Інсульт – одне з найнебезпечніших захворювань, що часто призводить до смерті або інвалідності хворого: людина втрачає можливість повноцінно рухатися, стає дратівливою, апатичною, відірваною від повноцінного життя. Це хвороба не лише людей пенсійного віку, через стреси, невміння спокійно сприймати ситуацію, нездоровий спосіб життя нині третина тих, хто переніс інсульт, - люди працездатного віку. І уявіть: лише 15% із них потому повертаються до активної роботи. Та насправді статистика могла б бути діаметрально протилежною, якби цим людям вчасно надали медичну допомогу та реабілітацію. У країнах із розвиненою медициною саме завдяки правильно підібраній реабілітації людей ставлять на ноги й повертають до продуктивного життя. У нас же пацієнти отримують медикаментозне лікування, їм підбирають потрібні препарати, що нормалізують тиск та пульс, а ось фізичну реабілітацію вони максимум мають в умовах лікарні. Як відновитися після інсульту, який комплекс допомоги має отримати людина, що пережила цю недугу, поради майстра східних практик, масажиста, який на основі досягнень китайської медицини має методу, що сприяє ефективному відновленню всіх функцій людини Ігоря ГРИМОВИЧА.
Будь спокійним і позитивним
-Чому виникає інсульт, як трактує це східна медицина?
-Це стається, коли в організмі зростає тиск. Зокрема, коли він одночасно різко наростає в нирках, селезінці, печінці, кишківнику та органах, на які вони впливають. А це трапляється, коли людина по-справжньому розгнівалася чи перенервувала, перебуває в стресі. Ці вогняні, руйнівні емоції призводять до виникнення спазму всіх судин.
Так, збільшення тиску в печінці впливає на роботу сухожиль, які вона контролює, тиск у селезінці спазмує фасції (оболонки, які покривають органи та судини), а нирки, що контролюють водний баланс, на тлі бурхливих емоцій можуть спровокувати посилене надходження крові.
-Отож через перенапруження та виникнення тиску судини звужуються й не дають вільно плинути потоку крові. Утворюється ефект греблі: якщо русло річки забруднене, а потік значний, то вода її просто розмиє. Ось так під дією емоцій і спазму, спровокованого ними, рвуться судини в головному мозку. Тому свій емоційний стан, особливо гіпертонікам, слід контролювати.
– Які наслідки для фізичного здоров’я має інсульт? Наскільки швидко слід розпочати відновлення людини?
-Наслідки від інсульту залежать від того, наскільки швидко в лікарні надали допомогу. Що довше згаяно час, то більша частина мозку вражається, й, погана новина; її робота вже не відновлюється. Тому залежно від місця ушкодження може відняти мову, рухливість правої чи лівої частини тіла, спровокувати психічні зміни.
Відновлення цих функцій залежить від того, як швидко та ефективно функції вражених ділянок візьмуть на себе інші частини мозку. А стимулювати це може лише правильно підібране медикаментозне лікування та реабілітація вже з перших днів хвороби. Не можна відкладати цей процес на потім. Адже ефект від фізреабілітації через 2-3 місяці після виникнення хвороби значно зменшується.
Наші медики, які зараз працюють в Ізраїлі, на основі досвіду їхньої системи лікування стверджують, що саме через несвоєчасну реабілітацію щонайменше 60% наших хворих повністю не відновлюються. Коли ж реабілітація починається одразу після реанімації, людині вдається відновити більшість функцій.
Тобто вже з перших днів потрібно робити легенький масаж та вправи. Починати з найпростішого: масажувати все тіло хворого, допомагати згинати та розгинати долоню, а також носочки пальців ніг на себе та від себе, робити повороти зігнутою рукою та ногою вліво та вправо, вверх та вниз.
Рухайся від інсульту з вірою в себе
-Яку реабілітацію треба надавати людині, що перенесла інсульт, як у лікарні, так і потому вдома?
-Це комплекс заходів, що включає масаж або самомасаж. Зараз є багато голкових аплікаторів, на які треба класти хворого на 15-20 хвилин. Вони стимулюють роботу нервових закінчень, впливають на біологічно активні точки, а отож запускають роботу мозку. Людині слід перебирати крупи руками, пересипати з долоні на долоню, стискати в руці, а також ходити босими ногами по траві, камінчиках – це теж ефективний самомасаж.
А також виконувати вправи, зокрема зі стискання м’ячика долонею, лежачи на спині із зігнутими ногами піднімати таз, відводити рівні та зігнуті ноги й руки вбік та вгору, присідати на стільці.
У цей час обов’язково потрібно побільше ходити, рухатися, дихати свіжим повітрям, милуватися природою, головне - не засиджуватися біля телевізора. Хворий, по мірі його можливостей, має виконувати повсякденні справи: перекладати речі з місця на місце, мити посуд, овочі. Дуже важливо підтримувати позитивний настрій хворого, дати відчуття потрібності, що людина не одна, а разом із родиною долає недугу.
Звісно, щоранку та вечора, а також за погіршення самопочуття потрібно перевіряти рівень артеріального тиску та приймати прописані лікарем препарати, щоб запобігти рецидиву.
Особливо в цей час треба дотримуватися режиму пиття, тобто споживати до 2 літрів води, що допоможе уникнути згущення крові. Окрім того, нестача води в організмі провокуватиме появу закрепів, бо її братиме з калових мас тонкий і товстий кишківник, а тому виникатиме інтоксикація й отруєння організму.
Слід нормалізувати харчування, очистити організм, і особливо судини, від зайвих шлаків та так званого «поганого» холестерину. У цьому допоможуть збалансоване харчування та лікарські трави.
Трави з городу очистять від наслідків інсульту
- Питанням правильного харчування та фітотерапії під час виписування з лікарні надається мізерна увага. Хворим здебільшого дають загальні рекомендації: не їсти солоного, смаженого й жирного. А що радить китайська медицина?
- Потрібно, щоб усі продукти були легко засвоюваними та містили побільше клітковини, вона сприяє насиченню організму потрібними вітамінами й мікроелементами, очищенню, запобігає закрепам, що є поширеними за цього захворювання. Тому в раціоні робіть акцент на легко протушковані овочі, фрукти, салати.
Так, у китайській медицині рекомендують практично все готувати на великому вогні, навіть помідори до салату. Їх кидають в окріп до хвилини так, щоб після цього злізла шкірка. Китайці кажуть, що рослини також містять отрути, адже більшість із них зараз вирощують за сучасними технологіями з використанням хімії. А така термічна обробка їх частково нівелює, полегшує травлення та засвоєння продукту. Так, скажімо, після споживання свіжого яблука чи гарбуза може виникнути газоутворення, чого не станеться, якщо їх запекти.
Смачними ліками стануть і різноманітні овочеві супи, приправлені корисними спеціями – чорним перцем, лавровим листком, куркумою, що сприятимуть очищенню крові та судин. Додавайте до супу й усілякі бобові - квасолю, сочевицю, сою. Вони багаті лецитином, що запобігає накопиченню холестерину в судинах.
Інсультникам також рекомендую класти наприкінці приготування супу чи інших гарячих страв трішки тертого часнику та імбиру. Вони очищають судини та розріджують кров. А ось їсти їх у сирому вигляді не варто: вони сприятимуть збільшенню вогню в організмі, а тому й зростанню артеріального тиску.
Корисно щоранку натщесерце вживати по чайній ложці перги та маточного молочка, що сприяють відновленню серцево-судинної системи, та їсти горішки й насіння, що багаті легкозасвоюваними білками, корисними жирами, вітамінами та мінералами. Крім того, вони містять незамінні амінокислоти, потрібні для живлення мозку й імунної системи, та речовини, що сприяють виведенню з організму шлаків, помічні за багатьох захворювань.
Так, насінням розторопші та льону чистять печінку. Для цього його мелють на млинку для кави й 1 ст. л. суміші заливають 200 мл окропу, настоюють 10-15 хв. Вживають тричі на день по 70 мл перед їдою. Курс 2-3 тижні.
За такою само схемою споживають насіння кавуна. Воно помічне в разі кашлю, спричиненого застійними явищами в бронхах і легенях після інсульту через брак руху. Насіння гарбуза - антипаразитарний засіб, що зміцнює та чистить судини.
-Які фітозасоби, з Вашої практики, є найпомічнішими для людей, що реабілітуються після інсульту?
-Щоб підлікувати свій організм, по ліки далеко ходити не треба: все росте на городі. Так, гілочки смородини й вишні профілактують роботу нирок, листочки й плоди аличі чистять печінку, бузина й подорожник сприяють очищенню тонкого та товстого кишківника, а, як ми зазначали, ці органи впливають на наш артеріальний тиск. Любисток поліпшує роботу головного мозку, зміцнення судин. Тож візьміть ці рослини, помийте, подрібніть і заварюйте з них цілющий чай. Пропити тиждень.
Потому перейти на простий і корисний для інсультників збір № 2, що складається зі щіпки шкірки часнику, цибулі, іван-чаю, кориці на кінчику ножа, шкірки цедри, трішки лимона, кілька листків смородини та аличі. Усе обливаємо окропом і зливаємо, так робимо тричі, вчетверте суміш заливаємо 300 мл окропу, даємо настоятися 10 хв. Після того насичуємо чай киснем. Для цього переливаємо його з високопіднятої чашки в іншу 10-15 разів. П'ємо напій за 1-2 прийоми. Це дуже ефективний відновлювальний напій для організму. Тиждень попити, а потім зробити перерву й пити попередній збір чаю.
Пошукайте на городі й надокучливий для кожного городника пирій і нарешті порадійте, що він у вас росте. Адже коріння пирію добре чистить судини. Його слід висушити, змішати 1:1 із ягодами та листям глоду, які позитивно впливають на роботу серця, знижують тиск. 1 ст. л. суміші заливаємо 250 мл окропу, проварюємо на слабкому вогні 5-10 хв., настоюємо й п’ємо двічі на день за 20 хв до їди.
Помічною для очищення серцево-судинної системи є спиртова настоянка зелених молоденьких соснових шишок. Для її приготування засипаємо шишки в літрову пляшку, до верху заливаємо їх горілкою, настоюємо в темному місці 30 днів. Приймати по пів чайної ложки зранку та ввечері протягом місяця.
Вітамінізації організму та очищенню тонкого й товстого кишківника від шлаків сприятиме щоденне пиття узварів із сухофруктів та споживання суміші з сухофруктів та листя сени (раз на тиждень). Беремо 0,5 ст. л. трави сени, запарюємо й мелемо її на млинку для м'яса з курагою, інжиром, чорносливом (усе по одній штуці), додаємо 1 ч. л. меду. Це одна порція, яку слід приймати ввечері, з урахуванням, що наступного дня у вас нічого серйозного не заплановано, адже суміш має послаблювальну дію на шлунок.
Масажуйте тіло та біологічно активні точки
-Як за допомогою масажу працювати з відновленням рухової та мозкової активності та які види масажу Ви порадите?
-Масаж у системі реабілітації посідає одне з ключових місць. Адже він розігріває тіло, запускає лімфо- та кровоплин до всіх органів, плюс активує біологічно активні точки, нормалізує роботу нервових закінчень, м'язів і сухожиль, які здебільшого є стисненими, закам’янілими після інсульту. Через роботу з тілом і кінцівками ми на нейронному рівні впливаємо й на нормалізацію функцій мозку.
Я рекомендую щоденну реабілітацію робити в такому порядку. Людина прокинулася, випила 300 мл теплої води, потім їй зробили масаж, або ж, якщо такої можливості немає, вона робить самомасаж. Лише потім, коли розігріте тіло, виконує вправи, вона ходить, вимірює тиск і приймає ліки, прописані лікарем, а також п’є чаї та харчується за вказаною вище методою.
Роботу з тілом ми розпочинаємо з масажу голови та обличчя. Адже, стимулюючи натисканнями певні відділи голови, ми одночасно впливаємо на різні відділи мозку та всього тіла, бо тут, а також на вухах, долонях і ступнях є проекційні зони всіх органів. Так, на передній частині голови міститься ділянка, що відповідає за роботу рук і ніг. Голову від лоба до потилиці розтираємо пучками пальців, рухи нагадують ті, коли ми миємо голову.
Потому масажуємо обличчя, розслабляючи його м’язи й через проекційні зони стимулюючи роботу органів. Так, перенісся є проекцією хребта, брови впливають на роботу плечей та рук, трохи вище брів міститься зона голови, масажуючи дещо вище, стимулюємо роботу тонкого кишківика. Зони сечового міхура, печінки, легенів містяться між бровами.
Потому масажуємо вухо міліметр за міліметром, адже там розміщена величезна кількість біологічно активних точок. Лише на мочці вуха є зони, що відповідають за мову, зір, роботу вестибулярного апарату (посередині мочки), це місце треба особливо активно розтирати інсультникам. Коли ж вони мають часті запаморочення, то на цю зону мочки вуха можна одягати кліпсу чи прищепку або ж пластиром прикріплювати крупинку гречки. Тримаємо, скільки можете витримати: годину та більше. Таким чином впливаючи на цю зону, можна позбутися збоїв у роботі вестибулярного апарату.
Далі переходимо до масажу тіла: тулуба, грудей, рук, ніг, попередньо змастивши їх масажною олією. Хочу одразу спростувати один міф, що масажу потребує лише хвора частина тіла. Насправді ні, організм - цілісна система, й саме зі здорової частини слід починати масаж. Вона забере на себе половину болю, тож із хворою рукою та ногою працювати буде легше.
Раз-двічі на тиждень слід робити медовий масаж. Мед є чудовим антисептиком, виводить токсини, очищає тіло. Мед розтираємо в долонях та вмасовуємо в тіло рухами, що нагадують вимішування тіста: головний акцент робимо на розтиранні основою долоней, пальці не відриваємо від тіла.
На ніч добре робити теплі ванночки для ніг (40 С) на основі кореня валеріани, шавлії та м'яти. За рахунок розширення судин вони впливають на нормалізацію тиску, заспокоюють, сприяють глибокому відновлювальному сну.
- Під час масажу тіла й долоней Ви рекомендуєте стимулювати й певні активні точки. Які з них особливо актуальні для поліпшення самопочуття інсультників?
-Людям, що перенесли інсульт, на долоні особливо варто промасажовувати внутрішню частину середнього пальця (від основи до першої фаланги): ця зона відповідає за роботу мозку. А також внутрішню частину на вказівному пальці (від основи до першої фаланги): ця зона сприяє поліпшенню роботи очей. (фото 1)
Усунути та профілактувати головний біль допоможе одночасне натискання на бічні поверхні нижньої фаланги вказівного пальця, що відповідає за лоб. Пропрацювати тім’ячко голови можна, натискаючи з боків на нижню фалангу середнього пальця. Це ж місце на підмізинному пальці відповідає за маківку, а на мізинці – за потилицю. Ці місця треба затиснути пальцями іншої руки й на видиху здавлювати сильніше, на вдиху дещо поменшувати натиск. Так дихаємо по кілька хвилин на кожен палець. Такий щоденний акупунктурний масаж може значно поліпшити самопочуття хворого ( фото 2).
Окрім того, на голові слід за такою ж дихальною методою промасажовувати решту точок. Зокрема, біологічно активну точку Фен-чи, що розміщена за вухом і сприяє ясності мислення, точку Діхе, що міститься під щелепою та є чудовим антидепресантом.
На руці зробіть акцент під час масажу на натискання точки Хе-гу, що чинить загальнозміцнювальну, тонізувальну, противобольову дію в разі перевтоми, зниження працездатності, порушення імунітету.
А на нозі пропрацюйте точку Ян-мін-цюян, яка ефективна під час лікування всіх захворювань шлунка, кишківника, печінки, що керує сухожиллями та нормалізує їх роботу, сприяє рухливості суглобів (фото 3).
-Що потрібно робити, щоб запобігти повторному рецидиву інсульту?
- Звісно, потрібно контролювати рівень артеріального тиску, пожиттєво пити препарати, призначені лікарем, тренувати своє тіло та розум. Але передусім треба працювати з першопричиною, а, як ми вже з’ясували, згідно з постулатами китайської медицини, – це емоції гніву, незадоволення. Людині, яка хоче прожити довге життя після інсульту, слід переглянути свій емоційний стан, почати життя ніби з чистого аркуша. Сказати собі: раніше я брав все близько до серця, але це в минулому, я - нова людина, вільна від хвилювань.
Насолоджуйтеся кожною хвилиною життя, побільше усміхайтеся, дозвольте собі нове хобі або здійсніть бажання, про яке мріяли роками.
Просто відчуйте смак життя в задоволення й без стресу.
Масажуємо вухо міліметр за міліметром, адже там розміщена величезна кількість біологічно активних точок. Лише на мочці вуха є зони, що відповідають за мову, зір, роботу вестибулярного апарату (посередині мочки), це місце треба особливо активно розтирати інсультникам. Коли ж вони мають часті запаморочення, то на цю зону мочки вуха можна одягати кліпсу чи прищепку або ж пластиром прикріплювати крупинку гречки. Тримаємо, скільки можете витримати: годину та більше. Таким чином впливаючи на цю зону, можна позбутися збоїв у роботі вестибулярного апарату.
Людині, яка хоче прожити довге життя після інсульту, слід переглянути свій емоційний стан, почати життя ніби з чистого аркуша. Сказати собі: раніше я брав все близько до серця, але це в минулому, я - нова людина, вільна від хвилювань.