Є чудова профілактика, спрямована на збереження гостроти зору і зняття напруги стомлених очей. Це — зарядка. Комплекс нескладних вправ тренує очний м’яз, запобігає його спазмам. Найбільш відчутну користь гімнастика приносить молодим людям — вони з її допомогою можуть навіть поліпшити якість зору. А у старших осіб регулярне виконання «очного» комплексу допоможе пригальмувати короткозорість, яка прогресує, і швидко зняти втому. Гімнастику для очей слід робити двічі на день, бажано не менш як 3—5 хвилин.
Очний профілактичний комплекс
1. Розслаблення. Щільно заплющте очі і постарайтеся розслабитися. Для виконання цієї вправи варто згадати якісь приємні моменти життя: побачення з коханою людиною або першу усмішку сина, плескіт ласкавого моря або лісову прогулянку тощо. 2. Колові рухи. Зробіть колові рухи відкритими очима: спочатку за годинниковою стрілкою, потім — проти. 3. Рухи за прямими лініями. Інтенсивно поводіть очима по горизонталі: вправо-вліво, і по вертикалі: вгору-вниз. 4. Моргання. Інтенсивно заплющуйте й розплющуйте очі. 5. Діагоналі. Направте погляд у лівий нижній кут, ніби подивіться на ліве плече, і зосередьте погляд на цій точці. Після трьох моргань переведіть погляд у правий нижній кут. 6. Дзеркальна діагональ. Аналогічно попередній вправі «скосіть» очі в лівий верхній кут, потім у правий. 7. «Темне розслаблення». Покладіть на заплющені очі теплі долоні, пальці схрещені на лобі. Розслабтеся і постарайтеся домогтися глибокого чорного кольору. 8. Кліпання. Не менш як сто разів легко і швидко покліпайте очима. 9. «Косі очі». Зведіть очі до кінчика носа. Для виконання цієї вправи до носа підносьте вказівний палець, дивлячись на нього, — тоді очі легко «з’єднаються». 10. «Близько-далеко, або робота очей на відстані». Підійдіть до вікна, уважно подивіться на близьку деталь: листочок дерева, що росте за вікном, або невелика паперова точка, наклеєна на скло на рівні очей. Потім над обраною точкою проведіть уявну пряму лінію, що йде вдалину, і спрямуйте свій погляд далеко вперед, намагаючись побачити максимально віддалені предмети.
Правила виконання:
• Усі вправи, крім останньої, виконують сидячи, у зручному положенні. Спина — пряма, шия і плечі максимально розслаблені. • У вправах, коли очі рухаються визначеними напрямками, фіксуйте фінальну крапку кожного руху на кілька секунд. Кожну таку вправу слід повторювати не менш як 7—10 разів у кожному напрямку. • Вправи можна виконувати в різній послідовності і необмежену кількість разів. • Варто вибрати кілька вправ і повторювати їх протягом робочого дня. Така м’язова міні-зарядка особливо потрібна всім, хто працює за комп’ютером. У «виробничий комплекс» варто ввести гімнастику для шийного відділу — нахили голови вниз, вправо-вліво і колові обертання. Крім зарядки, не забувайте про сезонні фрукти й овочі. Із напоїв дуже корисні зелений чай, заварені листя і плоди глоду. І, звичайно ж, гризіть молоду моркву, заїдаючи її чайною ложкою сметани або олії, а також їжте гарбузову кашу.
Підготувала Оксана ОСТРЯНКО.