ЗУБИ МУДРОСТІ: ДІЄМО МУДРО

Поділитися:
ЗУБИ МУДРОСТІ: ДІЄМО МУДРО

І хто придумав зуби, які прорізуються в людини у 18—30 років! Підступні зуби мудрості отримали таку «почесну» назву, тому що прорізуються набагато пізніше своїх «побратимів». Вони посідають місця восьмих зубів, останніх, якщо рахувати від центру. Проблеми можуть початися з моменту їх появи. Річ у тім, що злощасні «вісімки» не мають молочних попередників, які б підготували умови для їхнього безболісного народження. Тому, прорізуючись у 18—30 років, коли формування кісткової тканини щелепи повністю завершено, зуб мудрості долає значну механічну перешкоду. Найчастіше додають клопотів і проблем «вісімки» нижньої щелепи, яким переважно тісно серед своїх сусідів. У жодному разі не можна ігнорувати набряк і біль! Нестача місця в зубному ряду пов’язана зі зміною жувального апарату в процесі еволюції людини: щелепи помітно зменшилися в розмірах. Від дефіциту місця зуб мудрості відхиляється вбік від основного зубного ряду або впирається в сусідній, сьомий за ліком, зуб і взагалі не може прорізатися. Ясна навколо зуба набрякають, травмуються, людина не може широко відкрити рота, імовірний біль під час ковтання, інколи піднімається температура тіла тощо.

Як же діяти в подібній ситуації?

Найперше — йти до лікаря-стоматолога. Що довше ви ходитимете із запаленими яснами і сподіватиметеся, що полоскання содою або відваром ромашки дасть полегшення, то вища ймовірність отримати серйозне ускладнення. Запам’ятайте: якщо зуб із самого початку взявся показувати «кепський характер», то сподіватися, що із часом він заспокоїться і ростиме в потрібному напрямку, — дуже наївно. Затишшя буде тимчасовим, і воно загрожує великими неприємностями в майбутньому. Тому знайдіть час і сходіть до лікаря. Існує загроза того, що через зуби мудрості ймовірна, наприклад, кривизна зубів, бо вони рухають інші зуби в будь-якому напрямку.

Цілком можливо, що після рентгенівського знімка, за допомогою якого можна оцінити стан зуба, лікар вас заспокоїть і допоможе «мудрецю» зайняти своє законне положення в зубному ряду. Однак є випадки, коли «вісімку» все-таки ліпше видалити, наприклад, під час її аномального розташування.

Підготувала Оксана ОСТРЯНКО.

"Здоров'я і довголіття" №20 за 2011 р.