
Ці методи і багато інших використовують у столичному Центрі хірургії захворювань печінки, жовчних шляхів та підшлункової залози ім. В. Земскова, рятуючи людські життя.
«Спасибі вам, лікарю! Тепер мої онучатка не бояться сідати до мене на коліна», - так дякувала жінка з Чернігівщини заступнику головного лікаря з хірургії Центру хірургії захворювань печінки, жовчних шляхів та підшлункової залози, онкохірургу, доценту, хірургу вищої категорії Олександру КРАВЧЕНКУ. Проте дякувала бабуся не за врятовану печінку чи жовчний міхур, а за… коліно. Жінку привезли до Центру печінки з пухлиною в ділянці коліна. Набряк був таких розмірів, що в профіль нагадував величезний живіт. І лише висококласні фахівці Центру їй допомогли.
ХІРУРГІЧНУ ДОПОМОГУ ОТРИМУЮТЬ УСІ, ХТО ПО НЕЇ ЗВЕРТАЄТЬСЯ
Центр хірургії печінки ім. Володимира Земскова розміщений на базі двох хірургічних відділень Київської клінічної міської лікарні № 10. Практично немає розмежування між хірургами Центру і хірургами відділень лікарні, тому й надають вони невідкладну допомогу всім, хто звертається по неї нерідко після поневірянь по різних медичних закладах, із задавненими хворобами, на 3-4-й, останніх, стадіях. Як зазначив Олександр Кравченко, в Центрі займаються хірургічними проблемами гепатобіліпанкреатодоуденальної зони: печінки, підшлункової залози, жовчного міхура, жовчних проток, дванадцятипалої кишки. Наприклад, різноманітні ушкодження органа, жовчнокам’яна хвороба, ускладнення жовчнокам’яної хвороби, пухлинна і непухлинна хірургічна патологія, зокрема, стріктури жовчних проток (звуження, що не дає змоги жовчі вільно відтікати в кишечник), доброякісні пухлини печінки, гнійний холангіт (гнійне захворювання жовчних проток) . Проте доводиться займатися і хворобами, які більше належать до компетенції гастроентерологів (цироз, гепатит тощо). Крім того, в Центрі проводять і очищення (сорбцію) печінки в разі захворювання цього органа, відомі широкому загалу під назвою «штучна печінка». Нерідко саме втручання хірурга рятує людині життя, наприклад, якщо хворому на гнійний холангіт вчасно не надати хірургічну допомогу, може статися зараження крові (холангігенний сепсис) і він загине. Хірурги Центру лікують і захворювання підшлункової залози, як гострі, так і хронічні. Зокрема, хронічний фіброзний дегенеративний панкреатит, коли внаслідок якихось внутрішніх чи зовнішніх впливів гине активна частина підшлункової залози, відбувається переродження тканин підшлункової і заміщення їх на сполучну. Таким чином, підшлункова залоза стає неспроможною виконувати свої секреторні функції - як зовнішню, так і внутрішню. А це обертається цілим комплексом патологічних змін на всіх рівнях організму людини, оскільки підшлункова залоза – орган надзвичайно важливий для нашого організму і практично незамінний. Така підшлункова вже не зможе виробляти інсулін у потрібній кількості тощо. До компетенції хірургів належать кісти підшлункової залози, які можуть нагноїтися, ускладнюватися кровотечею, пухлинним переродженням тощо. У цьому разі оперативне втручання є життєво потрібним.
НОВІТНІ МЕТОДИ ПОДОВЖУЮТЬ ЖИТТЯ ТЯЖКО ХВОРИМ ЛЮДЯМ
«Бог поміг», - так зазвичай говорять пацієнти та їхні родичі після вдалої операції. «Проте є такі поняття, - зазначає Олександр Віталійович, - як складна патологія, неоперабельна, ми не можемо конкурувати з Господом». Проте хірурги конкурують зі смертю, борються з нею за кожного свого хворого, використовуючи унікальні методи, віддаючи своїм пацієнтам частинку свого серця. От і нещодавно в Центр госпіталізували жінку з метастазами раку молочної залози в печінку, яку не брали в інших лікарнях столиці. Об’ємні метастази перекрили жовчні протоки і відповідно відтік жовчі, у хворої вже пожовтіла шкіра та склери, якщо в такому разі не відновити відведення жовчі, за кілька днів людина загине. «Ми не зможемо її вилікувати від основного захворювання, - говорить лікар, - але за допомогою малоінвазивної УЗД-підконтрольної хірургії усунемо симптом механічної жовтяниці, і вона зможе прожити ще відпущений їй Богом час». Під УЗД-контролем хірурги виконують прокол шкіри печінки голкою і відведення жовчі через дренажну систему. За словами Олександра Кравченка, інколи малоінвазивна хірургія - єдиний метод, який дає можливість врятувати пацієнта. Є операції, які можна виконати лише відкритим способом, а є - які можна виконувати лапароскопічним шляхом.
ЖОВЧНИЙ МІХУР ІЗ КАМЕНЯМИ - ВЖЕ НЕ «ПРАЦІВНИК»
Інколи доводиться повністю видаляти патологічний орган, аби зберегти життя пацієнту. Наприклад, жовчний міхур з каменями не виконує свою функцію, а, швидше, є бомбою уповільненої дії. У такому стані він підлягає видаленню, яке в Центрі хірургії захворювань печінки, жовчних шляхів та підшлункової залози виконують лапароскопічним методом. Функцію відведення жовчі повністю переберуть на себе жовчні протоки і людина зможе повноцінно жити далі. У Центрі застосовують і такий новітній метод, як кріодеструкція. Якщо пухлину не вдається видалити, тоді її заморожують у прямому розумінні цього слова. Як пояснив Олександр Віталійович, наприклад, не піддаються видаленню фрагменти пухлини між магістральними судинами, у цьому разі їх заморожують, накладаючи на пухлину кріоаплікатор. Пухлина некротизується і з часом перетворюється на сполучну тканину.
ЗВАРЮЮТЬ НЕ ЛИШЕ МЕТАЛ, А Й СУДИНИ
Багато складних патологій допомагає усунути метод високочастотної електрозварювальної хірургії, який застосовують у клініці. Таке зварювання для з’єднання розрізів живої тканини, судин і органів під час хірургічних втручань уперше застосували вчені Інституту електрозварювання ім. Є. О. Патона НАН України. Завдяки цьому методу скорочується час оперативного втручання, зменшуються крововтрати. Крім того, як зазначив Олександр Кравченко, метод електрозварювання дає можливість оперативного втручання в ті ділянки тіла та органи, куди раніше хірурги виправдано боялися втручатися, зокрема, в структури таза, ворота печінки тощо. Високочастотна електрохірургія, переконаний Олександр Кравченко, належить до тих надсучасних медичних технологій, без яких сьогодні неможливе виконання складних комбінованих хірургічних втручань у хірургії, онкології, гінекології. Такі апарати для зварювання добре було б мати в кожній клініці.
Любов ПОЛЬОВА-САХАНДА,