ЗА КАШЛЮ ТА ЗАДИШКИ – ПЕРЕВІРТЕ СЕРЦЕ

Поділитися:
За кашлю та задишки – перевірте серце

Наше тіло подає нам безліч сигналів, це такі собі знаки SOS, знаючи які, можна зчитати свої захворювання та, вчасно пролікувавши, одужати. Одні з таких симптомів -  кашель та задишка. Вони виникають не лише внаслідок ГРВІ або алергійної реакції на пилок квітів, пил чи продукти, покашлювання та важке дихання може сигналізувати про серйозне ураження серцево-судинної системи. Такі пацієнти можуть протягом довгого часу обстежуватися в пульмонолога з приводу неприємного кашлю, що виникає під час  підвищеної фізичної активності,  насправді ж їм слід невідкладно відвідати кардіолога. Як відрізнити серцевий кашель та позбутися  недуги – поради відомого лікаря-кардіолога Стефана БОГДАНА.

Чим спричинено те, що в людей, які мають серцеві проблеми, виникають кашель і задишка? Здавалося б, як серце може бути пов’язаним із появою дихальних проблем?     

Серцевий кашель та задишка  – одні з проявів серцевої недостатності. Поясню механізм їх появи. За серцевої недостатності виникають порушення в насосній функції серця, воно недостатньо ефективно перекачує кров і з’являється застій у малому колі кровообігу. Отож судинки починають переповнюватися застійною кров’ю й виникає набряк у системі дихальних шляхів, тоді це локально проявляється кашлем чи задишкою. Якщо ситуація виникає гостро й виражено, то навіть може бути набряк легень. 
Здебільшого люди з цими симптомами мають захворювання серця вже тривалий час. Нерідко кашель і задишка виникають після перенесених інфарктів, за виражених клапанних порушень серця або ж є проявами плавного поступового наростання серцевої недостатності.

Як відрізнити серцевий від інших видів кашлю та задишок?

Кашель і задишка виникають у трьох найтиповіших випадках: за алергії, за проблем із бронхолегеневою системою та з серцем. Перевірити й заперечити або ж підтвердити одну з цих причин можна за допомогою простого тесту.

Якщо у вас задишка зі швидко наростаючим утрудненням дихання, ковтання, набряканням, особливо на тлі супутніх проявів: висипання, відчуття набрякання язика чи обличчя –  це здебільшого ознаки алергійної реакції. У цьому разі треба невідкладно звернутися до лікаря й прийняти антигістамінні (протиалергійні) препарати. Якщо після ліків вам стало легше – лікуйте алергію.        

Коли ж задишка й кашель супроводжуються підвищенням температури, нападоподібним кашлем із відходженням мокротиння, особливо, якщо перед цим ви переохолодилися або мали потенційний контакт з інфікованою людиною, найімовірніше, ці симптоми дає інфекційно-запальний процес.  Такі напади можна  пом’якшити прийомом спазмолітиків.

Для точнішої діагностики слід здати загальний аналіз крові (високий рівень лейкоцитів є свідченням наявності запалення в організмі), зробити рентген легенів, аби пересвідчитися в наявності й вираженості запалення.        

А ось серцевий кашель значно відрізняється від двох попередніх. Його поява має насторожити людей, що мають перенесені інфаркти, часті аритмії, проблеми з клапанами серця, довготривалу гіпертонію, адже він може свідчити про прогресування хвороби. Здебільшого про серцевий характер кашлю свідчить його зв’язок із  фізичним навантаженням: сухий кашель, часто в поєднанні із задишкою, може виникати навіть під час  банальної ходи, в стані ж спокою ці симптоми зникають.        

Часто в пацієнтів із хронічною серцевою недостатністю кашель та задишка виникають і в нічний час, коли людина лягає спати горизонтально на спину. Якщо ж після підкладання високих подушок,  у напівсидячому положенні, симптоми минають – це теж ознака, що кашель має серцеве походження.
Людям із серцевим кашлем слід звернути увагу на ще один факт: часто серцево-судинні проблеми поєднуються з гіпертонічною хворобою, від якої приймають певні препарати. Та деякі з цих ліків самі по собі можуть провокувати кашель. Тож, якщо ви почали приймати нові пігулки й помітили, що приблизно в цей час у вас з’явилося легке підкашлювання, варто про це повідомити лікаря. Досвідчений фахівець підбере препарати з аналогічною дією із суміжних груп, які не спричинятимуть кашлю.

Як можна ефективно боротися із серцевим кашлем та задишкою?       

Якщо кашель виникає справді через серцеву недостатність, допомогти можуть дві групи медикаментів – нітрогліцеринова група (лікування серцевих нападів) та діуретики – це сечогінні препарати, які виводять зайву рідину. Сечогінні розвантажують судинну систему від зайвої рідини, таким чином полегшується робота серця й знімаються симптоми серцевого кашлю.

Окрім того, додатковий помірний сечогінний ефект мають настої та відвари  лікарських трав. Кілька ефективних рецептів:
• Узяти в рівних пропорціях березові бруньки, плоди ялівцю та траву хвоща польового. Подрібнити, перемішати, 1 ст. л. збору залити 300 мл окропу й настоювати 1-2 години. Приймати по 100 мл тричі на добу.
• 2 ч. л. трави деревію в термосі залити 200 мл окропу.   Через дві години настій готовий. Приймати по 100 мл тричі на добу.
• Траву череди, споришу, деревію та мучниці варять на водяній бані протягом 20 хв. Приймати засіб слід перед їдою по 75 мл.
Незважаючи на те, що лікарські трави рідко зумовлюють неприємні ускладнення, перед використанням природних діуретиків слід узгодити це з лікарем.

Перелічені препарати та трави полегшують перебіг серцевої хвороби та самого кашлю й задишки. А чи реально вилікуватися від такого виду кашлю чи ця хвороба пожиттєва?

Боротися з серцевим кашлем, не з’ясувавши причину, немає сенсу. Якщо таке підкашлювання є проявом стенокардії, що можна легко продіагностувати, тоді підбирається медикаментозне лікування з кількох препаратів і поряд з усуненням захворювання зникає й кашель.       

Коли ж кашель спричинений проблемами клапана серця, ситуація розв’язується за результатами обстеження:  це може бути медикаментозне лікування, або ж оперативне втручання, після якого усувається структурна проблема в серці. Тож після реабілітації людина добре почувається й може назавжди позбутися  серцевого кашлю та задишки.

Інтерв’ю вела Валентина Берник.