Один із основоположників зубної гігієни — голландський дослідник живої матерії Антоні ван Левенгук — одного разу під лінзою винайденого ним мікроскопа зробив змив із власних зубів, густонаселений істотами, які енергійно пересуваються. Продовжуючи експеримент, Левенгук протер зуби серветкою з сіллю й знову зробив змив. Мікроби зникли, тоді Левенгук вирішив до кінця життя чистити зуби з сіллю. Він прожив 93 роки й помер з усіма своїми здоровими зубами.
Хворі зуби — причина більшості хвороб. Як осередок інфекції в організмі, вони спричиняють захворювання багатьох важливих органів — серця, суглобів, нирок, травного тракту. Буває, що людина навіть і не підозрює, що її печінка болить лише тому, що піддається постійній бактеріологічній атаці з боку зуба, який гниє.
Через хвороби зубів люди втрачають багато здоров’я, сил і часу. Тому гігієна порожнини рота, як профілактичний захід, є проблемою суспільною.
Про те, як же зберегти нашу усмішку білосніжною, а організм на довгі роки здоровим, ми поговоримо зі стоматологом-протезистом (переселенцем із Донецької області) Запорізької поліклініки № 1 Євгеном ЄВСЄЄВИМ.
Про шкідливу мікрофлору рота і як із нею боротися
— Як Ви оцінюєте стан зубів у наших жителів у цілому?
— Якщо за п’ятибальною системою, то на тверду двійку. Особливо хвилюють діти, в них хворіють як «молочні», так і постійні зуби. Відтак, від цього страждають усі органи й системи, знижується імунітет, працездатність, діти стають млявими, вередливими, в них поганий апетит.
Звісно, за дитячими зубками мають стежити батьки, привчати дітей дотримуватися гігієни порожнини рота, правильно харчуватися, не займатися самолікуванням, раз на півроку відвідувати стоматолога. У дорослого ж населення, як наслідок, зуби погані й дуже часто вже потребують протезування.
— Часто чуємо вислів «мікрофлора порожнини рота». Що сюди входить?
— Людина іноді забуває чи просто не здогадується, що насправді вона є середовищем існування величезної кількості найпростіших організмів. У нашому тілі живуть мільярди мікробів, їх загальна маса доходить до 2 кг. У здоровому організмі, зокрема, в роті, мікробна флора виконує функцію біологічного бар’єру, перешкоджаючи розмноженням мікробів, що потрапляють у ротову порожнину ззовні. Корисне значення мікрофлори полягає також в її участі у розкладанні залишків їжі, тобто в самоочищенні ротової порожнини. Таким чином, людський організм життєво потребує мікробів.
— Але є й шкідливі мікроби?
— До складу постійної флори порожнини рота входить також близько 200 представників різних шкідливих мікробів — гриби, спірохети, бактерії та найпростіші віруси, але переважають усе ж стрептококи. Основні місця локалізації шкідливої мікробної флори — це слина, спинка язика й наліт на зубах. М’який зубний наліт — це тонка липка плівка, яка, по суті, є колонією мікроорганізмів. В одному тільки грамі зубного нальоту міститься 800 млн бактерій.
Якщо правильно й регулярно доглядати за порожниною рота, цю кількість можна зменшити в рази, якщо ж за зубами не доглядати, то наліт починає подразнювати ясна, що призводить до дуже неприємної хвороби — гінгівіту. Із часом наліт просочується солями вапна й перетворюється на зубний камінь. Як наслідок, ясна починають відшаровуватися від зуба й розвивається важке захворювання — пародонтоз. При цьому оголюються корені зубів, і зуби можуть випадати зовсім цілими. Між яснами й коренем зуба накопичується їжа, починає утворюватися гній, який заковтується й отруює організм.
— Як же запобігти хворобам зубів?
— Шкідливі мікроби є причиною карієсу. Цю хворобу спричиняють стрептококи, які продукують молочну кислоту з цукру. Ця кислота для здорових зубів не страшна, оскільки нейтралізується спеціальними речовинами, що містяться в слині. Але в міру формування нальоту слині все важче проникнути в найглибші шари нальоту. Кислота починає розчиняти емаль у місці прилягання нальоту до зуба, що означає початок розвитку карієсу — руйнування твердих тканин зуба.
Процес перетворення м’якого зубного нальоту в щільний триває 18—28 годин. Отже, ретельно видаляючи наліт із поверхні зубів двічі на день, приблизно раз на 12 годин, можна значно знизити ймовірність виникнення карієсу. Буває, що, незважаючи на постійний догляд за зубами, у деяких людей зберігається несприятливий стан порожнини рота. Це свідчить про недостатньо ефективне чищення зубів унаслідок неправильного підбору гігієнічних засобів.
Чистити зуби слід не менше двох разів на день. Ранкове чищення потрібно проводити після сніданку. Другий раз обов’язково чистити зуби перед сном. Причому процедуру проводять не менш як 3 хвилини й рухати щітку по зубах слід знизу вгору й у зворотному напрямку. Після їжі потрібно користуватися зубочистками. Якщо цього не зробити, бактерії, що виділяються шматочками їжі, обов’язково «прогризуть» у зубі дірку — це і є карієс.
Можна користуватися також зубною ниткою. Їжа має звичку забиватися в проміжки між зубами, тому деякі виколупують її зубочисткою, однак так можна ушкодити ясна, а ранки гояться в роті досить довго. При цьому ви не зможете нормально жувати та ще, чого доброго, матимете неприємний запах із рота.
Не забувайте про еліксир для полоскання порожнини рота. Більшість не вважає полоскання рота спеціальними рідинами обов’язковим — це велика помилка. Еліксиром потрібно полоскати рот кілька разів на день.
Кожні півроку слід перевірятися в стоматолога, навіть якщо зуби не болять і немає жодних причин іти до лікаря, все одно сплануйте цей візит. Часто хворобу, яка починається, чи ушкодження емалі може помітити лише стоматолог.
Приділяйте увагу правильному вибору щітки й пасти для догляду за зубами. Пасту найліпше вибирати, керуючись власними смаками та орієнтуючись на стан зубів. Якщо у вас чутливі зуби, ліпше не брати пасту з відбілювальним ефектом — абразивні речовини ще більше нашкодять емалі.
Щітку теж потрібно вибирати, керуючись відчуттями. Для догляду за зубами здоровими з нормальними яснами рекомендується жорстка щетина. Але якщо ясна кровоточать, а зуби чутливі, ліпше звернути увагу на щетину середньої жорсткості. Добре мийте щітку після чищення зубів і регулярно міняйте її. Щітку слід ретельно промивати, навіть із милом, і струшувати, щоб вона була чистою й сухою. Кожні три місяці щітку ліпше міняти на нову.
Зубки, біліші за сніг
— Євгене Вікторовичу, що це за процедура — відбілювання зубів?
— Відбілювання зубів — це метод гігієни порожнини рота професійної та естетичної стоматології, спрямований на відновлення чи відтворення природного білого кольору зубів. До зміни кольору зубів можуть призводити пігментовані відкладення на поверхні твердих тканин зуба (зовнішнє забарвлення, наприклад, у разі утворення зубного каменя); пігментація твердих тканин зуба (внутрішнє забарвлення), наприклад, у разі травм зубів, за порушень формування й дозрівання зубів, прийом деяких препаратів у ранньому дитячому віці, що призводить до стійкої зміни кольору зубів (так звані тетрациклінові зуби) тощо.
— Чи гарантується безпека цієї процедури для зубів і організму в цілому?
— Є дані про ймовірність шкідливої дії перекисів (їх найчастіше використовують під час відбілювання) на пульпу зуба; подразнення ясен, яке проявляється відчуттям печіння і епітелію. Слід також враховувати, що більшість систем для відбілювання зубів характеризується кислою реакцією середовища, потрібного для стабілізації перекисів. Це також може бути чинником, який шкідливо впливає на емаль, дентин і деякі пломбувальні матеріали.
У зв’язку з цим особливої уваги заслуговує питання про характер впливу відбілювальних засобів під час їх курсового використання на органи й тканини порожнини рота. Безпека систем для відбілювання зубів оцінюється за показниками гінгівіту та бляшкоутворення, вираженості подразнювального токсичного впливу на пульпу зубів, впливу, що ушкоджує, на структуру твердих тканин зубів.
Якщо зубний біль застав поза домом
— Буває, зуб раптово починає боліти, а до стоматолога найближчим часом людина потрапити не може. Які методи Ви порадите, в тому числі з народної медицини, аби швидко вгамувати біль?
— Зубний біль — дуже неприємне явище, яке знижує працездатність, позбавляє сну й порушує режим харчування. Потрібно розуміти, що зубний біль — це беззаперечна ознака значних руйнувань у твердих тканинах зуба. Вживання всіляких знеболювальних препаратів і засобів народної медицини не розв’яже проблему, а лише замаскує її. У разі гострого болю все ж слід негайно звернутися до стоматолога. Тільки він зможе провести діагностику, правильно встановити причину його виникнення й призначити адекватне лікування.
Пам’ятайте: небажання регулярно відвідувати стоматологічний кабінет може призвести до дуже плачевних наслідків. Постійний зубний біль усе одно рано чи пізно стане причиною видалення зуба, який за своєчасного лікування можна було б зберегти. Як правило, зубний біль зумовлюють: карієс, пародонтит, пульпіт, тріщини емалі, погано вилікувані та неякісно запломбовані зуби. При цьому біль може бути тупим, пульсівним, нападоподібним, гострим.
Однак не в усіх випадках причиною болю в ротовій порожнині є саме стоматологічні захворювання. Наприклад, у разі загострення хронічного гаймориту може виникати такий само біль, як за карієсу. Саме тому важливо звертатися до дантиста навіть у разі найменшого дискомфорту. Тільки фахівець зможе розпізнати недугу й допомогти з нею впоратися.
Я розумію, випадки бувають різні, якщо гострий зубний біль застав вас поза домом або ж у вас просто немає можливості звернутися в лікарню, то полегшити симптоми можна, вдавшись до знань наших предків. Цибуля й часник. Візьміть у рівних пропорціях кухонну сіль, часник і цибулю. Подрібніть усі інгредієнти до утворення однорідної кашки. Покладіть отриману мазь на хворий зуб (контролюйте, щоб не було опіку), а зверху злегка притисніть її ватним тампоном. Через півгодини біль ущухне.
Також можна прикласти до зап’ястя протилежної хворому зубу руки подрібнений часник. Тобто якщо зуб болить справа, то часник потрібно прикласти до лівої руки й навпаки. Під кашку неодмінно підкладіть серветку чи шматок марлі (аби уникнути подразнення чи опіку) й міцно все забинтуйте. Розрізану навпіл цибулину рекомендують прикладати до ліктьового згину знову ж таки протилежної хворому зубу руки. Закріпіть її бинтом, і через 15—20 хвилин біль відступить.
Ватка, змочена в ялицевій олії, дуже добре знімає біль. Прикладіть її до ураженого зуба чи запалених ясен на 15 хвилин. Через дві години можна повторити процедуру. Корінь валеріани, кінський щавель і подорожник можуть полегшити ваші страждання. Просто знайдіть потрібну «травичку», помийте її та жуйте протягом 10—15 хвилин.
М’ята — народний засіб від зубного болю, описаний ще в працях стародавніх медиків. Її популярність не знижується й сьогодні, насамперед у тих, хто з різних причин не може приймати медикаментів. Це вагітні та матері-годувальниці, діабетики й літні люди. До візиту до лікаря спробуйте зняти зубний біль настоянкою меліси. В окріп опустіть свіжі чи сухі листочки меліси, дайте настоятися кілька годин. Полощіть рот кілька разів на день.
Корінь цикорію подрібніть, залийте 1 ст. л. сировини 200 мл окропу, в який додано 10 крапель лимонного соку чи 5—7 крупинок лимонної кислоти. Теплим настоєм кореня треба полоскати ротову порожнину в разі болю — цикорій допомагає навіть за нестерпного болю. Ця рослина досить поширена, тому її можна знайти на дачі. Квітки цикорію дуже схожі на квіти волошки. Викопайте корінець, промийте, очистіть і пожуйте — це теж допоможе позбутися болю на час, достатній для того, аби звернутися до лікаря.
Якщо під рукою є шматок сала, то відріжте від нього тонку скибочку й покладіть між щокою та зубом, що ниє.
Масаж у цій ситуації теж може допомогти. Інтенсивно натискайте вказівним пальцем на улоговинку між верхньою губою й носом. Біль ущухне дуже швидко. Масаж місця, де «зустрічаються» кістки вказівного й великого пальців, також зніме неприємні відчуття менш як за 15 хвилин. Масажуйте протилежну хворому зубу руку інтенсивними коловими рухами.
Та все ж, аби убезпечити себе від страждань, регулярно відвідуйте стоматолога й будьте здорові!
Олена ПЕТРЕНКО,
м. Запоріжжя.