У людей похилого віку виникають різноманітні зміни на шкірі. Їх часто називають віковими. Змінюється її еластичність, пружність, товщина, що не лише призводить до появи численних зморщок та обвисання шкіри. Такі зміни роблять шкіру менш захищеною, на ній частіше появляються найрізноманітніші висипання, нарости, що можуть супроводжуватися сверблячкою, мають непривабливий вигляд.
Сьогодні своїм досвідом боротьби з цими «неполадками» шкіри поділиться знаний травознай Андрій Миколайович - продовжувач династії травозная Север’яна Боровика.
- Із віком шкіра людей починає нагадувати мапу світу – стільки різних наростів, родимок, пігментних плям там виникає. Про що це свідчить? Чому виникають подібні шкірні прояви?
- У структурі та функціонуванні шкіри з часом відбуваються зміни: вона стає тоншою, менш еластичною, сухою. Клітини шкіри повільніше оновлюються, що призводить до накопичення пігменту та формування різних висипань. Це є звичайним явищем і свідчить про природний процес старіння шкіри.
Крім того, протягом життя на шкіру впливає ультрафіолетове випромінювання сонця, що теж сприяє накопиченню ушкоджень та змін у клітинах шкіри. Ультрафіолет впливає на активізацію меланоцитів - клітин, котрі виробляють пігмент меланін, що може призвести до появи нових родимок, пігментованих плям або змін у наявних родимках.
Звісно, потрібно бувати на сонці, бо брак ультрафіолетових променів зумовлює утворення дефіциту дуже важливого для організму вітаміну D3. Та відкривати шкіру сонцю слід у міру. Якнайдоцільніше - рано вранці та ввечері. А ось під час тривалого перебування на відкритому повітрі, ближче до полудня слід захищатися від згубної дії сонця. Для цього треба використовувати сонцезахисний крем, носити натуральний одяг, що покриває тіло, та головний убір. Це допоможе зменшити негативний вплив ультафіолетового випромінювання на шкіру, запобіжить передчасним змінам її клітин. До речі, якщо виникають будь-які сумніви щодо змін на шкірі або висипань, слід звернутися до лікаря-дерматолога для професійного огляду та консультації.
- Які рослини та збори слід заготувати влітку та як їх застосовувати для подолання шкірних проявів та їх причин?
- Ось кілька рослин і зборів, які можна використовувати навіть щодня для подолання свербіння та запалень.
Полин. Залити склянкою окропу 1-2 ст. л. сухих листків полину, настояти 15-20 хв. Процідити. Цим настоєм обтирати проблемні ділянки шкіри. Це допоможе заспокоїти запалення та зменшити свербіж.
Збір календули, ромашки та шавлії. Висушити квіти цих рослин, змішати в однакових пропорціях. Додати 1-2 ст. л. суміші в окріп, настояти 15-20 хв. Процідити. Настоєм змащувати шкіру, обмивати обличчя. Цей збір має протизапальні та заспокійливі властивості.
Овес. Сухі пластівці вівса або цілі зерна подрібнити в блендері чи кавомолці до стану порошку. Додавати 3-4 ст. л. порошку у ванну з теплою водою. Таку водну процедуру на все тіло приймати протягом 20 хв. Овес має заспокійливі властивості, допомагає зменшити свербіж та запалення шкіри.
Алое вера. Зрізати листок алое вера, вичавити з нього гелевий сік. Нанести гель на шкіру та розподілити рівномірним шаром. Гель алое вера має зволожувальні та заспокійливі властивості, що зменшить запалення, заспокоїть шкіру.
Огірок. Свіжий огірок нарізати тонкими кружечками. Покласти їх на обличчя та інші уражені ділянки шкіри на 15-20 хв. Огірок має зволожувальні властивості, що допомагають зберегти вологу в шкірі, заспокоюють її та зменшують набряклість.
Лаванда. Залити 1 ст. л. сушених квітів лаванди 150 мл окропу, настояти. Протирати настоєм або лавандовою олією для масажу сверблячі ділянки шкіри. Має заспокійливі властивості, які можуть зменшити свербіння та запалення.
Календула. Залити 1 ст. л. сушених квітів календули 200 мл окропу, настояти. Зробити компрес з отриманого настою на сверблячі ділянки шкіри. Чинить протизапальну дію, полегшує прояви свербіння та запалення.
Зелений чай містить антиоксиданти, які можуть заспокоїти шкіру й зменшити свербіння. Заварити зелений чай і залишити охолонути. Застосовувати охолодженим на сверблячі ділянки шкіри.
- Чому виникає сверблячка шкіри та як боротися з першопричинами, збудниками цього симптому?
- Свербіння шкіри може бути наслідком різних фізіологічних процесів, таких як вироблення гістаміну, запалення, сухість шкіри або нервові сигнали. Розберімося в них.
Перший: в організмі є речовина під назвою гістамін, яка може зумовлювати свербіння. Коли ми зазнаємо впливу алергенів чи інших подразників, наші клітини виробляють гістамін. Він розширює кровоносні судини, збільшує проникність судин, що може призводити до відчуття свербіння.
Тут допоможе прийом протиалергійного фіточаю. Це суміш цілющих трав: цвіт глоду, трава глухої кропиви, листя кропиви, підбілу, подорожника, суниць, квіткові кошики ромашки, трава фіалки триколірної, шишки хмелю, трава череди. 3 ст. л. фітозбору залити 3 склянками води. Кип’ятити 1 хв й потому додати 3 подрібнених плоди шипшини. Настояти в термосі протягом ночі, вранці настій процідити. Пити по 150 мл 3 рази на день за 30 хв до їди. Решту випити перед сном. Курс – 1-2 місяці.
Якщо на шкірі виникає запалення, це також може спричинити свербіння, адже імунні клітини активуються та виробляють речовини, які стимулюють наші нервові рецептори. Це призводить до відчуття свербіння. Для цього слід зовнішньо застосовувати дерматологічний фіточай. До фітозбору входять рослини з потужною протимікробною, протигрибковою, антисептичною, протизапальною дією: горiх волоський, евкаліпт, лопух, ожина, верес, гірчак перцевий, деревій, королиця, материнка, татарник, хвощ, кора дуба, гірчак зміїний. 2 ст. л. збору залити склянкою води, кип'ятити 10 хв. Настояти протягом ночі. Процідити. Із настою робити примочки, обмивання, ванночки, компреси, протирати уражені ділянки шкіри 2-3 рази на день. Після використання 5-6 годин нічим не обробляти шкіру.
Якщо шкіра суха, недостатньо зволожена, то їй складно утримувати вологу, вона стає чутливою до подразників. Це може спричиняти відчуття свербіння. У цім разі добре допоможе змащування шкіри маззю календули.
У нашій шкірі є нервові рецептори, які передають нервові сигнали про свербіння до мозку. Це може бути через пряму стимуляцію цих рецепторів або через вплив інших чинників, таких як стрес або емоційний стан. У такому разі добре приймати заспокійливий фіточай. Слід узяти в рівних пропорціях цвіт бузини, траву буркуну, пагони вересу, траву герані, деревію, звіробою, меліси, м'яти водяної, м'яти перцевої, підмаренника, собачої кропиви, цикорію, шишки хмелю. 1 ст. л. збору залити 400 мл окропу в термосі на ніч. Пити за 40 хв після їди та незадовго перед сном.
- Нейродерміт – це захворювання не є суто віковою недугою шкіри, від нього часто потерпають і діти, та все ж у старшому віці воно поширене. Яка його природа? Чому виникає?
- Нейродерміт - це форма дерматиту, який виникає на фоні порушень роботи нервової системи. Стресові ситуації можуть сприяти загостренню недуги чи погіршувати її симптоми. Це пояснюється тим, що стрес активізує вироблення різних медіаторів запалення, таких як гістамін, цитокіни та інших речовин, які можуть посилювати запальну реакцію на шкірі й сприяти появі чи посиленню свербіння та запалення.
Окрім того, свербіння та дискомфорт, які супроводжують нейродерміт, можуть спричиняти стресову відповідь в організмі. Тобто, створювати замкнуте коло, де стрес спричиняє погіршення симптомів, а самі симптоми нейродерміту зумовлюють більший стрес!
Виникнення нейродерміту може спровокувати надмірна реакція імунної системи на алергени та, як наслідок, - висипання й докучливе свербіння. Таке порушення імунної регуляції також може бути пов'язане зі стресом та нервовими чинниками. Стрес активує запальні процеси, погіршує імунну регуляцію та може посилювати свербіж, запалення й почервоніння шкіри.
Та хороша новина: якщо комплексно й із розумінням хвороби підійти до лікування, то цю недугу можна подолати. Чудовим помічником у цьому, разом зі здоровим способом життя, є траволікування.
- Що робити людям у разі нейродерміту, як подолати симптоми та як, згідно з Вашим досвідом, подолати недугу? Які дієві рецепти та підходи порекомендуєте людям, що страждають від цієї недуги?
- Фіточай за нейродерміту: трава буркуну, глухої кропиви, котячої м’яти, первоцвіту, споришу, фіалки триколірної, череди, корінь кульбаби, лопуха, суцвіття цмину, листя берези, брусниці та малини. 1,5-2 ст. л. суміші залити 500 мл води. Прокип'ятити 1 хв. Настояти протягом ночі в термосі. Процідити. Випивати протягом дня за чотири прийоми (тричі на день після вживання їжі та четвертий раз, решту настою, перед сном). Настій пити теплим (підігрівати або розводити окропом). Через кожні 2 місяці щоденного вживання фіточаю потрібно робити перерву на 14 днів.
Досягти бажаного ефекту можна швидше, якщо в комплексі з цим фіточаєм одночасно вживати заспокійливий фіточай, що чинить м’яку врівноважувальну дію. Його рецепт дивіться вище. Адже, як зазначалося, нейродерміт розвивається на тлі порушення роботи нервової системи. Тож слід оздоровити «нерви».
Для зовнішнього застосування ми розробили низку засобів. Це авторські напрацювання, тож їх склад вповні не розкриваємо. Хорошу заспокійливу дію на шкіру чинить нанесення на ніч на ураженні ділянки спеціального фітокрему. Окрім того, для гігієни тіла потрібно використовувати нафталановий гель та дьогтевий шампунь. Добре двічі на день змащувати тополевою олією або тополево-березовою емульсією (тополева олія та 10% березового дьогтю) уражені ділянки тіла.
Хороший терапевтичний ефект мають хвойні ванни, які слід приймати через день (1 л подрібнених однорічних соснових гілок із хвоєю покласти в 3-4 л води, кип’ятити 20 хв, настояти 2 години, процідити та додати до ванни з температурою води 37-40 C). Хвою можна замінити хвойним екстрактом. Обов’язково потому зволожувати шкіру олією звіробою та маззю календули.
Щоб зменшити свербіж, уражені місця можна протирати розчином: 100 мл води, 15 мл настоянки жасмину (100 г квітів жасмину настояти в 500 мл горілки протягом 2 тижнів) та 15 мл яблучного оцту.
Рекомендовано дотримуватися молочно-овочевої дієти, переважно їсти кисломолочні продукти та овочеві супи, тушковані, варені овочі. Добре споживати щодня по 2 ст. л. нерафінованої лляної олії або 1-3 рази на день по 1-2 ст. л. свіжозмеленого насіння льону, змішаного з йогуртом, кефіром чи іншим кисломолочним продуктом.
Із раціону вилучити всі цитрусові, банани, томатний сік, полуниці, малину, манну кашу, м’ясні та рибні бульйони, яловичі жири, копчення, прянощі, свіже молоко, мед, какао, шоколад. Значно зменшити споживання солі.
Натомість більше споживати свіжовичавлених соків із журавлини, смородини, горобини, буряків, слив, яблук, чорниць. Бажано щодня споживати сік свіжої капусти по 20-100 мл 3 рази на день до їди.
Щоб не провокувати загострення проявів сверблячки, не слід одягати на голе тіло вовняні, штучні речі. Одяг прати тільки натуральним милом та содою, без застосування хімічних порошків, щоб не спровокувати появу алергійної реакції.
Зважаючи на можливість індивідуальної непереносимості всі фітозасоби потрібно використовувати обережно, спостерігаючи за реакцією організму. У разі появи дискомфортних відчуттів, припинити їх застосування.
Перед застосуванням рекомендацій обов’язково порадьтеся з вашим лікарем.