення мозкового кровоплину, тобто передусім утруднення венозного відтоку крові від мозку. Така ситуація розвивається  через гіпертонус м'язів задньої поверхні шиї та плечового поясу, який призводить до стискання венозних судин та зменшення відтоку венозної крові від голови. До речі, це може бути  спровоковане  й  нервовим напруженням, і холодом, які різко підвищують тонус саме цих м'язів.
   Тому восени, особливо перед сном, приймайте теплий душ, робіть олійний масаж для шиї, щоб зняти напруження, зняти спазм цих м'язів. Тут якнайкраще підійдуть олії кісточкових: мигдаль, виноград, персик, авокадо. Масаж робимо рухами від голови вздовж шиї та плечей 5-7 хвилин. 
     Важливо, щоб під час сну шия зручно була зафіксована й судини не перетискалися. Тому обирайте середніх розмірів, зручну вам подушку (не високу й не низьку).

Для гіпотоніків  – рослини, що додають сил

- Що б Ви порадили людям, у яких робочий тиск низький і вони відчувають  млявість?

-  Найпростіше підвищити тиск за рахунок кави, чаю й какао, але врахуйте, що за впливом  на організм між ними є велика різниця. Кава, якщо її пити у великій кількості, негативно вливає на серцево-судинну систему. Кофеїн, що міститься в складі кави, - це жорсткий стимулятор, що провокує збудливість, він виснажує організм і може спричинити спазми, інфаркт, ішемію. 
      Чай теж має кофеїн і стимулює, але, окрім того, чайний лист містить алкалоїд теофілін, що є спазмолітиком. Тому навіть якщо випили 3-4 чашки чаю за день, то не буде спазму, тому що спазмолітик перешкодить спазмування ваших судин. Але обирайте якісний великолистовий чорний чи зелений чай.
     Какао в Південній Америці вважають напоєм щастя. Адже, хоч кофеїну там дещо  менше, ніж у каві, але там є ще такий алкалоїд, як теобромін. Він має спазмолітичні й заспокійливі властивості, тобто дає спокійну силу, стимулюючи, дає  можливість підтримувати тиск і дієздатність. Але для всіх рослин, які мають у складі кофеїн, є загальне правило – напої,  приготовані з них, мають бути солодкими.
     Окрім того, є рослини, які мають загальнозміцнювальний ефект, додають сил. Левзея сафлоровидна – про неї ще Гіпократ сказав, що це чудовий засіб від дратівливої слабкості. Споживання левзеї додає сили, але не підвищує збудливості, дратівливості.  Таку ж адаптивну дію, тобто адаптацію організму  до умов, в яких він перебуває, мають родіола рожева та калган - це наш женьшень, що дещо м’якший за дією.

- Чи рекомендуєте Ви гіпотонікам у цей осінній перехідний період пропити курсом одну з перелічених рослин для підтримання загального тонусу й сил?

- Це чудові загальнозміцнювальні рослини. Їх можна пропити як курсом, так і приймати за потреби тим, кому, наприклад, треба здати проект, а тому  протриматися кілька днів на високому працездатному рівні. Вони можуть приймати левзею двічі на день зранку й в обід протягом 5-7 днів, а потім зробити на кілька тижнів перерву. Її можна додавати в чай по третині чайної ложки.
    Згідно з останніми науковими дослідженнями, окрім того, що левзея стимулювала, підтримувала дієздатність, у піддослідних також покращилися пам'ять, орієнтовні рефлекси, зростала працездатність. Науковці  також зафіксували накопичення АТФ у мітохондріях, глікогену в клітинах. Тобто приймаючи левзею, люди не виснажують свої енергетичні запаси, як за прийому кави, а навпаки, їх накопичують. Левзею можна замовити як інтернетом, так і в магазинах спецій. Це такі помаранчеві  китички квітів, які часто видають за шафран, але дешевші за нього.
     Калган в осінній час краще приймати в олійній формі. Якщо маєте калган у сухому вигляді, змішайте його з топленим маслом у співвідношенні 1:7, а якщо свіжий, то 1:5. Приймати засіб для відновлення сил  від двох до чотирьох тижнів по 1 ч. л. зранку та в обід.

Розмову вела Валентина Берник.