Кожен із нас, напевно, хоча б раз мав необережність вдавитися їжею чи був свідком такої неприємності з іншими. Як правильно діяти в такій ситуації, як надати допомогу потерпілому чи собі? На наші запитання відповідає лікар-реаніматолог Запорізької багатопрофільної дитячої лікарні № 5 Вікторія Богданівська.
Кашель витіснить чужорідне тіло з трахеї
— Вікторіє Вікторівно, що означає «вдавитися»?
— Щоб зрозуміти, що відбувається в той момент, коли ви вдавилися, спочатку потрібно усвідомити, як працює задня стінка горла. Усе, що ви їсте, й повітря, яким ви дихаєте, проходить через горло, щоб потрапити в організм. Їжа та рідина проходять по гортані в стравохід, далі потрапляють у шлунок. Повітря йде вниз в інше відгалуження — трахею, або дихальне горло, а звідти потрапляє в легені. Обидва ці шляхи починаються в задній частині горла. І якщо обидва отвори відкриті, яким чином їжа потрапляє в один, а повітря - в інший?
На щастя для нас, організм усе тримає під контролем. Над трахеєю розміщений надгортанник, який щоразу, коли ви ковтаєте, починає діяти. Він зачиняє «маленькі дверцята», котрі перешкоджають потраплянню їжі в дихальні шляхи, і направляє її стравоходом у шлунок. Але якщо під час їди ви смієтеся чи розмовляєте, надгортанник не встигає закриватися вчасно. Частинки їжі можуть ковзнути вниз і потрапити в трахею. Якщо часточки невеликі — ваш організм легко витіснить їх із недозволеного місця, змусивши вас кашляти. Кожному доводилося стикатися з цією проблемою. Ви робите ковток і розумієте, що їжа пішла «не в те горло». Далі починається кашель, іноді паніка, але, як правило, все минає протягом кількох секунд.
Так відбувається тому, що кашель є природним захистом організму від чужорідних тіл, що потрапляють у трахею. Завдяки кашлю нашому організму вдається позбутися «заблукалих» шматочків їжі чи інших сторонніх часток, які випадково потрапили в трахею. Але коли кількість їжі чи її розмір виявляються значними, може настати задуха, оскільки харчовий продукт чи інший об’єкт повністю блокують дихальні шляхи й повітря не може проходити через них у легені.
У такому разі людина вже не в змозі позбутися чужорідного тіла за допомогою кашлю, припиняє дихати, говорити чи навіть видавати якісь звуки. Зазвичай, потрапивши в таку ситуацію, постраждалий хапається за горло і/або починає махати руками. Якщо трахеї залишаються заблокованими тривало, обличчя людини змінює колір від яскраво-червоного до синього. Наш організм потребує кисню, щоб підтримувати процеси життєдіяльності. Коли кисень якийсь час не потрапляє в легені й мозок, людина може втратити свідомість, а внаслідок тривалої відсутності доступу кисню в головному мозку відбуваються необоротні зміни, внаслідок яких людина може загинути.
Прийом Геймліха та інші методи для відновлення дихання
— Чи існує простий спосіб, за допомогою якого можна допомогти тому, хто вдавився, не маючи медичної освіти?
— Зазвичай допомогу надає інша людина, але завдяки прийому Геймліха, можна допомогти й собі. Традиційний прийом Геймліха використовують для надання допомоги дорослим і дітям старше 1 року.
1. Потрібно стати за спиною потерпілого (якщо він ще на ногах і не втратив свідомості), обхопивши його руками.
2. Стиснути одну руку в кулак і тим боком, де великий палець, покласти її на живіт потерпілого на рівні між пупком і реберними дугами (у так звану епігастральну зону живота).
3. Долоня іншої руки кладеться зверху на кулак, швидким поштовхом угору кулак вдавлюється в живіт. Руки при цьому потрібно різко зігнути в ліктях, але грудну клітку потерпілого не здавлювати. Важливо, щоб тиск було спрямований знизу вгору. Роблячи подібні натиски, ми підштовхуємо діафрагму догори, вона своєю чергою скорочується, що допомагає виштовхнути чужорідне тіло з трахеї.
4. За потреби прийом повторити кілька разів, поки дихальні шляхи не звільняться. Якщо потерпілий починає кашляти чи дихати, вам вдалося надати йому допомогу.
Якщо ви вдавилися й поруч нікого немає, ви можете допомогти собі, виконавши прийом Геймліха самостійно. Вам знадобиться рівна поверхня, на яку слід лягти діафрагмою й виконати прийом Геймліха, натискаючи з силою на зону діафрагми. Для цього можна використовувати поверхню стола чи спинку стільця. Ребра мають розташовуватися над поверхнею стола чи спинкою стільця.
— Що робити, коли сталася зупинка дихання?
— Зупинка дихання — небезпечний для життя стан. Якщо ви навчені способу Геймліха, негайно надайте допомогу. Якщо серед присутніх є хтось, хто володіє навиком, дайте йому можливість надати допомогу потерпілому. У разі неправильного виконання прийому можна нашкодити людині й завдати їй болю. Якщо потерпілий перестав дихати і втратив свідомість, прийом Геймліха потрібно виконувати одночасно з серцево-легеневою реанімацією (СЛР). Остання є комбінацією процедур: дихання «рот у рот» і непрямий масаж серця, які можуть врятувати життя людини.
Вентиляція легень і масаж серця
— Опишіть докладніше штучну вентиляцію легень і непрямий масаж серця.
Штучна вентиляція легень «рот у рот»:
— постраждалого покласти на тверду поверхню спиною;
— під плечі скласти м’який валик (можна з одягу);
— людина, що здійснює штучне дихання, розташовується на колінах з правого боку від постраждалого (якщо реаніматолог лівша — зліва);
— голову постраждалого слід максимально закинути назад;
— на відкритий рот постраждалого покласти чисту серветку;
— реаніматолог лівою рукою затискає ніс постраждалого, робить глибокий вдих і, щільно притулившись губами до рота постраждалого, робить видих;
— так потрібно зробити не менше 14—18 вдихів за хвилину, що відповідає нормальному фізіологічному диханню.
Спочатку штучне дихання проводити легко, проте в міру наповнення й розкриття легень опір зростає й проводити цю процедуру стає важче. Якщо є можливість — потрібно змінити людину, яка надає першу допомогу.
Непрямий масаж серця.
Його доцільніше проводити двом людям:
1. Покладіть постраждалого спиною на жорстку поверхню.
2. Закиньте голову назад.
3. Станьте збоку від хворого (в повний зріст чи на коліна): перший рятувальник — біля голови (він дихає за хворого), другий — навпроти грудей (він масажує серце).
4. Перший рятувальник робить 2 вдихи штучного дихання.
5. Другий рятувальник перевіряє пульс на сонній артерії (в ділянці шиї). Якщо його немає, 5 разів поспіль зі швидкістю приблизно 100 натискань за хвилину натискає на грудну клітку, масажуючи серце хворого (техніка: другий рятувальник кладе долоню своєї лівої руки на нижню третину грудини пальцями перпендикулярно до грудної клітки потерпілого. Долоня правої — зверху на лівій руці (перпендикулярно до неї). При цьому пальці рук не повинні торкатися тіла потерпілого. Важлива деталь, на яку треба звернути увагу: руки реаніматолога мають бути прямими й розташовуватися перпендикулярно до грудної клітки постраждалого. Масаж проводиться швидкими поштовхоподібними натискуваннями тяжкістю всього тіла, не згинаючи рук у ліктях. Грудина хворого має прогинатися на 4—5 см).
6. Після цього перший рятувальник робить потерпілому 1 вдих, а другий 5 натискань.
7. Так по черзі рятувальники проводять 10 циклів, кожен цикл - це 5 натискань і 1 вдих.
8. Потім перевіряють пульс на сонній артерії. Якщо його немає, реанімацію продовжують до появи самостійного дихання, прибуття швидкої допомоги чи появи ознак біологічної смерті.
У разі, коли реанімаційні заходи проводить одна людина, використовують ту ж техніку, але 2 вдихи і 15 натискань на грудну клітку потерпілого.
Гарні манери допоможуть уберегтися від неприємності
— Які існують запобіжні заходи?
— Будьте особливо обережні, коли їсте певні продукти, якими легко вдавитися. Це: горіхи, виноград, сира морква, попкорн і тверді чи клейкі цукерки. Намагайтеся їсти сидячи, відкушуйте їжу маленькими шматочками, пережовуйте не поспішаючи. Не намагайтеся говорити з набитим ротом. Пам’ятайте: йдеться навіть не про гарні манери, а про запобігання задусі. Стежте за маленькими дітьми. Малюки люблять брати в рот і куштувати на смак різні предмети. Постарайтеся убезпечити дитину й стежити за тим, щоб дрібні предмети перебували в зоні недосяжності для вашого малюка. Прийом їжі — це цілий ритуал, який має проходити під девізом — коли я їм, я глухий і німий.
І ще: навчіться прийому Геймліха. Для будь-якої людини буде не зайвим володіти цим навиком. Хтозна, можливо, саме вам доведеться колись рятувати чиєсь життя!
Розмовляла Олена ПЕТРЕНКО.
м. Запоріжжя.