Ми часто не звертаємо уваги на збої в роботі серця, мовляв, не болить, і добре. Але, повірте, доброго тут мало й не треба втішати себе. Будь-який серцевий дискомфорт – це сигнал, що слід перевірити та надати допомогу серцю. Кардіологи застерігають: аритмія може спровокувати інсульт, підвищує ризик тромбоутворення, інфаркту та зупинки серця. Часто це наслідки порушень електричної активності ритму серця, на які впливають нервова система та гормони. Наше серце – великий трудівник. За день воно прокачує близько 7500 літрів крові, яка постачає все потрібне до органів. При цьому в нормі частота серцевих скорочень - від 55 до 90 ударів на хвилину. За порушення ритму електричні сигнали подаються в серце занадто часто чи зарідко, а за мерехтливої аритмії - безладно. У цьому разі від недоотримання крові та кисню страждають усі органи.
Та є хороша новина: в більшості випадків цим наслідкам можна запобігти, просто дотримуючись правил профілактики та підтримки роботи серця.
Що ж провокує появу різноманітних аритмій, як не захворіти або ж вивести серцеву недугу в стан стійкої ремісії? На ці запитання сьогодні дасть відповідь не лікар-кардіолог, що часто досить вузько розглядає проблеми серця, а Алла ДМИТРІЄВА - науковець, доктор медичних наук, аюрведичний лікар. Вона, згідно із законами найдавнішої медичної науки аюрведи, комплексно бачить усі взаємозв’язки в організмі, а відтак може вказати на маловідомі причини виникнення недуги та способи запобігання їм.
Головні причини аритмії
- Алло Володимирівно, які головні чинники провокують появу різноманітних аритмій?
- Появу аритмії можуть спричинити як захворювання самого серця, так і низка збоїв в роботі організму, що негативно впливають на серцебиття. Щоб розібратися, де ж криється проблема, спочатку роблять кардіограму та ехокардіограму, яка показує стан клапанів, об’єм порожнин серця, його скоротливу активність.
Інший момент: як кардіолог прочитає це дослідження. Адже часто на високі показники лікарі звертають увагу, а ось занижені вважають незагрозливими. Навіть комп’ютерні дослідження запрограмовано на те, щоб виокремлювати розширення порожнин серця, а ось якщо вони менші нормативних або на межі норми – це відхиленням не вважається й людина не отримує адекватної допомоги.
Так, нещодавно до нас у клініку звернулася пацієнтка з подібною проблемою. Перед тим вона не могла пішки пройти 300 метрів від дому до магазину через велику задишку. Ми діагностували жорстке серце й направили її на ЕхоКГ. Ехокардіограма підтвердила проблему: діастолічний об'єм її серця був удвічі нижчим норми. Але позаяк кардіологи часто не звертають увагу на занижені показники як на патологію, то їй сказали, що відхилень немає. Тим часом зменшення порожнин серця дуже небезпечне. Таке серце може зупинитися після чергового скорочення, й людина помре.
Тож якщо немає вищих або нижчих показників від норми в роботі серця, тобто воно здорове, ось тоді й починається пошук, які процеси в організмі виводять серцебиття з ладу. Досить часто на цьому етапі офіційна медицина не може знайти такого збудника, а ось хороший аюрведичний лікар, провівши власну діагностику та аналіз усього організму, це побачить. Є кілька найпоширеніших причин.
Так, одну з наймасовіших видів аритмій, тахікардію, спричиняє порушення в роботі щитоподібної залози. Збій у продукуванні тиреоїдних гормонів призводить до посилення всіх обмінних процесів в організмі, підвищення частоти серцевих скорочень. Тому за прискореного серцебиття, від 90 ударів за хвилину, слід зробити аналіз на гормони щитоподібної залози, вільний тироксин (Т-4), й потому робити висновок щодо подальшого лікування.
Тахікардію може спровокувати й низький гемоглобін. Якщо його замало, погано здійснюється транспортна функція крові. Серце, щоб не було гіпоксії, дефіциту надходження кисню та потрібних мікроелементів до органів і систем, прискорює ритм для активнішого перекачування крові, як наслідок – тахікардія. Тому з анемією потрібно бути дуже обережним, не ставитися до неї легковажно, особливо вагітним. Інакше це може погано закінчитися як для жінки, так і для дитини.
Наступні кроки: слід перевірити функцію нирок, печінки, здати аналізи на печінкові ферменти: білірубін, амінотрансферази. Перевірити, чи достатньо калію, натрію, магнію, кальцію в крові, адже за їх хронічного браку ви ніколи не нормалізуєте роботу серця. Є дуже проста взаємозалежність: що менше калію, то вищий ритм серцебиття та ймовірність виникнення аритмії.
Стрес і інтоксикація – вороги серця
- Є теорія: якщо людина живе в стресі, має забруднений, зашлакований організм, то її серце теж не битиметься добре. Чи це так?
- Інтоксикації та стрес стають все частішими причинами появи аритмій. Стресові навантаження вбивають серце. У цьому стані в організмі починає підвищуватися рівень адреналіну. Викид цього гормону споконвіку був призначений, щоб дати людині сили боротися з небезпекою, наприклад, у давнину втекти від дикого звіра чи захищатися від ворога.
У нас через постійні переживання адреналін виробляється у великих дозах, але через сидячий спосіб життя він не переробляється м’язами. Виникає ситуація, коли ми нерухомо стресуємо й біжить тільки серце, беручи на себе весь удар.
Одним зі стресових чинників є нестача сну. Допоки людина спить 4-5 годин на добу, в неї буде високий пульс, бо вона не відпочиває та не розслаблюється, даючи додатковий тонус і навантаження на серце.
Іще один чинник – забруднення нашого організму різноманітними хімічними сполуками: стимуляторами, фарбниками, шкідливими низькоякісними жирами, на які особливо багаті фаст-фуд, кондитерські, м’ясні вироби, солодкі газовані води. Якщо така неякісна їжа домінує в нашому харчування, ліпофільні сполуки, що містяться в ній, потрапляючи в тонкий кишківник, прилипають до мембрани, пошкоджуючи її структуру. Таким чином порушується бар'єрна функція тонкого кишківника, він не може вповні зупинити перехід шкідливих речовин у кров і вони розносяться по організму.
Найчастіше інтоксикації, тобто засмічення крові кислими токсичними метаболітами, стаються ще й на тлі порушення функцій видільної системи: потових залоз, печінки, нирок, травного тракту, товстого кишківника, тобто поганого травлення, закрепів, застою рідини.
Якщо хоча б два з перелічених органів не здорові, то інші вже не компенсують цю пробоїну. Увесь бруд піде в кров, і серце почне потерпати від отруєння. Це перенавантаження врешті призводить до збоїв електричних імпульсів серця.
Частота пульсу та інші важливі симптоми
- Як правильно вимірювати пульс та за якими симптомами можна зрозуміти: проблеми з серцем реальні чи надумані?
- Який показник тиску є природним для людини, залежить від її вродженої конституції тіла. Так, для кремезних людей спортивного типу, що належать до капха типу, в стані спокою нормальним може бути досить низький показник серцебиття - 50 ударів на хвилину, а для вата типу, струнких худорлявих людей, - 75 ударів серця на хвилину їх норма.
Важливо й правильно виміряти пульс: не тоді, коли ви пробіглися або перенервували, базова частота пульсу вимірюється вранці в ліжку, щойно прокинулися. Добре, якщо маєте апарат, але можна це зробити й власноруч. Знайшовши пальцем на зап’ясті пульсівну точку, вирахуйте кількість ударів та відчуйте їх ритмічність.
Насторожити має, якщо кількість ударів менше 50 чи більше 90 або якщо пульс не б'ється рівномірно. Наприклад, під час вимірювання кілька ударів рівномірні, а потім кілька прискорених чи заповільнених, тобто пульс не ритмічний.
Досить часто, не провівши потрібних досліджень, люди за появою різних больових симптомів вирішують, що в них хворе серце. Наприклад, біль із лівого боку в грудях та спині сприймають як серцеву недугу. Та найчастіше такий біль спричиняють проблеми першого та другого грудних хребців і, якщо хребці поставити на місце, то й біль одразу мине.
Інший варіант – мігрувальний біль у ділянці серця також може свідчити не про хворобу цього органа, а про кардіоневроз. Він виникає через життя в постійному стресі та перенапруження. Якщо такі симптоми є, нехтувати ними не можна. Слід обов’язково змінити спосіб життя, інакше врешті це призведе до хвороб серця.
Щоб зрозуміти, ви маєте реальну недугу серця чи кардіоневроз, зробіть невеликий тест: підніміться сходами на четвертий поверх. Якщо ваше серце добре перенесе це навантаження й ви не матимете задишки, а лише біль зліва в груднині, найімовірніше, це кардіоневроз. Та все ж, якщо у вас є підозри щодо стану серця, обов’язково зробіть кардіограму.
Передусім навчіться радіти життю
- Дуже важливо своєчасно обстежуватися, особливо з аритмією, яка перебігає часто безболісно. А як потрібно жити людям з аритмією і що слід переглянути у своєму житті, аби максимально зняти наслідки недуги?
- Людина має вибудувати собі режим дня та харчування, щоб прибрати максимально чинники, які провокують напади аритмії. Передусім вона має навчитися радіти життю в найменших дрібницях, усміхатися. Їй слід навчитися спокійно ставитися до речей, які нервують, уникати їх, а за потреби можна попити заспокійливі засоби. Один із найвідоміших і найдоступніших засобів – валеріана, а також маренка, собача кропива серцева, півонія несправжня.
Якщо все ж перенервували, найкраще розвантаження - це рух на свіжому повітрі.
Вийдіть на дві зупинки раніше з транспортного засобу та 20 хвилин прогуляйтеся: це профілактика виникнення та загострення аритмій.
Також обов'язково, щоб тренувати серце й судини, потрібно робити вправи, бігати чи ходити. Ритм та складність виконання фізичних навантажень підбирайте, згідно з власним самопочуттям, щоб не було задишки чи дискомфорту. Після бігу чи вправ слід відлагодити серцебиття, припинити навантаження не різко, а поступово. Для цього добре підійде 10-15 хвилин ходьби, за якої ви поступово знижуєте її інтенсивність.
Людина має вилучити зі свого раціону всі неякісні, отруйні продукти, повністю перейшовши на натуральне харчування. Таким чином чинники інтоксикації та навантаження на серце буде зменшено, в неї поліпшиться загальне самопочуття. Потрібно достатньо пити: 1,5- 2 л на день, щоб уникнути загущення крові. І, звісно ж, слід звернути увагу на вживання достатньої кількості мікроелементів, що покращать здоров’я серця.
Звідки брати життєво важливі мікроелементи
- Які мікроелементи найкраще сприяють відновленню роботи серце та як найдоцільніше поповнювати їх нестачу в організмі навесні?
- Важливо стежити, щоб серце не страждало від нестачі калію, кальцію та магнію. Вони забезпечують безперебійну роботу серцевого м'яза, стабільність неврологічних функцій організму, беруть участь у ферментативних процесах. Саме тому важливо не пропускати сезон винограду, споживши достатньо цих багатих на калій ягід. Вони поповнять і запаси глікогену в печінці й м'язах, що дає енергію та сили, а калій зміцнить серце, запобігаючи появі спазмів, підвищеному тонусу.
Напровесні добре поповнить нестачу цих мікроелементів щоденне споживання узвару з сухофруктів, морожених ягід, родзинок. Важливо його правильно приготувати. Не потрібно узвар варити на вогні, щоб не знищити цінні вітаміни та мікроелементи. Звечора залийте ягоди та фрукти окропом, накрийте кришкою та рушничком, щоб вони повільно охололи й віддали все найцінніше у воду. Зранку процідити й пити протягом дня стільки, скільки душа забажає.
Також можна щодня споживати по 5-10 штук чорносливу, кураги, родзинок, горіхів або ж узяти їх у рівних пропорціях, перемолоти, трішки додати меду та щоранку вживати по чайній ложці суміші.
Щойно з’явиться перша зелень, додавайте її в салати, пророщуйте в домашніх умовах пшеницю та бобові й споживайте, термічно не обробляючи, щойно з’являться перші паростки. Щодня слід з’їдати й по кілька горіхів. Споживайте якісні молочні продукти, які не мають тривалого терміну придатності. Це хороше джерело білка та кальцію для серця.
Не проминіть весняне пробудження дерев. Свіжодобутий березовий сік – це жива вода для серця та судин. Його можна випивати до 2 літрів на добу. Найкраще його пити саме свіжим, якщо є надлишки соку, зробіть із нього квас, щоб можна було пити його й по закінченні сезону, але в березовому квасі корисних мікроелементів буде менше.
Окрім того, потрібно з’їдати достатню кількість хлору, що міститься в солі. Зараз багато хто захоплюється безсольовими дієтами або ж недосолює їжу, щоб зняти зайве навантаження на нирки. Проте сіль в організмі життєво потрібна. Без хлору з солі не утворюватиметься соляна кислота в шлунку, погано перетравлюватиметься їжа, що знову ж таки призведе до інтоксикації всього організму та збоїв у роботі серця.
Скільки саме споживати солі - це індивідуально й залежить від пори року, активності способу життя, конституції тіла. Адже коли ви в спеку або під час вправ багато пітнієте, чимало солі виходить з організму разом із потом, відповідно в цей час її слід більше споживати. Тож прислухайтеся до потреб свого тіла, соліть страви стільки, скільки вам смакує.
Природні засоби проти тромбів та спазмів
- Людям, що страждають від аритмій, лікарі обов’язково призначають препарати, які знижують рівень холестерину та зменшують густину крові. Наскільки це виправдано та які фітозасоби помічні в цьому разі?
- Кровообіг на периферії залежить від діаметра судин та активності згортання крові, бо в разі уповільнення кровоплину посилюється ймовірність тромбоутворення. Коли кров в’язка, вона погано проникає в дрібні судини: артеріоли й капіляри. Тканини починають голодувати.
Найпростіший і безкоштовний спосіб їх відновити та розрідити кров – це достатнє споживання води.
Окрім того, щоб не сталося тромбозу, особливо після операцій, лікарі призначають антикоагулянти. Їх приймають у середньому 6 місяців, а потому можна переходити на прийом м’якших за дією рослинних антикоагулянтів.
Є чудова рослина з антикоагуляційними властивостями - буркун жовтий. Його можна насушити влітку, а зараз придбати в травників чи в аптеці. Приймають його протягом року, додаючи по щіпочці в чай. Приймати за графіком - 5 днів п’єте, 2 дні перерва.
Чудовим антикоагулянтом є каштан. Зберіть, помийте й посушіть каштани. Зберігайте їх у цілому вигляді, щоб не втратили цілющих властивостей. Перед використанням подрібніть і додавайте в чай по пів чайної ложки. Приймайте щодня або через день протягом року.
Окрім того, потрібно приймати спазмолітики, які знімуть спазми судин, зокрема коронарних, і гладкої мускулатури. Для цього можна приготувати фіточай із суміші анісу, бадяну, кропу, фенхеля, кмину, лофанта, змієголовнику, гісопу. Влітку до цих трав ще можна додати мелісу та м'яту. Щіпку суміші залити 300 мл окропу, дати настоятися, процідити та пити протягом місяця за 30 хв після їди тричі на день по 100 мл. Місяць перерви й курс можна повторити.
Чарівної пігулки від аритмії немає, ви маєте навчитися відчувати себе й потреби свого організму, змінити спосіб життя, врахувавши в ньому ці рекомендації. Лише так можна профілактувати появу серцевих недуг або ж отримати стійку ремісію за аритмії.
Підготувала Валентина Берник.
Слід перевірити, чи достатньо калію, натрію, магнію, кальцію в крові, адже за їх хронічного браку ви ніколи не нормалізуєте роботу серця. Є дуже проста взаємозалежність: що менше калію, то вищий ритм серцебиття та ймовірність виникнення аритмії.
Щоб зрозуміти, ви маєте реальну недугу серця чи кардіоневроз, зробіть невеликий тест: підніміться сходами на четвертий поверх. Якщо ваше серце добре перенесе це навантаження й ви не матимете задишки, а лише біль зліва в груднині, найімовірніше, це кардіоневроз. Та все ж, якщо у вас є підозри щодо стану серця, обов’язково зробіть кардіограму.
Не проминіть весняне пробудження дерев. Свіжодобутий березовий сік – це жива вода для серця та судин. Його можна випивати до 2 літрів на добу. Найкраще його пити саме свіжим, якщо є надлишки соку, зробіть із нього квас, щоб можна було пити його й по закінченні сезону, але в березовому квасі корисних мікроелементів буде менше.