Якщо закрепи не лікувати, вони можуть перерости в небезпечні, більш серйозні захворювання. Кал не повинен надовго затримуватися в кишечнику, бо в кров відразу ж всмоктуються токсини, й це загрожує інтоксикацією організму. Якщо затримки калу відбуваються постійно, то й отруєння організму токсинами постійні. Звідси й головний біль, стомлюваність, поганий настрій, безсоння, дратівливість, послаблюється імунна система.
Коли фекалії важко проходять кишківником та ще вони зневоднені, ушкоджуються його ніжні стінки, зокрема слизова оболонка. У такому разі виникають внутрішні кровотечі, які можна виявити лише під час обстеження. Якщо закрепи стають хронічними, вони можуть призвести до деформування прямої кишки й навіть її переродження.
Також виникає загроза створення тріщин анального проходу, випадання прямої кишки чи утворення геморою, бо зазвичай у разі закрепів людина дуже тужиться, намагаючись звільнити організм від фекалій. Тому закрепи треба лікувати. За перших симптомів, коли більше 2-3-х діб кишечник не випорожнюється, слід терміново вдатися до засобів, які полегшать стан кишківника.
Олена Світко, фітотерапевт.
Найперше, що спадає на думку більшості людей у разі закрепів, це проковтнути таблетку препарату сени. Але враз ця проблема не зникає. Можна відправити до рота другу, й третю, й шосту, виникає звикання. А секрет у тому, що таблетовані проносні засоби треба пити за певною схемою. О 18-й - прийняти 1 таблетку, о 18.30 - другу, о 19-й - вечеряти. Ось тоді вранці випорожнення гарантовано. Тобто, приймати ліки слід залежно від прийому їжі. Препарати, що мають у своєму складі сену, за тривалого вживання можуть спровокувати рак товстої кишки. Тому захоплюватися ними не варто.
Найдавніший засіб - рицинова олія, доза – 30 мл.
Можна на ніч з’їсти склянку насіння соняшнику, в кишечнику утвориться великий клубок, який проштовхуватиме їжу кишківником і полегшить саме пересування харчової субстракції. Насіння є хорошим жовчогінним засобом. Тому користь від такої вечері подвійна. І потрібно пам’ятати, що будь-які ліки - це всього лише допоміжний засіб від закрепів. Головне - це харчування й фізична активність.
Надати собі першу допомогу в разі закрепів можна, застосовуючи продукти, що мають проносний ефект. Це можуть бути розпарені окропом ягоди чорносливу (5-10 ягід) або відвар крушини (2 ст. л. подрібненої кори запарити 1 склянкою окропу. Тримати на водяній бані 15 хв, настояти 1 годину, процідити, відцідити. Приймати по 0,5 склянки наніч о 21 год), або коктейль із склянки кефіру та 1 чайної ложки олії.
Якщо немає панкреатиту, виразки шлунка, до раціону варто вводити хліб із борошна грубого помелу з висівками. М’ясо бажано не перемелювати, а готувати його одним шматком. Рибу їсти нежирних сортів. Овочі можна вживати сирими, відвареними чи тушкованими. Проте гриби й макаронні вироби слід вилучити, а також редьку, редиску, цибулю, часник, бо вони багаті на ефірні олії. Із каш корисні гречана, ячна, пшенична. Допомагають боротися із закрепами чорнослив, курага, інжир, мед, адже вони є жовчогінними.
Чай слід заварювати неміцний, а з соків корисні морквяний і томатний. Їжте овочеві супи, кисломолочні продукти, вживаючи олію та вершкове масло. Рідини треба випивати 2-3 л протягом дня, щоб вміст кишечнику був вологим. За 2-3 тижні можна привчити його працювати нормально.
Іван Чекман, завкафедри Національного медичного університету ім. О. Богомольця, професор
У давні часи радили: відкусивши шматочок хліба, пережуйте його стільки разів, скільки у вас зубів, тоді не матимете закрепу. Їжу треба дуже добре пережовувати, бо це сприяє ліпшому її травленню в травному каналі. Під час жування нервові сигнали надходять до м’язів кишечнику й підвищують його перистальтику.
Допомагають такі лікувальні фізкультурні вправи: вранці після сну ляжте на живіт, підніміть ноги й верхню частину тулуба догори. Добре розгинаючись і затримуючись у такому положенні 10-20 секунд, виконайте 10-20 таких вправ. Після цього виконайте вправу на присідання (20-25 разів). Щоранку після сну та випорожнення сечового міхура масажуйте коловими рухами в ділянці сигмоподібної кишки, сприяючи проходженню калових мас. Можна проводити масаж усього товстого кишечнику.
У разі закрепів інколи акту дефекації сприяє вживання вранці за 2 години до сніданку 1-2 склянки холодної води, в яку додають 0,5 ч. л. кухонної солі чи питної соди. Можна всипати 1 ст. л. пшеничних висівок. Також корисно їсти на ніч 2-3 яблука, пити узвар, сік з моркви, буряків, редьки (20-50 мл), склянку кефіру чи кисляку, 1 ст. л. соняшникової олії.
Але треба уникати тонізувальних напоїв, особливо гарячого чаю, кави, какао, спецій, свіжого хліба, вина. Коли названі засоби не допомагають, доцільно застосувати рослини, що діють як проносні. Але їх не можна вживати, коли діагноз не визначено, за кишкової непрохідності, запальних процесів у черевній порожнині.
Із фітопрепаратів від закрепу допоможе насіння кмину: 40 г подрібненої сировини залити 400 мл окропу, кип’ятити 10 хв, настояти 30 хв, процідити, пити по 50 мл уранці та ввечері до їди. В аптеці можна придбати кминну олію, вживати по 2-5 крапель на грудочці цукру 2-3 рази на день до їди. Також помічний настій кропу запашного: 2 ч. л. подрібненої сировини залити 500 мл окропу, довести до кипіння, настояти 30 хв, уживати по 100 мл 3 рази на день до їди.
Наталя Чугалінська, травниця
Багатьом відомі такі квіточки – собачки. Із ними діти люблять гратися, як із театральними ляльками. Якщо пальці вмістити у «кишеньки» цих квіточок, вийде зів, який то відкриває пащу, то закриває. Тому цю рослину ще називають левиний зів, зябра. Але серед фітотерапевтів вона знана як льонок, льнянка звичайна (дикий льон, п’яна трава). У медичних цілях використовують тільки траву.
У традиційній медицині, як правило, льнянку звичайну застосовують як проносний, сечогінний та жовчогінний засіб. У разі закрепів ця трава добра тим, що в організму до неї не виникає звикання, як до сени. Тож вона діє м’яко й не шкодить травному тракту, а навпаки, помічна ще й за метеоризму, атонії кишечнику, грибкових уражень слизової оболонки ротової порожнини, гнійних форм пародонтозу, діє як протиглисний, потогінний, протизапальний та знеболювальний засіб.
Нею лікують застудні захворювання, водянку, задишку, жовтяницю, золотуху, грижу, шлункові захворювання, кишкові хвороби, запалення сечового міхура, геморой, висипання різної природи, ангіни, бородавки, опіки, нариви, лишаї, трахеї, запалення повік. Ця рослина здатна регулювати та нормалізувати функціональність травного тракту й виводити пісок і камені з сечового міхура.
Від закрепів: 1 ч. л. подрібненої сухої трави залити 1 склянкою окропу в термосі, щільно закрити й залишити для настоювання на 20 хв. Процідити й приймати засіб по одній третині склянки тричі на день, за півгодини до прийому їжі. Курс лікування цим настоєм становить 7-10 днів.
Можна зробити таку настоянку: 1 частину трави залити такою ж кількістю 40% горілки, настоювати 2 години, обов’язково процідити, здушити та вживати перед сном по 1 ч. л. Зберігати настоянку слід у холодильнику чи будь-якому прохолодному місці. Проте слід зважити на протипоказання: утриматися від неї слід дітям, вагітним і матерям, які годують груддю, за цирозу, ниркової та печінкової недостатності. Курс лікування проводити не більше 10 днів із мінімальною перервою на тиждень.
Не можна порушувати дозування через те, що рослина отруйна, вона може спровокувати глибоке запаморочення, біль у животі, пронос і втрату свідомості. За отруєння слід негайно промити шлунок, а в разі погіршення стану - викликати лікаря.
Перша допомога народними засобами
Для активації перистальтики слід вдатися до таких дій:
Випити склянку холодної води з медом, лягти на спину й повільно втягувати живіт всередину на кілька секунд, потім розслабляти м’язи. Робити 5-10 хв. За відчуття болю заняття негайно припинити.
Легкими масажними рухами погладжувати живіт за годинниковою стрілкою 10 хв. Больові відчуття можна послабити, поклавши на живіт на нетривалий час теплу пелюшку.
Оливкова олія не тільки допомагає впоратися із закрепом, а й сприяє руйнуванню калових каменів. Для приготування очисної клізми слід розвести в 1 склянці теплої води 4-5 ч. л. олії та яєчний жовток. Це одноразово допоможе впоратися із нездужанням. Але як профілактичний засіб оливкова олія має входити в щоденний раціон: її слід приймати по 1 ч. л. вранці натщесерце, випивши після цього склянку теплої, підкисленої лимоном води, і якийсь час полежати. Це допоможе запобігти загостренню хронічного закрепу.
Фізичні вправи в разі закрепів
Потрібно всього 20-30 хв, щоб комплекс із 4-х фізичних вправ дав позитивну дію, але його треба робити щодня. Виконувати вправи слід не поспішаючи по 10-15 разів. Вони допоможуть зміцнити м’язи преса, налагодити роботу кишечнику й полегшити процес газоутворення.
1. «Велосипед»: лягти на спину, ноги підняти, зігнути в колінах і виконувати колові рухи. Вони мають бути схожими на рухи під час їзди на велосипеді. Що повільніше виконувати рухи, то більше навантаження відчувають м’язи преса й стегон.
2. Для нормалізації газоутворення й кровообігу помічна така вправа: лежачи на спині, згинати ноги в колінах і міцно притискати їх руками до тіла. Через 5-6 секунд відпустити ноги, випрямити їх і опустити на підлогу. Цю вправу можна виконувати по черзі кожною ногою окремо чи двома разом.
3. Стоячи на колінах, обличчям до підлоги, слід згинати руки в ліктях і ставити їх на підлогу. Голову опускати вниз між рук. Потім слід повільно присідати на сідниці. Спочатку присісти вправо, а потім вліво. Спину при цьому тримати прямо.
4. Для нормалізації кровообігу малого таза: виконувати з того ж положення, як і попередню вправу. Починати слід із правої ноги. Ногу витягнути назад, при цьому вигнути вниз спину. Потім поставити ногу у вихідне положення, далі змінити ногу.
Профілактика.
Через те, що основними причинами закрепу є нераціональне харчування: переїдання, велика кількість жирних продуктів, мала кількість клітковини; гіподинамія, захворювання кишечнику, треба спрямувати профілактику на усунення цих причин.
Проте щороку, особливо людям поважного віку, слід відвідувати проктолога. Тому що закреп можна сплутати з кишковою непрохідністю, яка виникає, наприклад, через рак прямої кишки, перитоніт та інші складні хвороби. У такому разі ні трави, ні вправи, ні клізми вже не допоможуть, а час гаяти не слід, бо такі хвороби можуть призвести до розриву кишківника й летального кінця. Тож за гострого болю в животі негайно викликайте «швидку».
Підготувала Тетяна Кияниченко.