Не секрет, що у багатьох людей до 40 років відбувається помітне погіршення якості зору. Тобто погіршення, яке вони вже самі зауважують. Та невтямки більшості з нас, що процес цей починається не в 40 років, а набагато раніше. Коли ми годинами просиджуємо за комп’ютером і екраном телевізора, надмірно навантажуючи свій зір. І що інтенсивніше навантаження, що безшабашніший наш спосіб життя, то раніше ми отримуємо тривожні сигнали, які починаються з елементарної втоми очей. І яким бувають наше здивування та прикрість, коли виявляємо, що нам потрібно носити окуляри.
10 способів швидко зняти втому очей
— Умиватися прохолодною водою й не витиратися.
— Перевести погляд на максимально далеко розташований предмет на 5—7 секунд.
— Часто поверхнево подихати до появи «зірочок» в очах.
— Швидко й інтенсивно поплескати в долоні.
— Якомога сильніше надкусити кінчик власного язика, тільки обережно — не відкусіть.
— Постукати верхніми зубами об нижні 5—7 секунд.
— Потерти кінчик власного носа 2—3 секунди.
— Розтерти до інтенсивного почервоніння місце між бровами.
— Протягом 10—15 секунд покатати по власній ротовій порожнині таблетку валідолу.
— Повдихати кожною ніздрею по 10 секунд із флакончика м’ятну олію.
«Очні» точки
Також зняти втому очей можна, виконавши один нескладний прийом. Зігніть великий палець руки. У ділянці фалангового зчленування знайдіть достовірну шкірну складку, найближчу до нігтьової пластинки. Відступіть вправо й уліво по 5 мм від середини складки й 2 міліметри — до нігтьової пластини. Там містяться дві точки, на які й потрібно впливати. Помітьте ці місця ручкою чи фломастером.
Якщо ви все зробили правильно, то фаланга вашого пальця нагадуватиме людське обличчя з двома очима й широко відкритим ротом (рот — це нігтьова пластина).
І в той момент, коли ви починаєте відчувати дискомфорт зору (втома очей, сухість, печіння, відчуття піску в очах, мимовільно потираєте повіки й натискаєте на очні яблука, перші ознаки розфокусування — розпливаються рядки), вам достатньо виконати прості рухи: візьміть в іншу руку затуплену зубочистку й тупим її кінцем виконуйте натискання середньої інтенсивності спочатку на одну точку, потім на іншу.
Таких натискань має бути по 30 на кожну точку. Швидкість натискання — 60 разів на хвилину.
Усі описані вище способи допоможуть швидко, але не на довго. Річ у тім, що поки ви не розберетеся з характером власного харчування, його ритмом і найголовніше — з його доцільністю, то з мертвої точки справу не зрушити.
Найнеобхідніші продукти для гарного зору
Білоголовкова капуста. Надійне джерело природних пектинів, речовин, які достовірно очищають товстий кишечник. Ще в давнину говорили про те, що «чистий кишечник робить погляд і серце чистими». І якщо на вас зранку чекає важкий «мозковий штурм», напередодні ввечері зробіть такий салат: у рівних пропорціях змішайте сиру ледь перетерту капусту, відварену моркву, варений рис і 2 ст. л. соєвого соусу. З’їжте це, запивши вишневим киселем.
Курага. Цей сухофрукт багатий залізом і вітаміном С. Саме ці речовини надійно захищають судини ваших очей не тільки від підвищеної сонячної активності, а й від мерехтіння комп’ютера. Рекомендується з’їдати по 3—4 сушених абрикоси на день. Краще це робити о 13-й годині.
Палтус. Тепер ця риба, багата селеном, доступна всім. Цей продукт благотворно впливає на загальний настрій людини. А хороший настрій робить мозок зірким, а очі відкритими. Намагайтеся їсти цю рибу хоча б через день по 150—200 г.
Гіркий шоколад. Висока концентрація какао-бобів нормалізує якість провідникової системи зору. Вважається, що саме гіркий шоколад дає можливість домагатися гарного контрастного зору й надовго затримує зорові образи в пам’яті.
Цільнозерновий хліб. Велика частина вітамінів, передусім вітамінів групи В, що містяться в оболонці та зовнішніх шарах зерен, є достовірно жовчогінним продуктом. А якість жовчі та її виділення є основою сталого кольорового зору.
Чаї. Чорний, білий, червоний, зелений — усі ці чаї містять у собі велику кількість катехінів. Це хімічні речовини, які в десятки разів перевищують активність кофеїну. Саме катехіни є основними речовинами, що підтримують прозорість кришталика.
Вівсянка. Овес традиційно вважають одним із найкорисніших злаків. Він стимулює кровообіг у цілому й кровообіг очних яблук зокрема.
Гарбузове насіння. Саме воно містить у собі повноцінний набір корисних жирних кислот омега-3 й омега-6, а також вітаміни А, Е і цинк. Усі ці речовини вкрай потрібні для повноцінного процесу обміну речовин і в першу чергу — виведення молочної кислоти.
Морква. Бета-каротин, що міститься в моркві, уповільнює процес старіння білкової оболонки очного яблука та м’язів, які керують зіницею, котра є «оптичним прицілом» ока людини.
Раки та краби вважають основним джерелом вітаміну В12 і цинку. Саме ця «солодка парочка» сприяє передаванню нервових імпульсів, відповідає за швидкість зорових реакцій, бічний зір і зорову пам’ять.
Морська капуста. Ця невибаглива водорість — чемпіон за вмістом йоду. Нестача цього елемента розхитує нервову систему, призводить до розвитку безсоння, психоемоційних зривів, тривалих депресій і розладів пам’яті. До речі, канадські нейрофізіологи ще в 1996 році довели зв’язок між нестачею йоду в організмі, розладом фокусування зору та... чоловічою безплідністю.
(Уривки з книги Тетяни та Віктора КАРТАВЕНКІВ «Новая зарядка для глаз».)