ЯК ПОЗБУТИСЯ ЗАКРЕПІВ ЙОГІВСЬКИМИ МЕТОДАМИ

Поділитися:
Як позбутися закрепів йогівськими методами

У все більшої кількості людей, особливо з віком, з’являється інтимна, але дуже неприємна проблема: вони не можуть вповні випорожнитися ані вранці, як це рекомендують медики, ані навіть протягом дня. Хтось мужньо терпить закрепи, дехто приймає послаблювальні препарати, але все це не розв’язує першопричини проблеми їх виникнення. А такий збій у роботі організму є надшкідливим. За вченням йоги та індійської медицини – аюрведи, до 80% найпоширеніших хвороб є наслідком забруднення кишківника і загального окислення організму. Застійні калові маси в кишківнику отруюють організм токсинами, які, накопичуючись у тілі, відкладаються не лише в травному тракті, а й у кров’яному потоці, м’язах, суглобах, кістках. Що ж потрібно робити, щоб своєчасно позбутися цього отруйного вантажу та розв’язати проблему із закрепами раз і назавжди, – цінні рекомендації від керівника студії йоги, практика з 10-річним стажем, майстра масажу та тілесних практик Юлії ЯКОВЕНКО.

Три умови для здоров’я кишківника

-Згідно з вчення йоги та аюрведи, що саме спричиняє появу закрепів?

-Нині в багатьох людей є дисбаланс між потребами організму й тим, як їх задовольняють. Так, для того, щоб кишківник добре працював, потрібні не тільки  здорове харчування  а й правильні фізичні навантаження. Адже тренована м’язова система стимулює скорочення кишківника, виконання вправ поліпшує його кровопостачання, роботу видільної системи загалом.
Та більшість людей малорухомим способом життя провокують застійні явища. До того ж, ми перейшли на нове, важке для організму, харчування: напівфабрикати й продукти, вирощені за сучасними технологіями, які, особливо за умови недостатнього споживання води, грудкою осідають у кишківнику. 
Закрепи свідчать і про дисбаланс нижнього енергетичного центру Муладхари, що міститься біля куприка та відповідає за здоров’я  всіх суміжних органів і систем. Розбалансування в роботі цієї чакри провокують неправильні психологічні установки та негативні емоції. Тож людям із закрепами слід не лише попрацювати з собою  на рівні тіла, а й вивільнитися від обмежувальних переконань, що призвели до захворювання.

Червоний колір та маніпуляції для ніг збалансують енергетики кишківника        

- Що рекомендують йога та аюрведа для усунення цього дисбалансу? 

- Щоб тверде стало м’яким, важливо почати рухати енергії, проганяти їх, тобто потрібно розім’яти, розрухати, розмочити водою застійні процеси в кишківнику. Передусім для збалансування й стимулювання енергії нижньої чакри, яка має червоний колір, слід носити багряний одяг та споживати червону їжу. До того ж, ці продукти часто мають і легкий послаблювальний ефект -  це салат і борщ із червоними буряками, червоні ягоди, такі як журавлина й глід, кавуни, гранат.
Людям, у яких унаслідок закрепів утворився геморой, варто щодня протягом 1-2 місяців з’їдати по 10 ягід глоду разом із кісточкою. Це простий, але перевірений дієвий метод, що послаблює випорожнення та усуває гемороїдальну шишку.
     Обов’язково збільште кількість прийому води з розрахунку: маса тіла помножена на 0,03. Пом’якшить видільний процес і чай на основі спецій за рецептом йоги Бхаджана. Він відновлює нервову систему, очищає кров, позитивно впливає на травлення й посилює потенцію.
Для цього на 2 л води покладіть 15 цілих стовпчиків гвоздики, 20 зелених трохи розмелених стручків кардамону, 10 горошин чорного перцю, 3 трубочки кориці, 30 г кореня імбиру, 3 чашки молока. Закип'ятіть воду. Додайте спеції, накрийте кришкою й кип'ятіть на слабкому вогні 20-30 хвилин, поки напій не стане рудувато-коричневим. Можна додати трохи чорного чаю. Остудіть і процідіть. Чай можна зберігати в холодильнику, а перед споживанням (по 1 склянці тричі на день) додати звичайного або соєвого молока, довести до кипіння й підсолодити  цукром або медом.
      Друге правило – забудьте про вузький одяг, що стягує стегна. Він погіршує крово-, лімфо- й енергообмін та сприяє виникненню проблем у нижньому енергоцентрі. Жінкам слід відмовитися від джинсів на користь спідниць і дати тілу вільно дихати. Одягайтеся комфортно, з любов’ю до свого тіла. Носіть зручне взуття, частіше ходіть босоніж, ступнями відчувайте силу, енергію землі.
    Добре запускають енергію нижніх енергоцентрів  різноманітні маніпуляції з ногами. Найбільший застій крові в організмі відбувається саме в тазу. Тому можна робити як класичні масажі на стегна, так і, підклавши кулачки під стегна, качатися тілом по них, таким чином через ноги запускати енергетичні канали наді. Ними від землі через ноги енергія піде вверх по всіх чакрах. 
Серед головних рекомендацій ще такі: треба більше ходити - замість користуватися ліфтом підніматися  сходами, замість проїхатися кілька зупинок на маршрутці - прогулятися. Можна робити йогівські розтяжки, масажувати ноги від ступні до стегон, використовуючи зігрівальні олії, зокрема кунжутну, гірчичну.
        Активізують енергію наді спеціальні ванночки, які чинять і додаткову антиварикозну дію, знімають відчуття крутіння в ногах. Для цього в миску налийте 2-3 л гарячої води, натріть  на тертці та розчиніть 1 брикет господарського  мила. Додайте по жмені харчової соди й морської солі та 10 крапель йоду.
Опустіть ноги в цей розчин по щиколотки рівно на 15 хвилин. Потому витріть їх рушником, змастіть кремом або оливковою олією, промасажуйте ступні, одягніть вовняні шкарпетки й спіть. Розчин можна використовувати тричі, щоразу підігріваючи до стерпної температури, додаючи ще по 10 крапель йоду, тримати15 хвилин. Зробіть 10-12 процедур (щодня), потім перерва, далі – за  самопочуттям.

Сім точок для самомасажу живота

-Хороші результати щодо  стимулювання роботи кишківника та всіх внутрішніх органів дає вісцеральний масаж. Як можна такий масаж робити самостійно?

-Масажуючи живіт, ми допомагаємо тілу вилікуватися. Це поліпшує кровообіг, травлення, відновлює нормальну роботу органів. За такого масажу ми м'яко, але достатньо сильно натискаємо на точки й плавно прибираємо руку, натиск до легкого болю в напрямку роботи кишківника – справа наліво. Одне натискання - до появи пульсації під пальцями. Потому переставляємо руку далі.

Порядок масажу точок:

1) Лягаємо на спину, розслабляємося, ноги дещо зігнуті в колінах. Натискаємо на точку, що розміщена на ширині двох пальців вправо від пупка. Це рефлекторна точка жовчного міхура.
2) Натискаємо на точку, що розміщена на ширині двох пальців вправо від пупка під лівими ребрами. Проекція підшлункової залози.
3) Праве підребер’я - ділянка печінки. Починаємо на два пальці нижче реберних дуг. Тиснемо не вертикально уздовж ребер, не під самі ребра, а під кутом 45є, ніби вглиб. Проходимо двічі все підребер'я зверху вниз. Якщо під час натискання з'явилася нудота, запаморочення, натискаємо на першу точку й тримаємо до зникнення болю та симптомів переповненого жовчного міхура. Потім продовжуємо масаж печінки.
4) Ліве підребер’я - рефлекторна зона селезінки. Проходимо двічі все підребер'я зверху вниз, тиснучи вглиб під кутом 45є, проходячи кожну точку зверху вниз.
5) Ділянка ілеоцекального клапана, місце переходу тонкого кишківника в товстий, міститься на половині відстані від правої тазової кістки до пупка. Тиснучи на цю точку, припрацьовуємо сліпу кишку, апендикс. Якщо ви відчуваєте, що живіт здутий, то після самомасажу 2 ч. л.  насіння кропу запийте водою, й це мине.
Це дуже важлива точка як для стимулювання роботи кишківника, так і для профілактики інфарктів. Адже, за поняттями східної медицини, тонкий кишківник має тісний зв'язок із серцем.
6) Далі протискуємо кожну точку на животі по спіралі знизу до правих ребер; від лівих ребер опускаємося вниз, тиснучи на точки по низу живота.
І ще один виток протискування: вглиб за годинниковою стрілкою  навколо пупка на відстані  5-6 см від нього, малий виток. Таким чином промасажовуючи всі органи, поліпшуємо кровопостачання органів малого таза.
7) Пупок. На нього слід тиснути вертикально. Через нього ми можемо знімати набряки  судин, поліпшуючи кровопостачання органів малого таза, нирок, нижніх кінцівок.
      Масаж живота бажано робити вранці на голодний шлунок, лежачи в ліжку із зігнутими ногами, в розслабленому стані. Коли біль  живота повністю мине й налагодиться дефекація, із профілактичною метою досить робити масаж раз на два тижні.

Медитація допоможе розблокувати спазми

-Як Ви зазначали, дію нашого базового енергетичного центру Муладхари пригнічують емоції страху й невпевненості. Як можна перепрограмувати себе й енергетично підживити цю чакру?

-Муладхара - це наш зв'язок із базою, вона дає стійкість, уміння виживати, самовпевненість, хорошу самооцінку, бажання жити та реалізовуватися в матеріальному світі. Якщо цей центр заблоковано, в людини з’являється  невпевненість, страх, неспокій, відчуття, що немає на що обпертися, що втрачаєш ґрунт під ногами та не відчуваєш свого місця в житті. Часто це свідчить і про нерозв’язані кармічні завдання, відсутність підтримки роду, або навпаки - сильний тиск на людину з боку кровних родичів.
Вкрай важливо зуміти цю чакру розблокувати, інакше, якщо задавнити процес, ви не лише не розв’яжете проблему закрепів, я й можете втратити можливість свідомого прийняття рішень і навіть бажання жити.
    Для розкриття та підживлення нижніх центрів є спеціальна медитація. Щоб досягти стійкого ефекту, її слід робити 11 хвилин протягом 40 днів. Сядьте рівно, розслабтеся, перестаньте думати про повсякденні турботи, ноги схрещені як вам зручно. На вдиху відчуваєте, як через куприк піднімається енергія землі й по хребту йде вверх і доходить аж до маківки голови, а з видихом уявіть, що через маківку втягуєте силу неба й вона наповнює все ваше тіло аж до куприка.
        Так дихаючи, ви додаєте до медитації ще кілька потужних афірмацій, що посилять лікувальний ефект. По колу повторюйте з відчуттям, що так і є, такі твердження: «Моє дихання свіже й м’яке, я відчуваю радість, із кожних подихом мої груди наповнюються розслабленням, спокоєм, добром. Я обнімаю природу, я люблю людей і позитивно ставлюся до їхніх дій. Я дужий, твердий у переконаннях і в той же час гнучкий і ніжний. Я знаю, що моє тіло живе й здорове. Я мрію, я люблю мою роботу , моя праця - це мій відпочинок, я працюю із задоволенням на благо себе та інших. Я бачу радість у всьому, що роблю. Я люблю свої обов’язки на роботі та вдома. Я розв’язую всі справи м’яко, конструктивно, люблячи».          

Комплекс вправ для кишківника

Чудові результати дає виконання й такої йогівської крії (комплекс вправ). Вона розв’язує проблему зі здоров’ям кишківника як на фізичному, так і на енергетичному рівнях. Окрім того, вона налагоджує роботу всієї травної та ендокринної систем. Чудово виводить шлаки й токсини, так само очищає лімфатичну систему.

1. Ліва нога зігнута в коліні, сядьте на ліву п'яту так, щоб була в ділянці промежини. Права нога витягнута вперед, носочки тягніть від себе. Долоні впираються в підлогу поруч зі стегнами. Із вдихом тягніть маківку голови вгору, з видихом нахиляйте  вниз. Так рухайтеся вгору-вниз 2 хвилини. Важливо витягати спину від куприка, залишаючи хребет витягнутим за верхівкою голови.
2. Обидві ноги витягніть уперед, носки від себе, руки поруч із корпусом, долонями вниз. Із вдихом тягніться маківкою вгору, з видихом нахиляйтеся вниз, спина пряма, ніс тягнеться до колін. Навіть якщо ваша амплітуда - 5 сантиметрів, намагайтеся під час  нахилу не прогинати хребет. Дихання глибоке й рівне. Виконуйте 2 хвилини.
3. Лежачи на спині, з глибоким вдихом витягніть  тіло, з видихом підніміть верхню частину тіла, сядьте й із видихом нахиліться вперед, витягніть  руки й візьміться за стопи.
Знову вдихніть  і знову ляжте на підлогу. Намагайтеся залишати спину максимально прямою протягом виконання вправи. Мінімізуйте навантаження на поперек за рахунок максимального використання сідничних м'язів.
Починайте вимовляти про себе мантру: на вдиху «Сат», на видиху «Нам». Дві хвилини.
4. Ляжте на спину й плавно підніміть ноги на 90 градусів, акуратно піднімаючи таз угору, заведіть прямі ноги за голову так, щоб опинитися в позі «Плуга». Потім так само м'яко опустіть ноги вниз, підніміть верхню частину корпуса й нахиліться з прямою спиною так, щоб ніс тягнувся до колін. Ноги прямі. Рухайтеся плавно, намагаючись уникнути інерції в русі.  Дві хвилини.
5. Лежачи на спині, підніміть ноги, зігнуті в колінах, і притисніть їх руками до корпуса, тазові кістки максимально притиснуті до підлоги, тягніться куприком до підлоги. Потому випрямте ноги й опустіть на підлогу. Сядьте, витягніть руки, візьміться за носки ніг і з прямою спиною нахиліться вниз. Повторюйте цю вправу з плавним, рівним диханням. Продовжуйте 2 хвилини.
6. Сядьте, візьміться руками за великі пальці ніг, і почніть перекочуватися взад-вперед, намагаючись зберегти ноги максимально випрямленими там, де це можливо. Продовжуйте качатися протягом 2 хвилин.
7. Розслабтеся, лежачи на спині.

Коли є проблеми з прямою кишкою, щодня робіть мулабандху, вона тренує м’язи низу живота, покращує скорочення кишківника. Але якщо є геморой, то обов’язково треба вправити його всередину вказівним пальцем, перш як робити вправу.
Для виконання вправи сядьте в позу йога, спина рівна, й починайте підтягувати анус, промежину, пах і відчувайте напруження протягом 30 секунд, потому розслабтеся. Таку пульсуючу мулабандху, тобто стискування та розслаблення м’язового кільця внизу тулуба,  слід робити від 5 хвилин щодня. Ця пульсація допомагає як за геморою, так і закрепу, провокує випорожнення, є хорошою профілактикою захворювань статевої системи.

Підготувала Валентина Берник.