ЯК ЗРОБИТИ ЗДОРОВІ ЗВИЧКИ ПОВСЯКДЕННОЮ ПРАКТИКОЮ

Поділитися:
Як зробити здорові звички повсякденною практикою

Пам’ятаєте, що означає ефект «понеділка»? Це, коли почати робити щоденну гімнастику, правильно харчуватися, почати прийом оздоровчих фітопрепаратів та інше ми завжди переносимо на цей день, а потім на наступний понеділок, допоки не передумаємо. Знайомо?
     Щоб так не сталося й із початком року, й у 2022 році ви ввели у своє життя корисні звички, що покращать ваше здоров’я та дадуть сил, психотерапевт Вікторія ПОКЛАДОВА поділиться професійними секретами, як зуміти себе мотивувати.

- Проконсультуйте, будь ласка, як почати дотримуватися корисних звичок, щоб стати більш здоровим і енергійним у 2022 році?

- Треба чесно собі відповісти на запитання: навіщо я це роблю. Бо без достатньої внутрішньої мотивації голос підсвідомості почне вишукувати безліч причин, щоб цього не сталося: ви втомлені, важко, немає часу, нездорові. Мета просто бути здоровим не спрацьовує. Має бути надмета, що вас надихає, наприклад, стати чемпіоном із шахів, а корисні звички стануть частиною плану дій до її втілення.   
    Заплющте очі та уявіть себе на цьому п'єдесталі, відчуйте, які емоції переповнюють вас, як вільно дихається! І пропишіть, що  треба зробити, щоб ви, нинішній, змогли досягнути цієї вершини вашого особистого щастя.
           Наприклад, щоб стати чемпіоном, треба тривалий час сидіти за шаховим столом, тож слід зміцнити м’язи спини, ввести здорове  харчування, щоб мати енергію та хороше самопочуття. Тоді прокидатися о 6-й ранку, готувати здоровий сніданок, робити гімнастику чи проходити кілька кілометрів людина буде не через внутрішній примус, а через задоволення, упевнена, що це наближає її до надмети. А згодом, коли вона зміцнить м’язи, стане стрункою, відчує, що поліпшилися кровообіг і загальне самопочуття – цей стан мотивуватиме продовжувати робити це.
    Врахуйте: важливо знайти свою мотивацію та  задоволення від нових оздоровчих практик. Наприклад, що вам подобається рано прокидатися, щоб зустріти сонце, побути наодинці з собою, поки всі сплять, побігавши, наповнити енергією тіло. Я дуже рекомендую ці свої емоції виписати на папері чи записати на диктофон і потім прослухати їх.
    Якщо матимете надмету, це сприятиме й омолодженню, активації роботи мозку. Адже,  аби стати чемпіоном, треба багато читати літератури, відпрацьовувати навички на шаховій дошці, що розвиває функції головного мозку. А щоб опановувати більше матеріалу, слід вивчати нові методи опрацювання інформації: навчитися скорочитання чи асоціативного запам’ятовування матеріалу, слухати аудіокниги – а це навичка молодих. 
     Якщо ваша надмета велика, як той слон, то щоб його з’їсти, треба розрізати на шматочки, тобто скласти план і розбити реалізацію мети на часові проміжки, в яких слід робити конкретні дії для її втілення. Це одна з найефективніших стратегій - рухатися маленькими кроками до великої мети.
    Ви зможете все, коли ваше бажання буде більшим за ваш страх, за голос внутрішнього критика, який відмовляє вас, каже, що у вас не вийде. Ці страхи – голоси тих, хто вас виховував, хто, намагаючись застерегти вас від помилки, налякав і похитнув самооцінку. Там, де відчуєте страх, там стоїть внутрішня заборона, треба свідомо дозволити собі робити те, про що мрієте. Для цього подякуйте цим страхам, що вони на певному етапі життя допомогли вам, і відпустіть їх, бо тепер ви вже дорослі й  самі вирішуватимете, що вам краще.

- Коли людина дозволяє отримати собі те, про що мріяла, але на що наклала табу, як це позначається й на її здоров’ї?

- Коли ми дозволяємо собі, приміром, носити певний одяг, вести близький нам спосіб життя, вільно висловлюватися, відкривається заблоковане джерело внутрішньої енергії, а також відновлюється здоров’я. Адже що робить фізично з людиною страх:  під його тягарем людина згорблюється, втискаючи груди всередину. Ця захисна поза дуже шкідлива для здоров’я. Діафрагма, втискуючись усередину, тисне на внутрішні органи, кисень і кров повноцінно не доходять до всіх систем, викривлюється хребет, порушується мозковий кровообіг, надниркові залози посилено виробляють гормон кортизол.
На цьому тлі передусім виникають проблеми з травним трактом, судинами, підвищується тиск, починаються запаморочення, оніміння кінцівок, важко дихати. Такий стан може прогресувати й перейти  навіть у панічні атаки.  Бо страх – це реакція нашої підсвідомості, що я не знаю, як у цьому світі жити. Коли ми беремо на себе відповідальність і розтотожнюємося зі страхом, багато проблем минає.
    У моїй практиці були випадки, що жінки, які не мали дітей, вагітніли. Вони мріяли про дітей, але в кожної з них була своя обмежувальна програма, наприклад, «поки не отримаю квартиру, не може мати дитину». Після того як я допомагаю пацієнтам вийти з цих програм страху, в них покращується стан за серцево-судинних захворювань, гастриту, минають панічні атаки, проблеми зі спиною, щитоподібною залозою. І головне - суттєво міняється якість життя й рівень радості від кожної прожитої миті.

- Яку оздоровчу практику порекомендуєте робити нашим читачам у новому році, щоб поліпшити самопочуття?

- Наші емоції дуже впливають на дихання й навпаки. Зауважте: коли відбулася стресова ситуація, чи вам щось треба зробити, але ви боїтеся, то навіть при думці про це дихання стає швидким, поверхневим або людина майже перестає дихати. Тому, зокрема, через спосіб дихання можна опанувати панічні стани.
    Упіймавши себе на такому стані, сядьте в крісло зі спинкою, розслабтеся, почніть повільно й глибоко дихати. Відстежуйте, як рівномірне дихання змінює ваш стан, заспокоює вулкан емоцій усередині.
    Потому зробіть практику, яку можна охарактеризувати «добре, як у мами на грудях». Продовжуючи розслаблено сидіти на стільці із заплющеними очима, пориньте в стан дитини, яка на грудях у мами солодко п'є молочко. Відчуйте, як добре, захищено, тепло бути пригорнутим до маминих грудей. Покладіть обидві руки на верхню частину грудної клітки, де міститься вилочкова залоза, або, як її ще називають, залоза щастя.
      Сконцентруйтеся на власному глибокому природному диханні та добре прогрійте залозу руками. Під час стресу вона завмирає, натомість виробляється стресовий гормон кортизол. Та коли ми так усміхнено, затишно сидимо, зігріваючи її з любов’ю руками, вона починає активувати свою роботу, формуючи клітинний імунітет та наш стан радості. Побудьте в цьому стані хоча б 5 хвилин.
   Ця практика - приємна «швидка допомога», що нормалізує психічний і фізичний стан. Вона також нормалізує роботу нашої симпатичної і парасимпатичної нервової системи, що відповідають за стан активності та релаксу.
     Якщо ці два типи нервової системи активуються почергово кожні 10 хвилин, як це закладено природою, тоді людина в гарному гуморі, енергійна, не втомлюється. У більшості  ж людей відбувається перекос:  симпатична система перезбуджена, бо треба бігти й щось робити, й ми не даємо нашій парасимпатичній системі увімкнути режим розслаблення, що призводить до нервового виснаження.
   Тому, хто хоче повернути своє життя та здоров’я в природні ритми, рекомендую робити  практику «добре, як у мами на грудях» по кілька хвилин, тричі на годину. Для цього поставте собі нагадування на будильнику й робіть її стільки днів, допоки не відчуєте, що після 10-хвилинного напруження у вас автоматично настає розслаблення. Тобто до моменту, коли нова навичка перейде у вміння та спрацьовуватиме на підсвідомому рівні. 
    Враховуючи, що абсолютна більшість хвороб від нервів, повірте: дотримання цієї нової практики стане справжньою знахідкою й зробить ваше життя у 2022 році більш здоровим та енергійним.