ЯК ЗБЕРЕГТИ МІЦНУ ПАМ'ЯТЬ ДО СТАРОСТІ ТА ЗАПОБІГТИ ВІКОВІЙ НЕДОУМКУВАТОСТІ

Поділитися:
Як зберегти міцну пам'ять до старості та запобігти віковій недоумкуватості

Із віком головний центр управління в нашому організмі – мозок, може давати збій. Про це свідчать загрозливі симптоми, коли людина починає втрачати пам'ять, а з часом і мислення: забуває, де поклала ключі, чи вимкнула чайник, імена знайомих, а згодом і дорогу до певних місць, їй легко загубитися.

Така забудькуватість і  втрата орієнтування  в просторі може перерости в стан, коли людина вже  неспроможна й самообслуговуватися. Так про себе сигналізує підступна вікова хвороба деменція, або недоумкуватість

У Всесвітній Організації Охорони Здоров'я деменцію визнано проблемою ХХІ сторіччя. Зараз у світі 12 мільйонів таких хворих,  і очікується, що за 20 років їх кількість зросте вчетверо. Якщо серед людей у віці 65 років від деменції страждає кожен десятий, то серед старших кількість хворих  більшає:   у вісімдесятилітніх прояви захворювання з вираженими проблемами з пам'яттю має кожен четвертий-п’ятий.

Як тренувати свій мозок та пам'ять, чи можна запобігти цій недузі та як полегшити стан за її появи? На  ці питання відповість відомий київський лікар-невролог Анастасія БІЛАН.

Хвороби та стани, що провокують життя «поза розумом»

- Як виникає деменція, що провокує такий стан і що передує йому?

- Деменція з латини означає «поза розумом». Це  набір симптомів, які свідчать про ушкодження мозку. Вона проявляється по-різному, залежно від того, які частини мозку ушкоджено. Можуть з’являтися тривога й депресія. Хворі втрачають довго-  або короткотермінову пам'ять, забуваючи імена, дати, самих людей і події, порушується мовлення, логічність мислення, орієнтація в просторі, здатність планувати й виконувати звичні буденні дії, навіть обслуговувати себе.

Є чимало видів деменції та найпоширеніші з них - хвороба Альцгеймера, судинна деменція, деменція на тлі паркінсонізму.    

Передувати виникненню недоумкуватості  можуть легкі й помірні когнітивні порушення. На першому етапі людина відчуває, що  стала забудькуватою, неуважною, а на другому  –  вже й оточення помічає, що особа забуває, що щойно сказала чи зробила, де поклала гаманець, та ін. З'являється головний біль, роздратування, загальна слабкість.
У багатьох випадках ці стани піддаються лікуванню або ж значному відтермінуванню погіршення стану хворого. Своєчасне встановлення діагнозу щонайменше дає змогу хворому  спланувати своє майбутнє, аби він не залишився сам на сам із хворобою. Але це в разі  своєчасного звернення до лікаря.

Часто зміни в пам’яті людина списує на вік чи втому, тож ігнорує їх. Це може відповідати дійсності, а може бути й проявом початку захворювання, й важливо цей момент не пропустити, щоб своєчасно надати допомогу. Пам’ятайте: відчутне погіршення пам'яті в будь-якому віці має оцінити лікар, пацієнт має бути обстеженим і отримати потрібну терапевтичну допомогу.      

Досить часто проблеми з концентрацією уваги зумовлені не старіння мозку, а наявністю хронічних захворювань, психічних проблем, депресії, споживання сильних заспокійливих препаратів і снодійних, що загальмовують роботу мозку.

- Які хронічні захворювання і яким чином сприяють розвитку деменції?

- Коли людина звертається до лікаря з проблемами пам'яті, проводять лабораторні дослідження на загальний аналіз крові, рівень цукру, електроліти,  деякі інфекційні захворювання, рівень холестерину, перевіряють,  чи є проблеми в роботі щитоподібної та надниркових залоз, нирок, печінки, артеріальна гіпертензія.
Окрім того, призначають томографію головного мозку,ультразвукову доплерографію судин голови та шиї,  щоб з’ясувати,  чи немає атеросклеротичних бляшок, які перекривають плин крові, перешкоджають надходженню кисню до нервових клітин і можуть спровокувати серйозні проблеми з пам'яттю.
Перелічені захворювання провокують стани, типові для деменції. Наприклад, збій у роботі ендокринних залоз проявляється змінами в  психічних процесах. За цукрового діабету та артеріальної гіпертензії можуть прогресувати атеросклеротичні процеси в судинах, що сприяє погіршенню кровообігу в структурах головного мозку.  Тому, якщо такі захворювання виявлено, їх обов’язково потрібно лікувати, аби уникнути ризику виникнення недоумкуватості.
Деменцію можуть спровокувати й перенесені інсульти, ішемічні транзиторні атаки, черепно-мозкові травми,  а також шкідливі звички, зокрема, нарко-, алкозалежність, токсичні отруєння. 

Східна гімнастика для відновлення пам’яті

-  Як зменшити ризик захворіти на деменцію в старшому віці за рахунок тренувань?

- Дослідження, проведені в різних країнах, свідчать, що постійна висока розумова активність знижує ризик розвитку деменції. Регулярні вправи з тренування пам’яті, логіки, моторики здатні сповільнювати прогресування хвороби. Адже коли людина обробляє нову інформацію та розв’язує завдання, підвищується метаболізм у мозку, особливо в лобних частках, активізуються клітини в гіпокампі, знижується  ризик розвитку атрофії гіпокампа – ділянки мозку, що в першу чергу  відповідає за пам’ять.
      Покращенню гостроти розуму чудово допомагає гімнастика Йосіро Цуцумі. Якщо робити це тренування пальців щодня, ви зможете омолодити весь організм, покращати нейронні зв’язки, а отже й роботу мозку. Адже на кожному пальці розміщено понад 3 тисячі механорецепторів, які напряму з’єднані з корою головного мозку.

Вправа 1. Глибоко вдихніть через ніс. Зігніть руки в ліктях і підніміть пальці до рівня очей. Долоні з’єднані, а пальці щільно притиснуті один до одного. Видихніть  через рот і трішки опустіть праву руку. Одночасно зігніть пальці лівої руки так, щоб вони накрили зверху пальці правої руки, ніби ви хочете втримати її від падіння. Знову вдихніть через ніс і випрямте пальці в початкове положення. Зробіть те саме на ліву руку.
Повторіть вправу 15 разів. Дихати потрібно трохи частіше, ніж зазвичай. Головне - виконувати вправу в рівному темпі та не поспішати. Намагайтеся не опускати лікті вниз і координувати дихання й рух рук.

Вправа 2. Підніміть руки на рівень грудей. Долоні й зап’ястки мають бути щільно притиснуті один до одного. Вдихніть і видихніть у звичному режимі. Швидко розведіть зап’ястки, а пальці розведіть так, щоб вони один до одного торкалися лише кінчиками. Знову з’єднайте долоні й зробіть короткий вдих через рот. На видиху знову розведіть долоні, щоб торкалися лише пучками пальців. Повторіть вправу 10 разів. Дихання має бути ритмічним, а пальці розведено максимально.

Вправа  3. Зігніть руки в ліктях і підніміть долоні до рівня рота, тильним боком  до себе так, щоб пальці рук торкалися мізинцями. Глибокий видих і затримка дихання на кілька секунд. Вдихаючи через ніс, по порядку згинайте пальці один за одним. Почніть із великого пальця правої руки, й потому згинайте пальці зліва направо. Повторіть вправу мінімум 10 разів. Переконайтеся, що ваші пальці напружені, й ви максимально згинаєте та розпрямляєте кожен палець.

Вправа 4. Візьміть 4 волоські горіхи або кульки відповідного розміру. Покладіть горіх на ліву долоню й почніть котити по колу, щільно прикриваючи правою рукою, протягом хвилини. Потому покрутіть горіх у правій руці.
Тепер візьміть 2 горіхи в кожну руку й почніть перекочувати їх пальцями протягом хвилини. У правій руці - за годинниковою стрілкою, а в лівій – проти. Ця тренування допомагає призупинити процес старіння мозку, заспокоїть нерви.

Вправа 5. Подушечкою великого пальця правої руки по черзі натисніть на основу вказівного пальця, потім середнього, безіменного та мізинця. Із зусиллям нахиляйте пальці вниз до долоні. Після того, як ви повторите цей рух 20 разів, змініть руку.

Вправа 6. Стисніть ліву руку в нещільний кулак, пальці правої руки прямі та щільно притиснуті один до одного. Піднесіть кінчики пальців правої руки до лівої та натисніть на ліву долоню біля основи мізинця. Потому змініть руки. Повторіть вправу з максимальною швидкістю й точністю по 10 разів на кожну руку.
Рекомендація 1. Спробуйте чистити зуби, тримати столові прилади, відчиняти двері, писати та робити інші щоденні заняття своєю неведучою рукою: лівою для правші, правою – для шульги. Це посилить зв'язок між обома півкулями мозку та поліпшить роботу менш активної півкулі.
Рекомендація 2. Почніть більше писати від руки. Це заняття  чудово стимулює мозок і покращує нейропластичність.

Накачуємо «м’язи» мозку

- Які тренування мозку рекомендовано  на щодень?

- Тренуйте мозок. Щоб активізувати процеси пам'яті, добре тренувати мозок, швидко рахуючи в зворотному порядку від ста до нуля. Також можна називати по порядку літери алфавіту, придумуючи на кожну  слово, що на неї починається.
Інша вправа - вголос описувати предмети, що  навколо вас, і пояснювати, для чого вони потрібні. Ще один прийом - грати в гру, коли слід називати по черзі імена, професії, міста, тварин, фрукти, формуючи слово, яке починається на останню літеру попереднього слова.     

Аби заповільнити процес старіння мозку, можна читати книгу й переказувати прочитане по абзацах, запам'ятовувати вірші, писати мінірозповіді про своє життя, вести короткий щоденник.
Також чудове тренування - перед сном згадувати прожитий день, подію за подією, та вчити на ніч нові слова іноземною чи рідною мовою, створюючи на них кумедні асоціації, які сприяють запам’ятовуванню.
Максимально розширюйте соціальні контакти, робіть нове. Потрібно втікати від буденності, бо коли пливемо за течією, мозок розслабляється, слід його постійно завантажувати новою інформацією. Особливо людям у віці рекомендується не боятися та освоювати сучасні гаджети та девайси: комп’ютери, сенсорні телефони, планшети,  роботу в інтернеті.  Це дає можливості реалізовувати свої інформаційні інтереси й спілкуватися зі своїми однокласниками, колишніми  колегами,  також це хороша профілактика депресії.

Займайтеся фізичними вправами. Дослідження Іллінойського університету  (США) доводять, що гімнастика по 2 години на тиждень та щоденні прогулянки по півтора кілометра збільшують об’єм кори головного мозку в ділянках, що відповідають за робочу пам'ять, увагу. Прогулюючись, робіть маршрут якомога цікавішим, прокладаючи нові дороги – це теж чудова пожива як для настрою, так і для мозку.         

Рух не дає гинути нейронам і підтримує нейропластичність. Адже коли ми рухаємося та тренуємо баланс, в мозку поліпшується кровообіг і виділяється чинник росту нервів. Це не дає гинути нейронам гіпокапма,  він координує рухи.

Піклуйтеся про здоров’я судин і не куріть. Спіть не менше 7-8 годин на добу. За артеріальної  гіпертензії приймайте препарати для зниження тиску, зменшіть споживання солі, внормуйте масу тіла. Наукові дослідження свідчать, що люди з надмірною масою тіла більш схильні до деменції.        

Куріння  на 30% збільшує ризик розвитку деменції та хвороби Альцгеймера. Воно запускає вільнорадикальні процеси окиснення й тим самим ушкоджує судини мозку та нейрони.
Слухайте класичну музику, співайте. В одному з центрів реабілітації Лондона було проведено експеримент, у перебігу якого вчені-реабілітологи довели, що класична музика допомагає долати недоумкуватість та швидко повернути навички спілкування, подолати стрес і депресію. Пацієнти слухали музику по кілька годин на день, співали, що посприяло швидшому відновленню мовлення, покращенню загального стану.  Особливо ефективні для  активізації процесів запам'ятовування  твори Вівальді,  Моцарта, композиції Гайдна, Брамса, Генделя.
Тож співайте й ви та вмикайте  класичні твори, й  нехай вони неголосно звучать протягом дня.

Фітотерапія на поміч.

Для підтримання роботи серця та нормалізації тиску рекомендується приймати настоянку глоду по 20 крапель на півсклянки води двічі на день протягом місяця. За тривожних і

депресивних станів придбайте в аптеці заспокійливі збори та приймайте згідно з інструкцією на упаковці.
Для поліпшення мозкового кровообігу та гостроти мислення добре підійде гінкго білоба в таблетованій формі. Приймати по 1 таблетці двічі на день протягом 3 місяців.    

Застосовуйте ароматерапію. Лавандову олію також використовують у багатьох європейських центрах  догляду за пацієнтами з хворобою Альцгеймера як антидепресант, що поліпшує сон. Її запах знижує рівень тривожності, стабілізує емоційний фон.
Окрім того, фахівці з ароматерапії за деменції рекомендують наносити на руку чи покапати в аромалампу ефірну олію розмарину, що сприяє зміцненню когнітивних функцій.
Меліса лимонна, на думку фахівців,  за тривалого застосування має здатність запобігати розвитку та сповільнювати прогресування хвороби Альцгеймера, а також тривожності та безсонню. Аналогічними властивостями володіє олія бергамота, пом'якшуючи супутні деменції симптоми - підвищений рівень тривожності,  незначну депресію, стрес і поганий нічний сон.

(У наступному номері - розповідь, як покращити гостроту пам’яті в молодому віці та які продукти й вітаміни любить наш мозок.)