ЯК ПЕРЕХИТРИТИ СТАРІСТЬ?!

Поділитися:
Як перехитрити старість?!

За 20 років у світі вчетверо побільшало людей, що досягли столітнього віку.

Хіба це не надихає до наслідування - перспектива зустріти 100 років у здоров'ї, сповненим сил, показати своїм онукам, та й самому собі, що ж таке плідна, щаслива старість?!
Саме цього - як жити довго, в здоров'ї та щасті, вчить індійська медицина аюрведа, що в перекладі означає «наука життя». Цю науку вже багато років вивчає голова громадської організації «Україна-Індія», експерт з аюрведи, творець бутика аюрведичних товарів, мандрівник, бізнесмен Олег ТОРГАЛО. Під час своїх подорожей він багато спілкувався з довгожителями та спостерігав за стилем їхнього життя. Сьогодні цими секретами він ділиться з нашими читачами
.

- Олеже, скажіть, будь ласка, які пазли загадки довгожительства Вам вдалося розкласти в загальній картині розуміння, як прожити 100 років у доброму здоров'ї й гострому розумі? Які чинники насамперед впливають на це?

- Аюрведа підтверджує, що в людині закладено ресурс прожити 100 років, але питання в тому, чи скористаємося ми ним, чи зможемо підтримати своє здоров'я, створити належний настрій розуму.
За моїми спостереженнями, довгожителів об'єднують кілька спільних рис. Перша - ясний стан свідомості за рахунок внутрішнього благочестя. Це важливо, тому що свідомість формує наше оточення, звички, що роблять наше життя здоровим чи ні.
Це також спокійні, чутливі люди, що чинять добро. Пам'ятаю, в Грузії зустрів одного дідуся, який на обід спеціально запрошував випадкового перехожого, щоб нагодувати. Одним із таких гостей пощастило бути й мені. Виявилося, довгожителеві 102 роки, й прожити так довго йому допомогла проста життєва філософія: коли ти полегшуєш життя іншому, Творець полегшить твоє.
Я помітив, що довгожителі не пам'ятають зла й не чинять його. Адже зло, гнів, неприйняття, критика - це тонкі причини хвороби, що, руйнуючи зсередини, зменшують тривалість життя. Довгожителі не беруть глибоко в душу й різних проблем чи розчарувань, приймають, що кожен прийшов у цей світ, щоб пройти свої уроки.
Ще один чинник: 9 із 10 довгожителів, із ким я спілкувався, жили на природі. Нам теж добре після 60 років більше часу проводити на природі, адже там і їжа чистіша й корисніша, ніж у місті, й людину підживлює величезне джерело енергії - прана - повітря, наповнене цілющим киснем.
Також більшість із них вели регулярне, помірковане статеве життя до глибокої старості. Це також додає молодості, адже це не просто насолода почуттями, це дуже сильний енергетичний обмін чоловічої-жіночої енергій, що конче потрібно для здоров'я, стимулює роботу гормональної системи, дає психологічну розрядку.
В Індії, щоб підживити свій організм, вживають рослини-афродизіаки. Вони не покликані лише стимулювати потенцію, часто на шкоду тиску й серцю, як деякі нинішні препарати з традиційних аптек. Це спеціальні засоби, спрямовані на підтримання здоров'я сечостатевої, гормональної систем, профілактику багатьох захворювань. Найкращі з цих препаратів ми відібрали в Індії й пропонуємо в нашій аюрведичній крамниці для підтримання міцного здоров'я українців.

- Відповідно до законів аюрведи, з чим асоціюється старість і що прискорює її прихід?

- Ми молоді настільки, наскільки молоді наші почуття й органи, що за них відповідають. Недарма аюрведа ділить людський організм не так на органи та системи, як на роботу з нижньою частиною тіла до ключиць, і з верхньою - шиєю та головою, де розміщені головні органи чуття: вуха, очі, рот, ніс, що відповідають за нюх, зір, смак, слух. Аюрведа рекомендує за ними особливий догляд, який вбереже їх від хвороб старості.
Адже що відбувається з літами: в організмі піднімається стихія Вата-доша - це стихія вітру, який висушує все, починаючи від кісток, волосся, шкіри, очей, слизових оболонок носа, вух. Тому боротьба зі старістю - це передусім щоденна допомога нашому організмові в усуненні надмірної сухості, яка й провокує погіршення зору, слуху. Особливо слід на це звернути увагу, якщо ви відчуваєте сухість у роті, очах, на слизових оболонках, якщо лущиться шкіра. Починаючи з 40 років, треба робити промащування олією всіх органів чуття, голови та тіла в цілому.
Промащування олією голови - це не просто косметична процедура для волосся та шкіри. Олії - це джерело натуральних вітамінів та мікроелементів, це концентрат енергії насіння, сховища сили й потенціалу великої рослини. Втираючи їх, ви живите нервові закінчення, яких так багато на голові. Це дає спокій нервовій системі, сприяє поліпшенню настрою, живить мозок. Один з останніх випадків: у мого друга були проблеми з нервовою системою, він зробив промащування олією голови й уперше за довгий час після цього спав, як у дитинстві.
Зараз, у період спекотного літа, більшості для промащування голови підійде кокосова олія, а холодної пори року - кунжутова. Але людям, схильним до повноти, що свідчить про надмірний холод в організмі, навіть влітку для промащування краще використовувати розігрівальну кунжутову олію. Попередньо олію підігрійте до температури 45-50 градусів і втирайте 5-10 хвилин масажними рухами в шкіру голови. Олію можна залишити на ніч або змити через годину. Робити таку процедуру слід раз на 2-3 дні.
По краплі теплої кунжутової олії можна закапувати у вуха й ніс уранці та ввечері, або ж купити аюрведичні краплі на основі кунжутової олії з додаванням екстрактів трав, що сприяють додатковому догляду, профілактиці та усуненню захворювань. Для очей також є чудові аюрведичні олійні екстракти з травами, які знімають запалення, зволожують і промивають око, поліпшують зір. Також для промащування олією  очей добре підійде протирання маслом гхі (топлене масло) або теплі компреси на його основі.
Поліпшує роботу смакових рецепторів, сприяє виведенню токсинів, усуненню захворювань ясен, зубів полоскання порожнини рота вранці протягом 5-10 хвилин теплою кунжутовою олією. Опісля олію виплюнути, почистити зуби.

- А як щодо промащування олією внутрішніх органів? Чи потрібно вживати олії всередину з метою усунення процесів передчасного старіння організму?

- Безумовно. Це сприяє промащуванню органів травлення, а також очищує організм від жиророзчинних токсинів. Ці токсини в аюрведі називаються ама, що в перекладі з санскриту - «не я, те, що не могло стати мною», на що в організмі, щоб розщепити, засвоїти й вивести, не вистачило сили метаболізму. Очиститися від таких отрут, що утворюються через проблеми з травленням, можна тільки за допомогою споживання жирів. Такий детокс за аюрведою роблять кілька разів на рік, особливо він рекомендований людям, схильним до закрепів.
Протягом 2 тижнів, щоранку натщесерце, спершу слід випити склянку теплої води, а через кілька хвилин з’їсти 2 ст. л. масла гхі. Снідати можна за годину. Увечері перед сном випити 2 ст. л. рицинової олії. Якщо людина не відчуває надмірної сухості, не має проблем із випорожненням, тоді досить 1 ст. л.

- Дослідження довгожителів у багатьох країнах (Японія, середземноморські країни) також свідчать, що те, що ми їмо, безпосередньо впливає, й це - чи не один із найголовніших чинників довголіття. Що ж і як треба їсти?

- У ведичній культурі йдеться, що довге життя - це довга старість. А саме життя ділиться на 4 етапи: юність, молодість, зрілість і старість. Для кожного з етапів характерні свій спосіб життя, дієта, відпочинок, хобі. Після 45-50 років слід поступово збавляти швидкість, підлаштовуватися під ритми свого організму, відчувати й підтримувати його.
        Треба кожні півроку здавати аналізи, щоб бачити, в якому стані ваш організм. Після 40 треба більше ходити й менше їсти. Пам'ятаючи, що більшість хвороб беруть свій початок у кишківнику, гармонізувати харчування. Адже хвороби травної системи провокують розвиток захворювань в ослаблених ділянках - це хвороби серцево-судинної системи, порушення обміну речовин, нестача корисних речовин, остеопороз і багато інших.
Із віком потрібно мінімізувати вживання тваринних жирів, у багатьох це причина розвитку атеросклерозу, запальних процесів у судинах. Думати треба, наскільки те, що з'їли, перетравиться.
Потрібно підтримувати в балансі вогонь травлення, й на те є кілька доступних способів.
Дуже важливо дотримуватися часу прийому їжі та розпорядку дня, гармонізуючи його з природними циклами організму. Адже одна з причин хвороби - це неповага до часу: люди сплять, займаються спортом, їдять, коли хочуть. Так, сніданок їжте з 7-ї до 8:30 ранку, він має бути легким, його можна підсолодити ложечкою меду. Із 10-ї до 13-ї - найліпший час для справ. Коли сонце в зеніті - це пора найбільшого прийому їжі, 50% усієї їжі за день - це перші та другі страви, білкова їжа, салати, каші, тоді як вечеря й сніданок становлять по 25%. У другій половині дня, до вечері, добре займатися спортом. Останній прийом їжі - до 18-ї години, переважно варені овочі. Після вечері краще присвячуйте час приємним справам: читанню, хобі, сім'ї, прогулянкам перед сном.
Дуже важливо дотримуватися часу відходу до сну. Це має бути не пізніше 22-23-ї години. У добі є два важливих проміжки часу - з 10-ї до 14-ї, коли організм налаштований на харчування, та з 22-ї до 2-ї, коли організм очищується, печінка чистить кров, виводить токсини. Проста формула: здоров'я безпосередньо залежить від якості вашої крові, якість крові - від ефективності роботи печінки, а її ефективність залежить від якості сну. Тож не нехтуйте ним - лягайте спати та прокидайтеся з сонцем.
Я помітив: усі довгожителі, що їх мені випадало зустріти, їли дуже просту їжу: каші, супи, печені, варені овочі, салати. Але салати рекомендується їсти тільки вдень. Є така оманлива думка, що салат - легка їжа. Це не так: сира їжа потребує багато сил для перетравлення. Довгожителі їли фрукти вранці або між прийомами їжі, але все ж основна їжа - це була варена чи печена натуральна їжа, приправлена оліями - легка для травлення й не створює проблем для травного тракту.

- Інфаркти й інсульти - хвороби-лідери, що вкорочують наше життя. Як забезпечити здорове довголіття серцево-судинній системі?

- Серце - це емоційний орган. Тож неможливо мати здорове серце, якщо розум неспокійний, якщо він створює тривожні думки та приводи для переживань. Тому я рекомендую людям, у яких є схильність до серцево-судинних захворювань, позбутися подразнювальних чинників. Що старші ви стаєте, то більше маєте дбати про спокій свого розуму. Інакше це вводить у дисбаланс весь організм. Я був свідком, як люди гарячі, енергійні під впливом емоцій згоряли на роботі, вмирали молодими. Тому контролюйте свій емоційний стан, не перевантажуйте себе, особливо з літами.
Одна з найкращих практик для серцево-судинної системи - ходьба. Вона тренує серце й роботу судин, допомагає постачати кров до всіх органів. Одного з моїх знайомих із літами почало турбувати серце, лікарі аюрведи порадили йому щоденно проходити 5 км, і він почав ходити щодня по 2,5 км вранці та ввечері. Уже через півроку в нього нормалізувалося самопочуття, покращилася кардіограма.
Не робіть різких перенавантажень. Це шкідливо для серця. Займайтеся й ходіть так, щоб це давало вам задоволення, поступово збільшуючи навантаження.
Дуже добре для здоров'я серця займатися йогою, а також дихальними практиками. Одна з дуже простих практик, що не має протипоказань, - Анулома Вілома пранаяма. Вона сприятливо впливає на ліву й праву півкулі головного мозку, знімає перенапруження, допомагає нормалізувати внутрішньочерепний тиск. Подовжений розтягнутий видих сприяє заспокоєнню нашого розуму, стимулює роботу діафрагми, серця.
      Сідаємо з рівною спиною, згинаємо вказівний та середній пальці до середини долоні правої руки, а решта - випростані. Великим пальцем будемо навперемін затискати праву ніздрю, а мізинцем та підмізинним - ліву. Спершу - вдих через обидві ніздрі, потім закриваємо мізинцем та підмізинним пальцем ліву ніздрю, видихаємо через праву. Видих у 2 рази довший за вдих.
Починаємо виконання Анулома Віломи: вдих через праву ніздрю - 7 сек, далі великим пальцем закриваємо праву, видих через ліву ніздрю - 14 сек, вдих через ліву ніздрю - 7 секунд, і закриваємо мізинцем та підмізинним пальцем ліву, видих через праву ніздрю - 14 секунд. Очі заплющені, концентрація на диханні. Ми описали виконання одного циклу, а таких потрібно зробити 20 і більше.

- Є теорія, що тривалість життя залежить від якості кровообігу, передусім мозку. Це профілактика багатьох захворювань, характерних для старості: деменції, хвороби Альцгеймера тощо. Як можна впливати на наш мозок, щоб він працював без збоїв?

- Головні причини порушення мозкового кровообігу - це остеохондроз у шийному відділі хребта. Із літами він спостерігається в більшості людей. Для його профілактики й усунення потрібно робити розтягувальну гімнастику для шиї та пліч. Також допоможе поліпшити кровопостачання голови промащування олією шиї.
Тому що остеохондроз, коли ви обертаєте головою, а там скрипить-рипить, - це не солі, як багато хто каже, а, знову ж таки, ознака сухості, ознака нестачі змащувальної рідини між хребцями. У результаті диски починають зсихатися, втрачаючи свою рухливість, негативно впливаючи й на кровообіг у судинах - приплив та відплив крові.
Тому бодай 2 рази на тиждень рекомендую робити теплі олійні компреси на шию. Нагрійте до температури 50 градусів кунжутову олію й зробіть на ніч тепленький компрес. Використовуйте 2 рушники: одним, змоченим в олії, повністю обгорнули шию по колу, другий тим часом гріється в олії. Коли перший охолоне, накладаєте теплий другий. Наприкінці процедури накладіть рушника на шию, обгорніть поліетиленом і тканиною, щоб не забруднити білизну, та полежте з олійним компресом кілька годин. Це один із найкращих засобів, що знімає затиснення, розслаблює м'язи, сприяє виробленню змащувальної рідини в хребті, знімає різного роду спазми..
Аюрведа також пропонує дивовижні трави для мозку. Це готу кола, що стимулює роботу мозку, поліпшує пам'ять, активізує мислення, роботу імунітету, поліпшує працездатність, роботу нервової системи, обмін речовин.
Друга трава - гінкго білоба - визнаний лідер у поліпшенні роботи мозку, пам'яті, чудовий антиоксидант, що бореться з віковими процесами в тілі.
Є цілий арсенал трав, що сприяють розрідженню крові, зміцненню роботи серця, судин, запобігаючи всім тим віковим змінам, що можуть вкорочувати наше життя. Але позаяк кожна людина, її конституція тіла та  набір захворювань індивідуальні, то й препарати наші лікарі добирають індивідуально. Звісно, людина трохи витрачає свого часу, щоб разом із лікарем розібратися в процесах, що відбуваються в її тілі, але якщо є шанс завдяки цьому поліпшити якість і тривалість життя, то, повірте, воно того варте.

Інтерв'ю взяла Валентина Берник.